Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Uzay-Zaman, Kütle Çekim ve Mariejois

Öncelikle Dünya'nın Güneş olması kısmından başlamak istiyorum. Ohara bilginlerinin üzerine yoğunlaştığı maketimsi sistemde bir tanesinin diğerinden daha yakın olduğunu görebiliyoruz. Bu bildiğimiz gibi ay. Diğerleri ise Dünya'nın uydusu değil, diğer gezegenler. Hatta o gezegenlerden bir tanesinin kendi Ay'ı var. Şemada gösterildiği gibi.

Şu an bile Dünya'mızı merkez alırsak tüm Evren'in Dünya etrafında döndüğünü söyleyebiliriz. Çünkü Güneş'in etrafında yörünge izleyen tüm gezegenler ve yıldızlar dolaylı olarak Dünya'nın etrafında dönmektedir. Şunu demek istiyorum; Resimde ki modelde Dünya'nın etrafında çizilmiş olsalar da o "gezegenler" güneş etrafında dönüyor ve aksi taktirde Manga'da güneş görmezdik ve yahut geceleri birden fazla ay görürdük.

İkinci değinmek istediğim konu ise Gökyüzü adasında ki canlıların büyüme hızını ve gelişmelerini besinlere bağlamışsın, ama o beslenme zincirinde insanlarda var. İnsanlar bu "süper gelişmiş" besinleri tüketiyor, dolayısıyla kendileri de süper büyümeleri gerekirdi. Ama büyümediler. Ayrıca örnek olarak gösterilen yılan Jaya'da da bu boyutlardaydı. Gökyüzü adasında eskisinden daha büyük olduğunu bildiğimiz tek bir şey var, onlarda güney kuşlarıdır. Örnek olarak gösterilen Dev Sırık Jaya Gökyüzü adasına vardığında oradaydı. Jaya Sırığın üzerine düşer ve Altın Çanı' bulutların üzerine fırlatır. Yani Dev sırığın yerden gökyüzü adasına gitmesi ve büyümesi arasında bir ilişki yok.(şu kısım senin sorunun da cevabı @Reiper )

Son olarak Kizaru meyvelerden bahsederken en nadir meyvelerin mistik zoan, sonrasında Logia olduğundan bahsetti. Bonney'in meyvesi hakkında ise elimizde bir bilgi yok. O yüzden teoride kullanılması teoriyi desteklemek için uydurulmuş oluyor...
Anladım mantıklı yorumların için teşekkür ederim. Mangadaki güneş veya birden fazla Ay görmememiz tamamı ile OP evrenindeki dünyanın dönüş hızı ekseni ve diğer 'gezegen'lerin dönüş hızları ile kaynaklı şeyler. OP evrenini , Dünya ile aynı düşünürsen dediğin sonuçlar ile karşılaşırız. Ben OP evreninin kütle çekimini arttırıldığını düşündüğüm kanıtları yazdım. Diğer gezegenlerin dönüş hızı , OP evreninin dönüş hızı bilinmeden , diğer gezegenlerin yörünge doğrultuları bilinmeden , OP evrenin dönüş tarafı , istikameti bilinmeden bunlar cevaplanamaz. Yani manga da 1 den fazla Ay gözükmemesi yada güneşin gözükmesi gezegenlerin ve OP evreninin konumlarına bağlıdır. Tekrar yazıyım kütle-çekimin arttırıldığına dair bir yazı yazdım.Bu sistemde gezegenlerden birinden ışık ve ısı alınabilir?

Toprak ağaçları besliyor , hayvanlar ağaçları yiyor , insanlar ise yenilebilir bitki ve hayvanları yiyor. Orada ki 'toprağın verdiği verimlilik besin piramitinde üste çıkıldıkça azalır' bu soruya binaen yazmıştım. Yılan ve kuş örnekleri zaten bilindik olanlar. Lakin bulut üstün de yaşayan Conis'in tilkisinin boyutu gayet normaldi.Dev sırığı örnek vermedim Skypia'nın silüeti adına resmi koydum.

Kizaru'nun bahsettiği kısmı biliyorum. Lakin Marco için farklı bir teorim olduğundan , zoanları cümleme katmadım. Teoriyi desteklemek için 'uydurulmuş' değil yani. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim tekrar

Devasa ağaç ve hayvanlara ilişkin örnek vermiştim yukarda. Deniz Kralları, devasa çiçek böcekler var yeryüzünde.

Aksi varsayımda dahi gökyüzünde yetişen bitki ve hayvan boyutunun fazla olma nedeni toprak verimliliği ile aćiklanamaz, ancak oksijen fazlalığı fikri ile açıklanabilir. Yine zamanın hızlı akışı yok anlayacagın.

Yeryüzündeki büyük canlılar için (misal Küçük Bahçe) şöyle bir açıklama var. Biliyorsun ki Op evreninde her ada farklı bir manyetik döngü içindedir. Manyetik alanlar farklı olduğundan adalar farklı iklim koşullarında olabiliyor. Böylece adalar yüzyıllar öncesinin iklim koşullarını bile manyetik alanın korunması sayesinde yaşamaya devam edebiliyor. Küçük Bahçe'deki dinazorların açıklaması bu şekilde yapılmıştı. Aynı şeyin farklı adalar hatta farklı denizler için de geçerli olduğunu düşünürsek deniz krallarının yeryüzünde de neden bu kadar büyük olduğunu açıklamış oluruz.

Mangadaki güneş veya birden fazla Ay görmememiz tamamı ile OP evrenindeki dünyanın dönüş hızı ekseni ve diğer 'gezegen'lerin dönüş hızları ile kaynaklı şeyler. OP evrenini , Dünya ile aynı düşünürsen dediğin sonuçlar ile karşılaşırız. Ben OP evreninin kütle çekimini arttırıldığını düşündüğüm kanıtları yazdım. Diğer gezegenlerin dönüş hızı , OP evreninin dönüş hızı bilinmeden , diğer gezegenlerin yörünge doğrultuları bilinmeden , OP evrenin dönüş tarafı , istikameti bilinmeden bunlar cevaplanamaz. Yani manga da 1 den fazla Ay gözükmemesi yada güneşin gözükmesi gezegenlerin ve OP evreninin konumlarına bağlıdır. Tekrar yazıyım kütle-çekimin arttırıldığına dair bir yazı yazdım.Bu sistemde gezegenlerden birinden ışık ve ısı alınabilir?
Gezegenlerin dönüş hızları Güneş'in kütle çekim büyüklüğüne ve gezegenlerin güneşe mesafesine bağlıdır. Ve bu değerler sabittir. Bu bağlamda bakacak olursak "Deha Oda" bir gecede bunları bir araya getirebilirdi. Ve ya gündüz bile görünürlerdi. Ama hiç bir zaman yıldız şeklinden öte görülmediler. Bu da Dünya'ya bağlı olmadıkları anlamına gelir. Yeterli büyüklükte iseler gezegen, değillerse Plüton gibi gök cismi sayılırlar. Ama Dünya'nın uydusu sayılmazlar.
Toprak ağaçları besliyor , hayvanlar ağaçları yiyor , insanlar ise yenilebilir bitki ve hayvanları yiyor. Orada ki 'toprağın verdiği verimlilik besin piramitinde üste çıkıldıkça azalır' bu soruya binaen yazmıştım. Yılan ve kuş örnekleri zaten bilindik olanlar. Lakin bulut üstün de yaşayan Conis'in tilkisinin boyutu gayet normaldi.Dev sırığı örnek vermedim Skypia'nın silüeti adına resmi koydum.
Demek istediğim tamamen bu. Gökyüzü adasında büyüdüğüne şahit olduğumuz bir canlı yok. Sadece Güney Kuşları var. Ona da adaptasyon deyip geçmeliyiz, zira Robin de aynı şeyi söylüyor.

Bazıları yassılaşırken, bazıları balon gibi bir hale giriyor. Çünkü bulut denizinde yaşamalarının tek yolu bu. Güney Kuşları da bu sebeple bir adaptasyon geçirmişler ve hayatta kalmak için büyümüşler.
Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim tekrar
Rica ederim.

Konu güzel olmuş emeğine sağlık. Bu uzay zaman mevzuları ilgimi çekmiştir hep. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Hem mavi denizde hem de gökyüzü adasında geçmişte yaşanan olayın üzerinden 400 yıl geçtiğinden bahsediliyor. Zaman farklı işlese bu süreler arasında da fark olması gerekirdi.

Edit: Ayrıca OP gezegeni güneş kadar çok yer çekimi uygulasa bile zamanı o kadar çok bükemez. 10.000 metrede de zaman yavaş akacak kadar fark olmaz. 10.000 metre çok kısa bir uzunluk birimi.
Teşekkürler ,Güzel bir noktaya değindin , 1. soruna cevap olarak her geçen yılda zaman farkı ortaya konur lakin dünya ki 1 yılın baz alındığında gün sayına göre , tarih başa döner.(Ki Op evreninde bu belirtilmedi) Zaman algısaldır , yani yaşayanlar için 500 bin yıl önden de gitseler , kütleçekimden çıkmadıkça bu fark edilemez. Yani Mavi Deniz sakinleri , Skypia'ya geldiğinde yaşanılan yılı ve zaman ölçümlerini bilmiyor ve sorgulamıyorlar en azından biz bilmiyoruz. Skypia insanları ise kütleçekim de yaşadıklarından , zamanın onlar için ölçülen değerlerini mavi denizle farklı olduğunu bilemezler.
Edit: yer çekimi , kütleçekim farkını ortaya koyar. Dediğin gibi zamanı bükemez. Ama kütleçekim yerden yükseldikçe normalden çok daha fazla zaman akışını hızlandırır. Yükseldikçe zaman akışının ne kadar hızlandığını gerçekten bende bilemiyorum. Merkez çekim kuramını baz alarak oturttum konuyu. Yani tamamen Oda'nın insafına kalmış ve onun sınırlarını çizeceği bir dünya bu. Yani 10.000 bin metre de algılanabilecek kadar bir zaman farkı olup olmaması Oda'ya kalmış bir olay. Ama düşüncelerinde gayet haklısın.
Tekrardan çok teşekkür ederim

Gezegenlerin dönüş hızları Güneş'in kütle çekim büyüklüğüne ve gezegenlerin güneşe mesafesine bağlıdır. Ve bu değerler sabittir. Bu bağlamda bakacak olursak "Deha Oda" bir gecede bunları bir araya getirebilirdi. Ve ya gündüz bile görünürlerdi. Ama hiç bir zaman yıldız şeklinden öte görülmediler. Bu da Dünya'ya bağlı olmadıkları anlamına gelir. Yeterli büyüklükte iseler gezegen, değillerse Plüton gibi gök cismi sayılırlar. Ama Dünya'nın uydusu sayılmazlar.

Demek istediğim tamamen bu. Gökyüzü adasında büyüdüğüne şahit olduğumuz bir canlı yok. Sadece Güney Kuşları var. Ona da adaptasyon deyip geçmeliyiz, zira Robin de aynı şeyi söylüyor.

Bazıları yassılaşırken, bazıları balon gibi bir hale giriyor. Çünkü bulut denizinde yaşamalarının tek yolu bu. Güney Kuşları da bu sebeple bir adaptasyon geçirmişler ve hayatta kalmak için büyümüşler.

Rica ederim.
Op evreninin ve sistemini bilmeden tıkanmaktan öteye gidemeyiz bu kısmın perdesini açmak amacı ile bu teoriyi yazdım.

Düşüncelerine göre ağaçların ve canlıların adaptasyon geçirdiğini ve bu yüzden o boyutlara geldiğini anlatmak istedin sanırım. Gayet haklısın tüm canlıların adaptasyonu Skypia'ya bir cevap olarak nitelendirilebilir. Ve mantıklı bir bakış açısı. Ellerine sağlık.

Çok teşekkürler , merak etme 2.kısım için antik silah Uranus gibi klişe şeyler yazmayacağım. Heyecan olsun dimi.
Tabi heyecan olsun bekliyorum 2. kısmı.
Normal bir manga olsa mangaka bu kadar uğraşmaz, derine girmez derdim. Ancak manga Op ve mangaka E.Oda olunca insanın içine bir kurt düşüyor.

Şimdi Enel Ay'a gitti o zaman orada kütle çekiminin daha az olduğunu söyleyebiliriz senin teorine göre. O zaman Enel daha yavaş yaşlanıyor. Enel gelirse sağlam gelecek derdim şimdi biraz daha emin oldum:D

Tabi heyecan olsun bekliyorum 2. kısmı.
Normal bir manga olsa mangaka bu kadar uğraşmaz, derine girmez derdim. Ancak manga Op ve mangaka E.Oda olunca insanın içine bir kurt düşüyor.

Şimdi Enel Ay'a gitti o zaman orada kütle çekiminin daha az olduğunu söyleyebiliriz senin teorine göre. O zaman Enel daha yavaş yaşlanıyor. Enel gelirse sağlam gelecek derdim şimdi biraz daha emin oldum:D
Evet bende asla bu kadar derinlemesine girmezdim normalde. Ama tayfaya lazım olan astrolog yüzünden buralara girdim. Dediğim gibi zaman akışının hızı tamamen Oda'nın insafına kalmış. Ama Enel reyiz gelsin de sağlam sakat fark etmez :at:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık