Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Evrendeki temel kavramları temsil eden kozmik varlıklardan biri. Death, Infinity, Oblivion buna başka örnekler. Yalnız Eternity'nin diğerlerinden bir adım daha mühim ve popüler olduğunu söylemek yanlış olmaz, çünkü çoğu zaman direkt evrenin kendisini temsilen kullanılır, haliyle de çizgi romanlarda en çok karşımıza çıkandır.

Hem ilk paragrafında hem de ikinci paragrafında nicel bir tespitmişçesine gömmüşsün Silver Age serilerini :D . O iki seri de çok değerli seriler bana kalırsa. Marvel evreninin temeli oralarda atılıyor, şimdi çok geniş popülariteye ulaşmış bir ton karakter ilk kez o serilerde ortaya çıkıyorlar (ağırlıklı olarak FF'te tabii). Lee-Kirby Fantastic Four'u ilk 5'imde, Lee-Ditko Spider-man'i de ilk 15'imdedir benim şahsen.

Yani, evet konu ve tema olarak çok büyük değişiklikler getirse de Bronze Age'in anlatım teknikleri çok devrimsel değildir. Gözüne çarpan benzerlik burada sanırım. Narrator olayı devam eder, bazı seriler farklı yol izleseler de genel olarak paneller hala küçüktür vesaire. Benim favori dönemimdir Bronze Age. Jim Shooter ile Roger Stern'in Avengers'ı, John Byrne'ın Fantastic Four'u, Frank Miller'ın Daredevil'ı, Walt Simonson'ın Thor'u... Çok efsane seriler vardır, ama dediğim gibi göreceli bu fikirler, kalite olarak daha üstün diyemeyiz :D .
Aslına bakarsan öyle birkaç bölümden koca dönemi gömmem doğru bir şey değil birgün İngilizcemi geliştirince illa bakacağım o döneme de. Ama şöyle bir göz attım ve izlenimim basit olduğu yönündeydi elbette Nasıl Sokratesin bilimsel teorileri günümüze göre basitte olsa öneminin yadsınamaz olduğu pek çok şeyin Temel'ini atmış olduğu gerçeği gibi gümüş çağa da bu gözle bakmak gerek.

Ama Avengers serisini önemsememesi garibime gitti. Şuan Avengers hakkında ana marvel serisi desek yanlış olmaz herhalde. Sanırım o dönemde şimdi olduğunun aksine crossover olayı sadece işin tuzu biberiydi.

Aslına bakarsan öyle birkaç bölümden koca dönemi gömmem doğru bir şey değil birgün İngilizcemi geliştirince illa bakacağım o döneme de. Ama şöyle bir göz attım ve izlenimim basit olduğu yönündeydi elbette Nasıl Sokratesin bilimsel teorileri günümüze göre basitte olsa öneminin yadsınamaz olduğu pek çok şeyin Temel'ini atmış olduğu gerçeği gibi gümüş çağa da bu gözle bakmak gerek.

Ama Avengers serisini önemsememesi garibime gitti. Şuan Avengers hakkında ana marvel serisi desek yanlış olmaz herhalde. Sanırım o dönemde şimdi olduğunun aksine crossover olayı sadece işin tuzu biberiydi.
Bana kalırsa teknik açıdan da aşağı kalır yanları yok, ama önemli bir eksi olarak politik ve toplumsal bakış olarak zamanının çok ötesinde olmadıklarını söyleyebilirim. SJW falan değilim, bu muhabbetleri pek sevmem ama bir seksistlik hissediliyor açıkçası. Avengers önemsenmiyor değildi, yalnızca o dönemin en ön plandaki serileri Amazing Spider-man ile Fantastic Four'du. Fantastic Four'un geleneksel başlığı World's Greatest Comic Magazine'di mesela. Kalitelerine bakıldığında da bu başarıyı hak ediyorlardı zaten.

Marvel evreninde 1900 lerden once yasamis guclu mutant var mi? Tum guclu mutantlar 1900 lerden sonra dogmus gibi. Bu kadar buyuk, kozmik yanida olan bir evrende hep 20. ve 21. yy karakterlerinden soz ediliyor. Eski tarihlerde yasamis mutant ya da kahramanlarin hikayeleri var mi?

Marvel evreninde 1900 lerden once yasamis guclu mutant var mi? Tum guclu mutantlar 1900 lerden sonra dogmus gibi. Bu kadar buyuk, kozmik yanida olan bir evrende hep 20. ve 21. yy karakterlerinden soz ediliyor. Eski tarihlerde yasamis mutant ya da kahramanlarin hikayeleri var mi?
En basit örnek Apocalypse var. Onun dışında pek çok mitik canlının olayının mutantlara dayandığı söylenir. Ama 20. Yüzyıldaki patlamanın nedeni Earth X serisinde belirtildiği üzere nükleer şeylerin mutasyonu tetiklemesi

@Solid Snake

Anladım hocam o Zaman bi ara gümüş çağ fantastik dörtlüsüne bakarım. Küçükken en sevdiğim kahraman çizgifilmiydi zaten.

Apocalypse var işte de onun haricinde soruyorsun sanırım. İlk etapta aklıma gelen başka yok. Yalnız şöyle bir durum var. Namor, Marvel'ın ilk süper hero'su olmasının etkisiyle (anti hero da denilebilir gerçi), First Mutant olarak anılır. Burada demek istenilen Apocalypse'ten yaşlı olduğu değil, Earth-616'daki halk tarafından gücüne şahit olunup dünyaca tanınan ilk mutant olması. Yani modern insanı mutant güçleriyle tanıştıran kişi olması. Bu da 20. yüzyıldan önce, ama yine haberleşmenin büyük ölçüde sağlanabildiği, dönemler boyunca ciddi bir etki yaratmış başka mutant olmadığı anlamına geliyor.

Evet Apocalypse dışında sormuştum. Ya yinede kozmik varlıklar ile beraber kökeni çok eskiye dayanan bir evrendeki ya da daha doğrusu dünya üzerindeki tüm önemli kahramanlar 20. ve 21. yüzyılda yaşıyorlar. Bunu garip buluyorum yalnızca. Eski zamanlara ait kahramanlarında hikayeleri olsa fena olmazmış. :(

Evet Apocalypse dışında sormuştum. Ya yinede kozmik varlıklar ile beraber kökeni çok eskiye dayanan bir evrendeki ya da daha doğrusu dünya üzerindeki tüm önemli kahramanlar 20. ve 21. yüzyılda yaşıyorlar. Bunu garip buluyorum yalnızca. Eski zamanlara ait kahramanlarında hikayeleri olsa fena olmazmış. :(
Aslında benim tavsiyem Earth X serisini oku. Niçin en ufak nükleer tepkimede özel güçler kazanılıyor niçin 20. yüzyılda patlama oldu falan pek çoğuna mantıklı teoriler sunuyor.

Evet, Earth X'e bak derim ben de. Bir alternatif evren hikayesi olabilir, ama tüm bu sorulara epey mantıklı cevaplar veriyor. Okuduktan sonra Marvel evrenindeki her sırrı çözmüş gibi hissediyorsun :D . Hem ortaya koyduğu bazı fikirler daha sonra ana evrende kısmen de olsa kullanıldı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık