Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dune Kitap Serisi

Ekoloji var, Siyaset var, Felsefe var, Din var, Edebiyat var, Fantastik öğeler var, zaten başlı başına Bilim Kurgu. Çok değerli bir seri gerçekten. Bu tarz yoğun bir okuma yapabileceğim benzer seri aradım da sadece Hyperion'u bulabildim. Ama bunda da sadece ilk kitabını çevirmişler.

Ekoloji var, Siyaset var, Felsefe var, Din var, Edebiyat var, Fantastik öğeler var, zaten başlı başına Bilim Kurgu. Çok değerli bir seri gerçekten. Bu tarz yoğun bir okuma yapabileceğim benzer seri aradım da sadece Hyperion'u bulabildim. Ama bunda da sadece ilk kitabını çevirmişler.

İthaki bunun haklarını aldı, baştan çevrilecek. Yazık oldu, Yaprak Onur iyi bir çevirmendi.

Dün aldım bende. Başlayacağım yakında. Aşırı kalın gelmedi kitaplar bana. Gözüm korkmuştu uzun sürer diye.

İlk kitabını okudum ve çok beğenmedim. Üç kitabını toplu almıştım umarım ivmelenir. Yalnız edebi açıdan çok kötü değil

19 0cak 2022

Şimdi ise sadece 1. kitap Amazon da 260 tl'ye satılıyor.
Çok değil aradan sadece 2 yıl geçmiş. :/
Aşırı pahalı ya. Geçenlerde malazana baktım. Minimum 350den başlıyordu 1 kitabı

İndirim denk getirmek lazım. İlknokta'dan 5 gün önce 980'e aldım 6 kitabı.

ilk üç kitap fena değil, 4-5-6 eh işte. sonraki kitapları okumaya çok gerek yok. orta doğu soslu bilim kurgu fantastik bir seri olmasından ve sonradan gelen eserlere ilham olması açısından önemli bir seri. tabi diğer serileri okuduktan veya onların filmlerini izledikten sonra okumaya girişilirse çok klişe gelebilir. 1950'lerde klişe değildi bunlar diye düşünerek okumak lazım. baharat petrol benzerliği, susuz çöl arakis gezegeni ile orta doğu coğrafyası benzerliği, imparator saddam ile saddam hüseyin benzerliği, padişah, mehdi, cihat vs. bir çok islami terimin kullanılması fantastik eserlerde çok rastlanılmayan bir durum. fantastik eserlere ilgi duyuluyorsa okunması gereken serilerden birisidir.

Manga hayranları genelde aynı zamanda Fantastik türü hayranları oluyor. Forumda ki kitap severlerin çoğunun favori türü Fantastik bu yüzden.
Eğer okuduğunuz fantastik kitaplarda olduğu gibi sürükleyicilik, eğlence vs bekliyorsunuz yanılıyorsunuz. Filme aldanıp gaza gelip bu beklenti içine girerseniz sonra hayal kırıklığına uğruma ihtimaliniz yüksek.
Sizi bekleyen bol bol uzun konuşmalar ve analizler olacak. Eğer kitap içinde yapılan analizler üzerine kafa yorup, anlamaya çalışıp, günümüze uyarlarsanız aldığınız zevk katlanacaktır.
Mesela 1. kitapdan çok güzel bir edebi söz:
"Rüzgâra boyun eğen söğüt serpilip büyür ve sonunda söğütlerin sayısı öyle artar ki.... Rüzgâra karşı duvar olurlar. Söğüdün gayesi budur."
Bunu okurken zevk almaya bakın. Kahveyi su gibi içmeyin yani şöye bir ağzınızda bekletip tadını alın.
Bir çok felsefi, dini, politik, psikolojik ve sosyolojik sözler ve göndermeler var. Yeri geliyor bu sözler onlarca sayfa sürüyor. Alın elinize bir kalem sindire sindire okuyun. Kitabın güzelliği yazarın bu kadar komleks fikirleri bir kurgu içine sindirebilmiş olması.
Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde altını çizdiğim hiçbir yer olmazken. Dune da sadece 1. kitapda 19 tane yeri çizdim. Farkı anlayın diye söylüyorum. İkisinin türü ve zevkleri farklı. Zaten biri Fantastik diğeri Bilim Kurgu diye geçiyor. Bunu bilip okumaya başlamada fayda var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık