Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Katakuri'nin Yenilgisi Vs. Mantığı

Bence katanin hakkiydi o dovus . Bu arada evet craker olayinda da nami mevsuzu sikinti. Abi adam gibi dovustur su cocugu. Rob lucci olayindaki gibi sacmalik olmasin.

Snakeman moduna kadar olan kısmı bir şekilde kotarabiliriz. Ama ondan sonra olanlar ve Kata'nın yenilme şeklini garipsemeyen ne var bunda yeaa diyen adam OP'u FT mantığıyla izliyordur bana göre. Sona gidiş şekli çok yanlış kurgulanmış bir vs idi. Lucci dövüşünü geçmeye adaydı o sonla sıçtı batırdı. İradesiyle kazandı demiş mangaka kendince, iradesinin ızdırabını seveyim seri başından beri zaten biz bu karakterin iradesini ve azmini izliyoruz. Lucci vssinde gösterdiği azim, irade bundan çok daha ötedir. Yeni teknikleri tarafından yıpratılan vücuduna Lucci'den aldığı hayvani darbeleri ekleyin bunun üstüne iki tane rokuougan yedi bu çocuk ve yere düşmedi. O anki iradesi Lucci'nin aklını almıştı anasını satayım öyle sen yenilmeyecen yeaa ben yatıyom misali değil harbi harbi altına sıçmıştı ayaktaki Luffy'i görünce. O vsyi de iradesi sayesinde kazandı Luffy ama dövüş boyunca ezilmediği denk gidebildiği hatta üstünlük kurabildiği bir adama karşı gösterdi o iradeyi. Bir araba dayak yeyip yeni tekniğine rağmen dayak yemeye devam ettiği adama karşı değil. Artık Oda'nın canımı sıkılmış vs çizmekten mi yorulmuş bilemiyorum ama sonunu kotaramadı. Bu kadar bariz bir yanlışı dahi görmezden gelip yorumlamaya devam edeceksek yorum yapmamızın bir anlamı yok. Mangaka ne derse o. Ne zaman bu konudaki sıkıntısını dile getirse biri, forumda "ne karın ağrın var antifanmısın zorruuunamı gitti" muhabbeti yapan adamlar peydahlanıyor sağdan soldan. İsyanım büyük çoğunlukla onlara aslında.
Güzel açıklama. İmzamı atarım.

Ben dövüşü dof dövüşüne çok benzetiyorum.

1-)
Dof bound man'ı hafife alıp uyanış kullanmadı. Boşu boşuna 3 darbe yedi.
Kata sinirlenince hakisini kaybetti. Boşu boşuna bound man'dan 3 darbe yedi.

2-)
Dof gamma knife yedi ve ilk yardım yaparak hasarı azalttı. Luffy de yorgun olduğu için gear 4 22 dk sürdü.
Katakuri kendine mızrak sokup 4 saat o yaradan kan kaybetti. Aynısı luffy'e de oldu.

3-)
Luffy dof'la dövüşürken insanlar taşıdı. Kata'yla dövüşürken brulee sayesinde kaçtı.

Bilerek mi yaptı bilmiyorum ama hem dof'a hem de katakuri'ye verilen dezavantajlar birbirine çok benziyor.
Dof vs'sinde insanlar dezavantajlardan o kadar rahatsız olmuşken kata'ya neden aynını yaptığı merak konusu. Son zamanlarda hiç düzgün vs çizemiyor.

Son düzenleme:
Şimdi olaya sadece Katakurş gözüyle değilde Luffy tarafından bakarsakta öncesinde yaşadıkları sıkıntıydı onun için.

11 saat Cracker dövüşü.
Öfkeli ordudan yediği dayak
Aşırı açlık çekmesi ki yemek yese bile enerjisiz olduğu Bigmom'a G4 ile vurup hemen tükenmesinden belli.
Ve bunlar olduktan bir kaç saat sonra Katakuri'i teke tek dövüşmek için ayna dünyasına attı.

Yani ben şaşırmıştım Luffy nasıl bu haldeyken Kata gibi biri ile dövüşecek diye. Ama Luffy aşırı ötesi dayanıklı kafasıyla çizdi dövüşü mangaka.

Şayet Luffy yukardaki şeyleri yaşamasa bile yine Kata onu 15 bölüm aralıksız dövecekti. Çünkü sorun Luffy'nin yorgunluğu değil Kata'nın geleceği görmesi ve haki düzeyiydi.

Yine de Katakuri dayanıklılık olarak Luffy'nin 3'te 1'i bile değilmiş onu gördük.

Luffy geleceği az biraz görse ve üstte saydığım olayları yaşamasa Katakuri'i pestil edip belki de 1 saate döverek o ayna dünyasından çıkardı.
Çünkü güç var gözlem eksikti. Onu da tamamladı.

Bence tek nedeni Kata'nın Luffy'den daha dayanıksız olmasıydı. Dayanıklılığın önemini Dof'ta gördük ki kendisini dayanıklılık olarak Luffy ile eşit görüyorum zira Luffy'nin mevcut rakibine ulaşana kadar uğraşması gereken bir ton olay oluyor. Burada da oldu. Sanırım haftalık çıkan bölümleri yorumlayan konuda vardı. Bir de hakinin biten bir şey olması var. Bence bu kritik noktalara darbe vurmaktan daha önemliydi bu dövüşte. Bu dövüşün sonunu çok benzettiğim bir başka dövüş daha var.
"Real Steel" filminden spoiler içerir.
Nasıl son anlarda Atom wolverine abinin hareketlerini taklit ederek hızını arttırdıysa Luffy Ken.hakinin geleceği görmesini taklit ederek Kata ile kendini güç anlamında -kas gücü değil genel olarak güç anlamında- eşitledi.
Ben sadece sonunu attım ama baştan beri Kata vs Luffy buna benziyordu. Linkini attığım dövüşün başında kahramanımız kelimenin tam anlamıyla tek yer rakibinden mesela. Kata vs Luffy dövüşü başında da Kata bir vurur Luffy dağlara taşlara gider. Dövüş sonunda hayvan gibi Ken.haki harcamış Kata'ya karşı iyice hırpalanmış Luffy ucundan azıcık Ken.haki'nin geleceği görmesini çözünce kazanan olarak sonucu belirledi.
Gelin tane tane bakalım
-Dövüş başladığında Luffy Katadan daha dayanıklıdır. Onca olay yaşamış olmasına rağmen en büyük silahı budur. Ha biraz ana karakter kıyağı olarak mantık çerçevesinin dışında bir dayanıklılık katılmışta olabilir ama biz okuyucu olarak bu kadar bölüm izlediğimize göre bunu görmezden gelmeliyiz artık. Neyse, Kata K.haki B.haki ve kendi kas gücüyle üstündür Luffy'den. Bir de logia gibi kullandığı meyvesi var.
-Dayanıklılık, Luffy yediği bir araba dayak ile Kata'nın hakisini harcamasını sağlar.
Hızları eşittir ama Kata K.haki ile üstün gelir ve saldırısını tutturmak konusunda sıkıntı çekmez.
B.hakiyi G4 ile geçer ve Kata G4hakisini karehaki ile eşitler. Saf kas gücü olarak Kata üstündür hala. bir de Luffy G4 açınca haki musluğunu sonuna kadar açmış demektir. Ancak Kata'nın dövüş boyu kullandığı K.haki ve muhtemelen karehaki içinde haki musluğunu biraz gevşetmesi gereklidir. Dolayısıyla Luffy G4'e geçip süresini bitirdiğinde haki miktarları muhtemelen eşitlenmiş oluyor. Hatta Kata'nın Luffy'e nazaran daha az hakisi kaldığını düşünüyorum çünkü Luffy'nin hakisi daha fazla olmalı. Buna h.haki'mi dersiniz ana karakter ondan mı dersiniz size kalmış.
Meyve olarak aslında eşit seviyede üstündürler ama Kata'nın paramecia'sı logia tadında olduğu için saf meyvede Kata üstündür.
-Gerek psikolojik olarak "Senin yaptığın her şeyi ben daha iyi yapabilirim" gerek fiziksel olarak Luffy'i alaşağı edemeyen Kata Luffyden üstte dediğim konularda üstün olsa da dayanıklılığını aşamayacağını görür ve onu boğmaya karar verir.
Ancak bu işlemez, üstüne Luffy'e ihtiyaç duyduğu yiyeceği de Mochi olarak vermiştir.
-Sonrasında Kata'nın ağzı ortaya çıkar ve ilk darbeyi atabilen Luffy tıpkı Croc karşısında suyun işe yaraması gibi Kata karşısında işe yarayan bir çözüm bulmuştur. Artık ne yapması gerektiğini bilen Luffy K.haki'ye yönelir.
-Luffy K.hakiyi çözmeye çalışırken yediği dayakla Kata'nın hakisini zayıflatırken bir anda dışarıdan gelen saldırılarla (şikayet etmesede) daha fazla zarar görür. Kata sırf kendsinin vermediği zararı eşitlemek için kendine mızrak sokar.
-Sonunda snakeman moduna giren Luffy artık darbe vurabilmeye başlar. İkiside haki miktarları konusunda son damlalarını harcamaktadır. Ancak Kata'nın Luffy'den dayanıklılık olarak aşağıda kalması ve G4'ün ezici güç üstünlüğü Kata'nın bir kaç darbede Luffy ile aynı derecede zarar görmesine yol açar.
-Son darbeler vurulduğunda ikisi de fiziksel olarak bitmiştir. Bundan sonra kazananı belirleyen Luffy'nin inatçı ve Kata'dan daha yüksek olan hedefine bağlılığı olmuştur. Ancak bu sayede bir düşmanının daha sempatisini kazanan Luffy dövüşten genel güç olarak üstün olduğu için değil irade ve hedef olarak yukarıda olduğu için galip olarak ayrılır.

Burada yazarken bir çıkarım yaptım. Sanırım kral haki demek haki miktarının fazla olmasına tekabül ediyor olabilir. Zira Luffy Kata karşılaşmasında bayağı bir haki savurdular.

Son düzenleme:
Snakeman moduna kadar olan kısmı bir şekilde kotarabiliriz. Ama ondan sonra olanlar ve Kata'nın yenilme şeklini garipsemeyen ne var bunda yeaa diyen adam OP'u FT mantığıyla izliyordur bana göre. Sona gidiş şekli çok yanlış kurgulanmış bir vs idi. Lucci dövüşünü geçmeye adaydı o sonla sıçtı batırdı. İradesiyle kazandı demiş mangaka kendince, iradesinin ızdırabını seveyim seri başından beri zaten biz bu karakterin iradesini ve azmini izliyoruz. Lucci vssinde gösterdiği azim, irade bundan çok daha ötedir. Yeni teknikleri tarafından yıpratılan vücuduna Lucci'den aldığı hayvani darbeleri ekleyin bunun üstüne iki tane rokuougan yedi bu çocuk ve yere düşmedi. O anki iradesi Lucci'nin aklını almıştı anasını satayım öyle sen yenilmeyecen yeaa ben yatıyom misali değil harbi harbi altına sıçmıştı ayaktaki Luffy'i görünce. O vsyi de iradesi sayesinde kazandı Luffy ama dövüş boyunca ezilmediği denk gidebildiği hatta üstünlük kurabildiği bir adama karşı gösterdi o iradeyi. Bir araba dayak yeyip yeni tekniğine rağmen dayak yemeye devam ettiği adama karşı değil. Artık Oda'nın canımı sıkılmış vs çizmekten mi yorulmuş bilemiyorum ama sonunu kotaramadı. Bu kadar bariz bir yanlışı dahi görmezden gelip yorumlamaya devam edeceksek yorum yapmamızın bir anlamı yok. Mangaka ne derse o. Ne zaman bu konudaki sıkıntısını dile getirse biri, forumda "ne karın ağrın var antifanmısın zorruuunamı gitti" muhabbeti yapan adamlar peydahlanıyor sağdan soldan. İsyanım büyük çoğunlukla onlara aslında.
Ben bu yorumu nasıl görmemişim yahu? Tek kelime muhteşem bir yorum. Benim agresif bir şekilde diğer konularda yazdığımı güzel bir şekilde dile getirmişsin. Aynısını bu dövüşe bir laf söyleyemeyenler Fairy Tail, Bleach, Toriko'daki abartılı power up, arkadaşlığın gücü gibi şeyleri hiç eleştirmesinler diye söylemiştim ben de. Özellikle Luffy vs Katakuri bölümü One Piece'de çizilmiş en iyi teke tek dövüş bölümü. Mangakanın neden dövüşü bir anda karşılıklı son vuruşa getirdiğini anlamadım ben. Kata Luffy'e vurduğu son vuruşu daha önce de vurmuştu, Luffy bana mısın demedi. Öyle bir çizdi ki 10 kere o tekniği yapsa hala Luffy ayağa kalkar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık