Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bebek Hitler'i Öldürmek

Bebek hitleri öldürür müydünüz?

• Kullanılan toplam oy
    102
Peki neden? 100 İnsan 1000 kişiyi kurtarmak için ölmek zorunda mı? Birisi "Ben neden öleyim" dese ne cevap verilecek? Böyle bir cevap verse bile yine de öldürecek miyiz?
İşte koşullu durumlarda oluyor bu. Cevap da ''greater good''. Sonuçta bir seçim yapman gerekiyor. Random bir insan grubundan bir taraf ölecekse az olan tarafın ölmesi daha mantıklı olan değil mi?

İşte koşullu durumlarda oluyor bu. Cevap da ''greater good''. Sonuçta bir seçim yapman gerekiyor. Random bir insan grubundan bir taraf ölecekse az olan tarafın ölmesi daha mantıklı olan değil mi?
Elbet mantıklı ona bir itirazım yok ama ahlaki olarak problem söz konusu olmuyor mu? Sonuçta herkes kendi kararını verme hakkına sahip.

Konu güncellenmiştir.

1.Dünya savaşı sonrası almanya hakkında kısa bir özet geçtim şartlar bakımından.

Elbet mantıklı ona bir itirazım yok ama ahlaki olarak problem söz konusu olmuyor mu? Sonuçta herkes kendi kararını verme hakkına sahip.
Ahlak böyle durumlarda içi boş kalıyor. Özellikle hitler vakasında. Bebekse bebek ne olacağını biliyorsun. Onun yüzünden kaç bebeğin yanarak öleceğini de. Elim titremez. Titrerse ilk kez insan öldüreceğim için titrer. Öyle söyliyeyim.

Başka bir kurtuluş yoksa zaten bu tatava yapılacak muhabbet değil ama işin içine o 100 insanı seçmek girince olay derinleşiyor.
Ortada seçmek olduğunu sanmıyorum ya. Kimse sana ''100 insan öldür karşılığında 1000 insan yaşatacam'' demez. Bir koşul olur. Atıyorum metroda bomba vardır. Ya metrodakileri hemen orda feda edersin ya da metronun durağa gitmesini beklersin daha çok kişiyi ölüme sürüklersin falan filan. Örnek çok mantıklı olmadı ama genel mantığını anlatıyor.

Bazen iyi bir şey yapmanın kötü sonuçları olabiliyor. 11/22/63 dizisini izleyenler varsa, ne demek istediğimi anlamıştır.

Bir dizide mi animede miydi hatırlamıyorum. 1000 kişinin kurtulması için 100 kişinin ölmesi gerekiyorsa o 100 kişiyi hemen öldürürüz diyordu. Ben de aşağı yukarı böyle düşünüyorum.
Bir filmde de şöyle birşey vardı.Adam diğerine şöyle diyordu ikinci dünya savaşında olanlar için :

- Gerçekten tüm bu yaşananların tek bir kişi yüzünden olduğuna inanıyor musun ?

Hitler savaşın tüm pisliği üzerine yıkılan sembolleştirilmiş bir isim.Herşeyi o başlattı bizim suçumuz yok gibisinden düşünülmesini istiyorlar.Dünyaya etkisi ortada ama onun ölmesiyle büyük bir değişiklik olmazdı.Almanya illa ki savaş çıkaracaktı tekrar.Birinci dünya savaşında çok ağır şartlara mahkum etmişler.Daha sonra onun hırsıyla bu durumu değiştirmeye çalışıp başarılı da oluyorlar tekrar ayağa kalkıyorlar ve kaybettiklerini fazlasıyla geri almaya çalıştılar.Bir kişinin etkisiyle olacak iş değil bu toplumun bir hareketi söz konusu bence.

Ortada seçmek olduğunu sanmıyorum ya. Kimse sana ''100 insan öldür karşılığında 1000 insan yaşatacam'' demez. Bir koşul olur. Atıyorum metroda bomba vardır. Ya metrodakileri hemen orda feda edersin ya da metronun durağa gitmesini beklersin daha çok kişiyi ölüme sürüklersin falan filan. Örnek çok mantıklı olmadı ama genel mantığını anlatıyor.
O tarz durumlarda eyvallah aynı fikirdeyiz ben seçme şansı bırakılacak durumlar için dedim onu. Mesela izlediğim bir dizide ortamdaki oksijen zamanla azalıyordu ve belli sayıda insanın ölmesi gerekiyordu insanlar bu durumda gönüllü olmuşlardı ama kimsenin gönüllü olmadığını ve birilerinin bu insanları seçmek zorunda olduğunu varsayalım. Ortamda suça meyilli topluma zararlı psikopat tipler yoksa en etik yol kura çekmek gibi geliyor bana.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık