Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Olaya ceza noktasından bakarsan bir insanı sebebsiz yere öldürmenin karşılığı hapis cezası olamaz kesinlikle bu denk bir ceza değildir. Bir masumu öldürmenin karşılığı suçluya müebbet hapis cezası vermekte suçun karşılığı olamaz biri ölürken diğeri hapishanede özgürlüğü kısıtlanmış olsada yinede yaşamaya devam eder. Peki adalet bunun neresinde? Ölen kişi, ailesi tam bir mağduriyet yaşarken katil kısıtlı bir ceza alır.
Biri size bir yumruk atarsa bunun karşılığı aynı oranda bir yumruk atmaktır ne fazla ne eksik.Kişi affederse o ayrı ama toplumsal boyutuda unutulmamalıdır. Yani cinayet hırsızlık gibi durumlar sadece kişiyi bağlamaz toplumunda huzurunu öldürür, hırsız sadece insanların birikimlerini değil aynı zamanda insanların güven duygularını çalar.
Bence idam cezası gerekli hatta şarttır. Çünkü insan canı ve malı dokunulmazdır.
Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüştür.
Burda suç ve ceza aynı oranda olmalıdır. Katile işkence yapmak şahsi intikama husumete çevirmek doğru değil bizatihi devlet eliyle kanun adına bu ceza uygulanmalıdır

Peki idam tek başına yeterli?
Asla yeterli değil yani idam ederek suçu ve suçluları bitiremezsin ama adil bir karşılık verirsin.
Eğitim düzeyi yüksek ve adalet sistemin sağlam olduğu toplumlarda zaten suç oranı azdır.
Olaya sadece caydırıcılık açısından bakmak yanlış olur. Bozulmuş bir toplumda idam cezaları caydırıcılık etkisi az olur.

İdam cezasını uygulamak için kişinin kesin suçlu olduğu tespit edilmeli mağduriyetlerin oluşmaması için azami dikkat edilmeli yanlışlıkla masum birini öldüren adalet adalet değildir. Bu durumda ince eleyip sık dokumak gerek. Adalet sisteminin sağlam, yasaların doğru, insanların ehil kişiler olması gerek.
Tüm şartlar sağlanmadan idam cezasını uygulamak yeni magduriyetler doğurur, dönüşü olmayan sorunlara yol açar.
Bu durumda suç kişilerde olur, bu idamın cinayetin karşılığı olduğu gerçeğini değiştirmez. Sorun idam cezasında değil onu doğru dürüst uygulayamayan insanlarda ve sistemlerdedir. Bazı filmlerdeki gibi duygu sömürüsü yapıp realiteden kaçmakla olmuyor.

Idamda cinayet oluyor diyenler.
Kanun ve yasalar mağduru korumalı ve benzer mağduriyetlerin önüne geçmeli değil mi?
Peki bir katil cezasını çekip dışarı çıkarsa ve gelip senin kardeşini öldürürse nerde devlet nerde adalet...yasalar niçin var devlet ne işe yarar?? Devlet suçluyu mu koruyacak yoksa vatandaşını? Tabiki vatandaşını...

Idamın amacı, o niyetli insan şunu iyi bilmelidirki eğer sen masum bir insana dokunursan, canına kastedersen bilesinki seninde kafanı sallandırırlar. Ona göre hareket edeceksin.
Bak memleketin perişan haline birileri tavuk keser gibi adam öldürüyor.Peki katiller bu cesareti nerden buluyor!!! Onlara hakettiğini vermeyen zayıf adaletten güç buluyorlar.
Adalet iyilerin, masumların tarafında olmalı kanı bozuk canilerin hırsızın tecavüzcünün değil.
Devlet benim can ve mal güvenliğimi yasalar çercevesinde koruyacak. Katil cinayet işlemeye azmettiğinde; Ulan bu devlet benim ağzıma sıçar darağacında sallandırır deyip vazgeçmeli. Yazık değil mi hergün ölen insanlara ulan niye küçük çocuklar, korumasız kadınlar, gencecik insanlarımızı şerefsizin biri durduk vere öldürsünde anası babası ağlasın o pislikte gitsin cezaevinde yatsın..adalet bunun neresinde arkadaş?

İdam cezası gelince niye herkes muhaliflere bir şey olur kafasını yaşıyor? Selahattin Demirtaş hapse girdiğinde bile millet ne yaygara kopardı, idam edilse ne olur Allah bilir.

Olur da idam cezası gelse bile dükkana molotof atan adam bile idam edilmez. Millet ota boka idam gelecek sanıyor herhalde.
Yanlışsam düzeltebilirsin ama bildiğim kadarıyla bu adam daha ceza almadı, (adam dediysem lafta tabi) yıllardır içerde olmasına rağmen ve bu da hukukun ülkede nasıl işlemediğini çok net gösteriyor. Haliyle olaya bakış açını doğru bulmuyorum çok rahat su istimal edilir.

Öyle bir suistimal ederler ki aklımız şaşar. Elimizden de bir şey gelmez. Gelse bile artık çok geç olur. Bize haram böyle şeyler öncesinde düzeltmemiz gereken çok fazla şey var.
Hangi hükümet olursa bazı düzenlemeler gelmezse bal gibide suistimal edilir
1 tane şüpheli idamdan sonra ortalık öyle bir karışır ki, iç savaşa kadar yolu var. Bana sorarsanız hiçbir hükümetin totosu yemez böyle bir girişime.

1 tane şüpheli idamdan sonra ortalık öyle bir karışır ki, iç savaşa kadar yolu var. Bana sorarsanız hiçbir hükümetin totosu yemez böyle bir girişime.
Bugüne kadar suçsuz yere gte gelen hakkı yenen mağdur olan insanlara sormak lazım bunu gelsinmi diye. Neler neler okuduk, gördük be dostum hani alıştık artık rezalete idam cezasının en gitmeyeceği ülkelerden biri biziz

Şimdi maalesef şu bir gerçek ki, burada idam çıkarsa çok insan resmen kim vurduya gidebilir... bu bir gerçek yani... ama bu şerefsizlere de bir çözüm bulunmalı... ama suçu kesin olmalı... çünkü çözüm ne olursa olsun içine masum birileri düşerse yine kötü olur... ne kadar alçak bir dünya değil mi...? Suçlular için ceza düşünürken/isterken bile, araya masumları kaynatırlar mı diye düşünüyoruz...

Bugüne kadar suçsuz yere gte gelen hakkı yenen mağdur olan insanlara sormak lazım bunu gelsinmi diye. Neler neler okuduk, gördük be dostum hani alıştık artık rezalete idam cezasının en gitmeyeceği ülkelerden biri biziz
Biliyorum, bizzat benim şahit olduğum olaylar da var. Haksızlığa uğramaları direkt idam edilecekleri anlamına gelmiyor, hükümetin böyle bir girişimi olsa dahi (ki önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi kolay kolay olacağını düşünmüyorum) ortalık fena karışır.

Neyse bu benim fikrim zaten, hayırlısı olsun.

Açık Cezaevi diye bir şey kalmadı, Kapalı Cezaevleri de boşaldı epey ama kalanların da rahatları yerinde. Bir tek internetleri yok.
Hayır şu anda cezaevleri neredeyse tam kapasiteye ulaşmış durumda. Zaten o yüzden af çıktı. Zaten o yüzden önüne gelen hapse atılamayıp denetimli serbest bırakılıyor. Twitter'da sürekli ağlayanlar bunları bilmediği için nasıl salınır yaaaaaa demeye devam ediyorlar. Hapishane sayısını artırmak da bir çözüm değil ama...

Hayır şu anda cezaevleri neredeyse tam kapasiteye ulaşmış durumda. Zaten o yüzden af çıktı. Zaten o yüzden önüne gelen hapse atılamayıp denetimli serbest bırakılıyor. Twitter'da sürekli ağlayanlar bunları bilmediği için nasıl salınır yaaaaaa demeye devam ediyorlar. Hapishane sayısını artırmak da bir çözüm değil ama...
Tüm ülke için konuşmayayım ama benim yaşadığı bölgede Açık Cezaevleri şu an boş, Kapalı olanlar ise tahliyeler sonrası tam kapasite değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık