Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Bir Kılıç Ustasının Gücünü Arttıran Etmenler

Bir kılıç ustası için en önemli 3 kriter hangileridir?

• Kullanılan toplam oy
    107
Evet olunabilir ama bu seride işler öyle olmuyor. İşi biraz pratikte düşünmek lazım. Genellikle hep teorik düşünülüyor.

Rakipsiz bir fiziksel güç var mı? Bence yok.
Rakipsiz bir haki var mı? Bence o da yok.

Yani genel anlamda One Piece'de fiziksel güç üzerinden ve ya salt haki üzerinden serinin zirvesindeki adamların birbirini ezdiği yendiğini görmedik.

Evet bence de teorikte en önemlisi hakidir. Derya deniz hakin olsun meyveye de sahip olma. Ama böyle bir haki seviyesi şu ana kadar görmedik. Teorikte hakinin bir sonu yok ama pratikte salt hakiyle bu kadar güçlü bir adamda yok.

Serinin zirveleri arasında haki yönünden diğerlerine göre çok daha uçuk bir var mı? Görünen de yok gibi duruyor. Varsa bile diğer yönlerden tamamlıyor.

Bu anlamda düşünürsek sadece kılıç ustaları değil diğer tüm karakterler için de hakinin en önemli olduğunu varsayabiliriz. Ama genel anlamda zaten güçlü bir kılıca sahip olmak bir yandan fiziksel ya da haki yönünden güçlenmene kısıt getiriyor gibi duruyor. Bu aynı Katakuri gibi geleceği görebilen ve de logia özellik gösteren Katakuri'den ultra bir dayanıklık beklememek gibi bir şey.

O anlamda kılıç ustaları saldırı gücünü zaten dereceli kılıçlarla tehlikeli boyutlara getirebiliyor. Hakisi ve diğer kısmı işin ek kısmı oluyor. Temel anlamda teknikler ve kılıç hiyerarşileri üzerinden güçleniyorlar. Çoğu kılıç dövüşünün genellikle bir iki net darbe alma sonucunda bittiğini gördük. Yani genel anlamda kılıç ile savaşanlardan ultra dayanıklılıkta beklemiyorum. Ama Zoro'nun bu anlamda hakkını vermek lazım. Zoro bu yönde diğerlerinden farklı bir şekilde gelişiyor. Mihawk bence bu konuda Zoro'ya göre daha kırılgan. Çünkü fazla darbe alan bir tip olduğunu düşünmüyorum.

Genel anlamda anlatmaya çalıştığım bir karakterin bir yönünün aşırı güçlü olması diğer yönünün gelişmesine kısıt getiriyor. Gerçek anlamda zirvede olanlar ise her açıdan doygunluğa erişmiş kişiler oluyor. Böyle bir kişiye örnek olarak gösterebileceğimiz çok az kişi var. Bana kalırsa belki de o seviyeye erişmiş kişiler Roger ve belki de Garp ile WB idi.

Big Mom'ın kenboshu hakisi hiç yok gibi duruyor. Bir yanının çok güçlü olması diğer yönlerine kısıt getirmiş. Aynı şekilde Kaido'nun da kebnoshu hakisi gelişmemiş olması pek şaşırtıcı olmaz. Adama ne vursan Yarabbi şükür modunda.

Mihawk'ta belki de kenboshu haki yönünden çok gelişmiş çıkabilir ben b.hakisini değil kenboshu hakisinin çok güçlü çıkmasına ihtimal vermeye başladım.
Kılıç ustalarında K.haki doğuştan gibi, önemli olan b.haki bence. Zoro'nun yön olayı falan serinin geyiği, tehlikeli bir vs'de konuşturur herhalde k.hakisini.

Senin aksine Mihawk'tan b.haki masterlık şeyler bekliyorum. Aksi halde güçlü biri kolayca yamultur Mihawk'ı, kılıcı falanda etki etmez. Shanks'ın kılıcı ile Akainu'yu durdurduğu sahneyi hatırlayalım.

Akainu vs Vista gibi bir olay görmek istemem Mihawk'tan, olmaması gerekir. Akainu'dan kan almalı, eğer ki en güçlü ise...

Hadi ben de bir öncelik sıralaması yapayım. "Diğer" seçeneğine binaen:

• Haki,
  • Şeytani Güç(Ashura, Hakuba)
  • Douriki,
  • Kılıç,
  • Teknik.
Haki en elzemi çünkü savunmanı da saldırını da asıl güçlendiren etmen bu. Ek olarak kılıcını koruyan şey de budur. Kılıcı kırılmış bir kılıç ustası, kolu kopmuş bir boksöre, ayağı kırılmış bir koşucuya benzer. Gözlem haki de çok iyi bir savunma aracıdır. Bu haki tipini kullanamayan efsane, Beyazsakal bile bir süre sonra çökmüştür.

Bir kılıç ustasında hakiden sonraki en büyük güç unsuru budur. Çok ciddi güç artışları sağlar. Ruhani formlarla haki, douriki, kılıç ve teknik gibi unsurların hepsini birleştirebildiği için çok önemli bir güç unsurudur. Bir nevi yemekteki ana malzeme, can alıcı faktördür kılıç ustası için. Ayrıca bu güç unsurunun kılıç ustalarına has olması diğer karakterler karşısında kılıç ustalarına artı bir değer katar ;)

Sonraki etmen dourikidir. Kılıcın ardındaki fiziksel güç, saldırıların ve tekniğin ardındaki hız, hasar aldığında buna dayanacak dayanıklı bir beden çok önemlidir.

Ve kılıç. Gücünü bir paratoner gibi ileten savaş aracın. Mangakanın da önem verdiği, sınıflandırmak için emek harcadığı bir kalem.

Son kalem teknik. Hangi saldırıyı nasıl karşılayacağın ya da hangi rakibe nasıl saldıracağın önemli.

Son düzenleme:
Genel çeviklik mi önemlidir yoksa fırsat bulunduğunun ani olarak bir yerden bir yere gitme hızı( ani hız patlaması) mı?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık