Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Haki ve Şeytan Meyvesi'nin Güçleri Nereden Geliyor?

• Konbuyu başlatan karolla
  • Başlangıç tarihi

Teoriye katılıyor musunuz?

• Evet, katılıyorum

Kullanılan: 15 45.5%
  • Hayır, teori yazmak zorunda mısın?

Kullanılan: 7 21.2%
  • Kendi teorim var, aşağıda yazdım

Kullanılan: 2 6.1%
  • Evet, gülmekten katılıyorum

Kullanılan: 9 27.3%

• Kullanılan toplam oy
    33

karolla

Teorim:

Şeytan meyvesini yedikten sonra şeytan vücutta nereye gidiyor?

Şeytan kalpte yer alır. Fakat bu mecburi değildir. Varsa kalpte bulunur.

Şeytan meyvesi gücünü hangi organa göre belirliyor?

Şeytan meyvesi kalbi hissederek tepki verir. Örneğin brook öldüğünde kalbi kontrol etti. Kalp atmıyordu. Bu sebeple meyve gücünü atkif ederek ona hayat verdi.

Hakiyi uyandırdık peki ama bu hakinin kaynağı vücudumuzda nerede?

Haki de kalpten gelen bir güçtür. Bu güç kalpteki duruma tepki gösterir. Usopun luffy için endişelenip haki uyandırması, luffnnin ace idam edilmesin diye haki patlaması bunlara örnektir. Hakiyi kullanmayı öğrenen kişi artık bunu iradesi ile kontrol edebilir. Edemediği dönemlerde kalpteki tepki olarak haki ortaya çıkar.

Bu kaynakları vücuttan çıkarırsak kişinin haki ve şeytan meyvesi gücü kapanır mı?

Şeytan meyvesi gücü bedene bağlıdır. Bedenden kopmuş bir uzuv da meyve gücünü kullanabilir. Parçalanan logiaların tekrar birleşmesi buna örnektir. Law normalde eliyle room açarken eli olmadan konuşarak room açmıştır. Smokanın ruhu tashigiye geçtiğinde meyvesi orjinal bedende kalmıştır. Yan şeytan meyvesi ruha bağlı değildir. %100 orjinal bedendedir. Vücuttan kalbi çıkarılan smokanın meyve gücü gene bedende kalmıştır.

Kişi öldüğünde meyve gücü ne olur?

Kişi öldüğünde kalp durur. Şeytan ruhu kalbi kontrol edip kullanıcının öldüğü anlar. Bedene yaydığı tüm gücü geri çeker. Ve beklemeye başlar. Yanına bir meyve gelmesi durumunda o meyveye geçerek vücuttan ayrılır. Bir başkası o meyveyi yerse, meyve gücünü elde eder.

Kaiorsekide durum nasıl çalışıyor?

Şeytan meyvesi denize dönmeye meillidir. Deniz yoğunluklu bir kairoseki vücuda temas ederse, şeytan ruhu bu taşın içine girerek kullanıcının meyvesini kontrol etmesini engeller. Fakat meyve gücü bedende kalır. Kullanıcı ise kendi isteği ile bu gücü kullanamaz. Zira şeytan ruhu bedenden çıkmıştır. Örnek: luffy denizin dibinde iken boyu tutulup uzamıştır. Şeytan ruhundan izinsiz bir şekilde dış etki ile de meyve gücü aktif edilebilir. Bazı meyveler otomatik çalışmaktadır. Bazıları ise kullanıcının iradesine bağlıdır. Kairoseki takılı olan marco, kendini iyileştirememiştir. Zira şeytan bedende olmadığı için kontrol edememiştir.

Teorimi mangadan destekleyerek hazırlayacağım.

Aşağıdaki sahnede dof, buzu kalbi donmadan kırıyor. Pervane adam aokijinin gücünü nereden biliyor? Kalbi donarsa meyve gücünü kullanmayacağını nereden biliyor? Tam donmak için kalbin donması gerektiğini nereden biliyor? Bu fırıldak hiç bir şey bilmiyor. Bu fırıldak meyve kullanıcısı olduğu için, kalp donarsa meyve ve hakinin kullanılamayacağını bildiği için kalbi donmadan kırdı dedi. Oda bize ufak ufak ipuçlarını verdi.

Luffynin kral haki patlattığı veya coştuğu yerleri hatırlayın. Veya usopun gözlem haki uyandırdığı sahneyi. Hep bir koruma, endişe, üzüntü, heyecan, sinir duyguları var. Hepsi kalpten gelen şeyler.

Ve çığır açacak tespitim!

VERGO VS LAW
LAW VS SMOKA
SMOKA VS VERGO

Biliyorsunuz ki law, smokanın juttesini kesemezken, vergonun bambusunu kesiyor. Üstelik, smoka ve vergo birbirine zarar verebilecek seviyedeler. Kokalarının hemen hemen aynı olduğu belli. Peki ama law jutteyi neden kesemedi?

Law, jutteyi kesemedi çünkü kalbi yoktu! Doğal olarak meyvesini tam güç kullanamıyordu. Ve kesiş gücü de azalıyordu.

Law, vergoyu ve bambusunu kesti, çünkü kalbi vardı. Kalbi olduğu için de tam güç kesişe ulaştı. Aşağıdaki resimde vergo, law kalbini alınca endişeleniyor. Zaten evire çevire dövdüğü lawa niye endişeli baksın? Kalbini alsa ne olacak? Gene döverdi. Ama vergo, kalbini alırsa meyvesini ve hakisini tam güç kullanabileceğini anladığı için bir an endişelendi.

Vergo, lawdan korkmayan bir adam. Fakat law kalbini alınca biraz endişeli baktı. Kalp bedenin dışında ise gücü zayıflar sonucuna varabiliriz. Üstelik oda bize bunu ipucu olarak verip KALP korsanları kaptanı Law üzerinden gösterdi! Güç kalpte!

Smoka ve vergo kapıştıklarında birbirlerinin kokasını aşıp zarar verebiliyorlardı. Law ise kalpsiz bir şekildeyken, smokayı kesemedi. Aynı law, kalbini aldığında smokaya denk dövüşen vergoyu ikiye böldü. Hem room alanı arttı hem de kesiş gücü yükseldi.

Yani haki ve şeytan meyvesi kalpten gelen bir güç. Kalp vücuttan çıksa başka bir bedene geçse bile, kalp orjinalde hangi bedenin ise meyve gücü orada kalıyor. Fakat gücü azalmış oluyor. Kalp kendi orjinal bedenine geldiğinde ise tam güce ulaşıyor.

Tashigi, smokanın bedenindeyken de hala meyve aktifti. Zira şeytan ruha bağlı değil. Kişi öldüğünde şeytanın ruhu hala bedende bulunuyor. Neresinde? Kalbinde!

Peki ya brook?

Brook öldüğünde ona direkt 2. hayat veriliyor. Yani kalbi varken şeytan onun ruhunu tekrar diriltiyor. Bu geri zekalı brook, ruhu ile bedenden çıkıp dolanıp duruyor. Sonra kuru kemik bedene geliyor. Yani brook kalbi varken meyveyi kullandı. Meyvesi de ruhu ile birleşti. Bence kullanıcısının ruhu ile birleşen meyveler uyanış gerçekleştiriyor. Bu sayede brook, ölüm dünyasının soğunu da gerçek dünyaya getirebiliyor.

Uyanış

Uyanışda, insan ruhu ile şeytan ruhu birbirine %100 uyum sağlıyor ve meyvenin tüm gücü ortaya çıkıyor. Yukarıda dediğim gibi brook uyanmış olabilir.

Özetle:

Birisi haki uyandırırsa bunu kalpten uyandırır. Gücünü de kalpten alır. Kullanmayı öğrendikten sonra iradesi ile kontrol edebilir. Kontrol etmeyi bilmiyorsa, kalp doğal tepki verir. Örnek: luffynin bilinçsiz haki kullanması. Örnek uyanış: usopun luffy için endişelenmesi.

Birisi şeytan meyvesi yerse, bu tüm bedeni etkiler ama şeytan kalpte durur. Fakat kalp zorunlu yer değildir. Kalbi yoksa da şeytan bedende kendine bir mekan bulabilir.

Hem haki hem şeytan meyvesi gücü irade ile kontrol edilir.

Haki ve şeytan meyvesinin iradeleri farklıdır. Bu sayede iradesi olan meyve cansız nesneye konabilmektedir. Cansız nesne de şeytanın iradesi ile kontrol edilir.

Haki iradesi ruha bağlıdır. Ruh neredeyse haki orada aktif olur. Sanji, naminin bedenindeyken gözlem haki kullanabilmiştir.

Kalp bedenden çıksa bile, meyve o bedende aktif olmaya devam eder. Şeytan meyvesinin iradesi ise kalpte bulunur. Kalp bedenden ayrılsa bile, bedene giren yeni ruh o şeytan iradesine hükmedebilir. Tashigi, smokanın bedenindeyken meyveyi kullanabilmiştir.

Beden parçalansa bile her uzuv, kullanıcının iradesine bağlıdır. Lawın, kopan kolunu kontrol etmesi buna örnektir. Normalde eliyle açtığı roomu bedeniyle açmıştır. Luffynin kolunun kopması durumunda lastik özelliği göstereceğini düşünüyorum.

Kalp bedenden çıkarsa, vücuttaki meyve gücünün etkisi azalır.

Kişinin ruhu başka bir bedene konsa bile, meyve orjinal bedende aktif kalır. Fakat hakisi yeni bedene taşınır.

Meyve gücü ölü bedenden çıkarılabilir. Canlı bedende ise kullanılamaz hale getirilebilir.

Kişi öldüğünde meyve gücü bedenden şeytana geri döner ve şeytan da kalpte bekler. Kimse onu oradan almazsa belli bir süre sonra şeytan kendi iradesi ile ayrılıp denize döner ve tekrar meyve olarak doğar. Ölü haldeyken yanına meyve getirilirse şeytan ruhu beklemeden meyve geçer.

Şeytan meyvesinin iradesi denize gitmeye meyillidir. Temasta bulunduğu bir deniz taşına doğru giderek iradesini vücuttan ayırmak isteyecektir. Bu sebeple deniz taşına dokunan kişinin vücudundaki şeytan kendi iradesi ile hareket edip, deniz taşına geçiş yapar. İrade artık deniz taşında olduğu için kişi şeytan meyvesini kullanamaz hale gelir. Fakat bedeni hala meyve gücünü taşımaktadır. Deniz taşı bedenden ayrılırsa, şeytan iradesi güce geri dönmek zorunda kalacaktır.

Şeytan iradesinin, denize yönelmesi için deniz miktarının yoğun olması ve arada fiziksel bir engelin olmaması gerekmektedir. Belden yukarı deniz seviyesinde, şeytan meyvesi denize gitmektedir.

Luffy hody ile denizin içinde savaşırken gücü azalmıştır. Çünkü şeytan vücuttan çıkmak için didinmiştir. Bu da güç kaybına sebep olmuştur.

Brook, denizin üzerinde hızla gidebilmektedir. Şeytanının denize dönmesi için, beline kadar batması gerekmektedir. Zira şeytan kalpte yer almaktadır. Su beline gelince şeytan denizi hissetmektedir.

Deniztaşı yüksek yoğunluklu olup, meyve kullanıcısına temas ettiğinde tüm bedenini saran bir alan oluşturmaktadır. Bu sebeple ayağından da bağlansa şeytan, deniz taşına gitmektedir.

Cansız nesnelere meyve yedirilmesi durumunda, cansız nesneyi direkt şeytanin kendisi kontrol etmektedir. Varsa, sahibinin emirlerini dinlemektedir. Cansız nesnelerden meyve gücünü almak imkansızdır. Zira kalpleri bulunmamaktadır. Doğal olarak öldürülemezler. Fakat etkisiz hale getirilebilirler zarar verilebilirler. Korkutulabilirler.

Şeytan ruhlarının niçin denize dönmek istedikleri bilinmemektedir.

Teorim böyle bir şey. Eksikleri olabilir. Çeliştiğim yer var mı bilmiyorum. Saçma da gelebilir. Geliştirmeye müsait bir teori olduğunu düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel konu olmuş. Ama Vergo sahneleri felan farklı şekilde de yorumlanabilir. Tabi yine de genel anlamda örtüşen bir teori olmuş. Vergo elinde kozu varken Law'ı eziyordu. Öyle ki işine geldiği sıra adamın kalbini sıkıyordu. Smoker'ın kendisine hiç farkettirmeden kalbi alıp Law'a vermesi onu çok kızdırdı ve şaşırttı. Law'ın kalbini alması demek ona karşı kozunu kaybetmesi demek. Ben öyle bakıyordum olaya.

Bu teoride anlattığın gibi işin derin tarafı olduğunu düşünmüyordum ama mantıklı yani olabilir.

Eline sağlık destekli iyi bir teori olmuş.

Haki tam oturmamış gibi ama meyve kısımları çok mantıklı.İhtimali fazla.
Yalnız kalp olayı gerçek manadadır bence kalp kırıklığı,endişe gibi manevi boyutta değildir meyve açısından.Hakide ise zaten bunlar sembolik.

Yalnız dofun kalp donma mevzusu kan dolaşımıyla alakalı diye düşünüyorum.Kalp donarsa dolaşım durur e haliyle donma engellenemez vücut sıcaklığı yükselmez.

Şeytan meyvesinin kalbe bağlılığı değilde hakinin kalbe bağlılığına katılıyorum. Güzel bir konu olmuş.

Ayrıca Dof'un ben meyvenin etkisinden haki ile kurtulduğunu düşünüyorum. Jozu niye kurtulamadı o zaman? Ayrıca kalbi de öyle donmadı yaşadığına göre. Dof h.haki ile kurtuldu orada meyveden bence.

karolla

Neden şeytan meyvesi kullanıcıları denizde güçlerini kullanamayıp hareketsiz kalıyorlar. Buna cevap aramak için bir yerden başlamak lazım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık