Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fujitora, kılıç ustası değilmiş sağolun beyler aydınlattığınız için. LuL, bugün de başkaları için utandık şükür.

Zoro nun görevi ikinci adamı yenmek. Elinde kılıcı yok diye ikinci adamı başkasına mı bıraksın Zoro. Ki ikinci adam her zaman kılıç kullanacak diye bir kural da yok. Cabaji gelmiş karşısına adamın sanki başka dövüşecek adam varmış gibi yok kardeş sen topaç atıyorsun böyle kılıç olmaz olsun mu diyecek. Zoro yapması gerekeni yapar sadece. İleride tut ki shanksın tayfasıyla savaş oldu. Zoro gidip tayfanın 4., 5. adamıyla mı dövüşecek yoksa Beckman ile mi. Zoro nun seçim yapma lüksü yok. Tayfanın en güçlü ikinci adamı. Dolayısıyla rakibin en güçlü ikincisiyle dövüşmek zorunda. Bir de ısrarla shanks örneği veriliyor. Wb bisento yerine kılıç kullansa kılıç ustası mı diyecektik Wb ye. O olmadan deprem yapamaz mı. Law elinde sustalı olsa dağı kesemez mi. Bu adamlar için kılıç sadece araç. Yerine kullanılabilir aletler getirebilirsin çünkü. Dolayısıyla kılıca anlam yüklemiyorlar. Ama kıçı kırık tashigi nin bile kılıca biçtiği paha ortada. Ne Mihawk ne de Zoro dövüşmek zorunda kaldığında geri adam atmaz atmayacaktır. Ama adam kılıç yeteneğiyle değil de meyvesiyle bu adamları yendiğinde nasıl kabul edeceğiz kılıç ustası olduklarını

Zoro nun görevi ikinci adamı yenmek. Elinde kılıcı yok diye ikinci adamı başkasına mı bıraksın Zoro. Ki ikinci adam her zaman kılıç kullanacak diye bir kural da yok. Cabaji gelmiş karşısına adamın sanki başka dövüşecek adam varmış gibi yok kardeş sen topaç atıyorsun böyle kılıç olmaz olsun mu diyecek. Zoro yapması gerekeni yapar sadece. İleride tut ki shanksın tayfasıyla savaş oldu. Zoro gidip tayfanın 4., 5. adamıyla mı dövüşecek yoksa Beckman ile mi. Zoro nun seçim yapma lüksü yok. Tayfanın en güçlü ikinci adamı. Dolayısıyla rakibin en güçlü ikincisiyle dövüşmek zorunda. Bir de ısrarla shanks örneği veriliyor. Wb bisento yerine kılıç kullansa kılıç ustası mı diyecektik Wb ye. O olmadan deprem yapamaz mı. Law elinde sustalı olsa dağı kesemez mi. Bu adamlar için kılıç sadece araç. Yerine kullanılabilir aletler getirebilirsin çünkü. Dolayısıyla kılıca anlam yüklemiyorlar. Ama kıçı kırık tashigi nin bile kılıca biçtiği paha ortada. Ne Mihawk ne de Zoro dövüşmek zorunda kaldığında geri adam atmaz atmayacaktır. Ama adam kılıç yeteneğiyle değil de meyvesiyle bu adamları yendiğinde nasıl kabul edeceğiz kılıç ustası olduklarını
İnatla yanlış anlıyorsunuz. Zoro Cabaji'nin kılıç ustası olduğunu direk kendisi söylüyor. Zoro dövüştüğü herkesi kılıç ustası olarak mı görüyor? Şizofren mi bu adam? Kılıç ustası olmayan birine neden kılıç ustası desin?

Ben direk Zoro'nun bir adamı kılıç ustası olarak kabul ettiği örneği veriyorum sana. Zoro dövüştüğü için kılıç ustasıdır demiyorum. Keza Mr.1'e de kılıç ustası demiyorum. Zoro'nun rakip kabul etmesiyle kılıç ustalığını kabul etmesi aynı şey değil. Kimse Zoro'ya zorla söyletmedi o lafları.

Benim savunduğum görüşü bizzat Zoro destekliyor. Ancak bu görüşün aksini destekleyecek tek argüman yok 855 bölümde. Bu kadar bölüm geçti, Zoro kimlerle dövüştü. Aralarında meyve kullananlar da vardı, Cabaji gibi olanlar da. Oda neden bu ayrımı yapmadı?

Bana bu yazdıkların baştan aşağı işin felsefe boyutu. Bence de kılıç ustası dediğin Ryuma gibi olur ama bu bizim kılıç ustalığı hakkındaki kişisel görüşümüzdür. Dediğim gibi bu korsanlık için de geçerli. Ancak bunlar serinin dinamikleriyle uyuşmuyor malesef.

Bak şu sorular yetiyor: Zoro neden kılıç ustalığına hakaret etti? Cabaji'nin kılıç ustası olduğunu kabul etmeden onunla dövüşemez miydi? En azından yendikten sonra kılıç ustasının nasıl olması gerektiği hakkında bir şeyler söyleyemez miydi?
Sen diyorsun ki Zoro normalde kılıç ustası olmayan birine kılıç ustası dediği için ya da onu kılıç ustası gibi gördüğü için kılıç ustalarına hakaret etti.

Ben de Mihawk örneğinden yola çıkarak diyorum ki bu adamları rakip olarak almasa sonradan ünvanına ve onuruna gölge düşer. Yoksa Ryuuma nasıl Zoro'ya itimat edip saygı duydu ve katanasını verdiyse Zoro da Mihawk da bilir o adamın kılıç ustası sayılıp sayılamayacağını, saygıdeğer bir rakip olup olmadığını.

Katanasını gömen adam kılıç ustalarına hakaret eder mi kendi ağzıyla ? Başka bir düşünce yatıyor Cabaji'yi rakip olarak görmesinde.

Bir de en fazla takıldığım konu, meyvesini kılıcıdan çok kullanan birinin nasıl kılıç ustası olarak anılabildiği ? Adam kılıcını neredeyse süs diye kullanıyor ama kılıç ustası. Bir kere kelime bilgisi açısından karşılaştırıldığında ters :) Usta kime denir ? Eline çekiç alan herkes aynı kılıcı dövebilir mi ? Dövebilirse usta neden var, usta çırak ilişkisi neden var ? Aynı bu hesap eline her kılıç alan da kılıç ustası olamaz.

Bu konuda anlaşayabilecekmişiz gibi gelmedi :)

Yahu olur mu öyle şey, nasıl Shanks Ray'i temsil ediyor? Luffy nasıl Roger'ı aşacaksa Zoro'da Ray'i aşacak yahu işte. Garp, yonkoulardan bahsederken yeni dünyaya egemen olan, yöneten, güçten kasıt statüsel olarak bahsediyor bana göre. Sahip oldukları bağlantılarla, denizlerde ki hakimiyetin iplerini kendi ellerinde tuttukları için en güçlü 4 korsan sıfatını alıyorlar. Muhakkak bireysel gücü de vurguluyor lakin yonkou olayının asıl anlamı bu bana göre.

Benim bahsettiğim Shanks'in meyve yemesi olayı, Shanks'in Mihawk'ın önüne geçmesini sağlamıyor benim için. Kılıçta üstün olan Mihawk, yani Shanks'ten üstün olan Mihawk, Shanks'in meyve yemesiyle denklik sağlıyor en fazla. Tabi aşmış olabilir dediğin gibi ama meyveyi o kadar önemli bi faktör görmüyorum ben seride. En azından iki seviye açmaz aralarında bana göre.
Hocam Shanks Ray'i temsil ediyor derken parantez içinde güç olarak demişim ve bana göre demişim. Serideki yeri olarak temsil etmiyor zaten. Ray'in yerini Zoro temsil ediyor, ben zaten devamında Zoro en az Ray kadar olacak demişim. Genç Ray>Mihawk ben böyle görüyorum. Şimdiki Ray ile Mihawk hemen hemen denktir.

Meyve önemli bir faktör seride. Luffy meyvesiyle bu kadar ilerleyebildi. Sayısız kez ölümden kurtuldu. Eğer mangaka yonkoya bir meyve verdiyse bu sıradan bir meyve olmaz. Çok aşırı güçlü bir meyve vermiştir.

Aynı mantıkla gidelim. Bunu daha önce de yazmıştım: WB dünyanın en güçlü adamı değil mi? Peki, 1 numaralı paramercia meyvesi onda değil mi? Meyve yemese en güçlü olabilir miydi? Misal o meyveyi Garp yese ve uzmanlaşsa ne olurdu? Bu bir haksızlık mıdır?

Teach 2 meyve yedi değil mi? Marco'yla dövüştüler, Teach kazandı. Teach Marco'dan güçlü değil mi? Haksızlık mı var? Teach belki ileride Shanks'ı yenecek veya başka güçlü birini. Luffy ile kapışacak. Bu dövüşler haksız mı olacak?

Cabaji örneğini veriyorum, kimseden cevap gelmiyor. Cabaji topaç kullandığı dövüşte Zoro'yu yenseydi haksızlık mı olacaktı? Öyleyse Zoro neden Cabaji'yi kılıç ustası olarak kabul etti?

Örnekler daha çoğaltılır da sanırım yeterli. :)
Bence verdiğin örnekler fazlasıyla farklı şeyler. Meyvesi olan adamları meyvesiz düşünmenin gereği yok ki. Kılıç ustası dediğimizde ise belirli sınırları olan bir konu olmuş oluyor. Esasında aradaki farkı sen anlıyorsun ama katılmadığın yerler var, orası ayrı tabi.

Benim haksızlık dediğim yerleri biraz yanlış anlamışsın. Wb dünyanın en güçlü adamı olarak geçiyor. Nasıl en güçlü olduğunun ne önemi var ki? Meyveli veya meyvesiz fark etmez. Adam total gücüyle birlikte en güçlüymüş. Fuji ve kılıç ustalığı mevzusu ise çok farklı.

Mangaka Fuji'yi kılıç ustası olarak tasarlamış. Üstüne de demiş ki " bu adamın kılıç ustalığı amiral olmasına yetmez, üstüne de hayvani bir meyve vereyim" demiş. Ben olaya bu gözle bakıyorum. Fuji'den meyveyi çıkar, gücü yarı yarıya düşer belki de. Adamın asıl olayı meyve çünkü.

Hocam Shanks Ray'i temsil ediyor derken parantez içinde güç olarak demişim ve bana göre demişim. Serideki yeri olarak temsil etmiyor zaten. Ray'in yerini Zoro temsil ediyor, ben zaten devamında Zoro en az Ray kadar olacak demişim. Genç Ray>Mihawk ben böyle görüyorum. Şimdiki Ray ile Mihawk hemen hemen denktir.

Meyve önemli bir faktör seride. Luffy meyvesiyle bu kadar ilerleyebildi. Sayısız kez ölümden kurtuldu. Eğer mangaka yonkoya bir meyve verdiyse bu sıradan bir meyve olmaz. Çok aşırı güçlü bir meyve vermiştir.
Tamam yahu ben de zaten güç olarak dedim onu. Sen Ray'i aşacağı kesin değil demişsin, buna karşı çıktım ben. Ray'i aşacağı bariz bana göre. Serinin başında bu izlenim verildi bize çünkü. Luffy'nin Roger'ı aşacağı yerde Zoro'da Rayleigh'i aşacak işte. Ben Genç Ray=Mihawk olarak görüyorum. Ayrıldığımız nokta burası. Belki çok az farkla Mihawk'ın önünde olabilir ama aşağı yukarı denktirler. Sen Shanks'i Mihawk'tan üstün gördüğün için denklik olarak Shanks'i alıyorsun lakin ben Shanks'i Mihawk'la en az denk görüyorum. Bakış açımız farklı bu konuda, kimin haklı olduğunu ileride anlarız işte.

Meyve muhakkak önemli bir faktör. Lakin ben yonkou ayarında olan adamların bireysel gücünün asıl önemli olan olduğunu iddia ediyorum. Yoksa dandik adamlarında oluyor güzel meyveleri, peş para etmiyor lakin. Ne olursa olsun Shanks'in meyve yemesi Mihawk'ın altındayken onun üstüne geçmesini sağlamayacaktır bana göre, en fazla denk hale getirecektir. Ki ortada Shanks'in kolunu kaybetmesi gibi bi faktörde var. İki seviye koyacak bir fark açamaz şeytan meyvesi, az çok kalibresi belli olan adamlar bunlar. Neyse görüşümüz farklı bu konuda, ileride daha netleşince durum yeniden tartışılır.

Bence verdiğin örnekler fazlasıyla farklı şeyler. Meyvesi olan adamları meyvesiz düşünmenin gereği yok ki. Kılıç ustası dediğimizde ise belirli sınırları olan bir konu olmuş oluyor. Esasında aradaki farkı sen anlıyorsun ama katılmadığın yerler var, orası ayrı tabi.

Benim haksızlık dediğim yerleri biraz yanlış anlamışsın. Wb dünyanın en güçlü adamı olarak geçiyor. Nasıl en güçlü olduğunun ne önemi var ki? Meyveli veya meyvesiz fark etmez. Adam total gücüyle birlikte en güçlüymüş. Fuji ve kılıç ustalığı mevzusu ise çok farklı.

Mangaka Fuji'yi kılıç ustası olarak tasarlamış. Üstüne de demiş ki " bu adamın kılıç ustalığı amiral olmasına yetmez, üstüne de hayvani bir meyve vereyim" demiş. Ben olaya bu gözle bakıyorum. Fuji'den meyveyi çıkar, gücü yarı yarıya düşer belki de. Adamın asıl olayı meyve çünkü.
Senin yazdıkların Fujitora'nın kılıç ustası olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Elbetteki meyve güç veriyor. WB örneğini bu yüzden verdim. Farklı değil aslında. Çünkü meyve yemek bir tercih. Artı olarak karakterlere çeşitlilik katmak ve tedüzeliği engellemek adına Oda'nın kullandığı bir şey. Yoksa Fujitora'yı meyvesiz bir amiral olarak da çizebilirdi. Aynı şekilde eline kılıç yerine başka bir şey de verebilir veya silahsız da yapabilirdi. Kılıç ustası yapmasının bir sebebi var. O kılıç süs değil. Meyve ise tıpkı haki ya da fiziksel güç gibi destekleyici bir unsur.

Aynı mantıkla gidelim. Bunu daha önce de yazmıştım: WB dünyanın en güçlü adamı değil mi? Peki, 1 numaralı paramercia meyvesi onda değil mi? Meyve yemese en güçlü olabilir miydi? Misal o meyveyi Garp yese ve uzmanlaşsa ne olurdu? Bu bir haksızlık mıdır?

Teach 2 meyve yedi değil mi? Marco'yla dövüştüler, Teach kazandı. Teach Marco'dan güçlü değil mi? Haksızlık mı var? Teach belki ileride Shanks'ı yenecek veya başka güçlü birini. Luffy ile kapışacak. Bu dövüşler haksız mı olacak?

Cabaji örneğini veriyorum, kimseden cevap gelmiyor. Cabaji topaç kullandığı dövüşte Zoro'yu yenseydi haksızlık mı olacaktı? Öyleyse Zoro neden Cabaji'yi kılıç ustası olarak kabul etti?

Örnekler daha çoğaltılır da sanırım yeterli. :)
Hatayı mantık aramakla yapıyorsun :D
Mantık çok net.
Shanks üst düzey bi kılıç ustası
Mihawk kılıç ustalarının bir numarası
Sonuç net, zihinlerde oluşan algıyla tartışamazsın, sonuçta bir ön yargı var, adamlar mantığa kafa atıyor.
Kizaru kılıç yapıp Mihawk'a dalsa ve kesip yense Kizaru en iyi olmadı çünkü kılıcı bile ışıktan diyecekler :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık