Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Satranç

Dün internet üzerinden birkaç satranç maçı oynayayım dedim sonrasında eşleştiğim ki üç kişinin %99 doğruluk payıyla oynadığını görünce moralim bozuldu.

Gerçi hepsi bilgisayar kullanımından banlandı ama bende ne oynama şevki bıraktılar ne de moral bıraktılar.
Lichess deneyebilirsin dostum. Ben binlerce maç yapmışımdır, benim sevimde çok hile gelmiyor. Bazen rakibin hileydi diye bildirim geliyor sonra. Bu siteyi tavsiye ederim.

Bu hafta Japonya satranç ligine katıldım.
Hoş bir takımımız var. En son 8 yıl once Japonya'da birkaç turnuvaya katılmıştım. Şu anda baya gelişmiş ve yaygınlaşmış. Sanirim 44 takim var. Uzun süredir oynadığım için ilk maçı kaybettim ama sonra toparlayabildim.
Japonya'da satranç takımı kurmak ve turnuvaya katılmak çok kolay. Aslında forumdan Japonya'da olan 3 kişi daha olsa bir takım kurup katilabilirdik.
Uzun süre sonra satranca dönmek çok güzel. Turnuvaların güzel bir heyecanı oluyor. Özellikle genç arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Zaman buldukça katılın. Bir çok Zeki arkadaş edinirsiniz

Dün internet üzerinden birkaç satranç maçı oynayayım dedim sonrasında eşleştiğim iki üç kişinin %99 doğruluk payıyla oynadığını görünce moralim bozuldu.

Gerçi hepsi bilgisayar kullanımından banlandı ama bende ne oynama şevki bıraktılar ne de moral bıraktılar.
Lichess bu konuda çok iyi. Bana da bazen denk geliyor. Şüphelenince sikayet ediyorum ve genelde 1-2 güne kesin banlaniyor

geç oyun dışında çok fazla ezber değil mi bu oyun?
Ezberden daha cok isi kavramayla alakali. Tabi ki bazi acilislari ezberleyebilirsin ama genel olarak taktik plan yoksa, o hamleler bittigi anda dagilirsin.
Fakat satrancta hazirlik ta cok onemli. Yani nasil ki futbolda antrenman yapiyorsan, satranc icin de taktikleri ogrenmek, oyun ortasi oyun sonu analizleri cok onemli.
Onun disinda saglik durumu ve motivasyon da cok etkiliyor.
Bu soylediklerim +2000 uzeri bir eloya ulasmak istiyorsaniz gecerli. Onun disinda cok kasmadan kendinizi en azindan bir turnuva oyuncusu 1700-1800 elo bandina getirebilirsiniz.
+2400 ler ise genellikle artik bu isi profesyonel olarak yapan ve duzenli satranc calisan kisiler.

geç oyun dışında çok fazla ezber değil mi bu oyun?
öyle, dahi değilsen genel olarak binlerce kez oynadığın pozisyonlara daha verimli cevaplar vermekten geçiyor. magnus bu yüzden açılışlarını genel değil daha nadir gerçekleşen varyantlara çekiyor. çünkü adam dahi ve pozisyona aşina olması gerekmiyor.

taktik, teknik bunların hepsine chunk recognition deniyor, bunlar bi görsele, söz dizisine bi yönteme bi örüntüye bi kavrama aşina olma ve onu pratik ettikçe tanımladığın modellerden ibaret. herkes her şeyi yapabilir yeterince zaman ayırırsa. ha ulaşmak istediği şeye ömrü yeter mi idk

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık