Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dune Kitap Serisi

Uzun zamandır bilim kurgu okumuyorum.En son Asimov'un Vakıf serisini bitirdim.Sizce okumaya değer mi ?
Asimov'un bilim kurgularına pek benzemiyor. Uzak bir gelecekte geçtiği için yine klasik bilim kurguya dair gezegenler arası yolculuk, ilginç silahlar gibi ögeler barındırıyor ama bunların teknik detaylarına çok girmeyen, aynı zamanda fantastik ögeler de içeren bir beklenen kurtarıcı hikayesi. Bu hikayeye tanık olurken bir yandan da yazarın siyaset, din, sosyoloji (okuyucular tarafından hafif/yumuşak bilim kurgu olarak da sınıflandırılıyor zaten) vb. konular üzerindeki derin analizlerini okuyoruz. Henüz bitirmedim seriyi ama okumaya değer olduğunu düşünüyorum.

-----

5. kitaba başladım sonunda. İthaki'nin basımında Frank Herbert'in oğlu Brian'ın yazdığı bir önsöz bulunuyor. Önsözde babasının Jessica karakterini yazarken annesinden ilham aldığını söylemiş. Bunu okuyunca aklıma Arthur C. Clarke'ın "Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanabilecek bir kitap bilmiyorum." sözü geldi. Malum Tolkien'in de Luthien karakterini yaratırken eşi Edith'ten etkilendiği söyleniyor. Clarke'ın haklılığını gösteren bir başka kanıt :D

Rahibeler Meclisi'ni bitirdim. Yazarın son kitabı çıkaramadan ölmesi üzücü bir durum. Eksik kalmış hissi uyandırıyor kitabın sonu. Aynısı Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde de olacak gibi duruyor.

Konuyu hartlatmış olacağım belki kitap okumaya geri dönmüşken sağlam bir evrene giriş yapayım dedim Farseer üçlemesini bitirebilirsem tabi. Dune serisi anlatıldığı kadarı ile yazarı tarafından 7 kitap olarak tasarlanmış ve yazarı son kitabın daha başlarındayken vefat etmiş ve son kitabın tamamlanmasına yetecek kadar bir taslak bırakılmamış, oğluda tolkien'in oğlu gibi davranmayıp kendince bu evreni devam ettirmiş.Genel söylencelere baktığımda Frank Herbert'in oğlunun son kitap için yaptığı çalışmalar, tolkien'in oğlunun yaptığı derlemelerin yanına yaklaşamıyacağı yönünde.Sonuçta hiç bir eser kendi yazarı tarafından noktalanmamış ise bitmiş ya da tamamlanmış sayılmaz.O evreni ne kadar sevip benimsesekte yaratıcısı kadar bilinip tasvir edilmesi mümkün değildir bence.

Son düzenleme:
Konuyu hartlatmış olacağım belki kitap okumaya geri dönmüşken sağlam bir evrene giriş yapayım dedim Farseer üçlemesini bitirebilirsem tabi. Dune serisi anlatıldığı kadarı ile yazarı tarafından 7 kitap olarak tasarlanmış ve yazarı son kitabın daha başlarındayken vefat etmiş ve son kitabın tamamlanmasına yetecek kadar bir taslak bırakılmamış, oğluda tolkien'in oğlu gibi davranmayıp kendince bu evreni devam ettirmiş.Genel söylencelere baktığımda Frank Herbert'in oğlunun son kitap için yaptığı çalışmalar, tolkien'in oğlunun yaptığı derlemelerin yanına yaklaşamıyacağı yönünde.Sonuçta hiç bir eser kendi yazarı tarafından noktalanmamış ise bitmiş ya da tamamlanmış sayılmaz.O evreni ne kadar sevip benimsesekte yaratıcısı kadar bilinip tasvir edilmesi mümkün değildir bence.
Hayır esasen 3 kitap Dune serisi trilogy çok başarılı olunca yayın evi baskısıyla bir ara roman ve yeni bir trilogy yani 3 kitap daha yazıyor. 7 kitap hiç çıkmıyor.

Son düzenleme:
Hayır esasen 3 kitap Dune serisi trilogy çok başarılı olunca yayın evi baskısıyla bir ara roman ve yeni bir trilogy yani 3 kitap daha yazıyor. 7 kitap hiç çıkmıyor.
O zaman başka evrenlere doğru yol amak lazım bir seride külliyat çok geniş bir aralığa sahip olunca ben darma dağın oluyorum zaman çarkı serisine zaten bu kadar met edilmesine rağmen girememe sebebim o kadar olayı karakteri bilgiyi bir arada tutmak zor gibi geliyor.Sanırım bilim kurguda tercihimi Jay kristof'un Illuminae Dosyaları'ın dan yana kullanacağım her ne kadar bu efsane ile kıyaslanamayacak olsada kitabın yapısı itibari ile ilginç bir tarzı var bir de şu farseer belasından kurtulabilirsem :D

bilim kurgu, uzay-kurgu, fantastik ve orta-doğu dinleri karıştırılarak yazılmış, taht oyunları serisi diyebilirim. ilk üç kitabı okunabilir, ilk kitabı ve dördüncü kitabı okurken ben sıkıldım. beşinci kitaba başlamadım. bu sene yada seneye yeni filmleri çıkıyor. kitaplarını okuyanlar için filmini izlemek daha zevkli olur diye düşünüyorum.

O zaman başka evrenlere doğru yol amak lazım bir seride külliyat çok geniş bir aralığa sahip olunca ben darma dağın oluyorum zaman çarkı serisine zaten bu kadar met edilmesine rağmen girememe sebebim o kadar olayı karakteri bilgiyi bir arada tutmak zor gibi geliyor.Sanırım bilim kurguda tercihimi Jay kristof'un Illuminae Dosyaları'ın dan yana kullanacağım her ne kadar bu efsane ile kıyaslanamayacak olsada kitabın yapısı itibari ile ilginç bir tarzı var bir de şu farseer belasından kurtulabilirsem :D
Türkçeye ilk kitabı yeni çevrilmiş olan Hyperion serisine bir bak istersen. Diğer kitapları da yavaş yavaş getirir Pegasus.
Ayrıca sadece ilk kitabı okudum ama takibi zorlaştıracak kadar aşırı genişlikte bir durum yoktu Dune serisinde. Hatta bayağı kararındaydı ilk kitap.
Fantastik olarak Locke Lamora'yı önerebilirim. İlk 3 kitap tekil kitaplar gibi geçiyor, olay örgüsü kitap içinde bitiyor. Tabi diğer kitaplara sarkan durumlar yok değil. Diyaloglar iyi yazılmış.
Külliyatı abartılı genişlikte olmayan Kadim Kanunlar Üçlemesi var, İthaki ilk iki kitabını çıkardı, diğer kitap bekleniyor, gene fantastik.

Rowni ilk 3 kitap esasen konuyu anlatıyor oku pişman olmazsın. Asimov vakıf da oku unutma :artiz:

6.kitap bittikten sonra hikayenin devam etmesi ve belirli bir sona kavuşması gerekiyormuş gibi geldi bana. Çok askıda kaldı anlatılan hikaye. Oğlunun yazdıklarında edebi yönün çok eksik kaldığı, daha çok aksiyonun olduğu söyleniyor. Sözde babasının gizli kasasında taslaklar bulmuş ve onlardan yola çıkarak yazmış kitapları.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık