Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İnsanlığın Sınırı

İnsanlığın sınırı

• Kullanılan toplam oy
    89
Ben kolay gidilir demedim zaten. Uzak gelecek dedim, senin benim bilemediğim, tahmin edemediğimiz şeyler keşfedilebilir. Bunlar tahmin, beklenti zaten yazdığım yazıyı okursan orada demişim ki hiçbir kanıt yok ama yapabileceğine inanıyorum... İnsanlar için uyumlu gezegenleri baz almak neden sıkıntı anlamadım? Şuan ki teknoloji ile bile Dünya benzeri gezegenler tespit edildi.
İnsanların yaşayabileceği gezegenleri baz almak sıkıntı değil. Gitmek sıkıntı.

Binlerce ya da milyonlarca yıl sonra insan oğlu homo sapien superior'a evrimleşince aramızdan muhakkak bir superman çıkacak. O da dolaşır artık etrafta ışık hızıyla, kozmik güçleri sayesinde karadeliklerden felan geçer, keşfeder yani başka bi gezegen. Bi de onun gibi dişi bir homo sapien superior buldu mu al sana yeni koloni :at:

O zaman adım adım cevaplayayım.

İkinci dünya savaşının sebebi Birinci dünya savaşıdır denmesinin sebepleri: Altın standardının işlemez hale gelmesi ve iki savaş arası dönemde de bu sistemin değişmemesi, Almanya'nın Versay zincirlerinden kurtulma isteği, Almanya'nın hegemon güce yani İngiltere'ye yeniden meydan okuması.

Hitler 1933'te iktidara gelene kadar, SPD yani sosyalist parti iktidarı mevcuttu. Hitleri başa geçiren sürece bakarsak: Versay'ın yüklediği ağır savaş tazminatı ve Almanya'nın bunun altında ezilmesi, bunun akabinde "para basıp ödeyelim" tavrı takınmaları ve efnlasyonun astronomik rakamları bulması, ABD'den borç alarak savaş tazminatlarını ödediği ve tazminat ödediği devletlerin de ABD'ye borçlarını ödediği sistemin 1929 Ekonomik Buhranı ile çökmesi, Almanya'nın ekonomik olarak tamamen bitmesi ve halkı SPD'ye güvenin kalmaması.

Almanya'nın ne isterse yaptığı ve ikinci savaş çıkmasın diye Almanları yatıştırma politikaları izlemelerinin nedenleri: 1. Dünya Savaş'ında müttefik devletlerin SSCB iç savaşına müdahil olmaları ve beyaz ordunun yanında tavır alıp Sosyalizmi orada boğmak istemeleri ancak bunda başarısız olmalarından dolayı "Avrupa'nın iki kötü çocuğunu" yani Sosyalizmle Faşizmi birbirine kırdırmak istemleri ve Almanya doğuya yöneldiği takdirde olaylara pek müdahil olmak istememeleri, bunun yanında İngiltere'nin Almanya'ya çok ağır bir antlaşma imzalatıldığını düşünmesi ve Almanya'nın ihtiraslarını buna bağlayarak "isteklerini karşılarsak bir yerde durur" düşüncesinde olması. (Kaldı ki savaş da Almanya, SSCB ile anlaştığı zaman yani Almanya'nın batıya yöneleceği belli olduğu anda patlak vermiştir.) Fransa bu yatıştırma politikalarını hiçbir zaman desteklememiştir.

Amerika'nın bahanelerini saymışsın, burada da altta yatan nedenler şunlardır: SSCB'nin Japonya üzerinde erki sahibi olmasını istememesi ve SSCB dahil olmadan Pasifik'teki savaşı bitirmeyi istemesi, zira Almanya'da topyekün teslime kadar anlaşmaya varılmayacağı kararı alınmış ve bu yönde hareket edilmiştir, askerlerini Pasifik'te önemseyen ABD, batı cephesinde böyle özenli davranmamıştır. ABD bombaları daha öncesinde kendi topraklarında zaten test etmiştir, bir daha savaş alında deneme yapmasının bir mantığı bulunmuyor çünkü; senin dile getirdiğin göz dağı verme meselesinde olası bir başarısızlık durumuna aykırı bir durum teşkil ediyor, orada gözdağı verilmek istenen direk SSCB'dir çünkü savaş sonrasında ikisin hegemonya yarışına gireceği artık bellidir.

Alttan almayı evet görebiliyoruz ancak alttan alınan durumlar yaratılmış krizler ve karşı kutuptan ödün koparmak amaçlı ortaya çıkmış şeyler olduğunu da görebiliriz ve evet iki ülke de birbiriyle nükleer kıyamet senaryolarından dolayı yaratılmış krizlerden savaş girmek istemediler ve savaş eşiği politikası yürüttüler. Bunun yanında, ABD Vietnam Savaşı'nı kaybetmesine rağmen nükleer kullanmamasının sebebi de nükleer felaket senaryolarıdır, ABD Güney Vietnam'ın liberal kalması için SSCB'nin nükleer füzelerinin hedefi olmamayı istemesi ve her haneye inmiş Soğuk Savaş ortamında ilk nükleeri kullanan ülke olarak çok büyük alan kaybetme riskini göze alamamıştır. Ancak aynı ABD, Küba Füze Krizi yaşandığında, olası bir savaş durumunda Türkiye'nin SSCB sınırlarını atom bombası ile vurmayı ve böylece SSCB'nin Türkiye üzerinden Akdenize inmesini engellemenin planlarını da yapmıştır.

Kısaca böyle özetleyeyim kendimce analizimi.

Böyle indirgemeci bir yaklaşım duymayı doğrusu senden beklemiyordum. Olayları daha derinlemesine tahlil etmeni ve bu tahliller üzerine de okumalar yapmanı tavsiye ederim.

Daha çok para kazanmak için orman kesilir, daha çok para kazanmak için insanlar köle gibi çalıştırılır, daha çok para kazanmak için atmosfere zehirli gazlar salınır, ABD başkanı daha çok para kazanmak için doğayı korumak amacıyla imzalanan Paris Antlaşmasından çekilir, daha çok para kazanmak için Afrika ülkelerinin ürettiklerine kota konulur, hammadde olarak alınır ama mamül madde olarak alınmaz ve orada insanlar açlıktan kırılır, Afrika devletleri -ki AİDS en çok Afrika'da yaygındır- AİDS ile mücadele ederken ilaçlara bir ton para veremedikleri için kendileri üretmeye kalkar ancak ilaç firmaları fikri mülkiyeti bizde ürettirmeyiz diye devletleri dava eder, daha çok para kazanmak için ABD uluslararası antlaşmalara aykırı olmasına rağmen gümrük duvarlarını yükseltir. Bu liste daha uzar gider. Tüm bunlar yapılır, içinde dünyanın sonunu hazırlayan doğayı katletme, gaz salını falan da olmasına rağmen yapılır. Ama sen hala gelmiş sebep ekonomi olduğunda insanlığı sınırına itecek bir şeyler yapılmaz diyorsun. Zaten sınıra iten şeyler yapılıyor.
Benim söylediklerimden çok da farklı şeyler söylememişsin. Indirgemeci bir yaklaşımda bulunmuyorum, özellikle İkinci Dünya Savaşı hakkında bulabildiğim tüm dokümanları ve belgeselleri izledim. Hepsinde de aşağı yukarı aynı şeyler anlatılıyor.

Birinci Dünya Savaşı biraz da İspanyol Gribi etkisiyle erken biten, aslında hiçbir anlaşmazlığın çözüme kavuşmadığı bir savaştır. Zaten bu anlaşmazlık meselesi yüzünden İkinci Dünya Savaşı çıkıyor. Sen de aynı şeyi söylemişsin.

Ikinci yaptığın alıntıda da benim söylediklerimi destekler nitelikte yazmışsın. Sonuç olarak bir dünya savaşı çıkmasın diye uğraş verilmiş. Sosyalizm ve faşizm arasında çıkacak bir savaşın etkisi Birinci Dünya savaşı gibi olmazdı. Bunda benimle hemfikir olacağını düşünüyorum.

Atom bombasını kendi ülkesinde test etmiş olması ile aktif savaşta kullanması arasında dağlar kadar fark var. Yine bir sürü açıklama yazmışsın, ancak sonuç olarak Amerika'nın savaşı bir an önce bitirmesi ve göz dağı vermek istemesi yüzünden bu olay meydana gelmiş.

Soğuk Savaş döneminde Küba Füze Krizi'nden daha önemli olaylar da oldu. Stanislav Petrov'un ne yaptığını bilirsin muhtemelen. Ayrıca Amerika, Vietnam'a nükleer bomba atsa bile bu geniş ölçekte bir nükleer savaşa sebebiyet vermez, yine ufak çaplı çatışmalar olurdu. Zira böyle bir durumda hangi taraf hamle yaparsa yapsın, karşı tarafın kendini de yanında götüreceğinin farkında.

Neyse herkes olayları kendi penceresinden yorumluyor. Güzel bir tartışma yapacağımızı düşünmüştüm, fakat en sonra "Okuyup, öğren. Öyle gel" demen hoş olmamış. O yüzden tartışmayı kendi tarafımdan bitiriyorum. Paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim.

Mars'ın insan yaşamı için uygun hale gelmesi için zayıf manyetik alanından dolayı seyrek halde bulunan atmosferinin gezegeni güneşten korunacak hale getirilmesi gerekir ki bunun için manyetik bir kürenin Mars'ın yörüngesine yerleştirme düşüncesi var. Sonra kutuplardaki buzların erimesi ve ağaçlandırma geliyor. Tüm bu şartlar sonrasında bile belki insan yaşamı için uygun olur ve gereken zaman yüzlerce hatta binlerce yıl(merak edenler Carl Sagan-Kozmos). Bu yüzden yeterli ölçekte bir tesis içerisinde yaşanılabilir bir ortam oluşturmak gerekir. Ardından bu tesisi büyütmek ve sonunda kendi kendine yeten bir bölge oluşturmak. Tüm bunlar bi 10 yıl içinde gerçekleşecek gibi görünüyor.
Başka yıldız sistemlerine gidebilmek epey güç, şimdiki zamanda. Burada biraz bilim kurgu devreye girmeli. Işık hızına ulaşmak ve hatta ötesine geçmek gerekir ancak bildiğim kadarıyla bilinen fizikte bu imkansız.
Başka bir mevzu ise ışık hızına yakın bir hızda bile diğer sistemlere ulaşmak epey zaman alır ve bu giden kişilerin gemi içerisinde metabolik faaliyetlerini yavaşlatan uyku kabini gibi yerlere ihtiyaç duymalarını doğrur ya da Mars'ta koloni kurmak için oluşturulan alanın uzay gemisinin içerisinde sağlanması böylece binen kişilerin birkaç veya birkaç on nesil sonrasının istenilen yere varması sağlanabilir. Tabi bu düşüncenin gerçekleşmesi için bu uzay gemisinin atmosferin dışında ve büyük kaynakların tüketilmesiyle inşa edilebilir. Burada ise tüm dünyanın tek çatı altında toplanıp bu kararı alması yatar ki bu tercihe dünyanın sonu geldiği için muhtaç kalınmıştır.
Cevabım ise güneş sisteminin mümkün ama başka sistemlerin mümkün olmadığı yönünde.

İnsanlığı bilmem de canlılığın sınırı tüm galaksi olacak. Biz gidemez yok olursak başka canlılar gidecek.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık