Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İyi-kötü İnsan Var mıdır?

İyi veya Kötü insan var mıdır yok mudur?

• Kullanılan toplam oy
    66
Doğuştan kötülüğe meyilli insan da olabilir. Bazı psikolojik rahatsızlıklarda vicdan eksikliği oluyor. Bir nevi kötü işte. Seri katillerin bazıları öyle diye biliyorum.

Ruh kavramına inanmayan biri olduğum için iyi kötü ayrımını genlere ve çevresel koşullara göre olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili verebileceğim örnek var.
Öncelikle iyi kötü kavramını sadece insan odaklı değil hayvan yönüyle de bakmalıyız. Belki kötülüğün en temel kaynağı olan öfke bunu daha rahat açıklar.
Insan türüne en yakın olan canlılar Bonobolar ve Şempazelerdir. Aralarındaki DNA farklılığı %2'den bile az. Aynı şekilde bizim de o civarlarda.
Şimdi, şempanzeler gruplar halinde yaşar ve rakip bir çeteyle karşılaştığında onları öldürene kadar durmazlar. Epey acımasızdırlar bu konuda fakat bonobolar oldukça sakin bir türdür. Bunu neden anlattım şöyle alıntı yapayım
Incognito David EAGLEMAN(Aynı tür maymunlarda yapılan incelemeler)
İncelemeleri derinleştiren Suomi ve ekibi, serotoninin taşınmasında rol alan bir proteini kodlayan genin, bir bireyde iki farklı formdan(alel adını veriyorlar) biri halinde bulunduğunu keşfettiler. Kısa ve uzun diye adlandirirsak, kısaya sahip olanlar öfke denetiminde başarısız olurken, uzuna sahip olanlar normal davranışa sahiptiler.
Burada biraz daha detaya iniyor fakat uzun uzun yazmak istemiyorum sonunda bir tabloya varıyor.
Akranla yetiştirilenAnnesiyle büyüyen
Kısa alelsaldırganolumlu
Uzun alelolumluolumlu
Görüldüğü gibi Uzun alel sahibi her koşulda olumlu bir karakter sergilerken Kısa alel sahibi saldırgan ve olumlu olmak üzere ayrılıyor.

İnsanlarda da durumlar benzer. Genler karakterimizi önemli ölçüde belirliyor. Kimi insanlar kötü çevre koşullarında bile acımasız, kötü niyetli biri olmazken kimi insanlar olumlu ortamlarda bile kötü eylemlere, başkasına zarar vermeye meyilli olabiliyorlar.
İnsanın eylemlerine birçok etkenin etmesinden ötürü kişilik ağacının dalları epey budaklı diyebiliriz. Uygun motivasyon, şartlar, kendini kanıtlama, haz...

Aynı kitabın bir başka yerinden alıntı ile sonuçlandırayım:
SuçErkekKadın
Ağır ceza gerektiren saldırı3,419.000435.000
Cinayet14.1961,468
Silahlı soygun2,051.000157.000
Cinsel saldırı442.00010.000
ABD'de yılda ışlenen şiddet suçlarının ortalama sayısı

Kısacası DNA'daki faktörler x çevresel etmenler = Birey

Ruh kavramına inanmayan biri olduğum için iyi kötü ayrımını genlere ve çevresel koşullara göre olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili verebileceğim örnek var.
Öncelikle iyi kötü kavramını sadece insan odaklı değil hayvan yönüyle de bakmalıyız. Belki kötülüğün en temel kaynağı olan öfke bunu daha rahat açıklar.
Insan türüne en yakın olan canlılar Bonobolar ve Şempazelerdir. Aralarındaki DNA farklılığı %2'den bile az. Aynı şekilde bizim de o civarlarda.
Şimdi, şempanzeler gruplar halinde yaşar ve rakip bir çeteyle karşılaştığında onları öldürene kadar durmazlar. Epey acımasızdırlar bu konuda fakat bonobolar oldukça sakin bir türdür. Bunu neden anlattım şöyle alıntı yapayım
Incognito David EAGLEMAN
İncelemeleri derinleştiren Suomi ve ekibi, serotoninin taşınmasında rol alan bir proteini kodlayan genin, bir bireyde iki farklı formdan(alel adını veriyorlar) biri halinde bulunduğunu keşfettiler. Kısa ve uzun diye adlandirirsak, kısaya sahip olanlar öfke denetiminde başarısız olurken, uzuna sahip olanlar normal davranışa sahiptiler.
Burada biraz daha detaya iniyor fakat uzun uzun yazmak istemiyorum sonunda bir tabloya varıyor.
Akranla yetiştirilenAnnesiyle büyüyen
Kısa alelsaldırganolumlu
Uzun alelolumluolumlu
Görüldüğü gibi Uzun alel sahibi her koşulda olumlu bir karakter sergilerken Kısa alel sahibi saldırgan ve olumlu olmak üzere ayrılıyor.

İnsanlarda da durumlar benzer. Genler karakterimizi önemli ölçüde belirliyor. Kimi insanlar kötü çevre koşullarında bile acımasız, kötü niyetli biri olmazken kimi insanlar olumlu ortamlarda bile kötü eylemlere, başkasına zarar vermeye meyilli olabiliyorlar.
İnsanın eylemlerine birçok etkenin etmesinden ötürü kişilik ağacının dalları epey budaklı diyebiliriz. Uygun motivasyon, şartlar, kendini kanıtlama, haz...

Aynı kitabın bir başka yerinden alıntı ile sonuçlandırayım:
SuçErkekKadın
Ağır ceza gerektiren saldırı3,419.000435.000
Cinayet14.1961,468
Silahlı soygun2,051.000157.000
Cinsel saldırı442.00010.000
ABD'de yılda ışlenen şiddet suçlarının ortalama sayısı
Aleli alet diye okudum :hhh:

İnsanlar kötüdür. En kötüsü de çoğunun samimiyetsiz olması... Neyin iyi neyin de kötü olduğunu söylüyoruz, ama kendi çıkarımız söz konusu olunca iyi ve kötü tepetaklak oluyor. Örneğin insan öldürmek kötü bir eylemdir. Fakat insan bunu yüce olduğuna inandığı şey adına yaparak, buna hakkı olduğunu söyler. Tabi, iyi niyetli insanlar olabilir, ama kendi çıkarım ve mantığıma göre onların iyi olması onları gerçekten de iyi yapar mı?

İyi ve kötü insandan önce iyi ve kötü nedir, ona bir karar verelim. Bir adam sırf şöyle bir şey söylediği için, onu işinden etmek, hatta ellerinde olsa öldürmek isteyen kişiler var.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık