Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] One Piece 5 Senede Nasıl Bitecek? Final Sagaya Dair Tahminler

Naruto izlemedim bu olay yine bu tarz mi gerçekleşti bilmiyorum ama özellikle nefret ettirdiği bir karaktere " Aha bu senin müttefiğin" demesi beni irrite eder açıkçası
Düşmanımın düşmanı benim dostumdur anlayışını anime manga dünyasında çok sık görürüz. Bu seriyi buraya kadar takip etmişsin. Luffy'nin seri boyunca kendine çektiği düşmanlara bakalım. Buggy, Crocodile, Mr1, Mr2, Mr3, Katakuri, Smoker azda olsa sempati besliyor, Fujitora da aynı şekilde sempati beslemeye başladı. Serinin mantığına göre herkes zamanla iyi olabilir. Blackbeard'ın da Luffy'nin en büyük düşmanı olacağı kesin ama ilk karşılaşmalarında aralarında bir etkileşim oldu, zıt oldukları yönleri olsa da Teach'ın müttefik olması bir yerden sonra sırıtmayacaktır. Sadece Naruto serisinde değil bir çok seride kötü olan bir karakter sonradan iyileşebilir ve son nefesini iyi bir şey yaparak verebilir. Ben Big Mom'un ve Blackbeard'ın müttefik olmasını şahsen isterim beni irrite etmez şahsen.

2018deydi 5 yıl açıklaması :S 2 yıl kalmış. Yersen :s
Arturun paylaştığı habere göre ilk 2019'da demiş. Ama konuda da belirttiğim üzere rakamlardan çok hikaye ilerleyişi önemli.
Bu yazıya başlamadan önce kafanda ki hali ile yazının sonun da farklılıklar olabiliyor. Tam bitti dediğin anda dur şunu da ekleyeyim demişsindir muhtemelen. Oda için de geçerli bu 5 yıl demesi 5 yıl da bitecek anlamına gelmiyor. Ben bundan sonra 2 tane arc olacağını düşünüyorum. İlki karasakal ile raftel de yapılacak savaş, diğeri ise son savaş kutsal topraklar. Elbaf işlenecek diye düşünüyorduk sürekli fakat ben Elbafın kutsal topraklar öncesi toplanılacak yer olduğunu düşünüyorum. İnsanların aydınlatılacağı, toplumun nasıl bir dünyada yaşadığı anlatılacak hükumetin ne kadar kötü olduğu gösterilecek vs. Tabi dünyayı kurtarma kararı Elbafın hikayeleri sayesinde oturacak. Böylelikle kutsal topraklara bir denizin kralı gidecek. Arkasında bütün mazisinde ki dostlarıyla...

Güzel yazı eline sağlık...
Teşekkürler. Ama dediğim gibi Oda'nın aklında bir şablon var, bu şablonu işlerken bölümleri uzatabilir ya da kısaltabilir. Burası önemlü değil. Her yazar yapar. Ama verdiği yüzdeler şablonun ne kadarının bittiğine dair gerçek rakamlar. Bence serinin bitmesi 7 8 sene sürer. Ama hikaye olarak %10 civarı yer kaldı. Yani Karasakal ve hükümet birleşecek bir şekilde. Ya birisi birisini bastırır ya da bir şekilde ittifak olurlar.
Eline sağlık uzun bir yazı olmuş ve Oda'nın arc başlarında söylediklerini duymamıştım bilgi için sağol. Bir bilgi yanlışlığı var gözüme çarpan (bende yanlış biliyor olabilirim, yanlışım varsa düzeltin) Oda, Wano bittiğinde serinin %80'i tamamlanmış olacak dedi diye hatırlıyorum yani daha %20'lik bir kısım olması lazım.

Ben serinin 5 yıl içinde biteceğini düşünmüyorum. Bir şekilde bu serinin 30. yılını göreceğine inanıyorum. Zaten seride East Blue - Grand Line - Shin Sekai şeklinde üçe bölünmüştü. Arclar 10 yıl sürdümü bilmiyorum sadece seriyi Giriş - Gelişme - Sonuç gibi üç kısımdan oluşturmuş East Blue - Grand Line - Shin Sekai. Bu seri 1997'de başladı finali de 2027 olacaktır.

Öncelikle, Wano'dan sonra göreceğimiz 4 arc olduğunu düşünüyorum. Bunun birisi uzun ikisi orta uzunlukta biri de kısa bir arc olacaktır. Wano'dan sonra Elbaf - Tanrı Vadisi - Raftel - Marinford/Marijoes Kuşatması olacaktır. Tanrı Vadisi'nde neler yaşandığını ve orada neler olduğunu bilmiyoruz. Teach'ın, Rocks D. Xebec'in ideallerini yüklendiği ortada, bir akrabalık olabilir hatta. Tanrı Vadisi hadisesini Kaido ve Big Mom üzerinden bu arc göstereceğini sanmıyorum çünkü Wano zaten serinin en uzun arcı oldu. Tanrı Vadisi olayı, Xebec ve Rocks oluşumu da bu arc gösterilecek olursa 2023'ü görür Wano. Bu arc'ta görebileceğimiz ne varsa gösterildi diye düşünüyorum. Yok Kaido'nun küçüklüğüymüş, meyveyi Big Mom'dan almasıymış, 7 defa mağlup olduğuymuş bunlar uzun sürer. Daha kafadan en az 20 bölüm var Wano sonuna.

Sana katılmadığım bir konu var. Bütün uzakdoğu kültürlerinde iyi ile kötünün gündüz ile gecenin, karanlık ile aydınlığın (Yin/Yang) mücadelesi vardır. Bunlar bir bütünün iki parçası kabul edilirler. Naruto serisinde de gördüğümüz gibi Naruto Güneş'i, Sasuke Ay'ı temsil ediyordu. Serinin sonunda gördük ki Sasuke ve Naruto birlik olarak düşmanı yendiler. Ben şahsen Teach'ın da, Luffy ile beraber ortak harekete geçeceklerine inanıyorum. Finaldeki düşman İmu Sama olacaktır. Teach ile zıt karakterler olsalarda hedefleri aynı.
Wano başı %80. Sonu değil. Sonu olsa böyle bir konu açmazdım.

Sanırım hikâyenin gidişatı hakkında 1 bilgiye daha ihtiyacımız olacak net bir şekilde bir şey söylemek için. O da Sabo meselesi gibi duruyor. Sabo öldü mü ölmedi mi? Kaderi Ace gibi mi olacak? Kutsal Topraklarda Sabo'nun ölmesi demek Luffy'nin zıvanadan çıkacağı anlamına geliyor. Böylelikle 2 yıl kadar Kara sakala 2 yıl da hükümete ayrılabilir. Ancak Sabo ölmedi ve idamı isteniyorsa, bu sefer hükümet herhalde Devrimcileri Marineford'a çekmek isteyecektir. Bu demek ki Luffy Kaido'dan sonra denizcilere girişecek ve yaklaşık 15 yıl önce tayfanın Marineford'a gidememesi telafi edilecektir. Bu sefer karşılarında ihtiyar bir adam olmayacak. Ancak Marineford hatırladığım kadarıyla 30-40 bölümlük bir arctı. Bu da aynı stilde sadece dövüş olacaksa yine bu civar bir şey sürecektir. Devrimciler + Hasır şapkalar vs. Denizciler sanılandan daha çok şeyi ortaya çıkaracak zaten. Ayrıca Vegapunk'ın ne naneler yediğini, yeni amiralimizi filan da göreceğiz. Hatta Garp ve Luffy karşılaşmalarını filan da.

Ha, başka türlü olursa ne olur? Her türlü paket/sıkıştırılmış bölümler bizi bekliyor olacak. Her bölüm tek tek gizem açmak yerine bölümlerde gizemler ikişer üçer açılacak. Mesela Marineford'a Dragon'un geldiğini düşünün. Akainu'nun (Sengoku'nun Ace'in babasını açıkladığı gibi) Dragon hakkında bir şeyler söylediğini. Eski denizci ya da Cipher Pol ajanı olduğuna dair teoriler vardı onun hakkında. Düşünsenize tek bir konuşmayla her şey açığa çıkabilir.

Çok uzun uzadıya dövüşleri sevmiyorum. Bleach'i filan bundan dolayı hiç sevmemiştim. 1 vs. 1 bundan sonra Zoro&Mihawk ve Karasakal&Luffy için uzun uzadıya çizilmeli, çizilecekse. Bunun dışında Akainu vs. Luffy için bile öyle uzun uzadıya hafta harcaması olmamalı.

One Piece gizemleri sayıca çok ancak seriyi uzatan şey her zaman mücadeleler oldu. One Piece'in tüm gizemleri Luffy konuşulsa zaten çözülecek. One Piece'in sorunu hiçbir şeyin konuşulmaması. Bu arada şunu da söylemek gerekiyor ki Elbaf'a dair bir düşünce ortaya konuyor ancak Elbaf neden Karasakal'dan ayrılıyor? Gayet Karasakal vs. Luffy orada olabilir. Artık bundan sonra Foxy arcları görmeyeceğimize göre, Karasakal Elbaf'ın baş kötüsü olabilir. Bu da şu anlama gelebilir:

1 yıl ya da biraz azında Sabo'yla uğraştıktan sonra Elbaf'a varılır. Burası da yaklaşık 1-2 yıl sürdükten sonra koskoca bir 80 bölüm final için ayrılır.

Neyse, her koşulda çok daha yoğun bir seri bizi bekleyecek. Hiç olmadığı kadar. Oda da yıllarca bu anı bekledi zaten.

Edit: Ancak asıl düşüncem şu: Oda en azından bana bu beş yılda bitirme iyiliğini yapmayacak.

Son düzenleme:
Wano sonrası devrimci ve dünya hükümeti tarafından büyük bir haber patlar. O kısmın detayını çok görmeyiz. Arc sonu arası biter. Bizimkiler Elbaf'a gider. Elbaf'tan sonra Raftel macerası başlar. Ya da Elbaf sonrası devrimcilere de el atılabilir. Ama Raftel Elbaf'tan sonra gelecektir. Bu aşamada BB iner. Luffy KK olur. Gerçekler ortaya çıkar. Herkes toplanır ve artık son savaşa ve serinin finaline doğru yelken açılır. Son savaşta anlatılacak orijin hikayeleri ve bol bol fbli kısımlar olacaktır bu yüzden son savaş uzun sürer ama son savaş haricindeki kısım diğer arclar kadar uzun sürmez. Bol aksiyon + tadında bilgiyle gayet güzel işlenebilecek arclar olur. Çok yoğun bir hikaye anlatımına gerek yok çünkü bu kısımlarda. Bütün bunların hepsi çok temiz 250 bölüme hallolur. 250 bölüm her şeyi anlatmaya yeter. Dediğim gibi artık Dressrosa, Wano gibi bir arc işlemesine gerek olmayacak son arc haricinde. Sıçmadan, sıvamadan her şeyi güzelce işlemesini temenni ediyoruz.

Eline sağlık bu arada.

5 yıl sürer mi sürmez mi bilmiyorum ama 10 yıl sürmeyeceği bir gerçek. Aradaki 2-3 yılın lafı olmaz, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bakınız ben daha dün gibi hatırlıyorum Luffy'nin Kaido'dan tek yediği bölüme yapılan yorumları. Zaman çok çabuk geçer bu yüzden kaç yılda biteceğini hesaplamak yerine anın tadını çıkarmakta fayda var.

Tahminime gelecek olursak sırasıyla son arclar şöyle olacak diye düşünüyorum. (Bu aynı zamanda minik bir kurgusal teoridir.)

Elbaf

Karasal ve Shanks %100 burada işlenecek, başka ihtimal vermiyorum. Karasakal elindeki son Poneglyph'i tamamlamak için Elbaf'a gider ve bunu öğrenen Shanks, Luffy gelene kadar Karasakal'ı engellemek üzere Elbaf'a gider. Mugiwara tayfası yoldayken Shanks vs Karasakal görebiliriz ve belki de Shanks ölebilir. Ama ben Shanks'ın öleceğine ihtimal vermiyorum hatta Luffy ile beraber Raftel'e gideceğini düşünüyorum. Zira Shanks'ın Raftel hakkında Buggy'e söylediği, "Boşver bir gün kendi gemimizle gideriz." cümlesinin altı boş kalmamalı.

Shanks Karasakal ile 1v1 atarken Shanks'ın tayfası da Karasakal tayfasıyla çoktan eşleşmiştir (bkz. Meşhur Marineford sahnesi). Dövüşün en alevli kısmında şöyle bir diyalog yaşanır: "Yo! Geç mi kaldım?" ve ardından Elbaf'ın vs eşleşmeleri şu şekilde olur:

Shanks & Luffy vs Karasakal
Zoro vs Shiryuu

Diğerlerini pek düşünmedim.

Dövüşler bittikten sonra Karasakal ya öldürülür ya da düşenleri tutuklamak için adaya gelen Smoker'a veya Coby'e teslim edilir. Bu noktadan sonra Smoker veya Coby rütbe atlayabilir. Elbaf'ta son Road Poneglyph'ini de alan Mugiwara tayfası, Kızılsaç Korsanları ile birlikte Raftel'in yolunu tutar. Ve elbette Wano'dan sonra Yonkou ilan edilen Luffy, Hasır Şapkasını Shanks'a iade eder sonunda.

Raftel ve Rio Poneglyph (Flashback)

Raftel'e geldikten sonra duygusal sahneler, dramatik konuşmalar, gözlerimiz dolacak, forumda o bölüme hiçbir kötü oy verilmeyecek ve bol bol peçetelere sümküreceğiz. Ardından herkes Rio Poneglyph'inin karşısına oturacak ve Robin sesli bir şekilde okumaya başlayacak. Bizler de Robin'in okuduğu cümleleri uzuun bir flashback şeklinde izleyeceğiz. Yani Robin okuyacak, tayfa dinleyecek ama biz okunanları izleyeceğiz. Bu arc kayıp yüzyılda neler yaşandığı, D.'nin anlamının ne olduğu, dev hasır şapka nedir? Imu kimdir? Antik Krallık nasıl bir yapıya sahipti? Antik silahlar nasıl kullanılır? Gibi One Piece'i One Piece yapan her şeyin gerçeğini öğreneceğiz tayfayla birlikte.

Neler öğreniriz? Bilemiyorum ama Luffy ve tayfası tıpkı Roger gibi kahkaha atarak tepki verecek. Fakat Roger'a gizli bir soru sorduktan sonra ağlamaya başlayan Shanks "Herkes sussun bir dakika!" gibisinden bir cümle kurarak ortamı ciddiye bağlayacak. İşte Shanks'ın bütün hikayedeki kilit rolü burada kullanılacak mangaka tarafından. Rio Poneglyph'i aslında bir bilmecedir ve bilmecenin cevabını Shanks ve Robin ikilisi çözecektir. Aslında tanrının doğal düşmanları bulmacanın anahtarıdır ve hikayede yazan her şey kitabeye yazılanların tam tersi şeklinde algılanmalıdır. Anime ve Manga tarihinin en büyük plot twisti burada yaşanacak. Bizler komik bir hikaye izleyeceğiz herkes ateşin başında gülerek dans ediyordur fakat yazılan her şeyi tam tersi olarak algılarsak bu insanlar çığlık çığlığa ateşe verilmiş olacaktır..

Tam olarak bu noktada Luffy ve tayfası Joy Boy'un miras kalan iradesini tamamlamak üzere Dünya'yı savaşa sürükleme kararı alır.

Son Savaş

Ben bu savaşın tek bir cephede yapılacağını düşünmüyorum. Dünyanın her noktasına devrimcilerin de büyük yardımlarıyla bir isyan ateşi yayılacaktır. Luffy'nin ayak bastığı her toprak isyan ordularına katılacak ve Dünya Hükumeti arka plandaki büyük adamlarını sahaya sürecek. Olanlar olacak işte.

Uzun lafın kısası. 5 yılda bitecek gibi durmuyor ama 10 yıl sürecek gibi de durmuyor..

5 yıl sürer mi sürmez mi bilmiyorum ama 10 yıl sürmeyeceği bir gerçek. Aradaki 2-3 yılın lafı olmaz, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bakınız ben daha dün gibi hatırlıyorum Luffy'nin Kaido'dan tek yediği bölüme yapılan yorumları. Zaman çok çabuk geçer bu yüzden kaç yılda biteceğini hesaplamak yerine anın tadını çıkarmakta fayda var.

Tahminime gelecek olursak sırasıyla son arclar şöyle olacak diye düşünüyorum. (Bu aynı zamanda minik bir kurgusal teoridir.)

Elbaf

Karasal ve Shanks %100 burada işlenecek, başka ihtimal vermiyorum. Karasakal elindeki son Poneglyph'i tamamlamak için Elbaf'a gider ve bunu öğrenen Shanks, Luffy gelene kadar Karasakal'ı engellemek üzere Elbaf'a gider. Mugiwara tayfası yoldayken Shanks vs Karasakal görebiliriz ve belki de Shanks ölebilir. Ama ben Shanks'ın öleceğine ihtimal vermiyorum hatta Luffy ile beraber Raftel'e gideceğini düşünüyorum. Zira Shanks'ın Raftel hakkında Buggy'e söylediği, "Boşver bir gün kendi gemimizle gideriz." cümlesinin altı boş kalmamalı.

Shanks Karasakal ile 1v1 atarken Shanks'ın tayfası da Karasakal tayfasıyla çoktan eşleşmiştir (bkz. Meşhur Marineford sahnesi). Dövüşün en alevli kısmında şöyle bir diyalog yaşanır: "Yo! Geç mi kaldım?" ve ardından Elbaf'ın vs eşleşmeleri şu şekilde olur:

Shanks & Luffy vs Karasakal
Zoro vs Shiryuu

Diğerlerini pek düşünmedim.

Dövüşler bittikten sonra Karasakal ya öldürülür ya da düşenleri tutuklamak için adaya gelen Smoker'a veya Coby'e teslim edilir. Bu noktadan sonra Smoker veya Coby rütbe atlayabilir. Elbaf'ta son Road Poneglyph'ini de alan Mugiwara tayfası, Kızılsaç Korsanları ile birlikte Raftel'in yolunu tutar. Ve elbette Wano'dan sonra Yonkou ilan edilen Luffy, Hasır Şapkasını Shanks'a iade eder sonunda.

Raftel ve Rio Poneglyph (Flashback)

Raftel'e geldikten sonra duygusal sahneler, dramatik konuşmalar, gözlerimiz dolacak, forumda o bölüme hiçbir kötü oy verilmeyecek ve bol bol peçetelere sümküreceğiz. Ardından herkes Rio Poneglyph'inin karşısına oturacak ve Robin sesli bir şekilde okumaya başlayacak. Bizler de Robin'in okuduğu cümleleri uzuun bir flashback şeklinde izleyeceğiz. Yani Robin okuyacak, tayfa dinleyecek ama biz okunanları izleyeceğiz. Bu arc kayıp yüzyılda neler yaşandığı, D.'nin anlamının ne olduğu, dev hasır şapka nedir? Imu kimdir? Antik Krallık nasıl bir yapıya sahipti? Antik silahlar nasıl kullanılır? Gibi One Piece'i One Piece yapan her şeyin gerçeğini öğreneceğiz tayfayla birlikte.

Neler öğreniriz? Bilemiyorum ama Luffy ve tayfası tıpkı Roger gibi kahkaha atarak tepki verecek. Fakat Roger'a gizli bir soru sorduktan sonra ağlamaya başlayan Shanks "Herkes sussun bir dakika!" gibisinden bir cümle kurarak ortamı ciddiye bağlayacak. İşte Shanks'ın bütün hikayedeki kilit rolü burada kullanılacak mangaka tarafından. Rio Poneglyph'i aslında bir bilmecedir ve bilmecenin cevabını Shanks ve Robin ikilisi çözecektir. Aslında tanrının doğal düşmanları bulmacanın anahtarıdır ve hikayede yazan her şey kitabeye yazılanların tam tersi şeklinde algılanmalıdır. Anime ve Manga tarihinin en büyük plot twisti burada yaşanacak. Bizler komik bir hikaye izleyeceğiz herkes ateşin başında gülerek dans ediyordur fakat yazılan her şeyi tam tersi olarak algılarsak bu insanlar çığlık çığlığa ateşe verilmiş olacaktır..

Tam olarak bu noktada Luffy ve tayfası Joy Boy'un miras kalan iradesini tamamlamak üzere Dünya'yı savaşa sürükleme kararı alır.

Son Savaş

Ben bu savaşın tek bir cephede yapılacağını düşünmüyorum. Dünyanın her noktasına devrimcilerin de büyük yardımlarıyla bir isyan ateşi yayılacaktır. Luffy'nin ayak bastığı her toprak isyan ordularına katılacak ve Dünya Hükumeti arka plandaki büyük adamlarını sahaya sürecek. Olanlar olacak işte.

Uzun lafın kısası. 5 yılda bitecek gibi durmuyor ama 10 yıl sürecek gibi de durmuyor..
Hocam neydi bu tüylerim şimdiden diken diken oldu :D

Eline sağlık öncelikle @Gutts . Bu beş sene muhabbeti epeydir dönüyor ya, zaman geçiyor ama beş sene geçmiyor. Bak şöyle bir konu açmışım zamanında. Bu hesaba göre Eylül 2023'te bitiyormuş.

bence, luffyler bu wano savaşını kazanmayacak.
kaidonun istediği bir savaş var ve bu savaş wano savaşı kadar kolay bir savaş olmayacak. wano nasıl biter bilmiyorum ama kaidolar wanodan ayrılacak. Belki shanks gelir ve kaidoya daha çok önemli bir şey verecek (kırmızı poneglif, antik silah, bir gizem) ve kaidolar bigmom ile birlikte ayrılacak ve olay luffyler için kaybedilmiş bir savaş olarak kalacak. Daha sonrasında ise shankstan kısa bir eğitim alır (shanksın yılı cümlesi bu yüzdendir) luffy sözünü tutarak şapkasını verir geri alır vesaire bununla ilgili birçokey denebilir. Olayların ardından shanks elindeki poneglifin kopyasını luffyye verir ve büyük savaşa doğru bir adım daha atılmış olur. Yolculuk raftele döndüğü sıra da sabo haberini görürler, ve hemen ikinci kardeşini kurtarmak için ( bu intikam da olabilir vivi öldürülüp suç saboya atıldıysa) ya kutsal topraklara yada 2.marine forda bir yolculuk başlar ancak yolda iken ilk seferinde ki gibi başarısızlığa uğramamak için luffy kairoseki bir şey takıp sade haki ve vucud gücü üstüne antremanlar yapar o yüzden gitiği yere varana kadar kimseyle konuşmaz. savaşta herkes vardır; donanma, devrim ordusu, luffy ye yardım etmek için habersiz gelen müttefikler eski shibukailar ve üst seviye tanımadığımız üst seviye yöneticiler) bana göre sabo ve dragon arasında devrim ordusunun 1 numaralı adamı vardır tahminimce garp olabilir yada mihawk. her neyse akainu falan her zaman olduğu gibi büyük hasarlar verir. dragonun gerçek gücünü, donanmadan ayrılıklar, 5 ihtiyar bir yerde oturmuş savaşı izler im hakında konuşmalar döner, kara sakallı ve uzaklarda gelmekte olan kaido ve bigmomu görürüz. kaidoların gelme sebebi hem en büyük savaşı görmek hem de bu savaştan kendilerine kar çıkarmak.

Ellerine sağlık Gutts, insanın Türkçesi iyi olunca okutuyor uzun uzun paragrafları ahahah zorlanmadan okudum.

İyi güzel bir konuymuş tane tane açıklamışsın aklındakileri. Benim de biraz içim rahatladı açıkçası şu 5 sene mevzusuyla alakalı. Ben de 5 senede bitireceğini düşünmüyorum. Muhtemelen bayağı bir esneyecek o süre.

Ama Karasakal kısmına hiç katılmıyorum ahahaha Bence senin dediğin ihtimalle sonlanmayacak Karasakal'ın hikayesi. Ki zaten o kişilik mevzusu falan iyice batırır diye düşünüyorum. Karasakal'ın altından güzel şeyler çıkacak ama bunun tahmini zor. Sen de demişsin zaten son kısmını ben de sevmiyorum diye .s ben de sevmedim umarım öyle olmaz puhahaha daha orijinal bir şeyler çıkaracaktır önümüze Oda.

Bir de bu konunla birlikte küçük arclarda işlenen kötü güçler, iyileri devirip tahta geçiyor temasının; bütün serinin ana teması (antik krallık ve dünya hükümeti) olduğunu fark edememiştim .d sağ ol biraz kafamı açtın.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık