Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Dilin Muğlaklığından Doğan Sorular: Deniz ve Kairoseki Etkisi

Bu sahne animede 662. bölüme denk geliyor:

1:45te sadece parmaklıkları normal olarak tutuyor uzama falan yok.

Luffy'nin lastikliğini Kairoseki veya su etkileyemez. Misal olarak Luffy'nin Kolezyum'da Kairoseki'den parmaklıklara dokunduğu halde elinin uzamasını verebiliriz. Orada Kairoseki Haki gibi bir etki etmek suretiyle zarar verdi diyebiliriz, hatta Kairoseki'nin sertliğinden de bahsedebiliriz zira Kairoseki'nin sertliği elmas kadar dendi. Jozu'nun yumruğuna da aynı tepkiyi vereceğini düşünüyorum Luffy'nin. Ek olarak, elmas kadar sert bir cismi çenesine yiyen Luffy'nin lastikliği gitseydi, sadece canı acımazdı. Buna da Karasakaldan yemiş olduğu yumruk misalini verebiliriz, orada lastikliğini bariz bir şekilde kaybetmek suretinde yumruk yedi ve 1 dakika kendine gelemedi. Elmas sertliğinde jutte'yi yüzüne yediğinde ne olur sence?
Luffy'nin lastikliğini yitirmesinin ona vurulan cismin sertliğiyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Luffy Thriller Barkta 1000 gölgeyi kontrol eden dev Moria'nın ayağının altında, Black Box'un içerisinde defalarca tepelenmesine rağmen bu durumda bile lastik olduğu için ezilmedi. Marineforddaki dövüşte de Smoker'ın juttesinin sertliğinden dolayı değil ,kairosekiden dolayı lastikliğini yitirdi.

Kairoseki denizin daha yoğun haliyse bu mantığa göre denizde hareket edemeyen kişinin kairoseki takınca daha da güçsüz olup hiç hareket edememesi gerekir. Ama robin ve acein yürüdüğünü gördük. Eğer kairoseki denizin daha güçsüz katı formuysa bu sefer de deniz şeytan meyvesi güçlerini doğrudan tamamen ortadan kaldıramıyorken, onun daha güçsüz formu olan kairoseki nasıl meyve yeteneğine engel olsun? Sırf bu sebeplerden dolayı deniz enerjisi yaymanın yanında başka özellikler de barındırmalı diye düşünüyorum kairoseki.
Deniztaşı yoğunluğunun etkisine dair elimizde farklı örnekler mevcut.

Mesela burada Luffy bitik bir hale gelmiş. Bütün gücünün çekildiğini hissettiğini söylüyor.

Burada Luffy tamamen suyun içinde, fakat hiçbir yorgunluk belirtisi yok yüzünde, gayet normal ve kendinde.

Burada da Luffy zincirlenmiş, ancak yine herhangi bir güç çekilmesi ya da benzeri bir şeyden bahsetmiyor.

Luffy bu kısımda yaşadığı hissi denize düşmekle eşdeğer tutuyor. Normalde sopa bu kadar çok etki etmez, fakat kafesin yoğunluğu yüzünden Luffy daha da bitkin hale geliyor.

Yoğunluktan kaynaklı enerji yayılımının kesin olarak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Smoker kafesten çıkamıyor. Eğer sadece dokunma prensibine bağlı olsaydı, Smoker duman formunda aralardan geçebilirdi. Hatta buna da örnek vereyim:

Burada Law, deniztaşına dokunmadığı halde onun yaydığı enerjiyi hissedebiliyor. Sadece enerji yayma özelliğinden bile, yoğunluğun farklı etkilere neden olduğu söylenebilir bana göre.

Bu sahne animede 662. bölüme denk geliyor:

1:45te sadece parmaklıkları normal olarak tutuyor uzama falan yok.

Luffy'nin lastikliğini yitirmesinin ona vurulan cismin sertliğiyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Luffy Thriller Barkta 1000 gölgeyi kontrol eden dev Moria'nın ayağının altında, Black Box'un içerisinde defalarca tepelenmesine rağmen bu durumda bile lastik olduğu için ezilmedi. Marineforddaki dövüşte de Smoker'ın juttesinin sertliğinden dolayı değil ,kairosekiden dolayı lastikliğini yitirdi.
Ben de diyorum ki, Luffy lastikliğini yitirmiyor.

Ben de diyorum ki, Luffy lastikliğini yitirmiyor.
Tartışma yitiriyor/yitirmiyor şeklinde 1 er kelimeye kadar düştü :D Bu noktada tartışmak Buggy ile Shanks'ın kuzey kutbu/güney kutbu tartışmasından daha anlamsız hale geldi.

Deniztaşı yoğunluğunun etkisine dair elimizde farklı örnekler mevcut.

Mesela burada Luffy bitik bir hale gelmiş. Bütün gücünün çekildiğini hissettiğini söylüyor.

Burada Luffy tamamen suyun içinde, fakat hiçbir yorgunluk belirtisi yok yüzünde, gayet normal ve kendinde.

Burada da Luffy zincirlenmiş, ancak yine herhangi bir güç çekilmesi ya da benzeri bir şeyden bahsetmiyor.

Luffy bu kısımda yaşadığı hissi denize düşmekle eşdeğer tutuyor. Normalde sopa bu kadar çok etki etmez, fakat kafesin yoğunluğu yüzünden Luffy daha da bitkin hale geliyor.

Yoğunluktan kaynaklı enerji yayılımının kesin olarak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Smoker kafesten çıkamıyor. Eğer sadece dokunma prensibine bağlı olsaydı, Smoker duman formunda aralardan geçebilirdi. Hatta buna da örnek vereyim:

Burada Law, deniztaşına dokunmadığı halde onun yaydığı enerjiyi hissedebiliyor. Sadece enerji yayma özelliğinden bile, yoğunluğun farklı etkilere neden olduğu söylenebilir bana göre.

Gerçekten de farklı durumlarda farklı derecede tepkiler vermiş Luffy. Mangakanın da bunu yoğunlukla açıklamaya çalıştığı aşikar. Ancak bu güçsüzleşme meselesi hala soru işareti olarak kalacak kafamda . Sırf şu karşılaştırmadan dolayı:

Denizin dibinde biri luffyi yumruklasa bu darbe acıtır mı? Hayır. Çünkü hala lastik

Kairosekiyle kelepçelenmiş luffyi biri yumruklasa bu darbe acıtır mı? Evet. Çünkü artık lastikliğini yitirdi.

Tartışma yitiriyor/yitirmiyor şeklinde 1 er kelimeye kadar düştü :D Bu noktada tartışmak Buggy ile Shanks'ın kuzey kutbu/güney kutbu tartışmasından daha anlamsız hale geldi.

Gerçekten de farklı durumlarda farklı derecede tepkiler vermiş Luffy. Mangakanın da bunu yoğunlukla açıklamaya çalıştığı aşikar. Ancak bu güçsüzleşme meselesi hala soru işareti olarak kalacak kafamda . Sırf şu karşılaştırmadan dolayı:

Denizin dibinde biri luffyi yumruklasa bu darbe acıtır mı? Hayır. Çünkü hala lastik

Kairosekiyle kelepçelenmiş luffyi biri yumruklasa bu darbe acıtır mı? Evet. Çünkü artık lastikliğini yitirdi.
Deniztaşı ve denizin etkisine Luffy'nin aynı tepkiyi verdiğini de şu sahnede görebilirsin.

Lastik meselesine gelecek olursak; ben, deniztaşından ve hakiden bağımsız yeterince sert şekilde yapılan bir vuruşun lastik olmasına rağmen Luffy'nin canını yakacağını ve ağzından kan getireceğini düşünüyorum.

Deniztaşı ve denizin etkisine Luffy'nin aynı tepkiyi verdiğini de şu sahnede görebilirsin.

Lastik meselesine gelecek olursak; ben, deniztaşından ve hakiden bağımsız yeterince sert şekilde yapılan bir vuruşun lastik olmasına rağmen Luffy'nin canını yakacağını ve ağzından kan getireceğini düşünüyorum.

Son cümle için bende bir soru sorayım.Moria gölge kutusuna hapsedip o devasa cüssesiyle güçlü ve ezici bir saldırı yaptığında neden kan getiremedi öyleyse ? Ben lastiğim ezilmem diyerek güle oynaya çıktı hatta. Orada kan akıtmayan Luffy bence haki olmadan kan dökmez pek mümkün görmüyorum.Lucci zamanında yaptı ama Cp9 haki biliyor tarzı bilgiler var ( ihtimal dahilinde yani ) o da boşa çıkıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla, yitirdiğine dair hiçbir alamet yok. Sınırlı bir güç kullanımı engellemesi söz konusu. Bedeni Kairoseki'ye deyince normal hale geliyor, akabinde yine lastik mi oluyor? Mümkün değil.

O meyvenin çalışma prensibi nasıl, tam belli değil. Yani Alvida mı aktif hale getirip kullanıyor, yoksa bedeni kalıcı olarak kaygan hale mi gelmiş, bilmiyoruz.
bedeni kalıcı olmuş olabilir ama kayganlığını kendisi kontrol etmesi lazım yoksa ne ayakkabı ne giysi giyebilir ne de bi yere oturabilir :d
daha ilk bölümlerdeki düşmanlar bile kan alıyor luffyden zaten. mesela kuro :T

Son cümle için bende bir soru sorayım.Moria gölge kutusuna hapsedip o devasa cüssesiyle güçlü ve ezici bir saldırı yaptığında neden kan getiremedi öyleyse ? Ben lastiğim ezilmem diyerek güle oynaya çıktı hatta. Orada kan akıtmayan Luffy bence haki olmadan kan dökmez pek mümkün görmüyorum.Lucci zamanında yaptı ama Cp9 haki biliyor tarzı bilgiler var ( ihtimal dahilinde yani ) o da boşa çıkıyor.
belki yüksek etkili saldırılarda lastik de olsa kılcal damarların, dokuların farklı seviyelerde esnemesinden ötürü mukavemetini aşıyordur. mesela ağzından kan tükürten çok kişi var ama bu doğrudan iç organlarla alakalı değil, sadece ağzındaki kılcal damarları vs etkiliyordur. mesela kuro, mesela coby ve hatta b.haki kullanmadığına inanılan sanjinin luffyden kan alması diş eksiltmesi gibi.

Böyle bir şey olmasa, ben örnek verir miydim?

Koby'den yenilen tekme.

Ya da Vivi'den yenilen tokat.

Daha da atabilirim istersen.

Kairosekinin denizle aynı tür enerjiyi yaydığı zaten smoker tarafından açıklanıyor bu konuda bi sıkıntım yok. Kairoseki ile deniz ortak özellikler barındırabilir ve kişiler aynı tepkiyi verebilir. Ama belki de kairosekide normal deniz suyunun sahip olduğu özelliklere ek olarak başka özellikleri de barındırmasını sağlayan başka bileşenler de vardır. Altını çizmek istediğim nokta bu. Bunu düşünmemin sebebi işin içine kairoseki girdiğinde meyve yeteneğinin aktif ya da pasif bir şekilde kullanılabileceğini gösteren hiçbir iz olmaması. Yani serinin ilerleyişinin, kairoseki takıldığında her durumda meyve yeteneğini devre dışı bırakıyor izlenimini oluşturması.

Peki Marineford'da smokerın vuruşunun luffynin canını acıtmasının sebebi sence kairoseki miydi yoksa yeterince sert vurulduğu için mi canı acıdı?

http://www.mangareader.net/one-piece/559/10
http://www.mangareader.net/one-piece/559/11

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık