Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sanata Dair

Bu konuda Sanata Dair her şeyi paylaşacağız, konuşacağız, yorumlayacağız. Bir heykel paylaşımı olabilir, resimleri veya sanatçıları, onların eserlerini yorumlayabilir, bu konu hakkında konuşabilirsiniz.

İlk olarak ben, beğendiğim bir kaç heykeli burada paylaşayım;

Marc Chagall
Birthday
1915

Bella ile evlenmeden sadece birkaç hafta önce 1915'te Chagall tarafından boyandı. Resim, bu ikisinin paylaştığı şaşırtıcı, akıcı ve güçlü aşkın harika bir ifadesidir. Chagall, Bella'nın üzerinde süzülen akıcı ve rüya gibi resmedilmiştir. Gelecekteki karısını ağzından öpmek için dönerken başı gerçekçi olmayan bir şekilde baş aşağı ve arkaya doğru eğiliyor. Bella, elinde neşeli bir buket çiçek tutarken ve aynı zamanda havada süzülerek tasvir edilmiştir. Çift, canlı bir kırmızı halının hakim olduğu aydınlık bir oturma odası ortamında sevgi dolu bir mutluluk içinde asılı duruyor.

Chagall'a ilham veren ise; henüz nişanlıyken doğumgününde Bella'yı ziyaret ettiğinde, yaşadıkları bu güzel deneyimi Bella'nın "Birdenbire yükseldiğimi hissettim. Sen de bir ayağının üzerindeydin. Sanki küçük oda, seni taşıyamıyordu artık. Tavana doğru süzüldün. Başın benimkine doğru eğildi ve kulağıma bir şeyler fısıldadın. Derin ve yumuşak sesinin bana söylediği şarkıyı dinledim. Aynı şarkı, gözlerinden de yansıyordu. Daha sonra, odanın içinde birlikte uçmaya başladık. Pencereden gördüğümüz, bir bulut ve bir parça mavi gökyüzü bizi çağırıyordu. Birlikte çiçeklerin, evlerin, damların, tarlaların ve kiliselerin üzerinden süzüldük." diyerek tarif etmesidir.

Resim MoMA'da sergileniyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Marc Chagall
Birthday
1915

Bella ile evlenmeden sadece birkaç hafta önce 1915'te Chagall tarafından boyandı. Resim, bu ikisinin paylaştığı şaşırtıcı, akıcı ve güçlü aşkın harika bir ifadesidir. Chagall, Bella'nın üzerinde süzülen akıcı ve rüya gibi resmedilmiştir. Gelecekteki karısını ağzından öpmek için dönerken başı gerçekçi olmayan bir şekilde baş aşağı ve arkaya doğru eğiliyor. Bella, elinde neşeli bir buket çiçek tutarken ve aynı zamanda havada süzülerek tasvir edilmiştir. Çift, canlı bir kırmızı halının hakim olduğu aydınlık bir oturma odası ortamında sevgi dolu bir mutluluk içinde asılı duruyor.

Chagall'a ilham veren ise; henüz nişanlıyken doğumgününde Bella'yı ziyaret ettiğinde, yaşadıkları bu güzel deneyimi Bella'nın "Birdenbire yükseldiğimi hissettim. Sen de bir ayağının üzerindeydin. Sanki küçük oda, seni taşıyamıyordu artık. Tavana doğru süzüldün. Başın benimkine doğru eğildi ve kulağıma bir şeyler fısıldadın. Derin ve yumuşak sesinin bana söylediği şarkıyı dinledim. Aynı şarkı, gözlerinden de yansıyordu. Daha sonra, odanın içinde birlikte uçmaya başladık. Pencereden gördüğümüz, bir bulut ve bir parça mavi gökyüzü bizi çağırıyordu. Birlikte çiçeklerin, evlerin, damların, tarlaların ve kiliselerin üzerinden süzüldük." diyerek tarif etmesidir.

Resim MoMA'da sergileniyor.
Kadının sözlerini nasıl yorumlamış herif. Korktum la :D Şizofren biri de ikinci kişiliğiymiş gibi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kadının sözlerini nasıl yorumlamış herif. Korktum la :D Şizofren biri de ikinci kişiliğiymiş gibi.
Chagall ve Bella ilk görüşte aşkın en büyük temsilcilerinden, uçan aşıklar olarak tanımlanır. İlk tanıştıklarında Bella 19 yaşında, zengin bir Rus kuyumcunun kızı, Marc ise ondan 7 yaş büyük hala sanat okuluna devam eden fakir bir ressamdır. İlk karşılaşmalarını Marc "Sessizliği benim, gözleri benim. Sanki çocukluğum, bugünüm, geleceğim hakkında her şeyi biliyormuş gibi, sanki benim içimi görüyormuş gibi.". Bella ise "Gözlerine bir bakış attığınızda, sanki gökyüzünden düşmüş gibi masmavilerdi. Uzun badem şeklinde, tuhaf gözlerdi ve her biri küçük bir tekne misali kendi kendine yelken açmış gibiydi." diyerek anlatmıştır. Bella'yı kaybettikten sonra bile yaşamının sonuna kadar her resminde o vardır. Sanki paylaştıkları şeyler yaşarken yer çekiminden daha güçlüymüş, ölümüyle de zamanın ötesine geçmişler gibi. Şizofren olsa gayet net bir şekilde eserlerinden hissedilirdi. İki ruhun bir yerde birleşip, ölümün bile ayıramadığı bir bütün var sadece ortada.

Son düzenleme:
Chagall ve Bella ilk görüşte aşkın en büyük temsilcilerinden, uçan aşıklar olarak tanımlanır. İlk tanıştıklarında Bella 19 yaşında, zengin bir Rus kuyumcunun kızı, Marc ise ondan 7 yaş büyük hala sanat okuluna devam eden fakir bir ressamdır. İlk karşılaşmalarını Marc "Sessizliği benim, gözleri benim. Sanki çocukluğum, bugünüm, geleceğim hakkında her şeyi biliyormuş gibi, sanki benim içimi görüyormuş gibi.". Bella ise "Gözlerine bir bakış attığınızda, sanki gökyüzünden düşmüş gibi masmavilerdi. Uzun badem şeklinde, tuhaf gözlerdi ve her biri küçük bir tekne misali kendi kendine yelken açmış gibiydi." diyerek anlatmıştır. Bella'yı kaybettikten sonra bile yaşamının sonuna kadar her resminde o vardır. Sanki paylaştıkları şeyler yaşarken yer çekiminden daha güçlüymüş, ölümüyle de zamanın ötesine geçmişler gibi. Şizofren olsa gayet net bir şekilde eserlerinden hissedilirdi. İki ruhun bir yerde birleşip, ölümün bile ayıramadığı bir bütün var sadece ortada.
Resim korkutucu yav. Yoksa aralarındaki muhabbete bir şey demiyorum. Ben resimden farklı şeyler hissettim.

Yukarıda paylaştığın eserlerden de korkuyor musun? Mesela ilk paylaştığın, Mike Fields'ın Chagall'ın bu resminden esinlenerek yaptığı bir çalışma.
Korkutucu bir unsur yok ilk resimde. İkinci resim, boynu yamulmuş, cin çarpmış, havada asılı bir adam ve yere kapaklanmak üzere olan bir kadını çağrıştırıyor.

Korkutucu bir unsur yok ilk resimde. İkinci resim, boynu yamulmuş, cin çarpmış, havada asılı bir adam ve yere kapaklanmak üzere olan bir kadını çağrıştırıyor.
Aynı şeyden bahsetmiyoruz. Senin beğenerek paylaştığın ilk heykel benim paylaştığım resmin birebir kopyası. Biri heykel diğeri resim versiyonu. Normal şartlarda ikisinde de aynı şeyi görmen gerekirdi. Neticede senin algın. Bir şey diyemem.

Aynı şeyden bahsetmiyoruz. Senin beğenerek paylaştığın ilk heykel benim paylaştığım resmin birebir kopyası. Biri heykel diğeri resim versiyonu. Normal şartlarda ikisinde de aynı şeyi görmen gerekirdi. Neticede senin algın. Bir şey diyemem.
Biri heykel, diğeri ise resim. Elbette farklı şeyler hissettirecek. Heykelde nasıl bir cinsi yakınlık hissedilebilir?

Gustave Doré
Les Saltimbanques
1874

Eserin odağında gözü yaşlı bir anne ve annenin kucağında acı çeken bir çocuk var. Kadının ten renginden, kıyafetlerinden ve yerdeki iskambil kağıtlarından onun falcı bir çingene olduğunu anlaşılıyor. Başı kanlar içinde kalmış çocuğunu göğsüne bastırmış ve öperek teselli etmeye çalışıyor. Anne ve çocuğun yanında ise çaresizce onları izleyen baba var. Arka planda en solda belli belirsiz görünen kalabalığın bakışları üzgün ve çocuğa ne olacağını endişe içinde bekliyor. Kalabalığın ortasındaki direkler, çocuğun bir akrobasi gösterisi yaparken düştüğünü gösteriyor. Babanın yanında buldog, annenin yanında ise bişon türü köpekler var ve bu hayvanlar olayın farkındalar. Hatta bişon anneyi teselli etmeye çalışıyormuş gibi görünüyor. Annenin yanındaki baykuş tablodaki en tepkisiz figür konumunda ve öylece boşluğa bakıyor. Fransa'nın bazı bölgelerinde baykuş görülmesinin aileden birinin öleceğine dair bir işaret olduğuna inanılır. Annenin ayaklarının dibindeki iskambil kağıtlarının tam ortasında ve en üstünde ölümün simgesi olan maça ası var. Belki de falcı anne çocuğunun kaderini kartlara sormuştur, kim bilir?

Gustave Doré bu tablosu ile Paris sokaklarının acımasızlığını gerçekçi bir şekilde tasvir etmiş ve renkleri müthiş bir şekilde kullanmış. Ona çocuğun akıbeti sorulduğunda "Çocuk ölüyor. Kalpleri taşlaşmış acımasız anne babanın gecikmiş farkındalıklarını tasvir etmek istedim. Sırf para kazanmak için çocuklarının ölümüne sebep oldular ve ancak ondan sonra bir kalplerinin olduğunu hatırladılar." demiştir. Baba para için oğlunun ölümüne sebep olduğundan üzerinde kötü kalpli şeytanı andıran kırmızı bir kostüm, çocukta ise bir meleği andıran beyaz bir kostüm vardır.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık