Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Haki Mantığı

Daha önce bir yerde konuşuldu mu bilmiyorum. Bayağıdır aklımdaydı ama bir türlü mukayeseyi bitirememiştim. Şimdilerde mantıklı geldiği için paylaşayım dedim.

Haki, hepimiz biliyoruz defalarca konuşuldu, sağolsun Oda da daha çok kullanmaya başladı, henüz bilinmeyenleri olsa da ilerde daha çok kullanılıp açıklanacağını hepimiz öngörebiliriz.

Benim kafama takılan şey Haki'nin iradeyle ilişkisi konusundaki tutarsızlıklarıydı. Yani irade bizim bildiğimiz duygu olan iradeyse pratikle veya çalışmayla alakası neydi? Çünkü biliyoruz ki Haki kullanabilmek için uyandırdıktan sonra çalışmak şart. Bunun üzerinde kafa yormaya başlayınca Zoro'nun ve Coby'nin durumları aklıma geldi. Zoro'nun mr1 vs sini hatırlayalım, o vs de bir şeyler duyduğundan, hissettiğinden bahsediyordu, aynı tarzda cümleleri Coby de kurmuştu. Doktoru Coby ye hakiden bahsetti, Zoro da mr1 in çelikten bedenini kesebildi. Kısacası Hakinin iradeyle bağlantısı olduğunu ancak tek kaynağının irade olmadığını düşünüyorum. (bu arada evet, zoro'nun mr1 vs sinde haki kullandığını da düşünüyorum :D)

Oda'nın bir sürü şeyden etkilendiği ve esinlendiği bariz. Haki konusunda da esinlendiğini düşünüyorum. Her şeyin bir ruhunun olduğuna inanan ve kendini iyi eğitebilirsen her şeyin ruhuyla iletişime geçilebileciğini düşünen bir uzak doğu felsefesinden etkilendiğine inanıyorum. Hatta bu duyma-hissetme mevzunu Haki'deki yeteneğine bağlı olarak deniz canavarlarıyla konuşma, ya da eski tabletlerle bile konuşmaya kadar götürebiliriz (roger-luffy).

Yani ruh gücü bildiğimiz ruh gücü olarak değil daha derin bir manada ruh gücü olarak düşünülmüş. Her şeyin bir ruhu var ve senin ruhunun etkisi kadar diğer şeylerin ruhunu etkileyebilirsin. Eline aldığın bir sopanın ruhuna hükmedip elindekine ve karşındakine istediğin şeyi yapabilirsin. Ya da kendi bedenine daha sert olması komutunu verebilirsin. Bu Hakinin uçuk sınırları konusunda en büyük dayanağım da Rayleigh. O boyundaki bomba mevzusunda veya bazı kişileri bayıltıp bazı kişileri bayıltmama konusundaki gücüne bakarsak söylediklerim çok da uçuk şeyler olarak görülmez.

Hatta daha da fazla uçarsak, ortamdaki havaya bile hükmedilebilir, ve gelen bir dalgayı durdurabilirsin (amirallerin wb nin saldırısının etkisini azaltışı).Hakideki güç farklılıkları da burda ortaya çıkıyor işte. Roger'ın meyvesiz olduğunu düşünürüz çoğumuz, ama sadece hakiyle nasıl bu kadar güçlü olabildiğine akıl
erdiremeyiz, ya da Shanks'ın. İşte Hakinin ucu açıklığı burada devreye giriyor. Ben Hakiyle zamana bile hükmedilebileceğini düşünüyorum (haki kullanıcılarının birden ortada bitmesi) Yani sınırsız bir güç, ve bu güç senin kontrolünde. İstediğin insanın bilincini kaybettirip istediğin bi cisme müthiş güçler yükleyebilir yada önceden olabilecekleri görüp, vücudunu müthiş bir zırha çevirebilirsin. Bunlar gördüklerimiz ve daha gördüklerimizin bile sınırını göremedik. Söylediklerime bir çok destek bulabilirim. Mesela Shanks iki kollu olsa ne kadar daha güçlü olurdu sorusuna Oda farketmez diyor. Neden çünkü Shanks gibi Hakisi aşmış bir adam için tek kol iki kol hiçbir önem taşımaz. Hakinin tek düşmanı yaşlanan beden, somut bedenin yetersizliğinin hakiyi kısıtlaması, örnekleri wb ve rayleigh.

Hakiyle ilgili bir diğer şey de, logiaların uzayan uzuvlarına Haki yükleyip yükleyemedikleri ya da logiaların haki konusunda aşırı gelişmiş olmamaları. Bence bu da biraz fikrimi destekleyen bir olay. Haki bu mantığa göre bir şeylere hükmetmek, mutlaka hükmetmek için belirli bir süre geçmesi gerekir, yani bu saniyenin onda biri bile olsa belli bir süre mutlaka gerekli. Ayrıca hükmedeceğin cismin ya da maddenin sana olan uzaklığı ve maddenin yoğunluğu da çok çok önemli. Sürekli hareket halinde olan dağınık ve uzak bir maddeye hükmetmek ve elinde tuttuğun hareketsiz yoğun bir maddeye hükmetmek arasında tabi ki de zorluk farkı vardır. İkinci örneğin yapılmasının gerektirdiği ustalığa bile defalarca vurgu yapıldı. Kaldı ki birinci örnek onun yanında kat kat daha zor. O yüzden logiaların hakide başarısız olduğunu ve diğer kişilerin de katı veya gaz maddelere haki yüklemediğini (hükmedemediklerini) düşünüyorum.

Fikrimi destekleyen bir diğer şey de Ace'in o kadar usta haki kullanıcısının yanında hakiyi öğrenememesi. Tek sebebi olabilir o da öğrenmesi zor bir şey olması ve öğrenmek için aşırı zaman ayırılmasının gerekmesi. Yani yıllar boyu wb tayfası ile takılmaya devam etseydi zamanla çğrenebilirdi, ama çok az bir süre beraber olduğu için öğrenemedi. Luffy'nin avantajı hakiyi çözmüş bir insandan başbaşa uzun süre eğitim almış olması ve başka bir işle uğraşmaması.

Aklımda çok şey var ama toparlayamadım, gerçekten uçsuz bucaksız bir konu. Oda'ya söveriz filan ama adamın büyüklüğü burda. Benim örneklerimden sonra eminim aklınıza benimkilerden daha tutarlı örnekler gelecektir. Ben de aklıma geldikçe paylaşırım.

En önemlilerinden birini yazmayı unutmuşum, O da Zoro Mihawk ilişkisi. Ben Mihawk da haki olduğuna eminim. Bunun en büyük kanıtı Zoro'dur. Zoro'nun kaslarını geliştirmeye aşırı konsantre olması yüzünden bu kadar kör olduğunu düşünüyorum. Mihawk somut beden gücü açısından eminim Zorodan güçsüzdür ama zoro daha yolun başındayken mihawk rahatlıkla gemi kesebiliyordu. Tabi ki de Mihawkda haki var yoksa Kas gücünün zirvesindeki bir herif gemi kesmenin yanından bile geçemezken mihawkın rahatlıkla filoyu batırmasının başka bir açıklaması olamaz.

Ruh gücünü ve canlı cansız herşeyin ruhuna hükmetme olayı kafama yattı ama gözlem hakiyi işin içine katarsak örneğin 2 kişi dövüşürken kim neye hükmedecek karışıyor. Dediğin şey busoushoku haki ve gözlem hakide değilde haoshoku hakinin bir özelliği olması daha mantıklı.

Teori güzel. Tek katılmadığım kısım, Haki ile her şeyin yapılabiliyor oluşu. Abes bir durum ortaya çıkar. Üstelik Haki tabanlı dövüşen kişilerde bu özelliği görebilirdik. Ace konusuna gelirsek, 3 yıldan fazla bir sürede hiçbir Haki çeşidi üzerinde hakim olamamışsa bu adam, tek kelime ile beceriksizdir. 3 Haki türünü de ustaca kullanabilen bir kaptanı var. Kendinde Haoshoku Haki olduğunu biliyor. Logia diye Busoshoku Haki'yi saymayalım. Yine en kötü Kenbonshoku Haki kullanabilmesi lazımdı.

Mihawk' ın kas gücü açısından Zoro' dan aşağı olduğunu hiç sanmıyorum. One Piece'de kas gücü oldukça önemli bir etken. Meyve gücü odaklı dövüşen amiraller bile yüksek fiziksel güce sahip. Mihawk ise kılıç ustası kas gücü çok daha önemli onun için Dünyanın en güçlü kılıç ustası olduğuna bakarsak onun fizksel gücü serideki en iyilerden biri desek hata etiş olmayız bence.

Funky dedi ki:
Ruh gücünü ve canlı cansız herşeyin ruhuna hükmetme olayı kafama yattı ama gözlem hakiyi işin içine katarsak örneğin 2 kişi dövüşürken kim neye hükmedecek karışıyor. Dediğin şey busoushoku haki ve gözlem hakide değilde haoshoku hakinin bir özelliği olması daha mantıklı.
O açıdan hiç bakmamıştım ama öyle bir durum olursa da ruh gücü yüksek olan kişi hükmeder.

Smoker dedi ki:
Teori güzel. Tek katılmadığım kısım, Haki ile her şeyin yapılabiliyor oluşu. Abes bir durum ortaya çıkar. Üstelik Haki tabanlı dövüşen kişilerde bu özelliği görebilirdik. Ace konusuna gelirsek, 3 yıldan fazla bir sürede hiçbir Haki çeşidi üzerinde hakim olamamışsa bu adam, tek kelime ile beceriksizdir. 3 Haki türünü de ustaca kullanabilen bir kaptanı var. Kendinde Haoshoku Haki olduğunu biliyor. Logia diye Busoshoku Haki'yi saymayalım. Yine en kötü Kenbonshoku Haki kullanabilmesi lazımdı.
Her şey mevzusu uçuk evet, gaza geldim diyelim :D . Ace ve haki mevzusuyla ilgili daha önce bi konu açmıştım, baya açıklama düşündüm ama en son bunu bulabildim. Hadi desek Ace kalın kafalı o yüzden öğrenemedi, Luffy nasıl öğrendi, o daha kalın kafalı. Luffy'nin amacı var desek, Ace'nin de var ve Ace de D.

Belki bi ihtimal meyvesine çok güvendi desek, tayfada ateş logiası ayarı başka güçlü meyveler de var ve en üst düzey tayfayla 3 yıl geçirmiş, çok çok daha güçlülerini görmüştür.

everest22 dedi ki:
Bence gayet mantikli ve guzel bi teori
Eyvallah hocam, sağol.

canavvar dedi ki:
Mihawk' ın kas gücü açısından Zoro' dan aşağı olduğunu hiç sanmıyorum. One Piece'de kas gücü oldukça önemli bir etken. Meyve gücü odaklı dövüşen amiraller bile yüksek fiziksel güce sahip. Mihawk ise kılıç ustası kas gücü çok daha önemli onun için Dünyanın en güçlü kılıç ustası olduğuna bakarsak onun fizksel gücü serideki en iyilerden biri desek hata etiş olmayız bence.
Haklısın da sence One Piece dünyasında bile Zoro'dan çalışkanı var mıdır ? Mihawk da çok güçlüdür ona sözüm yok zaten ama, dediğin gibi olsa Mihawkla Zoro arasındaki güç farkı uçurum olmazdı (serinin başından bahsediyorum)

Onu da geçtim o mantıkta düşünecek olursak Mihawk'ın tam yaşını bilmiyorum ama 40 ı geçkindir. Zoro taş çatlasın 25 yaşında. Yani Mihawk'ın kas gücü açısından Zoro'dan üstün olmasına ihtimal vermiyorum.

Haklısın da sence One Piece dünyasında bile Zoro'dan çalışkanı var mıdır ? Mihawk da çok güçlüdür ona sözüm yok zaten ama, dediğin gibi olsa Mihawkla Zoro arasındaki güç farkı uçurum olmazdı (serinin başından bahsediyorum)

Onu da geçtim o mantıkta düşünecek olursak Mihawk'ın tam yaşını bilmiyorum ama 40 ı geçkindir. Zoro taş çatlasın 25 yaşında. Yani Mihawk'ın kas gücü açısından Zoro'dan üstün olmasına ihtimal vermiyorum.
Mihawk belki daha çalışkandı. Belki değildi bilmiyoruz. Benim dediğim gibi güç farkı yine uçurum gibi olurdu. Öyle de zaten. Burada ne demek istediğini anlamadım.
Daha yaşlı kas gücünün daha mı az olması gerekiyor? Garp ve WB 70 yaşlarında insanlar ama neler yapabildiklerini gördük. Ayrıca 40' lı yaşlar OP de gücün zirvesi gibi bir şey zaten.

Zoro hakiden çok öndecen başlıyor bahsetmeye.Bu işi kendi kendine çözmeye çalışıyor.Mr1 vssinde taşların sesini duyması,skypiada ışık,ateş,toprak madde olmasalar bile kesilebilir diyor.Bu 2 şeye işaret 1 haki 2 kılıç ustaları logiaları kesmek için başka şeyler kullanıyor.Zoro tayfada kaba kuvvete en çok çalışan isim olmasının yanında ruh güüc çalışmalarına başlayanda ilk kişidir.o yuzden zoronun kaslarına aşırı konsantre olması fikrine katılmıyorum.Güzel teori haki hakkında bende bu tarz düşüncelere sahibim.özellikle kralın hakisinin asıl gucunu gerçek kral luffyden göreceğiz :D

canavvar dedi ki:
Mihawk belki daha çalışkandı. Belki değildi bilmiyoruz. Benim dediğim gibi güç farkı yine uçurum gibi olurdu. Öyle de zaten. Burada ne demek istediğini anlamadım.
Daha yaşlı kas gücünün daha mı az olması gerekiyor? Garp ve WB 70 yaşlarında insanlar ama neler yapabildiklerini gördük. Ayrıca 40' lı yaşlar OP de gücün zirvesi gibi bir şey zaten.
Neyse aslında anlaşamadığımız bi nokta yok. Kısaca ben diyorum ki Mihawk ile Zoro arasındaki uçurumun sebebi kas gücü değil, ama tabii ki de Mihawk da kas gücü olarak çok üst düzey birisi. Konu hakiyle ilgili olduğundan, Zoro Mihawk kas gücü farklılıklarını tartışmaya gerek yok

WB Kral haki yi ustaca kullanabildiği senin yorumun mu bir yerde açıklandı mı? Sanırım bir kaç yerde daha görmüştüm.

Benim bildiğim o güce sahip uyandırmış ama usta değil eğer usta olsaydı kullanmaması için bir sebeb göremiyorum...

Ace konusunda haklısın nasıl olurda 2 haki tipinden birini öğrenmez bende şaşıyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık