Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece'teki Dövüş Sistemi Hakkında

One Piece'in Dövüş sistemi hakkında düşüncelerimi yazmak istiyorum.Bana göre 700 küsür bölüm olmasına rağmen bu sistem hala oturmadı.Oda Sensei oturtmamaya devam ediyor.

Marineford Arc'ından örnek vermek istiyorum.

Güçleri birbiriyle alakasız karakterlerin dövüşleri hep kesildi.Croco Mihak'ın kılıcına vurarak onu engelliyor buna karşılık Mihawk geri adam atıyor.Gene Croco Jozu'yla dövüşeceği zaman hop araya dof giriyor dövüş gene kesiliyor.Gene gene Croco Luffy'den düz yumruk yiyen adam g2 li tekmesini çok rahat savuşturabiliyor.
Kizaru vs Whitebeard örneğini vermek istiyorum,dünyanın en güçlü adamı Kizaru karşısında maskara oluyor.Kizaru çok rahat bisentosuna basıp lazeri vurabiliyor.Akainu değil de Kizaru olsaydı Wb karşısında dünyanın en güçlü adamı ne hale gelirdi ?Gerçi aynı Kizaru Luffy'e 2-3 kere vurmasına rağmen safdışı bırakamadı ama neyse başkarakter diyip geçiyoruz.
Aslında MF'de Luffy ile ilgili herşey atlanabilir çünkü çok saçma şey var Luffy plazaya tırmanırken Sengoku'nun tip tip bakması yumruğu ağzına geçirmeyip meyvesini açmaya çalışması felan neyse Luffy'i geçiyoruz zaten
MF'de bu şekil çok örnek çıkıyor aklıma gelenler bu kadar.

2 yıl aradan sonra bu sistem iyice dengesizleşti.Haki kavramının seriye iyice oturtmaya çalışılmasından dolayı ortaya bazı buglar çıktı.Law'ın Smoker'ın jutteyi kıramayıp Vergo'nun kırması üstüne Law'ın Vergo'yu full hakili halini kesmesi.
Ve 2 amiralin dövüşü ? Ben açıkçası odanın bu dövüşü şuan çizemiyeceğini çiziyorum çoğunuz ne saçmalıyosun diceğinizi bilerekten.Çünkü oturmamış bir sistem üzerine böyle bir dövüşün bugdan geçilmeyeceğini düşünüyorum.

Yeni oturtmaya çalışılan sistemde karakterler hep haki+hız üzerine dayandırılmaya çalışılıyor bunun dışında kalan karakterlere de zayıf gözüyle bakılıyor.
Mesela Teach şuana kadar hiçbir dövüşünü tam görmediğimiz bir adam.Ace dövüşünü bile tam görmedik gösterilmeyen sahneler vardı.Bu adamın dövüşü sadece çekip yumruk atmak üzerine değildir sanırım.
Sengokuyla gösterilmeyen bir dövüşü var.Shanks'ı nasıl çizdiği bilinmiyor.Bu kadar yavaş bir adam Shanks'ı nasıl çizmiş olabilir ?Ayrıca animatörlerde kararsız gibi anime açılışında Akainu ile Luffy'i yumruklaştırırken Teach'e gelince kesiliyor.

Bu konu hakkında yazmak istediğim çok şey var ama sizin görüşlerinizi de merak ediyorum şu manga kıtlığı zamanında.

Benzer şekilde düşünüyorum, misal Teach sırf hantal diye Kizaru uzaktan hızlıca lazerle deler yaklaştırmaz mantığına innamıyorum.
Ayrıca E.oda bu tür konularda savaşların ayrıntısına girmek istemiyor ve bu yüzden savaşların başı ve sonu görünüyor bazen arada neler oldu bilmiyoruz.

Birde bazen dövüşen karakterlerin karizması çizilmesin diye mantık dışı davranışlrıda oluyor.
Örneğin Aokiji Dof'u donduruyor ama vurup kırmakla uğraşmıyor?
Bekliyor adam buzdan çıkıyor.
Bu gibi tuhaf şeylerde var.

Luffy hariç diğer karakterlerin üstünde durulmuyor. Mesela Zoro Ashura yapıyor ama nasıl yapıyor belli değil. Çat diyor çoğalıyor. Wb silahına meyve gücü yükleyebilen bildiğim kadarı ile tek karakter. Onun dışında Akainuyu gayet haki ile yarıyorlar ama geri kapanıyor?
Daha bir kaç sayı önce meyvesinde acemi Sabo bile silahına meyve gücü yükledi. :(

Benzer şekilde düşünüyorum, misal Teach sırf hantal diye Kizaru uzaktan hızlıca lazerle deler yaklaştırmaz mantığına innamıyorum.
Ayrıca E.oda bu tür konularda savaşların ayrıntısına girmek istemiyor ve bu yüzden savaşların başı ve sonu görünüyor bazen arada neler oldu bilmiyoruz.

Birde bazen dövüşen karakterlerin karizması çizilmesin diye mantık dışı davranışlrıda oluyor.
Örneğin Aokiji Dof'u donduruyor ama vurup kırmakla uğraşmıyor?
Bekliyor adam buzdan çıkıyor.
Bu gibi tuhaf şeylerde var.
Aynı olay savaştaki beyazsakal için de var ona bakarsan.Beyazsakal donduktan sonra bir soru yapsın kafasına ne bulursa saplasın ama işler öyle yürümüyor işte.

Akainu'nun hakiyle yarılıp etkilenmemesi amirallerin bulduğu bir savunma sistemiydi sanırım.Hakiyle darbe alcakları yeri tamamen element hale dönüştürüp saldırıyı boşa çıkartıyorlar.Yani Marco ve Vista magma kesmiş oluyor sırf.Ama karşılığında az da olsa canı yanıyor
Veya çok üst düzey bir haki + saldırı gücü gerektiriyor olabilir. Vergo bilindiği gibi tüm vücudunu haki ile savunuyordu, Vergo yapıyorsa Amiraller kıralını yapar. :) Law'ın saldırı gücü Vergo'yu almaya yetmiyormuş, kendini güçlendirmesi gerekti. Amirali kanatmak içinde aşırı güçlü saldırılar gerekiyor olabilir. Mesela Jozu gibi birisi vuruyor, veya Rayleigh vuruyor sadece az biraz kanıyorlar. Kaldıki Jozu'nun elmas + fiziksel gücü, Rayleigh'in haki ustalığı + kılıç saldırısı baya tehlikeli saldırılar olmalıyken, verdikleri hasar yinede minimum. Keza Jinbe gibi bir adam, uzaktan lastik Luffy'nin şaftını kaydırabiliyor, Moria'yı neredeyse tekleyebiliyorken, Akainu'ya etkisi sıfır oluyor. :)

diyecek tek kelime yok. Oda o kadar karakteri boş bırakacağına azar azar da olsa biraz gösterseydi keşke. biz de bazı şeyler hakkında daha iyi fikir sahibi olurduk. mesela merak ettiğim konu Hancock. pacifista durdurdu, Smoker'a daldı, bazı askerler Luffy'ye saldıracakken önelerine geçti önledi. ve bunlara rağmen hala sichi. ben de bunu anlamıyorum. keşke atılsaydı da Luffy de elinden tutup "gel benimle sevdiğim" deseydi tayfaya alsaydı :D güzel olurdu açıkçası :D

Şu, Law jutteyi kesemedi muhabbetinin kaynağı burası mı arkadaşlar ?

Yok, değil ise linkini atabilir misiniz ?
Bence orada Law öyle bir kesiş atmadı yoksa keserdi tahminimce. şöyle düşünelim; örneğin elinde bir tüfek var ve çeşitli fişeklerin var. küçük saçmalı fişeği takıyorsun ve buna göre bir çeşit kuşa ateş ediyorsun. ama tam o sırada kuşla arana bir ayı giriyor ve saçmalar ayıya isabet ediyor. o saçmalar ayıya zarar verir mi? tabi ki vermez. Law da burada Tashigi'ye vurmak için sallıyor kılıcını. Tahsigi'nin kılıcı zaten kırılmış. sıradan bir kesiş sallıyor Law. tam o sıra da Smoker kairosekiden juttesiyle araya girince kesim işlemi başarısız oluyor. yoksa Law'ın kesemeyeceğini düşünen yoktur sanırım. varsa da az sayıdadır diye düşünüyorum.

Sıkıntı şu ki, seride hiç 1 vs 1 yok, herkes her şeye maydonoz oluyor, hal böyle olunca vs falan kalmıyor ortada.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık