Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İnsanlığın Karanlık Yüzü: 6 Saat Boyunca Kıpırdamadan Duran Kadına Yapılanlar.

"Kendisi kaşınmış" değil kendisi "kabullenmiş"tir. Kadın başına geleceklerin pekala farkındadır ve amaç da zaten bunu ortaya koymaktır.

Ben kılına bile zarar vermeyeceğime eminim. Peki ya siz?

"Kendisi kaşınmış" değil kendisi "kabullenmiş"tir. Kadın başına geleceklerin pekala farkındadır ve amaç da zaten bunu ortaya koymaktır.

Ben kılına bile zarar vermeyeceğime eminim. Peki ya siz?
Ben kabullenmiş yerine bir tercihte bulunmuş derdim. Bunun geçerli yada geçersiz sebepleri olabilir. Elbette tercih ettiği şeyin bir çok sonucu olabilir. Ama bu diğer insanların bu durumu kötüye kullanabilecekleri anlamına gelmez. Burada neticesini hiç bilemeyeceğimiz bir iddia da bana saçma geliyor. Bütün forum ben dokunmazdım dese hiçbir anlamı yok. Ayrıca şu takındığımız tavır pekte bu tercihe saygı duyduğumuzu göstermiyor.

ordaki insanlar kendini bilmez ahlaksız insanlar, bunda kimsenin şüphesi yok. yalnız kadın hareket "etmiyor" yerine "edemiyor" olsaydı acırdım. kendisi kaşınmış bildiğin.

peki insanlığı suratına çarpılan insanlar, yaptıklarından ders alıp daha iyi insanlara mı döndüler? tabi ki hayır. sonradan ortaya çıkan "iyi" dediğin insanlar da toplum psikolojisinden korkan duyarsız insanlar(ilk sarılan kadın bunun dışında kalabilir-o da belki-) daha mı duyarlı oldular? hiç sanmıyorum. peki bu deneyi okumak bize ne kattı? ahlaksız ve duyarsız bir toplumun varlığından haberdar olduk. onun dışında hiçbir şey katmadı. yalnızca iğrendik hepsi bu kadar...
Burada amaç insanları ahlaklı yapmak falan değil sadece ne olduklarını gözler önüne sermek. İnsanların içinin dışına çevrildiğinde iğrenilmesi de normal ayrıca. Ve evet bunu bilmek çok şey katar, insan doğasını bilmek gerekir.

O sonradan çıkan "iyi" dediğimiz insanların ne kadar iyi oldukları da oldukça sorgulanabilir tabi. Sadece diğerleri kadar aşağılık olmadıklarını söyleyebiliriz.

Hayatta kalmak genetik aktarım.Akabinde üremek.Ama diğer memelilere göre hayatta kalma duygumuz daha vahşi.Onlar en azından 1 av ararken biz 3.Burada olanlar da benzer.Baktılar kadın ses çıkarmıyor,ne yaparsam kar durumu.Kan arzumuz cidden fazla aslında.Ama ahlak,din falan fistan derken bastırılıyor.Ortaya çıktığında olan durum da bu.

Ben kabullenmiş yerine bir tercihte bulunmuş derdim. Bunun geçerli yada geçersiz sebepleri olabilir. Elbette tercih ettiği şeyin bir çok sonucu olabilir. Ama bu diğer insanların bu durumu kötüye kullanabilecekleri anlamına gelmez. Burada neticesini hiç bilemeyeceğimiz bir iddia da bana saçma geliyor. Bütün forum ben dokunmazdım dese hiçbir anlamı yok. Ayrıca şu takındığımız tavır pekte bu tercihe saygı duyduğumuzu göstermiyor.
Ben zaten kötüye kullanabileceklerini falan söylemedim. Kadın başına gelecekleri kabul etmiş ve böyle bir performans gösterisi yaparak gerçekleri ortaya koymak istemiş. Bu kadına zarar veren herkesin şerefsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. "Kadın kaşınmış." demek bana göre saçma bir cümle olduğu için o şekilde ifade ettim. Diğer yandan iddiam saçma gelebilir fakat ben nasıl biri olduğumu biliyorum, o yüzden sorun yok. İnanmayan, inanmasın.

Olayın videosunu bulabilsem daha net bir düşünceye varabilirdim.
Ancak görebildiğim kadarıyla -performans- kapalı bir ortamda ve belirli bir olayın sergileneceğinin bilince olan izleyicilerin karşısında sergileniyor.
Hatta alınan görüntüler bir film kalitesinde. Bir çok fotoğraf makinesi herkesin fark edebileceği şekilde kullanılmış. Çevredeki insanlar da kabına göre değerlendirildiğinde belirli bir kültürün üstündeymiş gibi görünen kişiler.
Bu tür bir gösterinin veya deneyin gerçekçi bir sonuca ulaşması için tek kişiye ve yalnız olduğu hissi ile sergilenmesi gerekirdi. Bu tür bir gösteri ise yönlendirmeler ile şekillendirebilse bile bu olaydaki şartlar çerçevesinde katılımcıların kendi genel ahlak yargılarından uzaklaşabileceği mesafenin olaydaki kadar olacağını sanmıyorum.

Görebildiklerimle değerlendirdiğimde olayın ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek bunu ayırt etmem neredeyse imkansız. Ancak emin olduğum şey performansı hazırlayanların istediği her şeyi aldığı. En azından fitili ilk ateşleyenler ile yangını ilk söndürenlerin performansın bir parçası olduğu konusunda neredeyse eminim.
Bu sebeple konu benim için bir film veya bir hikaye tadında.
İnsanların ulaşabileceği karanlık seviyesi hakkında ise hepimizin daha çok malumu olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
İroni yapmış,
ordaki insanlar kendini bilmez ahlaksız insanlar, bunda kimsenin şüphesi yok. yalnız kadın hareket "etmiyor" yerine "edemiyor" olsaydı acırdım. kendisi kaşınmış bildiğin.
Bunlar tehlikeli düşünceler. Bu performans 1979 senesinde bir gösteride sergileniyor. Amaç sosyal bir deney ise insanların nasıl "sürü psikolojisi" ile hareket ettiğini çok güzel açıklamış. Kadın orada aranmıyor. Aranmak nedir önce onu tanımlaman gerekiyor. Bir pandomimciyi gidip pandiklersen sende bir sorun var demektir. Çok basit bir araştırma ile internette "Canlı Heykel gösterisi" diye aratırsanız kadının yaptığının aslında bir gösteri olduğunu anlarsınız. Sorun orada ona dokunmaması gerekirken dokunan, hatta ne tepki vereceklerini ölçmek için konulan alet edevatları, kadının canını yakmak!!! için kullanan şahısların beyinlerinin sorunlu olmasında.

Bunu yapan kişilerin beyinlerinde bir sorun var demektir. Şiddet uygulama eğiliminde olan insanların nüfusa oranla çok fazla sayıda olması (doğal seleksiyonun insan üzerinde işlememesi yüzünden hastalıklı genlerin çoğalması) geride kalan iyilerin de bir şekilde harekete geçmelerini de engellemiş sanırım.

Ben zaten kötüye kullanabileceklerini falan söylemedim. Kadın başına gelecekleri kabul etmiş ve böyle bir performans gösterisi yaparak gerçekleri ortaya koymak istemiş. Bu kadına zarar veren herkesin şerefsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. "Kadın kaşınmış." demek bana göre saçma bir cümle olduğu için o şekilde ifade ettim. Diğer yandan iddiam saçma gelebilir fakat ben nasıl biri olduğumu biliyorum, o yüzden sorun yok. İnanmayan, inanmasın.
Olayı tamamen başka bir yere taşıyıp düşüncemi anlatmaya çalışacağım. Ticaret ile uğraşıyorsun ve yüksek riskli ve karlı bir iş fırsatı geliyor önüne. Senin bu işe girmek tercihindir kar etmek hedefindir. Zarar etmek mecburen razı olduğundur. Burada ticarete atılan kişiyi borç bulup zar zor işe giren biri olarak düşünürsen daha anlaşılır olur. Tefeciden borç alan tefecinin yapacaklarına razı değildir mesela. Razı olmak kelimesi tam karşılamıyor durumu.

Deneyde masaya bilerek kek, gül vs nasıl konduysa bıçak, mermi ve tabanca da konmuş bile isteye. Sanatçı da canlı ama tepkisiz bir nesne gibi davranarak iyice sınırları genişletmiş. Sanatçı üstünde uygulanmış herşey müsamahadır fakat hak değildir. Bilinçli ve ahlaki zemini sağlam bireyler çocuk veya yetişkin olsun sanatçı karşılık vermese de, sınırları belirtilmese de tacizlere yer vermezdi. Bu deneydeki insanlar tıpkı erişkinliğe ulaşamamış, ahlakı gelişmemiş bireyler gibi sınırları zorlamışlar. Ergenlerin hız, kavga, üstünlük kurma, yaratıcılık vs gibi atraksiyonları (iyi veya kötü farketmiyor ) burdan geliyor. Ergenken herşeyi sınırında yaşamaya çalışmak ileriki yaşlarda önem arz eder. Neyi ne kadar, nereye kadar, nasıl yapacağını öğrenirsin. Bunlar her zaman var, kontrol mekanizmasını ortadan kaldırınca bunlar elbette zincirlerini kırıp ortaya çıkan şeyler. Bu deneyde korkutucu olan şey toplumda bilinçli ve gelişkin görülen bireylerin bunları yapması. Herşeye olan açlığımız tetiklenmeye görsün, anasını belliyoruz ortalığın.

Neyse bok gibi deney olmuş. Böyle sanatın içine edeyim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık