Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünyayı Etkileyen Olaylar

Çok güzel konu olmuş eline sağlık abi. Bu arada bunlar önem sırasına göre mi karışık mı?
Karışık hazırladım.

Hepsi çok önemli olaylar ama benim en etkileyici bulduklarım Hindenburg felaketiyle 2 numaralı olay.

Hindenburg olayı olmasa şu anda havada Zeplinlerin süzülebileceğini bilmek garip bir duygu.Canlı yayında spiker ağlayarak kalkışı aktarmış sanırım.

Kendini yakan adamın o sabit duruşuda insanı hayretlere düşürüyor.O nasıl bir iradedir öyle.Meditasyonun gerçekliğini kanıtlarcasına kılı bile kıpırdamıyor.Tüyler ürpertici.

Eline sağlık Smoker herzamanki gibi güzel bir konu :)
Benim için Concorde. Baktıkça içim parçalanıyor. Çok isterdim binmeyi.

Eline sağlık smoker-san ama 11 Eylül terör saldırısından çok benim gözümde komplodur. :oleyo2:
ancak sonuçlarını halen görüyoruz :üzgünüm:

Ek olarak Dünyanın en güçlü bombası hiç beklediğim kadar güçlü değilmiş herkes Oha felan diyor ama benim gözümde güçsüz durdu. Çünkü bu bombadan 100 tane atsan Amerika veya Rusya gibi devletler tınlamaz bile [ Harita ortada :D ]

Şu an o kadar hızlı bir yolcu uçağı yok sanırım bu yüzden mi için parçalanıyor ?
Evet, yok. Denenmedi sonradan. Gerçi önce Ruslar yaptı, ancak 1973'teki gösteri uçuşunda düşünce yapımı durduruldu. 1977'de de komple kaldırıldı. Tupolev Tu-144 adı da. Ayrıca Concorde'dan daha hızlı. 3250 km hıza ulaşan ilk yolcu uçağıydı. Onun da kaderi Concorde gibi oldu. Üstelik o da Fransa'daki bir uçuş sırasında düştü.
Hayır, Concorde tasarım olarak, duruş olarak çok asil bir makine. Başka uçaklar ilgimi çekmiyor, sadece Concorde.

Ek olarak Dünyanın en güçlü bombası hiç beklediğim kadar güçlü değilmiş herkes Oha felan diyor ama benim gözümde güçsüz durdu. Çünkü bu bombadan 100 tane atsan Amerika veya Rusya gibi devletler tınlamaz bile [ Harita ortada :D ]
Atom bombasının patlatılması ile çar bombasının patlatılması arasında yalnızca 16 yıl var, şimdi ise bunların üzerinden tam 52 sene geçmiş. Düşüncesi bile korkunç aslında.
Sağlam tespitlerle dolu güzel bir derleme olmuş, eline sağlık Smoker. Ben de senin listeni kendimce yorumladım. Eğer sakıncalı, gereksiz veya tartışmaya yol açıcı bir zemin olarak görürsen gönül rahatlığıyla silebilirsin.

Ben bu listeye farklı bir açıdan da yaklaşılabilir diye düşünüyorum. Bu listeyi dünyanın "Süper Güçleri" Amerika - Rusya - Çin bağlamında değerlendirebiliriz.

1- Tank Man 1989'dan bu yana hemen her direniş hareketinin simgesi olan bir isimdir. Hepimiz tam olarak bilmesek de, hafızalarımıza kazınmış bu görüntüyü hemen her direniş hareketinde yeniden anarız. Çok yakın zamanda bunu tomanın karşısına dikilen kadında ya da "duran adam" estetiğinde de gördük. Peki ama kaçımız bu genç adamı bu pozisyona iten koşullar nedir biliyoruz? Kendisi 5 Haziran 1989 günü, Çin’deki Tiananmen Meydanı’nda öğrencilerin başlattığı demokratikleşme hareketi sırasında çıkan olaylarda, tankların önünde duran, insanlık onurunun makineleşmeye karşı gösterdiği cesaretin bir simgesidir. Kendisini, insanı daha insanca yaşatacağını iddia eden Maoist düzende, demokrasinin bir bedeli olduğunu gösterirken tanıdık hepimiz. Yaşayıp yaşamadığı bilinmemekle beraber, biraz gerçekçi olmak gerekirse, halkının "demokratikleşme hareketini" tanklarla bastırmaya çalışan bir Çin'de "kayıp" olmak, devlet eliyle infaz edilmek anlamına gelmekte olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım.

2- Thich Quang Duc için söylenebilecek milyonlarca şey var gerçekten de. Ama benim hepsinden öte dikkat çekmek istediğim nokta, Faşist Güney Vietnam yönetimidir. Bu yönetim ABD desteğiyle kurulan bir rejimin prototipidir. Zaten Vietnam Savaşı sırasında da, kendi halkının özgürlük mücadelesine ihanet ederek Amerikan ordularıyla birlikte kendi halkını katletmiştir. Savaşı kazanan Vietkong birlikleri daha sonra bu yönetimi düşürüp Vietnam’ı tekrar bir bütün haline getirdiler. Bugün internetten bakabilir, belgeselleri izleyebilirsiniz. Günümüz Vietnam’ı dünyanın en barışçıl ve halkının kendi kendini yönettiği bir sistem inşa etmiştir.

3- Kim hakkında söylenebilecek çok fazla şey yok zaten, Amerikan ordusunun “insan severliğinden” ve “amerikan uygarlığından” nasibini almış milyonlardan yalnızca birisi olmuş sembolik bir ağıttır.

4- Kennedy suikastı Amerikan derin devletinin kendi iç hesaplaşmasıdır. Peki, neden dünyayı etkileyen bir olaya dönüşmüştür? Kennedy öncesinde “yalanların ve hâkimiyetin” lideri Eisenhower gibi bir bela vardır dünyanın başında. Ancak 2. Dünya Savaşı sonrası artık büyük lobiler kendisinin lüzumsuz ve gaddar yöntemlerinin artık değişen dünyada yeri olmadıklarını düşündüklerinde, ortaya Kennedy gibi bir anti-E. Alternatifini koydular. Bu lobilerin Kennedy’den istediği ise tek bir şeydi; Ortadoğu ile ilgili planlamalarına yön vermek için kendisini bir kukla haline getireceklerdi, Kennedy de reklâm kampanyaları için gerekli bağışı alacak ve her halükarda başkanlık koltuğuna oturacaktı.

Kennedy ise kendi deyimiyle “Bir başkan adayından çok bir yurttaş olarak” tepkisini ortaya koyuyor ve bu tip kirli bir pazarlıkta yer almayacağını açıkça belirtiyordu. Bir yerde kendi sonunu hazırlıyordu. Lobinin desteği olmaksızın başkan seçilen Kennedy, zaman içerisinde İsrail’in gizli nükleer silahlanmalarını durdurmaya ve dünyayı nükleersiz bir geleceğe ikna etmek, Araplara karşı önyargıları kırarak Ortadoğu’da onurlu uzlaşmalara gitmek, Fransız Emperyalizmine karşı bir bağımsızlık savaşı yürüten Cezayir’i desteklemek gibi insancıl ama ölümcül hamleler yaptı. Haliyle bu büyük lobileri çileden çıkartan bir vicdani hareketin öncüsü olarak, ortadan kaldırıldı ve tabiri caizse umut verici bir gelecekte kendisiyle birlikte yok edildi. Neticede kendisinden sonra başkanlık koltuğuna elinin kanıyla oturan Johnson, Ortadoğu’da ki kan gölünün ilk mimarlarından biri haline geldi.

5/6- Atom Bombası ya da 11 Eylül hakkında zaten bilmediğiniz bir şeyi söyleyebilecek durumda değilim. Amerika’nın vahşetine kurban giden Japonlar için yas ve kendi halkını oyun misali katleden bir hükümet sebebiyle Amerikan vatandaşları için üzüntü duymak gerekli yalnızca.

Çernobil faciasını ise Türkiye halklarına, hele hele de Karadenizli insanlarımıza nasıl anlatabiliriz ki. SSCB’nin Soğuk Savaştaki silahlanma yarışında bir “başarısı!” ve facianın ardından çay içen bakanlarıyla (gerçi Japon bile su içerek bunu yaptıysa) Türkiye’nin ortalama zekâ seviyesini tüm dünyaya gösterdi. Çernobil’in öncüsü sayacağımız dünyanın en “devasa” felaketi olan Çar bombası da, yine SSCB’nin hanesine bir “başarı” olarak geçmiştir.

Uzatmaya gerek yok sanırım. Dediğim şu ki; filler tepişir ve çimenler ezilir...
Yine çok iyi değerlendirmeler yapmışsın hocam, özellikle Kennedy suikastinin perde arkasını ne güzel yorumlamışsın :).

Eline sağlık smoker-san ama 11 Eylül terör saldırısından çok benim gözümde komplodur. :oleyo2:
ancak sonuçlarını halen görüyoruz :üzgünüm:

En güçlü değil de, en büyük... Daha sonrasında tahribat gücü daha yüksek ve daha minimal boyutlarda yapışmaya başlandı. Ama bunlar hasır altında tabi. Yapıldığı bilinen son bomba Çar'dır.

@Solid Snake

Eyvallah dostum. Malzeme güzel geldi, orta-gol meselesi... :D

Öyle aslında ama günümüz ile kıyaslamıyorum ben Çar bombası [ yada diğer adıyla aynı bombabı bilmiyorum hidrojen bombası ]
daha önceden görmüştüm ama şimdi paylaştığınız map'de felan bakıyorum gözüme küçük göründü daha büyük bir etki bırakır diye düşünürdüm hep :eek:

Öyle aslında ama günümüz ile kıyaslamıyorum ben Çar bombası [ yada diğer adıyla aynı bombabı bilmiyorum hidrojen bombası ]
daha önceden görmüştüm ama şimdi paylaştığınız map'de felan bakıyorum gözüme küçük göründü daha büyük bir etki bırakır diye düşünürdüm hep :eek:
O gördüğün bomba planlananın yarısı, adamlar bile korkmuş tümünü atmaktan. Üstelik diğer nükleer silahların aksine uranyum değil, kurşun kullanmışlar. Tam halini uranyumla yapsalar, o bölgede köklü coğrafi değişiklikler olur.

Yalnız konkort bildiğin uzay mekiği gibi kalkıyo. Heralde böyle kalkan bi toplu yolcu taşıma aracı yoktur hala.

Korktukları hem iyi olmuş hemde enteresan olmuş...
Zira bu tarz bombaları kullanmaktan çekinmeyen büyük devletleri bile korkutabilen bir gücün olması hakikaten enteresan.
Bir kaç milyon tnt kullanılıp bir adanın yok edildiğini okumuştum mesela; herhangi bir şeye karşı acıma duygusu beslemeyen kişilerin de korktuğunu görmek garip geldi :)
Konu gayet ilgi çekici ve güzel kardeşim ellerine sağlık, kaleme aldıkların dışında da kayda değer olaylar muhakkak var lakin bunların içerisinde benim ilgimi çeken Kenndy Suikasti...
JFK filmini izlemelisin o zaten. Her yönüyle ele alınıyor orda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık