Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Haki Mantığı

haki hakkında o kadar cok teori üretilebilirki işin içinden çıkılmaz ama güzel derlemişin o yüzden tebrik ederim.bende kendi fikirlerimi söyleyeyim;

şöyle diyeyim her haki çeşidinin levelleri var. bunlar bize daha skypieada gösterildi.yani busoshoku haki ve kenbunshoku hakide level level,kullanıcının iradesine baglı olarak calısarak gelişiyor.ama houshokuda direk kişinin ruhu önemli, yani senle birlikte büyüyor.yasadıgın tüm deneyimler ve acılar,mental direncine katkı yaptıkca houshokunda gücleniyor,kontrolü sagladıktan sonra gerisi ruhunun cılgınlık derecesine bakıyor.

acmak gerekirse; kenbunshoku hakiyi en düsük düzeyde kullananlar skypieda rahipler olarak gördük.gan fall dediki rahipler tüm upper yardda mantra kullanabilirler,enel ise tüm skypieda kullanabilir.bu su demek adamın kenbunshoku hakisi digerlerinden en az 3 kat güclü.sonra otohime ve aisa var,onlar kenbunshoku hakiye dogustan sahip kişiler ve gördükki aisa da enel gibi upper yardın dısından bile savascıların ölümlerini duyuyor.yani sadece calısmaklada olmuyor.enel kendini paralayıp geliştirmişse bile, aisa daha veletken onun kadar kenbunshokuya sahip.

busoshoku hakidede kendimce farklı gelişim levelleri gördüm.ilk iş uyandırmak sonrasında garpın ta ne zaman luffye vururken mangada çizildigi, elinde haki topladıgı an var.sayıyı hatırlamıyorum.adam daha o zaman çizmiş hakiyi garp elinde topluyor ve yerleştiriyor luffye,luffynin canı yanıyor.ikinci basamak bu hakiyi elinde veya saldırcagın uzvunda toplayıp,saldırı olarak kullanıyorsun.

haki levelin arttıkca daha farklı durumlar içinde kullanabiliyorsun mesela şu gördügümüz armament,koka durumu...orda kullanıcılar hakiyi o kadar yogunlastırıyorlarki siyaha dönüyor.buda seni sadece saldırıda güclü kılmıyor,vergonun bedenini sertleştirmesini dikkate alırsak savunmadada güclü kılıyor,ama busoshoku haki zırhının ki adı üzerinde zırh,sadece saldırmak için kullananlar en basit kullanımı yapıyorlar...en büyük gücü etrafında görünmez ve nüfuz edilemez bir kalkan olusturmak.bu gücle marigold kendinden kat be kat güclü luffynin g1 de saldırılarını yansıttı.sentoumaru g2nin saldırılarını etkisiz kılıp,aynı kalkanı geliştirmiş bir durumda saldırı olarakta kullandı.en üst düzey kullanımını ise rayleigh,amiraller ve shankste gördük.daha öncede bir konuda söylemiştim resimleri bulmak zahmetli ama.:D rayleigh fil ona saldırdıgında zırhındaki hakiyi,file yönlendirerek onu indiriyor,amirallerin kombine zırhı,deprem soku her yeri yıkarken,tüm idam platformunu koruyor.akainu magma yumruguyla saldırıyor,shanks;demir cubuguyla bunu tutuyor.orda dikkatli bakarsak,magma shanksın etrafına dagılıyor.bu da buoshokunun en üst düzey kullanımı şimdilik gördügümüz.

bence bu örneklerdeki fark; haki büyüklügünden ileri geliyor.rayleighin kizaruyla mücadelesini,shanksın akainuyu durdurmasını, meyvelere ragmen düsünürsek bu ikisinin ortak noktası houshokuları.yani hakiyi insanın vucudunda bir havuz var ve o havuzdan harcıyarak kullanıyor diye düsünürsek,houshoku kullanıcılarında olimpik havuz var.o yüzden hakileri tüm etraflarını kaplıyabiliyor.sentoumaru ve marigold sadece ellerine ve önlerine odaklıyorlardı.rayleigh etrafını kaplıyor.amirallerin 3 ü bir araya gelip bunu yapıyor ve işi sansa bırakmıyor.cünkü bence bu en üst düzey kullanım hem cok dikkat istiyor hemde kuvvetli bir haki leveli.bu elinde yeterli tas olmadan ev yapmaya benziyor.ama houshoku kullanıcılarında bu haki dogustan en üst düzeyde.o yüzden busoshoku kullanım seviyeleride diger herkezin ötesine geciyor tabi zamanla.

üstelik yine houshoku kullanıcılarının kenbunshokudaki avantajlarınıda şu olarak görüyorum;her seyin sesini duyabilme.yani egerki gercekten asarsan, sadece rakibinin sesini veya canlıları degil.her seyin sesini duyabilirsin.sanırım bunun için sadece houshoku degil,daha bile istisnai levelde dogustan gelen bir yeteneginde olmalı.ama kenbunshokunun ses duymak oldugunu düsünürsek ve herseyin sesini duyabilen 2 adamın sadece d. ve houshoku kullanıcı odak noktalarını hesaba katarsak teori tutarlı oluyor.

havaya hükmetme olayına gelince;shanks ve arkadaslarının canı sıkkın,hava kapalı,mihawk geliyor haber veriyor luffy hakkında shanks gülmeye baslıyor,hava acıyor.wb ve shanks karsılıklı oturuyorlar bir sey yok,muhabbet gerilmeye baslıyor bulutlar toplanıyor hava kapanıyor.edd war savası 50 gemiyle kusatılmıs roger,ama hepinizi buraya gömücem diyor,sahidende yapıyor gücüyle degil,gelen bir fırtınayla...acaba gücüyle degilmi ?belkide dragonda düsündügümüz gibi rüzgar logiası yada hava olaylarına hükmeden inanılmaz bir meyve gücü yok,belkide sadece haki masterı oda.o yüzden buda olasılık dahilinde.

son olarak acein haki ögrenmemesi;acein potansiyeli luffynin temiz iki katıydı.ace varken luffy kk olamazdı.o yüzden paket ettirilip teache,öldürüldü,luffynin yolu acıldı.acein hakisini uyandırdıgı yasa bakarsak hemde houshoku...,ki daha o zamnlar onlarca adam bayıltabilirdi.ace tüm hakileri bilse bir canavar olurdu.e.oda olabildigince onun gücünü kıstı ve aradan cıkardı,hemde cokta ustaca bir sekilde wb korsanlarını luffynin safına cekerek.üstelik augerin bahsettigi kaderdeki sans olayına bakarsak; adam mesajı vermiş zaten,biz seni öldürcektik,abin araya girdi.yani e.oda diyorki ace ölücek,luffy yasıyacak.o yüzden o adama haki türlerini vermek demek onu amiral gücüne cıkarmak demekti.potansiyelini bize gösterdi ama kullandırtmadı ve öldürdü... olaya böyle bakmak lazım yoksa sahip oldugu haki ve kan luffyi cok asıyordu ;)

o yüzden kullanıcı rayleighin dedigi gibi egilimi olan renkde cok daha üstün olabilir, yani birinde daha usta olabilir.ama houshoku kullanıcıları sahip oldukları haki leveli sayesinde, her bir türde en üst düzeye cıkabilirler buda seni o zırhın gücünü,ve depremin bile gecmeyisini,100000 adamı bir anda bayıltıp tek basına krallık alabilecek gücünü,bu gücle hükmünü sadece insanlara degil havaya bile gecirebilme olasılıgını,kenbunshokunun asması sayesinde herseyi ama herseyi duyabilme becerisiyle,uykunda bile ace ayarında adamları tekleme becerisi gibi verilen yetenekleri haki üzerinden degerlendirirsek... insanların houshoku hakiyi duyunca neden: ah,uh,vah,allahım sana geliyorum:D demesini bence tutarlı bir sekilde anlamıs oluruz.cünkü görüldügü üzere houshoku haki kişiyi o gücle direk kral yapar ;)

@Dragon

Valla sen benden daha iyi toparlamışsın, daha da akıcı yazmışsın :D, baya destekleyen örnekler de vermişsin. Sen mi açsaymışsın konuyu acaba :good:

Bence Ace'in haki kullanmamasinin nedeni cok acik.Ozellikle kral haki zaten genlerle alakali bisey.Ace'e beyazsakal tayfasinda haki ogretmeye basladiklarinda kral hakinin kan bagiyla alakasi oldugu soylendiyse Ace babasindan geldigi icin ogrenmek istememistir.Bu kadar basit.

zoronoa

Bence Ace'in haki kullanmamasinin nedeni cok acik.Ozellikle kral haki zaten genlerle alakali bisey.Ace'e beyazsakal tayfasinda haki ogretmeye basladiklarinda kral hakinin kan bagiyla alakasi oldugu soylendiyse Ace babasindan geldigi icin ogrenmek istememistir.Bu kadar basit.[/QUOT

sölediğin şey doğruysa şayet ace tam bir mankafa... luffy den bile daha kötü bir durum...

CoolAnd1 dedi ki:
Bence Ace'in haki kullanmamasinin nedeni cok acik.Ozellikle kral haki zaten genlerle alakali bisey.Ace'e beyazsakal tayfasinda haki ogretmeye basladiklarinda kral hakinin kan bagiyla alakasi oldugu soylendiyse Ace babasindan geldigi icin ogrenmek istememistir.Bu kadar basit.
Kral hakinin genlerle alakalı olduğu nerde geçiyor? Milyonda bir görülen bir şey sadece, eğer genlerle ilgisi bir yerde geçiyorsa göster.

Hadi Kral hakiyi babasından geldiği için öğrenmek istemedi. Diğer iki haki çalışmayla elde edilebilen şeyler.
Yok hocam yok, söylediklerin bana pek mantıklı gelmedi açıkçası.

Hancock dedi ki:
güzel teori tebrikler. mihawk konusunda sana katılmıyorum. ben mihawkda haki olduğunu düşünmüyorum
Eyvallah hocam sağol. Neden düşünmediğini de açıklarsan konuşuruz.

@Dragon

Valla sen benden daha iyi toparlamışsın, daha da akıcı yazmışsın :D, baya destekleyen örnekler de vermişsin. Sen mi açsaymışsın konuyu acaba :good:
ben hep üşenirim konu açmaya yoksa aklımda hala bir sürü teori var.ama sen üşenmemiş açmısın eline saglık ben sadece kendi fikirlerimide katarak genişletmeye çalıştım ;)

Kral hakinin genlerle alakalı olduğu nerde geçiyor? Milyonda bir görülen bir şey sadece, eğer genlerle ilgisi bir yerde geçiyorsa göster.
Cok basit ivankov luffy marineford savasinda farkinda olmadan kral haki kullandiktan sonra ''dragon senin oglun oldugu belli oluyor'' tarzi bir cumle soyluyor.(tam cumleyi simdi hatirlamiyorum)
Ustelik kesin olarak bilinen her kral haki kullanicisinin akraba iliskilerine bakarsak..
Monkey D.Dragon-Monkey D.Luffy (baba-ogul)
Gol D.Roger-Gol D.Ace(baba-ogul)
Bu da kral hakinin genlerle alakali oldugunu gosterir bence..

Cok basit ivankov luffy marineford savasinda farkinda olmadan kral haki kullandiktan sonra ''dragon senin oglun oldugu belli oluyor'' tarzi bir cumle soyluyor.(tam cumleyi simdi hatirlamiyorum)
Ustelik kesin olarak bilinen her kral haki kullanicisinin akraba iliskilerine bakarsak..
Monkey D.Dragon-Monkey D.Luffy (baba-ogul)
Gol D.Roger-Gol D.Ace(baba-ogul)
Bu da kral hakinin genlerle alakali oldugunu gosterir bence..
Dragon'da Haoshoku Haki olduğunu nerden öğrendin?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık