Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Bleach

Mangayı öyle bölük pörçük ne düşünceyle çevirdiler merak ediyorum.Gerçi animeyle farklılıkları önemli şeyler değil genelde sansür değişiklikleri ama manganın keyfi başka.
Bu mangayı çoştuğu dönem, Aizen'in Karakura'yı bastığı ark çevirmeye başladılar yani 300'lerden sonra. Bu nedenle öncesi tam değil, o arayı baştan başlayıp gelen ekipler olmuş ama hiçbiri tamamlayamamış.

Hangi kısımlardan bahsediyorsun merak ettim ?
Aizen'in sözlerinden bahsediyorum özellikle. Çok büyük ve nükteli, mecazlı sözleri var ama anime olsun manga olsun kötü çeviri söz konusu. Örneğin ünlü yükselme tiradı çevirilerde yeterli etkiyi yaratmıyor ama orijinali müthiş. Bleach şekil bir manga zaten, herkes şekil yapıyor, bunu da çeviride tam yansıtmak gerekiyor.

Yükselme kısmını atayım.

-Neden yapıyorsun bunu Aizen?
-Daha yükseğe çıkmak için.
-Alçakta mıydın ki yükselmek istedin?
-Kendini kandırma Ukitake. Başlangıçta hiç kimse göklerde durmuyordu. Ne sen ne ben ne de tanrı. Ama şimdi göklerdeki tahtın dayanılmaz boşluğu sona erecek. Şu andan itibaren zirvede ben duracağım.

Aizen'in sözlerinden bahsediyorum özellikle. Çok büyük ve nükteli, mecazlı sözleri var ama anime olsun manga olsun kötü çeviri söz konusu. Örneğin ünlü yükselme tiradı çevirilerde yeterli etkiyi yaratmıyor ama orijinali müthiş. Bleach şekil bir manga zaten, herkes şekil yapıyor, bunu da çeviride tam yansıtmak gerekiyor.

Yükselme kısmını atayım.

-Kendini kandırma Ukitake. Başlangıçta hiç kimse göklerde durmuyordu. Ne sen ne ben ne de tanrı. Ama şimdi göklerdeki tahtın dayanılmaz boşluğu sona erecek. Şu andan itibaren zirvede ben duracağım.
Ne sen demesi aslında o kadar manidar ki....

Yükselme kısmını atayım.

Animede böyleydi zaten bu çeviri diye hatırlıyorum Kazaskerin çevirisi olması lazım ama yanlış da olabilir.

Ha şu var kibrin çok fazla diyordu sanırım.Orası yanlış olabilir.Gerçi kibirden bahsedermişçesine konuşmuştu.

Ne sen demesi aslında o kadar manidar ki....
Aizen boş konuşmuyor. Kısa boylu Şiro-çan'a "Büyük sözler söyleme, küçük görünmene neden olur." demişliği var :hhh:

Animede böyleydi zaten bu çeviri diye hatırlıyorum Kazaskerin çevirisi olması lazım ama yanlış da olabilir.

Ha şu var kibrin çok fazla diyordu sanırım.Orası yanlış olabilir.Gerçi kibirden bahsedermişçesine konuşmuştu.

Arattın beni, tabi az çok benzer sözleri var ama tam değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık