Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Oyun Dünyamız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Diablo immortal cidden p2w mi? Bayağa gömülmüş
F2p oynanıyor rahat 4.legend item yaptım gemleri buldum da belli safhada. Daha gelişmek için para şart hem de baya baya. Örneğin 3 den 4.yıldıza 5 ay mı ne lazımmış öyle bişi söylemişti twitch den biri. Günlüklerle gelişmek yetmiyor seviye 50 den sonra kısaca. Pvp kısmına bakmadım da orası daha kötü olur parayı basan ezer büyük ihtimal.

İndirimi görünce doom eternal’un dlc’lerini aldım sonunda. Bayadır gözüm vardı dlc’ye 300 verilmez diye almıyordum.

Çok sevdiğim bi oyundu. Ona rağmen paket için indirim beklemek çok koyuyor artık.

Akıllara zarar bir video. Aşırı çifte standart bir video onu diyeyim. Olayın bir tarafına değinirken diğer tarafı boş bırakmış ve eksik anlatmış.
Her cümlesini kanıtlarla egale ederim ama hem çok uzun olur hem sarf edeceğim çabaya değmez. Haklı olduğu noktalarda bile evirip çevirip haksız çıkmayı başarmış.
Birkaç noktaya değineceğim sadece.

Neymiş Epic şu kadar bu kadar para kaybetmiş ve zarar etmiş. Yav piyasa böyle işler zaten. Microsoft bir kere olsun konsollardan kar etmedi ama 20 yıldır konsol çıkarıyor.
Hele Game Pass'a milyarlar yatırıp tek kuruş kar etmiyor. Peki bu kötü bir yatırım mı? Hayır değil çünkü böyle şirketler şu anki anı düşünmez, 10-20 yıl sonrasını düşünür ve Microsoft şu an bunun sayesinde inanılmaz bir altyapı oluşturuyor. Exclusive durumu da zarar edici bir taktik olsa Sony ve Nintendo bu taktikle en başarılı neslini yaşamazdı. Game Pass inanılmaz zarar bir sistem olsa Sony şimdi kendi Game Pass'ını çıkarmış olmazdı.
Microsoft Game Pass'a oyun sokarken 100 milyonlar ödüyor hele Sony hem exclusive anlaşmalar yapıyor hem kendi Game Pass çıkardı şimdi kim bilir ne
kadar para ödüyordur hepsine.
Hatta herkesin kolay anlayabileceği bir örnek vereyim. geçen sene Microsoft oyun alanında 13 küsür milyar elde etti ardından 68 milyara Activision'u satın aldı yani oyun alanında sadece bu girişim ile -55 milyar zararda. Diğer yatırımları katmıyorum bile yani bunu kara çevirmeleri yıllar alacak.
Yani anlayacağınız dehşet paralar yatırılıyor bu projelere ve hiçbiri şimdi kar etmek için yapılmıyor.

Burayı anladıysak ilk tezatlığı ve bu konuda yukarıda yazdıklarımı doğrulayacak kısma değineyim.
Adam kendisi videoda belge gösteriyor Epic mağazasından 2027'den önce kar etmeyecek diye. Peki oturduğu yerden mi 2027'de kar edecek? Hayır üstte yazdığım bu tarz yatırımlarla kitle kazanarak kara geçiş yapacak ama arkadaş bakın şurada 200 milyon kaybetmiş şurada bunu zarar etmiş deyip Epic'i eleştirdiğini sanıyor.

Epic Games zarar edeceğini bilmiyor muydu? Epic, hayır kurumu mu da bedava oyun veriyor? Hayır değil. Epic, Amazon ile aynı taktiği uyguluyor. Amazon, prime ile nasıl kar etmiyorsa ve tek amacı kullanıcı kazanmak ise Epic'in son yıllarda da amacı buydu ve başarılı oldular da. Epic Games'in mağazası henüz 4 yıldır var ve 2018'de çıkan Epic Games Store bu kadar kısa sürede kendi yerini çiviyle çaktı piyasaya.
Önceden sadece Steam vardı. Artık Steam ve Epic var. İlk amaçlarına ulaştılar yani. Kimin önde olduğu önemli değil, önemli olan yer edinmek.

Pubg olayında da kimse birbirini suçlayamaz. Tonlarca Battle Royal oyunu çıkıyor o zaman herkes birbirini dava etsin?
Tekerleği ikinci defa icat edemezsin. Herkes kendi oyunundan sorumlu. Fortnite her yıl kendini geliştirerek oyun dünyasının en büyük markalarından biri oldu.
Obi Wan Kenobi dizisi mi çıkıyor? Çat Obi Wan Fortnite'a ekleniyor. John Wick mi çıkıyor? Çat John Wick Fortnite'da. God of War pc'ye mi geliyor? Çat Kratos Fortnite'da.
Fortnite ile iş birliği yapmayan veya eklenmeyen büyük yapım kalmadı neredeyse.
Adamlar oyuna tonlarca yeni kontent ve mod soktu hatta oyuncuların kendi dünyalarını inşa etmelerine izin veriyorlar.
Yav hepsini geçtim oyun sırasında Ariana Grande, Travis Scott falan konser veriyor. Adamlar oyuna öyle bir yatırım yapıyor ki oyun dünyasında bunun benzeri yok.
Videoda Pubg'nin neden battığını istemsiz bir şekilde kendi anlatmış zaten. Dediğim gibi şunu bunu çalmış argümanlarıyla başlayacaksak her oyun birbirini dava etsin.
Oyunu geliştirip zirveye taşımak geliştiricinin elindedir başka bir şey değil.

Bir diğer mevzu Epic Games'in henüz sadece 4 yıldır mağazası var yani henüz çok taze ve vidodaki arkadaş buna dayanarak sen nasıl Pc'ye katkın oldu diyor şaka gibi. Epic 90'lı yıllardan beri oyun ve motor çıkarıyor gelmiş şurada burada katkısı olmadı diyor. Evet Steam, Pc'ye yayılmasında büyük katkısı var ve bunu inkar eden yok ama yaydığı oyunlar da Epic'in motoruyla yapılan oyunlar. Yani çifte standart'ın babası burada işte. İkisini övmek yerine bir tarafı övüp diğerini yerin dibine gömüyor.
Epic Games bir mağazadan ibaret değil, teknoloji üreten bir şirket. Geçmişte teknolojisiyle çoğu oyun şirketine hizmet etmiş şimdi de yeni nesil motoruyla önderlik ediyor.
Oturmuş motoru kötülüyor birde. Hadi herkes kendi motoruyla oyun yapsın yiyorsa, neden yapmıyor? Cd Projekt Red daha yeni kendi motorundan vazgeçip Witcher 4 için Epic'in Unreal Engine 5 motoruna geçmeye karar verdi.
%100 daha karlı olan Red motoruyla niye yapmıyorlar? Çünkü kendi motorlarıyla yaşadıkları sorunları yaşamak istemiyorlar artık.

Hele en çok beynimin yandığı kısım Apple ve Epic Games davası hakkında söyledikleri. Hatırlayanınız vardır davayla ilgili gelişmeleri buraya bolca paylaşmıştım.
Epic Games Fortnite'ın mağaza bedelini ödemeye karşı değil, ben neden kendi oyunumun içerisindeki mağazadan %30 veriyorum buna karşıyım diyor.
Kendi oyun içi mağazamdan neden pay veriyorum diyor, ben Apple Store'da kira bedelini ödemişken ekstradan niye %30 veriyorum bari daha az olsun diyor.
Şöyle düşünün. Pazarda armut satacaksınız ve tezgah kurmak için pazar alanının sahibine kira bedeli veya yer bedeli ödüyorsunuz. Sonra armutları sattıktan sonra adam gelip hadi şimdi de sattığın her armut tanesinin %30'unu bana ver diyor. Ha şu bu haklı demiyorum sonuçta iki tarafı da anlayabiliyorum.
Epic %30 çok fazla diyor, Apple da beni ilgilendirmez benim mağazam diyor.
Epic Games'in dava açma sebebi bu, yoksa herkes %30 bedel öderken Epic Games ben ödemeyeyim demiyor.
Zaten Epic Games kendi mağazasından da satış bedeli alıyor yani adamın anlattıklarındaki tezatlık burada belli oluyor.

Yav yazarken sinir oldum şimdi, bütün mağazalar geliştiricilerden %30 pay alırken Epic Games Store sadece %12 pay alıyor.
  • Epic Games Store: 12%
  • Steam: 30%
  • Microsoft Store: 30%
  • Playstation Store: 30%
  • Xbox Games Store: 30%
  • Nintendo eShop: 30%
  • Apple AppStore: 30%
  • Google PlayStore: 30%
  • Amazon: 30%
Gelmiş videosunda virüsten falan bahsediyor. Oyun dünyasında mağaza hizmeti yapan, oyun ve teknoloji üreten ve nesilden nesile kendini geliştiren bir şirketten bahsediyoruz. Epic Games oyun dünyasının yükselen yıldızlardan biridir. Kendi değerini tek bir yılda neredeyse ikiye katladı.
İlerde daha da artacaktır çünkü nesle önderlik eden teknolojiler üreten şirketler her zaman değerlenir.

Sadece bu arkadaş için demiyorum ama böyle videoları gördükçe maalesef ülkemizdeki oyun medyası eksikliği çok belli oluyor.
Millet youtube'culardan bilgi topluyor. Yurt dışında oyun haberleri paylaşan kocaman kocaman kurumlar var. Bizde yok.
Bizde anca Webtekno gibi kurumlar oyun haberi paylaşıyor ardından süpürgeye sağlamlık testini falan paylaşıyorlar.

Twitter'da Webtekno'nun Tweetlerini sildirmekten de bıktım. Ne zaman bilgiyi düzeltsem Tweet'i siliyorlar.
Yaptıkları hata da o kadar basit ki, kaynak haberi Google translate'e sokup çevirseler bile yanlış haber paylaşmaları çok zor ama ona rağmen yanlış paylaşım yapmayı başarıyorlar. 2-3 defa böyle Tweet'lerini sildirttim ama sonra saldım çünkü adam akıllı bu işi ciddiye alan bir kurum çıkmadıkça oyun dünyasıyla ilgili bu tarz yarım bilgi ve yanlış bilgi içeren haberler paylaşılmaya devam edecek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık