Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Toriko (Manga)

Alpamis

Herkeste olan/ olabilen bir şey nasıl torpil olabilir, anlamak mümkün değil. Torpil tek bir kişide olan/ olabilendir. Toriko serisindeki şeyler ise torpil falan değil, güç unsurudur, yetenektir. :) Yiyecek Şansı, Yiyeceklerin Sesini Duyma Gücü, Yiyecek Onuru, Yiyecek Daldırması bunlar temel güç unsurları. Belirli şartları sağlarsan sende de çıkabilir, doğuştan gelme bir durum yok yani, bir oldu bitti yok. :)

1- Livebearer için düşman denemez esasında. Bizim takım meteor sarımsağının peşinde iken Livebearer bizimkilerin hafızalarının peşinde. Ortada bir av - avcı ilişkisi var anlayacağın, iyi - kötü veya dost - düşman ilişkisi yok. Livebearer, o arcta başından sonuna kadar şeytani bir ifade ile resmediliyor. Ancak son sahnede Komatsu'nun azmine, çalışmasına bakıp kendi gençliğini hatırlıyor, onda kendisini görüyor. Nihayetinde de bizimkilere yardım ediyor ve oturup sarımsağı afiyetle yiyorlar. Şimdi burada bizimkilerin doğrudan bir müdahalesi yok, Livebearer'in iç dünyasında yaşadığı bir iç muhasebe anlatılıyor. İstese Livebearer kalkıp yakalar, indirirdi Komatsu'yu ama yapmıyor.
Son ana kadar adamın yüzünde şeytani bir ifade var, son anda fikri değişiyor. O açıdan burada anlatılan hikaye ile OP'teki herkesi etrafında toplama gücü bir değil. Luffy Bellamy'e bir yumruk atıyor, adam imana geliyor, hayallere inanmayan adam gökyüzü adasına gidiyor, Çinjao'ya bir yumruk atıyor, dedesine saydırıp üstüne saldıran adam, köpeğin olayım Luffy, donanmam senindir, diyor, savaş alanına girip Ace diye bağırınca WB bu çocuğun peşinden gidin diyor vs vs. Fark çok net yani. :)

2- O sahnede işe yarayan tek şeyin Toriko'nun koklama yeteneği olması Toriko'nun torpilli olduğunu göstermez. Çok yanlış anlamışsın. Toriko'nun atıldığı maceralara tekrar bakarsan görürsün, her mekanda her yetenek tutmaz, o mekana göre yeteneği bulman gerekir. Misal,

-Mağaranın Kumlu Sahili'nde Toriko yırtınsa Şeytan Yılanı'nı yenemezdi, çünkü karanlıktan dolayı önünü göremiyordu, koku alma gücü de bir işe yaramıyordu. O yüzden ne oldu Coco ön plana çıktı, karanlık fark etmiyor adama çünkü, inanılmaz bir görüş gücü var.

-Yine Çöl Labirentine tek başına gitse bırak Semender Sfenks'i bulmayı, sağ çıkamazdı Toriko. Devasa bir çölün ortasında devasa bir mekanda koklama yeteneği işe yaramazdı. Ne oldu, Zebra çıktı piyasaya. Bir ses haritası açtı, zorda kaldılar ses mermisi attı malzemeyi yakalayıp çıktılar.

-Yine Ölüm Şelalesinde tek başına hiç şansı olmazdı Toriko'nun. 1 km enindeki suyun içine giremezdi. Ne oldu, Sunny çıktı piyasaya. 300.000 duyarga ile hem suda durdular, hem dalgaları kırdılar ve içeri girip çıkabildiler.

300 küsür bölümlük seride Toriko'nun burnunun efektif olarak iş yaptığı tek sahne Chichi'nin barakasını buldukları sahnedir, başka yerler de var ancak o kadar etkin ve önemli değil idi. Şimdi Toriko'nun bu sahnesine bakıp torpilli demek, önceki arcları gözardı etmek olur. :)
Telden yazamıyorum.:(

Herkeste olan/ olabilen bir şey nasıl torpil olabilir, anlamak mümkün değil. Torpil tek bir kişide olan/ olabilendir. Toriko serisindeki şeyler ise torpil falan değil, güç unsurudur, yetenektir. :) Yiyecek Şansı, Yiyeceklerin Sesini Duyma Gücü, Yiyecek Onuru, Yiyecek Daldırması bunlar temel güç unsurları. Belirli şartları sağlarsan sende de çıkabilir, doğuştan gelme bir durum yok yani, bir oldu bitti yok. :)

1- Livebearer için düşman denemez esasında. Bizim takım meteor sarımsağının peşinde iken Livebearer bizimkilerin hafızalarının peşinde. Ortada bir av - avcı ilişkisi var anlayacağın, iyi - kötü veya dost - düşman ilişkisi yok. Livebearer, o arcta başından sonuna kadar şeytani bir ifade ile resmediliyor. Ancak son sahnede Komatsu'nun azmine, çalışmasına bakıp kendi gençliğini hatırlıyor, onda kendisini görüyor. Nihayetinde de bizimkilere yardım ediyor ve oturup sarımsağı afiyetle yiyorlar. Şimdi burada bizimkilerin doğrudan bir müdahalesi yok, Livebearer'in iç dünyasında yaşadığı bir iç muhasebe anlatılıyor. İstese Livebearer kalkıp yakalar, indirirdi Komatsu'yu ama yapmıyor.
Son ana kadar adamın yüzünde şeytani bir ifade var, son anda fikri değişiyor. O açıdan burada anlatılan hikaye ile OP'teki herkesi etrafında toplama gücü bir değil. Luffy Bellamy'e bir yumruk atıyor, adam imana geliyor, hayallere inanmayan adam gökyüzü adasına gidiyor, Çinjao'ya bir yumruk atıyor, dedesine saydırıp üstüne saldıran adam, köpeğin olayım Luffy, donanmam senindir, diyor, savaş alanına girip Ace diye bağırınca WB bu çocuğun peşinden gidin diyor vs vs. Fark çok net yani. :)

2- O sahnede işe yarayan tek şeyin Toriko'nun koklama yeteneği olması Toriko'nun torpilli olduğunu göstermez. Çok yanlış anlamışsın. Toriko'nun atıldığı maceralara tekrar bakarsan görürsün, her mekanda her yetenek tutmaz, o mekana göre yeteneği bulman gerekir. Misal,

-Mağaranın Kumlu Sahili'nde Toriko yırtınsa Şeytan Yılanı'nı yenemezdi, çünkü karanlıktan dolayı önünü göremiyordu, koku alma gücü de bir işe yaramıyordu. O yüzden ne oldu Coco ön plana çıktı, karanlık fark etmiyor adama çünkü, inanılmaz bir görüş gücü var.

-Yine Çöl Labirentine tek başına gitse bırak Semender Sfenks'i bulmayı, sağ çıkamazdı Toriko. Devasa bir çölün ortasında devasa bir mekanda koklama yeteneği işe yaramazdı. Ne oldu, Zebra çıktı piyasaya. Bir ses haritası açtı, zorda kaldılar ses mermisi attı malzemeyi yakalayıp çıktılar.

-Yine Ölüm Şelalesinde tek başına hiç şansı olmazdı Toriko'nun. 1 km enindeki suyun içine giremezdi. Ne oldu, Sunny çıktı piyasaya. 300.000 duyarga ile hem suda durdular, hem dalgaları kırdılar ve içeri girip çıkabildiler.

300 küsür bölümlük seride Toriko'nun burnunun efektif olarak iş yaptığı tek sahne Chichi'nin barakasını buldukları sahnedir, başka yerler de var ancak o kadar etkin ve önemli değil idi. Şimdi Toriko'nun bu sahnesine bakıp torpilli demek, önceki arcları gözardı etmek olur. :)
1. Luffy düşmanları neden luffy yardım ediyor ? Luffy onların hayatlarını kurtarıyor onlara yardım ediyor. Cincaonun hayatını kurtardı ondan dost oldular adamın kafayı düzeltti be :/ Wb konusu net belli zaten acein kardeşi luffy olduğunu biliyor ona yardım edin diyor 2. olarak luffy de ki iradeyi , gücü anlıyor ula diyor bizimkiler şimdi yukarı tırmansa garp bunları gebertir tek çare luffy. Misal zebra,sunny, coco neden komatsuya yardım ediyor sürekli ? Torikonun kardeşi gibi gördükleri için hani tanımadıkları biri olsa niye yardım etsinler aynısı luffy-ace-wb içinde geçerli. Wb tayfası ace in kardeşi olduğu için yardım ediyor. Düşünsene tayfa yardım etmiyor luffy ölüyor ace bunların suratına bakmaz bir daha. Bellamy konusu da belli zaten adam dofdan dayak yiyor dof bunu öldürmeye çalışıyor Dofa yaranması lazım gidim bi bakim gök yüzünde ne var ne yok ada falan var mı ? Altın çanın sesini duymuş ta olabilir. Sonra gidiyor cidden var gök yüzü artık bazı şeylere inanmaya başlıyor. Bunun luffy ile ne alakası var yani :/

3. İşte seninde dediğin gibi torikonun burnu eskiden işe yarardı ama pek fazla değil.Sonra zaman atlaması oldu gökten güç indi sanki torikoya. Yani adam 3.5 saniye de bilmem kaç sene önceki ichiryu ve chichi nin kokusunu alıyor. Seride o kadar işe yaramayan bir şey birden ne hale geliyor.

Mangaka burada diyor ki, şansları yaver gitmese 4'ü birden tek yeyip ölecekti. Burada bahsi geçen şans, bilindik anlamıyla şans/ tesadüftür. Bu açıdan Toriko'nun dansı tamamlaması da bir tesadüftür, dudağını ısırırken bilinçli yapmadı çünkü.
Bunun için demiştim.

@Tyrion zaman atlaması boyunca toriko ne yapmış olabilir de bu kadar güçlenmiş olabilir acaba ? :hoo:
ihtiyarın kokusunu aldığı sahnede coco açıklama yapıyor iyi oku istersen ?

@amaneden
serinin adı toriko tek yeselerdi seri nasıl devam edecekti ? zonge olarak felan mı ?

@Tyrion zaman atlaması boyunca toriko ne yapmış olabilir de bu kadar güçlenmiş olabilir acaba ? :hoo:
ihtiyarın kokusunu aldığı sahnede coco açıklama yapıyor iyi oku istersen ?

@amaneden
serinin adı toriko tek yeselerdi seri nasıl devam edecekti ? zonge olarak felan mı ?
hayırdır? saldırıya geçmeli bir savunma gördüm? herhangi bir eleştiri de yapmamıştım. Sakin.

Doğuştan gelme gibi bir durum yok mu?Komatsu veledi Setsuno'nun yediği kadar malzeme yemiş mi de Yiyecek Şansı o kadar yüksek?Ya da onun 2 arkadaşı da aynı şekilde.Joa tek yol görürken Komatsu'nun arkadaşı kaç tane görüyordu sayamadım bile.
Yiyeceklerin Sesini de Komatsu gibi duyan yok.Sadece 1 örnek üzerinden her şeyi anlatmaya çalışıyorsun.O da İchiryu'nun menüsünü duymaları mevzusu.Komatsu'daki şans kimsede yok.Adam çöle dayanamacakken yer altına düşüyor.Sonra en kral menünün %120 lezzetli olmasını sağlayan yolu gökten vahiy gelmiş gibi biliyor.

saldırı yada savunma yapmıyorum olayın etrafında döndüğü-işlendiği 5 karakterin tek yiyip ölmesi saçma olmaz mıydı sence ?
Toriko kaç defa dirildi zaten, bir şekilde geri kaldırırdı. Ben zaten saçma olur ya da olmaz bununla ilgilenmiyorum. Orada ölmedilerse bu kurgusal bi torpildir bu kadar basit. Istese farklı şekilde yazar ve güçleri buna göre belirlerdi yani. Orada bi torpil geçmiş işte.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 49)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık