Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] The Rings of Power (2022-)

2. Sezonu Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 5 17.9%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 23 82.1%

• Kullanılan toplam oy
    28
Bütün seriyi hirstiyan teolojisine göre yaz, bütün değerler avrupa merkezci olsun ama yok kardeşim avrupa alegorisi değil de :D Bana muhafazakar kesimleri anımsatıyor inatla ırkçı değilim kardeşim ben diyen, şimdi bir kaç örnek verirdim de artık ucundan kıyısından malum şeylere laf edince ifadeye çağrılır oldun.
Hristiyan teolojisi dediğin yerde adam tanrısal varlıklar yaratmış biri. Antik Yunan mitolojisine daha yakın. Din kavramına dair doğru düzgün bir emare de yok eserde.

Neden ırkçı olduğunu ortaya koyuyor ben de onu anlamadım. Adam iyiliği yüceltip kötülüğü yeriyor. Orta Dünya'daki halkların kendi dünyamızda bir karşılığı yok. Irkçılık kavramının da Orta Dünya'da ork-elf ekseninde tam bir karşılığı yok. Tüm orklar kötüdür bunun bir istisnası yoktur. Elflerde ise kötülük yapanları gayet de bulabilirsin. (Akraba kıyımı vs.)
Orta Dünya'daki halkların kendi dünyamızda karşılığı var. Genel çerçeve ile ele alırsan doğu ve batı halkları diyebilirsin. Bir de Afrika halkları tabi.
Tolkien'in ırkçı yaklaşımı hikayesine de sirayet etmiştir. Sonuç olarak bir mitoloji bu. Mitolojilerde ana unsur olan halkın veya halkların yüce, diğerlerinin aşağı görülmesi doğal.

Bence ırkçı olmasına rağmen güzel seri, sevdik diye eşeğe armut mu diyelim
İki kelime fazla yap dedik ne çok konuştun ya :ehe:

Tolkien eserinde zaten diğer ırklardan üstün tutuyor elfleri. Bu diğer fantastik dünyalarda gördüğümüz farklı kesimlerin kendini yüceltmesi gibi de değil doğrudan yazar yapıyor o yüzden biraz farklı haliyle. Eserinde ırkçılık var mı var, zaten günümüzde elfler gibi bir ırk olsa ben de ırkçılıklarını yapardım onlardan olmasam bile :oleyo2:

Not: Bu kısım @Alpamis için
Neyse işin özeti öyle insanı rahatsız edecek bir tavrı yok, avrupa merkezli yazacak tabi hindistan merkezli mi yazsın herif ingilterede yaşıyor.

Orta Dünya'daki halkların kendi dünyamızda karşılığı var. Genel çerçeve ile ele alırsan doğu ve batı halkları diyebilirsin. Bir de Afrika halkları tabi.
Tolkien'in ırkçı yaklaşımı hikayesine de sirayet etmiştir. Sonuç olarak bir mitoloji bu. Mitolojilerde ana unsur olan halkın veya halkların yüce, diğerlerinin aşağı görülmesi doğal.
Sen bulmak istersen elbette karşılık bulursun. Elfleri Yunan, at binen Rohirrim'i de Türk yapar. Düşmanları olan orklara da Afgan sığınmacılar dersin olur biter. Ha orklar aslında elfti bir zamanlar ama olsun.

Zamanında aslında orklar Japonlardı diyenler vardı. Şimdi Türk diyorlar. Benzetmek istersen illaki bir şey buluyorsun yani.

Başka bir sebep göremedim bu başlıkta durduk yere Tolkien'e ırkçı demek için.
Tamam sen bulamadıysan başka bir sebebi olamaz.

Hristiyan teolojisi dediğin yerde adam tanrısal varlıklar yaratmış biri. Antik Yunan mitolojisine daha yakın. Din kavramına dair doğru düzgün bir emare de yok eserde.
"The Lord of the Rings is of course a fundamentally religious and Catholic work; unconsciously so at first, but consciously in the revision. That is why I have not put in, or have cut out, practically all references to anything like ‘religion,’ to cults or practices, in the imaginary world. For the religious element is absorbed into the story and the symbolism."
2 Aralık 1953, Robert Murray'e mektubu.

Gandalf olduğunu düşünüyoruz o adamın, senin fikrin nedir?
Ben kafamda üç ihtimal kurmuştum.

Tabi ilk ihtimal en yükseği olan ve çoğumuzun düşündüğü Gandalf.
İkinci düşündüğüm ihtimalde ise Radagast. Kendisi doğa ile ve hayvanların dilinden anlayan birisi. Uçan hayvanlara yatkın olmasından dolayı dizide yaşlı adamın ateş böceğiyle konuşması ve iletişim kurması ağaçları bükmesi falan bir işkillendim orada. Tabi bunun daha düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum.
Üçüncü ve son ihtimal ise, meteor tam Galadriel suya atlarken yani karanlığa dokunmak isterken düşüyor. Acaba bu adam sonradan büyük bir kötülük mü olacak diye düşünmeden edemedim.

Tabi en çok gerçekleşmesini istediğim ihtimal Gandalf, kendisi doyumsuz bir karakter her film veya dizide olsa sıkılmam.

Samimilikle soruyorum, Orta Doğu neyin alegorisi sence?
Harad falan mı ne öyle yerler vardı. Oradaki insanların esmer olduğundan, Sauron'a taptıklarından bahsediliyordu.

@MRTFR

Ya şimdi Tolkien alegori yapmamış olabilir. Ama bir yazar bir eseri yazarken ister istemez dünya görüşünü de esere yansıtır.

Mesela Tolkien dindar bir Katolikti. Monarşi yanlısıydı. Bunları biliyoruz. Eserinde ise bunun izlerini görmek mümkün.

Tanrı kavramı tartışmaya açık olmayacak şekilde bariz. Dini anlamda bir sorgulama yok.

Eserde öyle bir soyluluk kavramı var ki elfler ilk yaratıldığı anda nasıl oluyorsa aralarında soylular var.

Eserde hiçbir şekilde cinsel öğeler yok.

Şimdi Tolkien bu eseri Hristiyan propagandası yapmak, Avrupa aristokrasisini övmek için mi yazdı? Muhtemelen hayır. Ama adamın dünya görüşü böyle. Dolayısıyla bunu ister istemez kendi kurduğu fantezi dünyasına yansıtması da doğaldır.

Aynı şekilde eserde ırklar arasında belirgin farklar var. Ama ne hikmetse bununla da kalmıyor, eserde elfler ve insanların kendi içindeki hiyerarşi bile Batıya gidip gitmemelerine göre belli oluyor. Vaların çağrısını reddedenler nedense Doğuda bir garip, gelişmemiş, vahşi olarak kalıyor falan filan.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 46)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık