Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünyayı Etkileyen Olaylar

Eline sağlık Smoker, bu başlığın ucu epey açık... Umarız devamı da ara ara soğutmadan gelir. Olimpiyat baskını herkes açısından tam bir fiyaskoydu. Ama bence en takdir edilecek davranışı Almanlar sergiledi. Adamlar İsrail tarafından dönem boyunca bunlar hala Nazi, bakın faşistler bizden nefret ediyor, bizi öldürmek istiyor tarzı sürekli bir karalamayla karşı karşıya kalmalarına rağmen kendi yasalarından ve iç işleyişten taviz vermediler, üstelik bunu "duvara" rağmen bir birliktelikle yapabildiler. Tabi MOSSAD'ın daha sonrasında Avrupa'da "intikam" adı altında döktüğü kanın yanında, Kara Eylül melek kadar masum kalır.

Kara Veba'nın yol açtığı "kırsal kapitalizm" tarzını ve tanımını ilk defa senden duydum. Bahsedilen sanırım Asya Tipi Üretim modelinin bir benzeri olsa gerek diye düşünüyorum. Siyasal anlamda en büyük etkilerinden biri de İngiliz ve Fransız köylülerinin daha iyi yaşam koşulları için başlattıkları mücadelenin 1 Mayıs'ı temellendirmesidir.

Ruanda Soykırımı bir Fransız ve Alman ortak yapımıdır. Önce Almanlar, ardından da Belçikalı sömürgeciler böl-parçala-yönet tarzını burada da uyguladılar ve Tutsilere "siz üstün ırksınız" yakıştırmasını yaptılar. Fransa'da sömürge satrancında şahsa mat dedi ve bu içerlikli faşizme öfkelenen gariban Hutilerin en canı yananlarını bulup önce eğitti, sonra da karına kar katıp bu adamlara o palaları sattı. İşin en boktan ve en tiksindirici tarafı ise, katliamı planlayan Fransa'nın maymunu oynayan BM'ye "soykırımı haber verip" kendini işin içinden çıkarması olmuştur.

Beyaz adam aynı oyunu Afrika'nın en masum halklarından dünyanın en ücra köşelerine kadar taşımıştır. Tatanka Yotanka'nın (Oturan Boğa) dediği gibi, "bize bir çok söz verdiler, ancak tek bir tanesini tuttular. Topraklarınızı elinizden alacağız dediler ve aldılar"... Bu vesileyle Smoker, bir daha ki güncellemeye Yaralı Diz Katliamını da koyarsın umarım. Tekrardan eline sağlık.
Sosyo ekonomik yapı tamamen değişiyor. Çünkü her şey insan gücüne bağlı durumda. Kırsal kapitalizm çok genel bir tanım aslında. Net olarak adını koyamadım.

Wounded Knee olayı da listemde yer alıyor. Unutulmuş ve çok az bilinen, ardılı büyük yankı uyandıran olaylara öncelik vermeyi düşünüyorum.

Sosyo ekonomik yapı tamamen değişiyor. Çünkü her şey insan gücüne bağlı durumda. Kırsal kapitalizm çok genel bir tanım aslında. Net olarak adını koyamadım.

Wounded Knee olayı da listemde yer alıyor. Unutulmuş ve çok az bilinen, ardılı büyük yankı uyandıran olaylara öncelik vermeyi düşünüyorum.
Evet daha sonra dikkat ettim, Ekşi'de bir elemanda aynı terimi kullanmış bu olayla ilgili, demek isteneni en iyi bu veriyor sanırım... Liste bayağı geniş anlaşılan :) İyi de oluyor böyle, hem bilgi tazeleme, hem yeni bilgi edinme açısından. Bu başlık çok çok uzun bir zaman boyunca, güncel olay eklemeleriyle birlikte bizi epey götürecektir eminim. :)

yeni eklenenlerde çok iyi ... yaralı diz katliamını ikinci defa duydum.. ilk olarak keyseravdan duydumuştum... marlon brandonun gösterdiği tepkiye saygı duydum..
"Bu devrimle ABD, Ortadoğu'daki müttefikini kaybetmiştir. Devrim sonrası İran, Fransa'ya dolayısı ile Avrupa'ya yakın bir anlayışa dönüşmüş ABD'den uzaklaştığı sanılmış ancak devrimden sadece bir yıl sonra bu anlayışın temelli yanlış olduğu kesinlik kazanmıştır." bu cümlelerden ne anlamalıyız ?

Yine önemli ve çarpıcı olaylara değinmişsin hocam, eline sağlık. Yaralı Diz Katliamı'nı protesto etmek için Marlon Brando'nun The Godfather'daki rolüyle kazandığı Oscar ödülünü reddetmesi, dünya çapında büyük yankı uyandıran bir olay ve o dönem verilen en büyük tepkilerden biri belki de. Brando'ya bu denli saygı duyulmasında oyunculuğu kadar muhalif duruşunun etkisi de var muhakkak.

yeni eklenenlerde çok iyi ... yaralı diz katliamını ikinci defa duydum.. ilk olarak keyseravdan duydumuştum... marlon brandonun gösterdiği tepkiye saygı duydum..
"Bu devrimle ABD, Ortadoğu'daki müttefikini kaybetmiştir. Devrim sonrası İran, Fransa'ya dolayısı ile Avrupa'ya yakın bir anlayışa dönüşmüş ABD'den uzaklaştığı sanılmış ancak devrimden sadece bir yıl sonra bu anlayışın temelli yanlış olduğu kesinlik kazanmıştır." bu cümlelerden ne anlamalıyız ?
En başta ambargo koyuldu. ABD Şah'ı destekliyordu. 1 yıl sonra İran-Irak Savaşı çıkınca, ABD İran'a silah satmaya devam etti. Tabii bu yazılan Hümeyni dönemi ile alakalı, şimdiki İran'ın politik duruşu tamamen farklı.

En başta ambargo koyuldu. ABD Şah'ı destekliyordu. 1 yıl sonra İran-Irak Savaşı çıkınca, ABD İran'a silah satmaya devam etti. Tabii bu yazılan Hümeyni dönemi ile alakalı, şimdiki İran'ın politik duruşu tamamen farklı.
teşekkür ederim... sanki müttefik değillermiş gibi bi anlam çıkartılıyordu tüm metinden de o yüzden sordum.. ben pek fark görmüyorum ...

Soytarii26

Ben en büyük salgın olarak İspanyol gribini biliyordum 100 milyon insan ölmüştü sanırım. Ama iki salgının süreleri farklı birisi yıllarca sürmüş diğeri ise 18 ay kadar, ayrıca İspanyol Gribi I. Dünya Savaşı'nın bitmesinde de büyük rol oynamıştır bu sebeple listende olduğunu düşünüyorum. Eline sağlık, Marlon Brando ve Wounded Knee olayını ilk defa duydum, "Baba" adının hakkını insanlık için de vermiş orada.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık