Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece Eleştirilerinin Zemini (1045'ten Spoiler)

One Piece'in Gidişatından Memnun musunuz?

• Evet, memnunum.

Kullanılan: 37 23.3%
  • Hayır, değilim.

Kullanılan: 122 76.7%

• Kullanılan toplam oy
    159
1 yıllık korsan bile değil ama 20 yıldır zirvede olan Kaido ile ip atlıyor. Seriyi övüyor musun, gömüyor musun anlamadım.
Luffy bir yıllık bile korsan değil, Gorosei sanki Luffy onlarca yıllık korsanmış da elini kolunu bağlamış oturmuş gibi konuşuyorlar. Gorosei konusundaki eleştiri çok yersiz. Birinci eleştirim bu konudaydı.

Benim zaten en başta savunduğum şeydir bunca yıllık korsan imparatorlarının yeni yetme veletlere yenilmesinin çok büyük bir yanlış olduğunu her zaman belirtmişimdir. Hadi bizimkilerin potansiyeli o imparatorlardan fazla olduğunu varsayalım yine de en azından bir on yıllık korsan geçmişlerinin olması lazım ve büyük isimleri bir bir yenmiş olmalılar ki şu anda imparatorları yenmelerinin bir mantığı olsun.

Yılların korsanlarının yapamadığını Zoro yapıyor, Law yapıyor, Kid yapıyor, Luffy yapıyor. Bunun savunulacak bir tarafı yoktur. Yılları denizlerde savaşmakla geçmiş değil, bu kadar kısa sürede böyle gelişim göstermeleri hikayede memnuniyetsizlikler oluşmasına sebep oldu.

Hadi Luffy diğer üçünden çok daha mantık çerçevesine oturuyor, herifin meyvesinin potansiyeli ortada ve yendiği rakiplere bakarak Law, Kid ve özellikle Zoro'nun Power up'una oranla bir mantığı var. (Meyvesinin mantığı zorlayan bir güç olması durumu başka tabi) Daha dünkü bebelerin bu kadar ileri seviyeye gelmeleri serinin akıbeti için üzücü. Ben isterdim ki Kaido'yu yenmek için Luffy,(uyanışsız) Zoro, Sanji, Yamato, Marco, Kid, Law yeni güç artışlarıyla bile almakta güçlük çeksin ama malesef öyle olmadı.

O da olabilir, çok eski değil diye hatırlıyorum ama yanılıyor da olabilirim.
"だからキャラ設定で気を付けなきゃいけないのは、あまり強くし過ぎないこと。例えば、赤犬が主役だったら連載が1年続かない (笑)"

Şimdi kontrol ettim dediği şuymuş, SBS değil röportajda söylemiş.

"So when creating a character, one needs to be careful not to make them too strong. For example, if Akainu was the main character, the series wouldn't last a year (laughs)."?)"

İngilizcesi de şu. OPyi bir yıl içinde bulurdu dememiş bu arada, seri bir yıl bile sürmezdi demiş. Bunu dediği tarih ise 2012. :)

"だからキャラ設定で気を付けなきゃいけないのは、あまり強くし過ぎないこと。例えば、赤犬が主役だったら連載が1年続かない (笑)"

Şimdi kontrol ettim dediği şuymuş, SBS değil röportajda söylemiş.

"So when creating a character, one needs to be careful not to make them too strong. For example, if Akainu was the main character, the series wouldn't last a year (laughs)."?)"

İngilizcesi de şu. OPyi bir yıl içinde bulurdu dememiş bu arada, seri bir yıl sürmezdi demiş. Bunu dediği tarih ise 2012 imiş. :)
Aynen böyleydi, mesela Luffy'e o meyveyi de bilerek seçtiğinden bahsediyordu başka bir yerde.
Adam resmen sıvama modu açmış...

Dediğim gibi, senin mantığınla olaya yaklaşırsak serideki hiçbir bilgiye güvenmememiz gerekir. X kişinin X ödülü olması bile anlamsız, yarın miktar değişebilir çünkü. Neden: yazar okur mektuplarında bile yalan söylüyor.
Smoker sen SBS demiştin ya, geçen gün bir SBS aklıma geldi, şu SBS oldukça ilginç, belki bu tartışılan konuya güzel bir örnek olabilir.

R : ''Odacchi , selamlar ! Benim teredütte kaldığım bir şey var. 277’nci bölümde, Luffy büyük anacondadan kaçmaya çalışıyor, ve yılanın göz kapaklarını açıyor, ancak gözün içindeyse bunu nasıl yapıyor ? Lütfen bunu Luffy'ye sor !!
E.Oda : Tamam biliyorum çok mantıksız, Luffy gel lan buraya !! ''
L : ''Ne !? Sorun nedir ? Bunda bir yanlış yokki.
E.Oda : Evet var ! Gözün içindeyken göz kapağını nasıl kaldırıyorsun sen ? Onu bırak gözün içine nasıl girdin sen !?!?
L : Sorun yok, endişelenme. Komik değilmiydi ?

E.Oda : Evet , Sanırım öyleydi ! Anahtar nokta da bu . L : Evet , evet ! ahahaha . O : Ahahaaha''
Özellikle geçen bölümde Luffy'nin içeriden Kaido'nun gözlerinden ellerini dışarı çıkarabildiğini gördük, yani ben bu iki olayı aynı olmasa da, oldukça benzer görüyorum.

Burada Luffy Nika gücünü aktif etmemiş tabii ki ancak başından beri böyle şeyleri Oda Luffy aracılığıyla yaptırıyor ve hep aklındaydı belki de. İşin bir ilginç bir tarafı da Oda SBS'de bile zaten başından beri okurlarına karşı ''ben yaptım oldu'' diye pişkin pişkin cevaplar yazabilen birisi, yeri geldiğinde Luffy'yi bile adeta bir manga gibi SBS'ye dahil edip, bu komik değil miydi diye beraber Luffy ile gülen birisi. Bu iki açıdan da güzel bir örnek, yani sana dediğim gibi SBS'yi de manga gibi değerlendiriyor bence Oda. Hem zaten Oda'nın başından beri bu tarz ''ben yaptım oldu'' şeklinde cevaplar vermesi ''komik değil miydi'' vesaire demesi, bir mantık aramadan SBS'de cevaplar verebilmesi, hem de çok eskiden bile böyle şeyleri Luffy'ye yaptırarak belki de uzun zamandır bu Nika olayını planlıyor olma ihtimali. Bu açıdan sana SBS = manga olarak görüyorum demiştim.

Ben yine de kimse neden bu bölümleri beğenmiyor demiyorum, herkesin kendi görüşüdür herkesin beğenmemek en doğal hakkı, o ayrı. Ben diyorum ki, Oda her zaman SBS'de bile böyle birisiydi bence, ve SBS'yi de manga gibi görüyordu. Yine Kizaru ile ilgili soru sorulduğundan, Kizaru'yu garip bir şekilde farklı çizip ortadan kaybettim bak böyle nasıl oldu diye tepki verebiliyor SBS'de, yani başından beri yazarlarına ciddi cevap vermek ve doğruları söylemek gibi bir derdi asla yoktu.

Bu açıdan Oda'nın biraz kendini beğenmiş tavırları var, ve yazarlarını küçümsüyor bile diyebilirim aslında, ama benim Gorosei örneğinde de söylediğim gibi, başından beri Oda bu tarz birisiydi bence, kendini hiç değiştirmedi.

Smoker sen SBS demiştin ya, geçen gün bir SBS aklıma geldi, şu SBS oldukça ilginç, belki bu tartışılan konuya güzel bir örnek olabilir.

Özellikle geçen bölümde Luffy'nin içeriden Kaido'nun gözlerinden ellerini dışarı çıkarabildiğini gördük, yani ben bu iki olayı aynı olmasa da, oldukça benzer görüyorum.

Burada Luffy Nika gücünü aktif etmemiş tabii ki ancak başından beri böyle şeyleri Oda Luffy aracılığıyla yaptırıyor ve hep aklındaydı belki de. İşin bir ilginç bir tarafı da Oda SBS'de bile zaten başından beri okurlarına karşı ''ben yaptım oldu'' diye pişkin pişkin cevaplar yazabilen birisi, yeri geldiğinde Luffy'yi bile adeta bir manga gibi SBS'ye dahil edip, bu komik değil miydi diye beraber Luffy ile gülen birisi. Bu iki açıdan da güzel bir örnek, yani sana dediğim gibi SBS'yi de manga gibi değerlendiriyor bence Oda. Hem zaten Oda'nın başından beri bu tarz ''ben yaptım oldu'' şeklinde cevaplar vermesi ''komik değil miydi'' vesaire demesi, bir mantık aramadan SBS'de cevaplar verebilmesi, hem de çok eskiden bile böyle şeyleri Luffy'ye yaptırarak belki de uzun zamandır bu Nika olayını planlıyor olma ihtimali. Bu açıdan sana SBS = manga olarak görüyorum demiştim.

Ben yine de kimse neden bu bölümleri beğenmiyor demiyorum, herkesin kendi görüşüdür herkesin beğenmemek en doğal hakkı, o ayrı. Ben diyorum ki, Oda her zaman SBS'de bile böyle birisiydi bence, ve SBS'yi de manga gibi görüyordu. Yine Kizaru ile ilgili soru sorulduğundan, Kizaru'yu garip bir şekilde farklı çizip ortadan kaybettim bak böyle nasıl oldu diye tepki verebiliyor SBS'de, yani başından beri yazarlarına ciddi cevap vermek ve doğruları söylemek gibi bir derdi asla yoktu.

Bu açıdan Oda'nın biraz kendini beğenmiş tavırları var, ve yazarlarını küçümsüyor bile diyebilirim aslında, ama benim Gorosei örneğinde de söylediğim gibi, başından beri Oda bu tarz birisiydi bence, kendini hiç değiştirmedi.
Attığın SBS'nin ve ilgili sahnenin Kaido olayı ya da Nika ile hiçbir ilgisi yok. Bu muhabbetler ilk olduğunda özellikle bu bölüme bakmıştım. Senin de görebileceğin üzere Aisa da yılanın diğer gözünü açıyor. Sahne tamamen komedi amaçlı yapılmış.

Bu meyvenin bu yetenekleri sadece uyanışta kullanabildiğini kim söyledi ki.Muhtemelen şurada ima ettiği şekilde kullanmıştır bu yeteneği kısmen.

Ope ope uyanışına bakarsak adam aslında hala aynı yetenekleri kullanıyor ama bunun çıtasını kat kat arttırarak kullanıyor vitesi yükseltiyor sadece.Olay bundan ibaret uyanışlarda.Meyvenin temel özelliği neyse onu somut yada soyut olarak çoğaltmaktan ibaret.

Attığın SBS'nin ve ilgili sahnenin Kaido olayı ya da Nika ile hiçbir ilgisi yok. Bu muhabbetler ilk olduğunda özellikle bu bölüme bakmıştım. Senin de görebileceğin üzere Aisa da yılanın diğer gözünü açıyor. Sahne tamamen komedi amaçlı yapılmış.

Söylemeye çalıştığım başka bir olay, Oda'nın SBS'ye de bakış açısı, yani önceden dediğim gibi SBS'yi manga gibi değilde, daha farklı görse orada Luffy'yi çağırıp, Luffy'ye SBS sorusunu ona dalga geçerek cevaplatmazdı ve karşılıklı gülmezdi bence. Bu açıdan SBS = manga olayını gösteren bir şey bana göre.

Bence soru şu, bu tarz komedi amaçlı yapılan sahnelerin daha çok Luffy'ye denk gelmesi tesadüf mü yoksa diğer karakterlerde eşit şekilde Luffy kadar bu tarz komedi olarak görülen sahnelerde bulunuyorlar mı? Yani bu sahneler Luffy'nin içerisinde bulunduğu kısımlarda daha yoğunluklu olarak çiziliyorsa, bence tesadüf olamaz. Luffy'nin içerisinde olmadığı sahnelerde de eşit şekilde çoğunluklu komedi sahneler var olduğunu düşünmüyorum.

Bu meyvenin bu yetenekleri sadece uyanışta kullanabildiğini kim söyledi ki.Muhtemelen şurada ima ettiği şekilde kullanmıştır bu yeteneği kısmen.

Ope ope uyanışına bakarsak adam aslında hala aynı yetenekleri kullanıyor ama bunun çıtasını kat kat arttırarak kullanıyor vitesi yükseltiyor sadece.Olay bundan ibaret uyanışlarda.Meyvenin temel özelliği neyse onu somut yada soyut olarak çoğaltmaktan ibaret.
Uyanış etkisini diğerlerine daha çok bulaştırmaya yarıyor, ve uyanışta çoğu güçte farklı ortaya çıkıyor. Bilinçsiz şekilde bunu yapması olabilir, yani Luffy bunu bilinçli şekilde dövüşürken kullanamıyor, ancak bilinçsiz şekilde bunu yapabiliyor ve dövüşte kullanamıyor olabilir. Sonuçta Mitolojik Zoan'ların çalışması ve uyanışları da çok farklı, Orochi'nin insan formunda da kafası kesilse, Zoan formunda da kafası kesilse gene kendisini yenileyebiliyor. Marco yine insan halinde mavi alev kullanabiliyor, Kaido insan halinde adayı havaya kaldırabiliyor. Luffy'de bu şekilde olabilir. Belki Oda'ya sorulsa, burada Luffy o gücü bilinçsiz bir şekilde kullandı mı diye veya o güçten ötürü mü böyle şeyler Luffy'ye denk geliyor diye, muhtemelen evet derdi.

Çünkü, serinin başında Luffy meyveyi hemen yedikten sonra ''daha mutlu'' bir hale geldim diyordu, sanırım bu da tesadüf olamaz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 9)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık