Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    320
o da* önce de*

insan için bile idam isteyen halk itlafa maruz kalınca, akıllarında bi gedik açılacaktır. bu daha önce pek çok mevzuda oldu. işine gelen konuda bu halk öyle bi alışır ki senden benden önce alışır bunun duygusal yüküne. bu toplumun acı özü bu. şimdi ben burda cani gibi milyonlarca köpek itlaf edilsin diye çığırtkanlık yapıyormuşum gibi duruyordur belki. fakat cana değer veren en mantıklı yöntem bu ülkede bu. halk gerizekalı, dediğim dedik oksimoron davranış kalıplarına sahip olmasaydı çok daha farklı olurdu fakat yapacak bişey yok.
Yapılıp yapılmaması konusu sorun değil mevzu bunu yapacak kişilerin işleri istenildiği gibi yapmaması.Bizim ülkemizde hadi gidip hayvanları itilaf edelim denilse halk bunu olumlu görse bile emin ol ki sokak hayvanı sorunu bitmez çünkü uygulama konusu bizim ülkemizde hep hatalı oluyor.

Gelişmiş ülkelerde sokakta hayvan bulamazsınız. Tam aksine gelişmiş ülkeler popülayonu kontrol altına tutarak uyutma yoluna gidiyorlar. Her Avrupalının Türkiyeye gelince aa ne kadar güzel sokaklar hayvan dolu dediklerini görebilirsiniz.

Bu fotoğrafı 2-3 gün önce ben çektim. Dışarıdaki bütün pisliği steril olması gereken hastaneye taşıyan bir sokak kedisi. Sedyelerin üzerindeki beyaz örtüler sterilizasyon için orada takılı ama işte yersen.

Sığınmacıların bile bir kısmının ülkeye faydası var. Bunların yok. Benim şahsi bahçeme sokak köpeği dalıyor. Getirdiği hastalığı nasıl bileceğim ben? Yeğenlerim var bahçemde koşturan. 3 yaşındaki çocuğa köpeklerden korkmamayı nasıl öğreteyim?

10 milyon köpek var. Yarısı dişi desek 5 milyon dişi var. Minimumda tutalım değerleri, bunların 2 milyonu doğurganlık kapasitesine sahip desek ve 1 milyonunun sadece 1 kere doğum yaptığını varsaysak 6 yavrudan 6 milyon köpek demek. Doğal seleksiyonla yarısı ölse 3 milyon köpek. Bunları sürekli takip edemezsin. Sürekli bakımını yapamazsın. Sürekli tedavi edemezsin. 5 sene sonra bu köpeklere yetecek çip bile bulamazsın memlekette.
O ülkelerde sokak hayvanlarının uyutulması ile bir yere varılmadı adamlar bu konuda istikrarlı kaldı düzenli takip, kısırlaştırma, rehabilitasyon , salıverilme yapılarak sonuca ulaşıldı. Anlayacağınız uyutmak bir çözüm değil, çözüm getirecek mesele kontrol altına almak yoksa istediğin kadar öldür dediğin gibi hızlı üremeleri var yine aynı sayıya ulaşılır.

HIhı aynen. Uyutulan hayvan rakamlarına bak bir.
Kardeşim uyutulmadı dedim mi ben çok kullanılan yöntem değil. Adamların izlediği yöntem hmm uyutmaymış gibi birşey yok adamlar tonlarca uygulama yaparak başa çıkıyor sokak hayvanları ile ama ne hikmetse bizim ülkede sanki öldürünce iş çözülüyor. Sen o uygulamayı getir bu ülkeye bi bakalım yapılabiliyor mu adamlarda iş bitiricilik var bizim ülke öyle olsaydı zaten gelişmiş ülke olurduk. Senin gibi düşünen çoğu kişinin mantığı hemen oldu bittiye getirelim ama yok öyle bir dünya "kontrol" kelimesini bir türlü oturtamıyorsunuz.

Kardeşim uyutulmadı dedim mi ben çok kullanılan yöntem değil. Adamların izlediği yöntem hmm uyutmaymış gibi birşey yok adamlar tonlarca uygulama yaparak başa çıkıyor sokak hayvanları ile ama ne hikmetse bizim ülkede sanki öldürünce iş çözülüyor. Sen o uygulamayı getir bu ülkeye bi bakalım yapılabiliyor mu adamlarda iş bitiricilik var bizim ülke öyle olsaydı zaten gelişmiş ülke olurduk. Senin gibi düşünen çoğu kişinin mantığı hemen oldu bittiye getirelim ama yok öyle bir dünya "kontrol" kelimesini bir türlü oturtamıyorsunuz.
güzel kardeşim adamlar o popülasyon ile cnr ve sahiplenme ile başa çıkamıyor, yanında culling gerekiyor ki en ucuz yöntemlerden bu :S şimdi hemen bi anda milyonlarca köpeğe ev mi bulacaksın :S lan bi tane kediye ev bulamıyorsun bi tane kedi ilanını 1k kişi görüyor da 1 tane sahiplenen çıkmıyor, insanlar ekonomiden dert yanarken bi boğaz daha evlerine girsin isterer mi :S onların hepsini tutup kısırlaştıracak mısın 🇸🇸:S o yüzden şu an için yönetilebililr bi sayı değil bu.

bak okuyorum sürekli :S karşıma sürekli itlaf en uygun seçenek gibi görünüyor bu ülkede :S
Table 5 outlines the results for interventions applied for five years. For interventions applied annually and continuously, culling achieved the greatest reduction in free-roaming dog population size at all coverages (low: annual 34%, continuous 29%; medium: annual 57%, continuous 51%; high: annual 77%, continuous 71%), though sheltering was almost equally effective

@Aang o zaman sana bir soru..
Ya geçici sığınmacılar gidecek yada köpüşler.. birini seçmek zorundasın..
Ofansif esprim geldi sana özelden yapacağım...

Geçici sığınmacılar. Köpekler o veya bu şekilde bu ülkenin canlısı. Bu ülkede yaşamaya hakları bulunmakta. Geçici sığınmacıların bu kadar şehirlere yayılması en büyük yanlış. Bu kadar çok alınmamalıydı.

O ülkelerde sokak hayvanlarının uyutulması ile bir yere varılmadı adamlar bu konuda istikrarlı kaldı düzenli takip, kısırlaştırma, rehabilitasyon , salıverilme yapılarak sonuca ulaşıldı. Anlayacağınız uyutmak bir çözüm değil, çözüm getirecek mesele kontrol altına almak yoksa istediğin kadar öldür dediğin gibi hızlı üremeleri var yine aynı sayıya ulaşılır.
Yıllarca uyuttukları için sayıları kontrol altında ve az sayıdaki köpekle başa çıkabiliyorlar.

güzel kardeşim adamlar o popülasyon ile cnr ve sahiplenme ile başa çıkamıyor, yanında culling gerekiyor ki en ucuz yöntemlerden bu :S şimdi hemen bi anda milyonlarca köpeğe ev mi bulacaksın :S lan bi tane kediye ev bulamıyorsun bi tane kedi ilanını 1k kişi görüyor da 1 tane sahiplenen çıkmıyor, insanlar ekonomiden dert yanarken bi boğaz daha evlerine girsin isterer mi :S onların hepsini tutup kısırlaştıracak mısın 🇸🇸:S o yüzden şu an için yönetilebililr bi sayı değil bu.

bak okuyorum sürekli :S karşıma sürekli itlaf en uygun seçenek gibi görünüyor bu ülkede :S
"Table 5 outlines the results for interventions applied for five years. For interventions applied annually and continuously, culling achieved the greatest reduction in free-roaming dog population size at all coverages (low: annual 34%, continuous 29%; medium: annual 57%, continuous 51%; high: annual 77%, continuous 71%), though sheltering was almost equally effective "
bunun devamında dediğim gibi diyor ki, tamam güzel shelterin ve culling güzel başa çıkmanı sağlıyor ama uzun vadede popülasyon geri dönüyor diyor, işte yönetilebilir bi sayıya ulaşmak için önce bu gerekiyor ki sonra sahiplendirme ve kısırlaştırma politikası başlasın

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık