Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Güç Dengesi

• Konbuyu başlatan Roronoa Zoro
  • Başlangıç tarihi
Çok saçma bir bakış açısı, bu mantıkla hiçbir yapıt eleştirilemez yada "kalitesiz" olduğu savunulamaz çünkü bu mantığı kabul eden birine göre her şey mükemmeldir sadece biz bunu anlayamıyor yada kabullenemiyoruzdur, sözlüklerden "eleştiri" kelimesini çıkaralım da bari gelecek nesilleri kurtaralım, bizim düştüğümüz bu hataya düşmesinler,

Ayrıca,

Genel Kurallar
3.
- Yorumlarda kasti olarak argolu, hakaret içerikli cümleler, kelimeler kullanmak yasaktır.
- Üyeleri tahrik edecek yada rahatsız edecek paylaşımlar yasaktır.

Konuya yorum yapan modlar bile varken kuralı hatırlatmak biraz boş bir çaba sanırım ama bulunsun..
o kadar yazıpta sonuna tanrı öyle istedi eklemekte saçmaymış :d

Roronoa Zoro

Eline saglik :(
Prince sivamis :(
Bir şey değil.
Özet geçmek gerekirse:
Luffy salak.

Şaka bi yana gayet güzel açıklamalar yapmışsın, sağlam yazı olmuş. Zevkle okudum.
Teşekkür ederim.
Biraz okudum kusura bakma ama işine geldiğince yazmışsın okumadan geçtim.

Luffy'nin tek atamadığı adama yeri geliyor Zoro tek atıyor. Bunlar hep efekt işte. Zoro Luffy'den güçlü demek için böyle bahaneler sunmak çok saçma değil mi? Evet mi

:/
Gördüğüm en fanca yorumlardan biri Zoro birine saldırdı mı kesiyor yani tek atması normal sonuç saldırı gücü daha fazla.
Luffy daha Blueno'ya tek yumrukta yenemezken Zoro rakiplerini adam akıllı tek vuruşta yeniyor vs birçok şey var.

Sonra gidip Luffy vs Zoro dövüşü son derece ciddiyken hatta Zoro bu sefer ciddi diye söylediği halde ve tekniklerin kullanıldığı bu dövüşü durdurması için eğer durdurmazsa kaptan-tayfa ilişkisinin kalmayacağından E.Oda'nın mizah katarak Namiyi işe katmasını bütün savaşın mizah amacıyla yağıldığını söylemek ondan sonra gelip Zoro ve Sanji eşit büyüklükte et topladılar o yüzden eşit güçte demek vs.

Ondan sonrasını okumadım zaten.

1 hafta önce önüne gelen güç dengesi konusu açıyor demiştim cidden bilen bilmeyen herkes açıyor.

Neyse uğraşmışsın eline sağlık.
Tüm konu senin için yazıldı. Anlamaman, mantıksız olman Zoro fanı olman benim suçum değil.
Eline sağlık güzel yazı olmuş.
Teşekkür ederim.
Çok saçma bir bakış açısı, bu mantıkla hiçbir yapıt eleştirilemez yada "kalitesiz" olduğu savunulamaz çünkü bu mantığı kabul eden birine göre her şey mükemmeldir sadece biz bunu anlayamıyor yada kabullenemiyoruzdur, sözlüklerden "eleştiri" kelimesini çıkaralım da bari gelecek nesilleri kurtaralım, bizim düştüğümüz bu hataya düşmesinler,

Ayrıca,

Genel Kurallar
3.
- Yorumlarda kasti olarak argolu, hakaret içerikli cümleler, kelimeler kullanmak yasaktır.
- Üyeleri tahrik edecek yada rahatsız edecek paylaşımlar yasaktır.

Konuya yorum yapan modlar bile varken kuralı hatırlatmak biraz boş bir çaba sanırım ama bulunsun..
Üzerine alınmazsan argo yok, tahrik eden bir durum da yok. Üzerine alınırsan da benim suçum değil. Bir yapıtı nasıl eleştirdiğin önemlidir. Bir kitabın ana karakterinin neden mavi gözlü olduğunu eleştirmek yanlış.

Ortada sıkıntılı bir kaç kullanım olduğunu açık, ancak düzeltmeler ile birlikte konu sahibi ve yorum atan arkadaşların üsluplarını bozmadan uygun bir dille devam etmelerini rica ediyorum. Bundan sonra daha dikkatli olmanızı umuyorum.

Ellerine sağlık, tabi katıldığım ve katılmadığım yerler var. Gereksiz tartışma dönmüş. Seriyi güzel yapan şey de bakış açıların farklı olması değil mi?

Tanrı böyle istedi demek basite kaçma,seriyi aklama oluyor.Oda böyle istedi diyerek birçok çelişki görmezden gelinemez.

Geçenlerde bir Death Note tartışması vardı.En fazla hikaye sonlanmalıydı diyerek bu şekilde bir sonu oldu diyenler oldu ki ben de bu guruptandım.Ama bir kişi demedi mangaka böyle istedi diye.Neden demediler çünkü Death Note pek çelişki içermeyen kendi içinde tutarlı bir seri.Tanrı istedi diye saçma sapan olaylar olamaz.

One Piece evreni kendi içinde tutarlı olabilirdi ama Oda bunun ayarını tutturamadı.Nami'nin teklemeleri gibi espiri olan durumlar elbet tutarsızlık değil.Onu herkes anlıyor zaten.

Bunun yanında Shanks'ın kol kaptırması bana göre yine tutarsızlık değil Sabo'nun hafıza kaybı açıklaması gibi bu da ya kolunu verecekti ya Luffy yem olacaktı canavara gibi düşünülürse Shanks değil Roger olsa o kol giderdi.

Ama örneğin Doffy'nin bilinçli kuklalarının olayı nedir ki?Konuşan, karar veren bildiğin ikinci bir Doffy bu kuklalar.Bana göre olacak iş değil.Ne bir açıklaması var ne bir mantığı.Ama yine örneğin Luffy'nin lastik güçlerine itirazım yok.Kemik şişiyor,elektrik kömür etmiyor...Bunlar bizim dünya için saçma olsa da o dünya için olabilir şeyler.

Tutarsızlık varsa var denir.Tanrı istese de o dünya için uygun değilse tutarsızlık yine tutarsızlıktır.

@Riful

Tanrı böyle istedi derken onu kastetmedi konu sahibi. Misal yazmışsın ya Luffy'nin elektriğe karşı olan bağışıklığını falan.Buna laf eden insanlar olduğu için böyle bir açıklamada bulundu arkadaş,ki haklı da. Oda "Bilmem kaç milyon volt elektrik lastiğe etki etmez" dediyse bitmiştir,bunu irdelemenin bir manası yok.

Tamamını okumadım. Parça parça okumayı düşünüyorum :D Serideki bazı şeyler Tanrı istedi diye açıklanmış. ( Luffy'nin elektrikten etkilenmemesi gibi) ve bizim ( okuyucunun) buna diyecek hiç bir şeyi yok denmiş. Ben bu benzetmeyi biraz farklı şekilde kafamda kurguluyorum. Bunları yapan Tanrı değil. Bir Cumhurbaşkanı. Ve bir Cumhurbaşkanı gücünün halktan (Okuyucudan) alır. Halk Cumhurbaşkanını beğenmezse yerine başkasını seçer. ( Yani okuyucu yazarın yaptıklarını beğenmezse okumayı bırakır. Ve bundan sonra Cumhurbaşkanı bir hiç olur. Yani biz buna hiç bir şey diyemeyiz değil, aslında en büyük cevabı biz verebiliriz.

Seride fantastik şeylerin olması sıkıntı değil. Bir okuyucu bunu sorun etmemeli. Ama çelişkilerin olması baya büyük bir sorun. ( Dof'un Kujlasinin düşünebilmesi, Blueno'yu yenemeyen Sanji'nin Jyaburayi yenmesi, Luffy'nin Hody Jones ile dövüşürken G4 açmaması Vs.) Bu detaylar yüzünden One piece'nin kalitesi düşüyor.

Aslında bakarsak Oda dram yazma konusunda ortalama seviyede. Seride hiç bir karakterin hikayesi veya ölümü yeterince dramatik değil. Dramatik değil demiyorum sadece yeterince dramatik değil.

Oda bazen komik sahneler yazabiliyor. Ama bir iki sahne hariç hiç bir sahne çok komik değil. Sadece ortalama komiklikte.

Her mangaka gibi klişeden ayrılmıyor. Serinin geneline bakarsak:

Aşırı saf ama güçlü ve arkadaşlarını seven karakter var.

Sinirlendiği zaman erkeklere şiddet uyguluyan kız var. Ama bu kıza yine bir klişe olan aşırı cimrilik özelliği eklenmiş.

Gördüğü her kıza yazan ve sürekli burnundan kan gelen adam var.

Sürekli yalan söyleyen korkak var vs.

Bu yazdığım karakterler hemen hemen her Animede var zaten.

Oda bu kadar kötü özelliği nasıl kapatıyor derseniz, bence serinin içindeki göndermeler ve bazı arclarda tahmin edilememesi ile kapatıyor.

Ama yukarıda yazdıklarım hiç olmasaydı One Piece şu an bir efsane olurdu. Ama şu an sadece iyi bir seri.

Yazının tamamını okumadım o yüzden yorumda biraz konu dışına çıktım ama olsun canım sağolsun :D:D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık