Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünyayı Etkileyen Olaylar

Soytarii26

Abi sabah uyandım, uyku sersemi daha yataktan kalkmadan telefona elimi attım foruma girdim konu olarak sağda senin bu konu vardı okudum. Telefondan dahi sıkılmadan okuyorsa biri sen bunların ardına 50 tane daha eklesen yine okunur. Bu konu genel olarak herkesin ilgi alanına girdiği için hiç ilgi görmeme durumu olmaz bence

Smoker-san biraz konu dısı olacak ama senin fikirlerin cidden tarafsiz ve mantıklı oluyor. Bir soru sormak istiyorum olaylarla ilgili hazır dünyayi etkileyen olaylar demişken,dünyanın güncel olaylariyla ilgili müsadenle...
Simdi yaklasik bir 8-10 senedir dünya genelinde bir sürü olay oldu ve hala olaylar olmaya devam ediyor. Bunlar sadece ekonomik,siyasal,politik gibi olaylar degil. Cesitli bir sürü olay. Mesela ülkemizde de var. Her ne kadar insanlar ne deseler desinler sonucta olan olaylar var. Keza brezilyada da öyle. Tam olarak net bir bilgim yok orada olan olaylar hakkında sadece internetten televizyondan ne duyuyorsak o. Bundan önce de yunanistanda anarşi vardi halk ayaklandir bankalara saldirdilar. Bunlarin disinda emperyalist ülkelerin uyguladiklari dış politikalar sonucu orta doguda arabistanda veyahut herhangi bir baska kitada cikan savaslar. Ülkeler icinde cikan iç savaslar,diktatörlerin yıkılması.... Olaylar olaylar sen benden daha iyi bilirsin abi. Kısaca anlatmak istedigim dünya genelinde baktigimiz zaman aslinda pek de huzurlu olan bir ortam yok. Her yerde öyle ya da böyle bir olay var. Simdi senin yorumun nedir bu konuda cok merak ediyorum.

Bunu su yuzden sordum gecen derslere bakarken işte rönesans dönemleri,aydınlanma dönemi,reform hareketleri,sanayi devrimi falan derken öyle bir iki düsünce geldi. Bu hareketler yavas yavas bir toplumda baslayip bazı tabularin ve yasalarin yıkılmasini saglamiş,monarsiyi ortadan kaldirmiş,halklara esitlik getirmiş vb vb diye uzatilip gidebilir. Bence bu olaylar da bunlara sonuc acabilir. Sonucta her rejimin,ya da sistem mi desem bilemedim, bir zamanı vardir. İnsanlık her gün gelişiyor,iyileşiyor,ilerliyor. Artik bu demokrasi dedikleri (günümüzde insanlarin sadece sömürdügü.sahsi düsüncemdir) yönetim sisteminin de bir sonu olur mu ? Ara ara geliyor bazen aklima.

Eğer yanlıs bisey dediysem kusuruma bakmayin. Aksamüstü bakip editlerim. Tesekkürler abi simdiden.

Smoker-san biraz konu dısı olacak ama senin fikirlerin cidden tarafsiz ve mantıklı oluyor. Bir soru sormak istiyorum olaylarla ilgili hazır dünyayi etkileyen olaylar demişken,dünyanın güncel olaylariyla ilgili müsadenle...
Simdi yaklasik bir 8-10 senedir dünya genelinde bir sürü olay oldu ve hala olaylar olmaya devam ediyor. Bunlar sadece ekonomik,siyasal,politik gibi olaylar degil. Cesitli bir sürü olay. Mesela ülkemizde de var. Her ne kadar insanlar ne deseler desinler sonucta olan olaylar var. Keza brezilyada da öyle. Tam olarak net bir bilgim yok orada olan olaylar hakkında sadece internetten televizyondan ne duyuyorsak o. Bundan önce de yunanistanda anarşi vardi halk ayaklandir bankalara saldirdilar. Bunlarin disinda emperyalist ülkelerin uyguladiklari dış politikalar sonucu orta doguda arabistanda veyahut herhangi bir baska kitada cikan savaslar. Ülkeler icinde cikan iç savaslar,diktatörlerin yıkılması.... Olaylar olaylar sen benden daha iyi bilirsin abi. Kısaca anlatmak istedigim dünya genelinde baktigimiz zaman aslinda pek de huzurlu olan bir ortam yok. Her yerde öyle ya da böyle bir olay var. Simdi senin yorumun nedir bu konuda cok merak ediyorum.

Bunu su yuzden sordum gecen derslere bakarken işte rönesans dönemleri,aydınlanma dönemi,reform hareketleri,sanayi devrimi falan derken öyle bir iki düsünce geldi. Bu hareketler yavas yavas bir toplumda baslayip bazı tabularin ve yasalarin yıkılmasini saglamiş,monarsiyi ortadan kaldirmiş,halklara esitlik getirmiş vb vb diye uzatilip gidebilir. Bence bu olaylar da bunlara sonuc acabilir. Sonucta her rejimin,ya da sistem mi desem bilemedim, bir zamanı vardir. İnsanlık her gün gelişiyor,iyileşiyor,ilerliyor. Artik bu demokrasi dedikleri (günümüzde insanlarin sadece sömürdügü.sahsi düsüncemdir) yönetim sisteminin de bir sonu olur mu ? Ara ara geliyor bazen aklima.

Eğer yanlıs bisey dediysem kusuruma bakmayin. Aksamüstü bakip editlerim. Tesekkürler abi simdiden.
Dünyada huzur hiçbir zaman olmadı zaten. Her ülkenin bir bölgesinde sürekli sorunlar olmuş, halk hep ayaklanmıştır. Sonuçta her insanı memnun etmenin yolu yok ve her insan aynı ideolojiyi paylaşmıyor. O yüzden huzur ortamını görmemiz bana göre imkânsız.
Başlayan her akım, zamanla azalır, ancak yok olmaz. Farklı bir şekle bürünür, ancak temel dinamikleri hemen hemen aynıdır. Demokrasinin durumu biraz karışık. Tüm halka eşit oy hakkı verebilmek için, halkın temel bilgi düzeyi eşit olmalıdır. Aysun Kayacı zamanında "Dağdaki çobanla benim oyum bir değil" demişti. Bana göre bu laf kısmen doğru. Çünkü insanlar neye oy verdiklerini ya da verdikleri oyun nelere yol açabileceğini bilmiyor. Küçük yerlerde yaşayan insanların kısıt algıları düşük olur, bu yüzden kömür, makarna ya da farklı bir yardım yapan kuruma oylarını verirler. Bunun olmasının en büyük sebebi Köy Enstitüleri'nin kapatılmasıdır. O kurum kapanınca, kırsal kesimde yaşayan insanların dünya görüşleri de daraldı. Demokrasinin ayaklarının yere basabilmesi için öncelikle Köy Enstitüleri benzeri bir kurum oluşturup, en uzak dağdaki köye bile gönderilmelidir. Hem öğretmen atamaları yapılır, hem de halk bilinçlenir. Dağdaki çobanla, iyi eğitim görmüş birinin oylarının bir olabilmesi için, çobanın en azından siyasal terminolojileri bilmesi gerekir bana göre.

Sayende dünya tarihinde önemli yer tutan üç olayı daha hatırlamış (veya öğrenmiş) olduk. Devamının geleceğini söylediğinde Münih Olimpiyatları'nın ekleyeceğin olaylardan biri olabileceğini düşünmüştüm (tahmini doğru çıktığında seviniyor insan işte :D), diğer ikisi de son derece etkileyici olaylar. Çok iyi oluyor bunları senin ellerinden okumak, tabi ki devamını da istiyorum :).

hocam elinize sağlık teşekkürler... münihteki olayı hiç duymamıştım.. ruanda soykırımını ve kara veba olaylarını duymuştum..kırsal kapitalizmin başlaması gibi bi sonucunun olduğunu bilmiyordum ama matbaanın icadı avrupa 1450 olarak kabul ediliyordu yanlış bilimiyorsam...herhalde bu matbaanın türü ile ilgili bişey olmalı yoksa daha önce uygur türklerinin matbaa kullandıkları ile ilgili bişey okumuştum...

hocam elinize sağlık teşekkürler... münihteki olayı hiç duymamıştım.. ruanda soykırımını ve kara veba olaylarını duymuştum..kırsal kapitalizmin başlaması gibi bi sonucunun olduğunu bilmiyordum ama matbaanın icadı avrupa 1450 olarak kabul ediliyordu yanlış bilimiyorsam...herhalde bu matbaanın türü ile ilgili bişey olmalı yoksa daha önce uygur türklerinin matbaa kullandıkları ile ilgili bişey okumuştum...
Hastalığın sebep olduğu değişimlerden ötürü dolaylı yoldan bir etkisi var. Modern matbaanın mucidi Gutenberg olarak kabul edilir. Daha ilkel matbaa çeşitlerini Çinliler, Japonlar ve Uygurlar kullanmış zamanında.

Hastalığın sebep olduğu değişimlerden ötürü dolaylı yoldan bir etkisi var. Modern matbaanın mucidi Gutenberg olarak kabul edilir. Daha ilkel matbaa çeşitlerini Çinliler, Japonlar ve Uygurlar kullanmış zamanında.
japonların kullandığını duymamıştım.. teşekkür ederim..

Eline sağlık Smoker, bu başlığın ucu epey açık... Umarız devamı da ara ara soğutmadan gelir. Olimpiyat baskını herkes açısından tam bir fiyaskoydu. Ama bence en takdir edilecek davranışı Almanlar sergiledi. Adamlar İsrail tarafından dönem boyunca bunlar hala Nazi, bakın faşistler bizden nefret ediyor, bizi öldürmek istiyor tarzı sürekli bir karalamayla karşı karşıya kalmalarına rağmen kendi yasalarından ve iç işleyişten taviz vermediler, üstelik bunu "duvara" rağmen bir birliktelikle yapabildiler. Tabi MOSSAD'ın daha sonrasında Avrupa'da "intikam" adı altında döktüğü kanın yanında, Kara Eylül melek kadar masum kalır.

Kara Veba'nın yol açtığı "kırsal kapitalizm" tarzını ve tanımını ilk defa senden duydum. Bahsedilen sanırım Asya Tipi Üretim modelinin bir benzeri olsa gerek diye düşünüyorum. Siyasal anlamda en büyük etkilerinden biri de İngiliz ve Fransız köylülerinin daha iyi yaşam koşulları için başlattıkları mücadelenin 1 Mayıs'ı temellendirmesidir.

Ruanda Soykırımı bir Fransız ve Alman ortak yapımıdır. Önce Almanlar, ardından da Belçikalı sömürgeciler böl-parçala-yönet tarzını burada da uyguladılar ve Tutsilere "siz üstün ırksınız" yakıştırmasını yaptılar. Fransa'da sömürge satrancında şahsa mat dedi ve bu içerlikli faşizme öfkelenen gariban Hutilerin en canı yananlarını bulup önce eğitti, sonra da karına kar katıp bu adamlara o palaları sattı. İşin en boktan ve en tiksindirici tarafı ise, katliamı planlayan Fransa'nın maymunu oynayan BM'ye "soykırımı haber verip" kendini işin içinden çıkarması olmuştur.

Beyaz adam aynı oyunu Afrika'nın en masum halklarından dünyanın en ücra köşelerine kadar taşımıştır. Tatanka Yotanka'nın (Oturan Boğa) dediği gibi, "bize bir çok söz verdiler, ancak tek bir tanesini tuttular. Topraklarınızı elinizden alacağız dediler ve aldılar"... Bu vesileyle Smoker, bir daha ki güncellemeye Yaralı Diz Katliamını da koyarsın umarım. Tekrardan eline sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık