Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 43 71.7%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 28.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
Arya'nın gerçek yaşı 22ymiş o_O
İsteyen istediğini düşünsün ama Arya'nın sahnesinde kendimi garip hissettim. Böyle bir şey beklemiyordum belki bir küçük kardeş gibi gördüğümden olabilir. Yabancı sitelerde falanda dolaştım Arya'nın sahnesini çoğu kişi gereksiz bulmuş.
Bunun sebebi seksizm işte.
He seni veya böyle düşünenleri eleştirmek için söylemiyorum. Küçük kız kardeş/küçük erkek kardeş farkından ve cinsellikte cinsiyet konusundaki tabularımızdan geliyor.

Mesele Bran bu hale gelmeseydi ve onun böyle bir sahnesini izleseydik bu kadar rahatsız olur ve tartışır mıydık?
Hayır.

Değişmesi gereken bir algılar bütünü.

Kitaplarda toplam 3.5 yıl kadar geçti. Seri başında Arya 9 yaşındaydı. Kış Rüzgarları'nda şu an 12-13 yaşında.

Dizide ise genç karakterlerin yaşını yükselttiler,dizi başında Arya 11-12 yaşındaydı,her sezonu da saçma bir şekilde 1 yıl diye işlemişler.

Yani dizide Arya 18-19 yaşlarında şu an.
Valla Dany, Khal Drogo ile 13 yaşındayken evlenmişti kitapta. :D

Bunun sebebi seksizm işte.
He seni veya böyle düşünenleri eleştirmek için söylemiyorum. Küçük kız kardeş/küçük erkek kardeş farkından ve cinsellikte cinsiyet konusundaki tabularımızdan geliyor.

Mesele Bran bu hale gelmeseydi ve onun böyle bir sahnesini izleseydik bu kadar rahatsız olur ve tartışır mıydık?
Hayır.

Değişmesi gereken bir algılar bütünü.
Niye değişmesi gerekiyormuş bu algımın?
Ben kendi düşüncemi çok normal olduğunu düşünüyorum.
Bu arada Bran dede kendimi tuhaf hissederdim. Sansa da bile aynı duyguları hissederim. Çünkü böyle bir sahne ile sevmedik biz onları.

Niye değişmesi gerekiyormuş bu algımın?
Ben kendi düşüncemi çok normal olduğunu düşünüyorum.
Bu arada Bran dede kendimi tuhaf hissederdim. Sansa da bile aynı duyguları hissederim. Çünkü böyle bir sahne ile sevmedik biz onları.
Bu kız 11 yaşındayken soğukkanlı şekilde cinayetler işliyordu.
Ama tartıştığımız şey 18 yaşındayken biriyle birlikte olması.

Sahiden değişmemeli mi bu algı?

Ayrıca Bran için "tuhaf hissetmezdik." demedim. "Bu kadar tuhaf hissetmezdik." dedim. Sansa'nın olayıysa çok başka.

Beni yanlış anlama lütfen. Ben orada sadece durum tespiti yapıyordum. Kalkıp seni "aaa pis seksist" diye göstermeye çalışmıyordum. Kaldı ki sadece senden değil, içgüdüsel olarak bu şekilde hissedenlerden bahsediyordum. Bu bir sorun ve çözülmesi gerekiyor çünkü.

Olayın pek seksizm ile alakası yok bence. Maisie Williams'ın yaşına göre küçük göstermesi var sadece. Önümüzde büyüdü falan da değil olay yani. Kız büyümedi gibi sanki, 22 yaşında değil de halen daha küçük gibi düşünmemize sebep oluyor.
Şuna bak mesela.

Neden arandı bu? Millet küçük görüyor da ondan.
----------------
Daenerys Targaryen Khal Drogo ile evlendiğinde 13 yaşındaydı.
Lyanna Stark Jon'a hamile kaldığında 15 yaşındaydı, 16 yaşında da doğurdu.( Diziye göre Arya'nın bekaretini kaybetmesinden iki yaş genç olarak Lyanna Stark doğum yapmış oluyor, buyur bir de buradan yak.)
Sansa Stark Tyrion ile evlendirildi, eğer Tyrion Sansa ile ilişki yaşasaydı 14 yaş civarında ilişki yaşamış olacaktı. Tabi bunlar hep kitaba göre. Gerçi @Hyakuju no Kaido hem kitabı okuduğunu söyleyip hem de midesinin bulandığını söylemesi garip, mide şimdi mi bulanıyor yani?

Kaynağı kesin olarak bulamadım ama yazar Westeros'taki evlilik yaşları ile alakalı bir açıklama yapmış yıllar önce.
"However, for girls, the first flowering is also very significant... and in older traditions, a girl who has flowered is a woman, fit for both wedding and bedding.
A girl who has flowered, but not yet attained her sixteenth name day, is in a somewhat ambigious position: part child, part woman. A "maid," in other words. Fertile but innocent, beloved of the singers.
In the "general Westerosi view," well, girls may well be wed before their first flowerings, for political reasons, but it would considered perverse to bed them. And such early weddings, even without sex, remain rare. Generally weddings are postponed until the bride has passed from girlhood to maidenhood.
Maidens may be wedded and bedded... however, even there, many husbands will wait until the bride is fifteen or sixteen before sleeping with them. Very young mothers tend to have significantly higher rates of death in childbirth, which the maesters will have noted.
As in the real Middle Ages, highborn girls tend to flower significantly earlier than those of lower birth. Probably a matter of nutrition. As a result, they also tend to marry earlier, and to bear children earlier.
There are plenty of exceptions. (1999)
Çok basit bir özetle Westeros'ta evlenme yaşı 16 genellikle. Tabi kızların ilk çiçek açması bu konuda önemli ancak erken evlilik olsa bile 15 16 yaşına kadar ilişkiyi ertelemek yaygın çünkü çok genç hamile kalanların ölmeye daha çok yatkın oldukları Üstadlar tarafından tespit edilmiş.

Olayın pek seksizm ile alakası yok bence. Maisie Williams'ın yaşına göre küçük göstermesi var sadece. Önümüzde büyüdü falan da değil olay yani. Kız büyümedi gibi sanki, 22 yaşında değil de halen daha küçük gibi düşünmemize sebep oluyor.
Şuna bak mesela.

Neden arandı bu? Millet küçük görüyor da ondan.
----------------
Daenerys Targaryen Khal Drogo ile evlendiğinde 13 yaşındaydı.
Lyanna Stark Jon'a hamile kaldığında 15 yaşındaydı, 16 yaşında da doğurdu.( Diziye göre Arya'nın bekaretini kaybetmesinden iki yaş genç olarak Lyanna Stark doğum yapmış oluyor, buyur bir de buradan yak.)
Sansa Stark Tyrion ile evlendirildi, eğer Tyrion Sansa ile ilişki yaşasaydı 14 yaş civarında ilişki yaşamış olacaktı. Tabi bunlar hep kitaba göre. Gerçi @Hyakuju no Kaido hem kitabı okuduğunu söyleyip hem de midesinin bulandığını söylemesi garip, mide şimdi mi bulanıyor yani?

Kaynağı kesin olarak bulamadım ama yazar Westeros'taki evlilik yaşları ile alakalı bir açıklama yapmış yıllar önce.
"However, for girls, the first flowering is also very significant... and in older traditions, a girl who has flowered is a woman, fit for both wedding and bedding.
A girl who has flowered, but not yet attained her sixteenth name day, is in a somewhat ambigious position: part child, part woman. A "maid," in other words. Fertile but innocent, beloved of the singers.
In the "general Westerosi view," well, girls may well be wed before their first flowerings, for political reasons, but it would considered perverse to bed them. And such early weddings, even without sex, remain rare. Generally weddings are postponed until the bride has passed from girlhood to maidenhood.
Maidens may be wedded and bedded... however, even there, many husbands will wait until the bride is fifteen or sixteen before sleeping with them. Very young mothers tend to have significantly higher rates of death in childbirth, which the maesters will have noted.
As in the real Middle Ages, highborn girls tend to flower significantly earlier than those of lower birth. Probably a matter of nutrition. As a result, they also tend to marry earlier, and to bear children earlier.
There are plenty of exceptions. (1999)
Çok basit bir özetle Westeros'ta evlenme yaşı 16 genellikle. Tabi kızların ilk çiçek açması bu konuda önemli ancak erken evlilik olsa bile 15 16 yaşına kadar ilişkiyi ertelemek yaygın çünkü çok genç hamile kalanların ölmeye daha çok yatkın oldukları Üstadlar tarafından tespit edilmiş.
Çok haklısın ben direk yaşını arattım şaşırdım 22 yi görünce.
İzlerken çok afedersiniz ama kendimi sübyancı gibi hissettim. :(

Dizi bitince Grrm'nin kitabı duyurulacağı tahmin ediliyor. Şimdi dizi final yapmışken ve etkisi sürerken değilde fırtınası dindiğinde çıkarması bana da mantıklı geldiğinden dizinin bitmesini dört gözle bekliyorum.

Zaten kitap ile dizi aynı şekilde ilerleyemez ve bitirilemez durumda şu an. O yüzden diziyi izlemem ve nasıl ilerleyip bittiğini bilmem kitapların lezzetini azaltmaz.

Bit artık lanet dizi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık