Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] One Piece Ayrıntıda Saklıdır

• Konbuyu başlatan icdedpeople
  • Başlangıç tarihi

icdedpeople

One Piece Ayrıntıda Saklıdır

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün sizle paylaşmak istediğim One Piece boyunca Oda üstadın ayrıntılarda ne kadar mükemmel ipuçları verdiği ve fil hafızasıyla hiçbir şeyi unutmadan, atlamadan ince çalıştığını gözler önüne seren birkaç örnek. Bu örneklerin birçoğunu daha önce görmüş yahut duymuş olabilirsiniz. Ben de elime geçen bir kaynağı size aktarayım dedim.
Enel'le Tarihin Arka Odası

Enel Birka'ya ulaştıktan sonra antik kent içerisinde bulduğu yazıtlara bakarak çok eski bir tarihi anlamaya çalışıyordu. Acaba bu yazıtta bazı önemli bilgilerin ipuçları olabilir mi?

Uranus: İsminden dolayı gökyüzü ile alakalı olabileceği düünülen Uranüs hakkında dünyayı yok edebileceği dışında başka bir şey bilmemekteyiz.
Poseidon:Balıkadam Adasında gördüğümüz üzere Poseidon deniz krallarını yönetme gücüne sahip. Resimde sağda gördüğümüz, deniz yaratıkları tarafından eşlik edilen gemi Noah'a ne kadar benziyor değil mi?
Pluton: Bildiğimiz üzere Pluton bütün adaları yok edebilme gücüne sahip bir gemi. Resimde solda okyanus üzerinde gezen şey de bir nevi gemi benzeri yapıya benziyor.
Not: Resimdekilerin üzgün suratla çizilmiş olması da benim aklıma takılan bir konu? Neden üzgünler acaba?
Bir Teach Var ki Teach'in İçinde Teach'ten Öte Teach'ten Ziyade

Hepiniz Karasakal'ın birden çok meyve kullanabilen tek kişi olduğunu bilirsiniz. Bunu yapabilmesindeki esrarın Teach'in birden çok kişiliğe sahip olmasına yorumlandığını da duymuşsunuzdur. İşte bu teorinin kaynağı olan ayrıntılar şunlar:

Ace: Bırakalım şu saçmalığı, Teach! Senin gibi herkesten iki kat fazla yaşamış birisinin burada neler olduğunu anlamaması mümkün değil.
------
Nami: Hey.. Şu adam Gökyüzü Adası hakkında bir şeyler biliyor olabilir.
Luffy: Belki.. Ama "şu adam" değil.
Nami: "Şu adam değil" mi? Öyleyse ne?
Zoro: "Şu adamlar"... Her nasılsa...
Sen Kaptan Olacak Adammışsın Silvers Rayleigh

19. sayıda Roger'ın tayfasındayken kavga eden Shanks ve Buggy'i ayıran kişinin kimliği ta 500. sayıda Rayleigh olarak karşımıza çıkıyor. O zamanlar bazı okurların bu kişiyi kaptan zannettikleri de Oda'nın sbsdeki cevabında dillendiriliyor.
Saygıda Kusur Etmeyen Hachi

Sayı 84 ve Hachi bize 6 kılıç tekniğiyle bir kişi hariç en iyi balıkadam kılıç ustası olduğunu anlatıyor. O kişi Hyouzou'dan başkası değil tabi. Hachi'nin saygısını eksik etmediği bu kişiyi biz 615. sayıda tanıyoruz.
Ace: Teach'i bulmadan önce şu dövmeciyi bulayım da paramı geri alayım.

Hayır tabi ki Ace'in dövmesi bir yazım hatası değildi ve Ace hiçbir dövmeciye "Hiken" diye geçirmedi (tahminen). Oda üstat burada da Ace'in o zaman daha öğrenmediğimiz geçmişinden izleri bize sunuyordu.
-Çok kral adamsınız deniz kralları! -Adam derken?

Bizimkilerin Grand Line'a girme çabası sırasında yanlışlıkla calm belt'e düştüklerini ve burada deniz krallarıyla ilk kez karşılaştıklarını hatırlarsınız. Peki aynı deniz kralları iade-i ziyaretlerini bakın bakalım nerede gerçekleştiriyorlar.
-Shanks senin yüzüne ne olmuş? -Ne olmuş?

Ben de onu soruyorum ne olmuş? Evet Shanks'ın havalı façası Teach tarafından yapıldı. Peki ne ile yapıldı? İşte karşınızda Wolverine Teach!
Usopp'un Gerçek Yalanları

Usopp benim için çok değerli bir karakter olmakla birlikte biliyorum ki pek çoğunuz sevmiyorsunuz (Usopp ölsün diyen bile oldu. Allah gecinden versin). Belki Usopp'un yalanlarının serinin gidişatıyla ilgili ne derece büyük ipuçları içerdiğini görünce fikriniz değişiverir. İşte size örnekleri.
Buraya kadarki "yalanlar" gerçekleşmiş olanlar. Bir de şu yalanlar var ki serinin geleceği bunlara bağlı olabilir. Uzaylılar ve cücelere de yerimiz var öyle değil mi?
Ve sayı 710'da cüceler arz-ı endam ettiler.
Hancock Nasıl Kaçtı?

Hancock ve kardeşleri Mariejois'dan kaçmışlar ve özgürleşmişlerdi. Fisher Tiger'ın da Mariejois'yu basan adam olduğunu biliyoruz. Bu ikisi arasında bir bağlantı olabilir mi? Hem de bu kadar ufak bir ayrıntı ile bağlı olabilirler mi?
Tilki Nami'nin Tilkisi

Tilki kadar kurnaz Nami'miz sayı 232'deki kapak resminde bir tilkiyle otostopta görünüyor. Bu sadece şirin bir resim mi yoksa geleceğe dair bir ipucu daha mı? Sahte Nami'nin tilkisini, yani sahte Chopper'ı herkes hatırlıyor mu?
One Piece'te Yarasa Görmek, Kısmetin Var Demektir Buggy

Buggy Impel Down'da öyle bir yükseldi ki o gazla neredeyse Beyazsakal'a dalacaktı. Bu gazla Dünya Hükümeti'nin de dikkatini çeken Buggy'e yarasa ile bir mektup yollanmıştı. Bu ne olabilir acaba? Evet önümüzdeki sayılarda izleyeceğimiz filmin adı: Buggy Rising!
Not: Bu satırları yazdığım sırada 700. sayı çıktı ve evet Buggy resmen Shichibukai.
Enel ve Sentomaru? Acaba?

Bu ikisi arasında nasıl bir bağlantı olabilir ki diyebilirsiniz. Ben de diyebilirim. Ve hatta diyorum: Bu ikisi arasında nasıl bir bağlantı olabilir ki?
Doflamingo ve Mihawk? Acaba?

Aynı kötü espriyi tekrar yapmayacağım korkmayın. Ancak çok ufak da olsa bir benzerlik dikkatleri cezbetmiş. Ama yine de: Bu ikisi arasında nasıl bir bağlantı olabilir ki? (evet yine yaptım)
-Vasco Shot, gözlerin kapalı çıkmış.

Doğrusu bu ayrıntıya ben de inanmakta güçlük çekiyorum ama yine de bir haklılık payı olabilir. Buggy tayfası Buggy'i ölü zannederken nasıl da üzülmüşlerdi (Richie hariç). Arka taraflarda bir tayfa üyesi o hüzünlü sahnede hiç dikkatimizi çekmemişti. Kendisi sonradan başımıza bela açacak olmasın?
Kaşlarını eğdirirsin/Birbirine değdirirsin

Ve en sevdiğim ayrıntıya geldi sıra. Hepimiz Sanji'nin kaşlarına hastayız değil mi? Ama kimse iki gözünü aynı anda göremediğimiz Sanji'nin suratında asimetrik kaşlara sahip olduğunu tahmin edemezdi. Tabi birkaç dikkatli okur dışında. Den den mushi çok iyi bir icat öyle değil mi?
Sırası gelmişken bu türküyü de tüm Sanjiseverlere armağan ediyorum efenim: http://www.youtube.com/watch?v=gkTVyx3RK3c
Smile mı Sımayıl mı?

Bizimkiler Sabaody'i yerle bir ederken talihsiz bir kobi sahibi olan Disco telefonda Dof'tan yardım diliyordu hatırlarsanız. 504. sayıda gerçekleşen bu konuşmada Dof elinin tersiyle ittiği bu isteği "artık devir 'smiles' devri" diye değersiz buluyordu. O zaman herkes bu "smiles" kelimesini Dof'un neşeli haline dayanarak gülücükler diye yorumlamıştı. Ne kadar iyi niyetliymişiz meğer? (Hatırlatma için Dragon'a teşekkürler)

Sayı 504: Disco ikindiyi kılıyor.

Sayı 689: Vitamini kabuğunda diyorlar.
Cennet Vatan Grand Line

Kim derdi ki binbir türlü bela ile dolu Grand Line cennet diye bilinirmiş. Kim diyecek tabi ki bizim Luffy der. Tabi bunu dediğinde biz daha Grand Line'ı görmemiştik ve bu cennet mahlasının aslını astarını çok sonra öğrenecektik. Grand Line'ın ilk yarısının New World'e göre cennet sayıldığını yani.
Luffy ile Balıkadam Anatomisi Üzerine

Bizimkiler Arlong Park'a giderken Luffy'e balıkadam dediğimiz şeyin nasıl bir canlı olduğunu anlatmak için çok uğraştılar. Ama o dalga geçtiğimiz Luffy aslında neredeyse 600 bölüm önceden çözmüş olayı.
Haki Yeni Bulunmadı

Daha ilk bölümde haki nasıl kullanılır gördük desem inanır mısınız? Shanks o meşhur hamleyle Luffy'i kurtardığında canavara hoşt diyerek mi kaçırdı zannediyorsunuz yoksa. Yoksa siz hala annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz?

1. Sayı: Shanks haki ile canavarı caydırıyor.

597. Sayı: Rayleigh hakiyi tanıtıyor.
Mezar Başında Üç kadeh

"Sabo öldü mü? Issız acun kaldı mı?" bu soru yıllardır One Piece severlerin başının etini yedi durdu. Tabi bu hengame içerisinde pek fazla kimse 668. sayının kapağında, iki babayiğidin mezarı önünde kaç kadehli bir içki masası olduğuna dikkat edemedi. Sayı 731'e geldiğimizde ise artık sorumuz cevap bulmuş oluyor: Issız acun kaldı ama Sabo ölmedi.
Flamingolar Ne Yer?

Bir flamingo ne yer bilmiyorum ama bizim Doflamingo tel (ya da ip, belki de urgan) meyvesi yemiş. Peki Oda bize Dof'u ilk ne zaman gösterdi ve araya kaç yıl koydu da meyvesinin adını söyledi? Bunun cevabını biliyorum işte: Tam 11 yıl!
(Sayı 234)
(Sayı 724)
Hak Sahibi

Kaynak: http://imgur.com/a/tVXn7 & icdedpeople

güzel detaylar, bazılarını biliyordum, bazıları taze taze iyi oldu.

Ancak, Teach için Luffy'nin "O adamlar" demesi, Teach'in de bir tayfası olduğuna açıklık getirir. Çeviri hatası haline gelmesin.
Onun da korsan olduğunu anlamış sadece. Detaya inip kaybolmayalım.. Ace, buggy tayfası, Hancock görseli iyiydi baya..

Çok iyi ayrıntılar. Bunları bulabilmek için çook dikkatli bir şekilde seriyi okumak, araştırmak gerekiyor sanırım. Eline sağlık~ ^^

seriyi ve kurguyu etkilemiyecek detayları farketsem bile önemsemem zaten son 3 taneside böyle.ama hancockun kacısı,shanksın yarasının,teachin eskiden kullandıgı silahla yapılması,teachin bayragından esinlenen cerberus teorisi,sabo acıklandıktan sonraki asce deki snin anlamı,bilkadaki duvar resimleri falan önemli detaylardı.özellikle bilkanın durumunda güzelde bir teori cıkardım.

http://www.korsanfan.com/forum/konu/12552-antik-krallik-ve-antik-silahlar

one piecete en küçük detay bile cok sonradan baglanabiliyor.en dehset detaylardan birisi,kimsenin aklının ucundan bile gecmemiş olan smile ticareti.doflamingonun discoya söyledigi insan ticareti demode oldu, cag smile cagı lafı.herkez tarafından,tüm fansublar dahil gülme olarak cevrildi gördük,bambaska bir durummus :D

Çok iyi tespitler , eline sağlık.Teach'in olayını zaten duymuştum ama pek inanmıyordum.Ama şimdi düşününce mantıklı geldi.Hem Zoro ve Luffy'nin lafı hemde Marco'nun o normal biri değil demesi de destekliyor bu teoriyi.Enel ve Sentomaru'da iyi yakalanmış diğer bir tespit. :D

usopp un yalanlarından ve antik silahla ilgili aydaki hiyerogliflerden enelin döneceği kesinleşti bence.
Bunlardan çoğunu açıklanınca farketmiştim. Diğer çoğunu da büyük ihtimal senin resimlerini aldığın yabancı sitelerde görüp tartıştım :D ama hiç dikkatimi çekmeyen şu dof ve mihawk ayrıntısı :eek: şu an en büyük ilgi odağım :good:

Burada kırmızı ile işaretli olan yerler benim de dikkatimi çekmişti. Diğer hiçbir ayrıntıyı fark etmedim.

Çeviri için teşekkürler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık