Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 43 71.7%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 28.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
Finalin 6 bölümünün 2si bitti ama hala buluşmalar,hesaplaşmalar falan yeni bitti kalan 4 bölüm yeterli mi acaba çünkü daha ak gezenler yeni geldi büyük ihtimalle ani nakavtlar olacak çünkü işin birde westeros kısmı var orada da bir savaş olacak westerosta ya Night king le altın mürettabatı ya da NK yı yenen Jon ve geri kalanların Cercei ile yüzleşmesini izleyeceğiz iki senaryo da bana sürpriz olmaz çünkü sadece 4 bölüm kaldı artık herşey çok hızlı gelişecek normal şartlarda winterfell savaşından kim galip çıkarsa çıksın sonraki savaş çok çabuk olmazdı ama herşey bir anda olacak gibi.Bu arada ortamda bulunanların Bran'ın ne olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu çok anlamadıklarını düşünüyorum zira şuan en büyük güçleri ve en önemli kişi Bran ama onu kim koruyacak theon....

Olayın pek seksizm ile alakası yok bence. Maisie Williams'ın yaşına göre küçük göstermesi var sadece. Önümüzde büyüdü falan da değil olay yani. Kız büyümedi gibi sanki, 22 yaşında değil de halen daha küçük gibi düşünmemize sebep oluyor.
Şuna bak mesela.

Neden arandı bu? Millet küçük görüyor da ondan.
----------------
Daenerys Targaryen Khal Drogo ile evlendiğinde 13 yaşındaydı.
Lyanna Stark Jon'a hamile kaldığında 15 yaşındaydı, 16 yaşında da doğurdu.( Diziye göre Arya'nın bekaretini kaybetmesinden iki yaş genç olarak Lyanna Stark doğum yapmış oluyor, buyur bir de buradan yak.)
Sansa Stark Tyrion ile evlendirildi, eğer Tyrion Sansa ile ilişki yaşasaydı 14 yaş civarında ilişki yaşamış olacaktı. Tabi bunlar hep kitaba göre. Gerçi @Hyakuju no Kaido hem kitabı okuduğunu söyleyip hem de midesinin bulandığını söylemesi garip, mide şimdi mi bulanıyor yani?

Kaynağı kesin olarak bulamadım ama yazar Westeros'taki evlilik yaşları ile alakalı bir açıklama yapmış yıllar önce.
"However, for girls, the first flowering is also very significant... and in older traditions, a girl who has flowered is a woman, fit for both wedding and bedding.
A girl who has flowered, but not yet attained her sixteenth name day, is in a somewhat ambigious position: part child, part woman. A "maid," in other words. Fertile but innocent, beloved of the singers.
In the "general Westerosi view," well, girls may well be wed before their first flowerings, for political reasons, but it would considered perverse to bed them. And such early weddings, even without sex, remain rare. Generally weddings are postponed until the bride has passed from girlhood to maidenhood.
Maidens may be wedded and bedded... however, even there, many husbands will wait until the bride is fifteen or sixteen before sleeping with them. Very young mothers tend to have significantly higher rates of death in childbirth, which the maesters will have noted.
As in the real Middle Ages, highborn girls tend to flower significantly earlier than those of lower birth. Probably a matter of nutrition. As a result, they also tend to marry earlier, and to bear children earlier.
There are plenty of exceptions. (1999)
Çok basit bir özetle Westeros'ta evlenme yaşı 16 genellikle. Tabi kızların ilk çiçek açması bu konuda önemli ancak erken evlilik olsa bile 15 16 yaşına kadar ilişkiyi ertelemek yaygın çünkü çok genç hamile kalanların ölmeye daha çok yatkın oldukları Üstadlar tarafından tespit edilmiş.
Dediğin gibi kitabı okuduk kız kitapta 9 yaşında. Bir de dediğiniz gibi 22 yaşında olup 14 gibi göstermesi, o karakterin aseksüel gibiyken birden böyle saçma bir şeye girmesi gibi birçok şey var. Ve dediğiniz gibi sahiplenme duygusu da var. yoksa kitapta birçok iğrençlik oldu, ensestler, tecavüzler, işkenceler vs ama buna takıldık. İzlerken bakmak istemediğim nadir sahnelerden.

Bence hissetmemen gerekir. Arya karakterini canlandıran Maisie Williams'ın kısa süre önce bulut hesabını patlatıp, fotoğraflarını ve videolarını sızdırdılar. Bilimum insan tarafından görülmeyen yeri kalmadı. O yüzden böyle bir sahne yazılmış bile olabilir.
Bulut hesabının patladığını ilk defa senden duydum. :(
Neyse bana küçük gözüktüğünden öyle hissettirmiş olabilir.
Yinede 1. sezonda ki sevimli Arya olarak hatırlayacağım ben onu. :)

Birçok kişinin sıkıntı yaşadığı arya konusu aslında karakterin dizinin başında daha küçük bir çocuk olması ve hepimizin algısında öyle kalmasından kaynaklanıyor.Bir de kızın tasvir ettiği karakter soğukkanlı bir asasin şunu yaptırma işte bu karaktere ne gerek var orada şu sahneleri çekebileceğiniz sürü kadar kadın karakter var ama Arya bu sahne için en son kişi olabilir giderayak senide şöyle alalım dedi heralde senarist...

Ya bu kız 15-16 yaşlarındayken bir adamın çocuklarını öldürüp, pişirip, adama yedirdi.
Ardından bir salon dolusu adamı öldürdü.
11-12 yaşındayken sakince can alıyordu.

Bu kızın bütün bu yaptıklarına takılmayıp, 18 yaşındayken biriyle birlikte olmasına "Bu kız çocuk yahu" deniyorsa bu kadar, bunun tek sebebi seksizmdir.

Hayır ilk sezonda Emile Clarke da Maise Williams'ın şimdiki haliyle hemen hemen aynı durumlardaydı. Yaş aynı, boy aynı, o da oldukça minyondu. Niye "Kimse bu kız çocuk yahu" demedi. Üstelik Danaerys o zamanlar, Arya'nın şimdiki halinden çok daha masumdu. Asıl çocuk oydu. Niye ona değil de Arya'ya takıldı insanlar, çünkü kızı küçük kız kardeşleri olarak görüyorlar.
Kız büyüdü. Boyu uzadı, vücudu gelişti. Sakin sakin cinayetler işledi.
Kimse rahatsız olmuyor, mutlu mesut izliyor.
Ama nedense bir tek işin içine cinsellik girince herkes "çocuk" diye konuşmaya başlıyor.
Bunun sebebinin ciddi ciddi basit bir "çocuk" savunması olduğunu mu sanıyorsunuz siz?

He söyleyeyim. Ben bu saydığım sahneleri huzursuzluk içinde izlemiş insanım. 2. Sezonda yakaladığı güvercinin başını keşişini izlerken rahatsız olmuş biriyim. Ben takılmadım bu kadar bu olaya.
Evet Arya gibi psikopat insandan beklenmeyecek şeydi. Evet zorlama olmuş vs vs de "çocuk" muhabbeti nedir?

Son düzenleme:
Grrm bile bir şey yapamazdı bence. Senaristler enkaza çevirmiş zaten.

Bu David Benioff ve D. B. Weiss elllerinde asoiaf gibi harika bir kitap serisi olmasa Akasya Durağı'nı bile yazamazlar. :artiz:
Senaryoyu zaten düzeltemez de ikili ilişkileri buluşmaları falan yazsaydı keşke. En azından Jaime yi yazsaydı be.
Savaş planı sahnesine hala çok kılım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık