Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Nika'nın Saçmalık Olmasının Sebebi

Görünen o ki Luffy'nin meyvesinin türünü kötü çeviriler sayesinde yanlış anlamış insanlar. Tabi tek sebep bu değil; türün diğer örnekleri de incelenmediği için insanlar tarafından, yanlış anlaşılma körükleniyor.
Attığım 2 postu üzerine resimler eklemek için doğrudan alıntılamayacağım.

Mistik değil türün ismi.
Mistik farklı bir şey: mystic. Mythical farklı bir şey.
Türün ismi mythical.

mit
Fransızca mythe
1. isim Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos.
2. isim, mecaz Efsaneleşen kavram veya kişi.

mistik
Fransızca mystique
1. sıfat, felsefe Gizemci.
2. sıfat Gizemsel:
"Gaipten sesler duyuyor, ruhuna fısıldanan mistik şiirler yazıyordu artık." - Yusuf Ziya Ortaç

Mit kelimesinin ne olduğunu anladık. Mitsi Zoan dersek türe, daha doğru olur yani. Mistik zoan diye bişey yok.

Ne olacak yani biz doğru kullanınca bu türün ismini?
Ortada bir mit, bir zaman periyodunda dilden dile yayılmış bir hikaye olacak.

Gelelim 1. mitimize: Anka kuşu miti.
En bilinen mit budur herhalde. Yöreden yöreye özellikleri fark gösterse de, kendini yenileyebilme özelliği pek değişmiyor sanırım. Detayına girmenin bi lüzumu yok.
İlgilenenler için, ki ben Türkçe herhangi bir kaynak okumam normalde ama bu başlığın var olma sebebi zaten kötü çeviriler olduğundan -yani insanlar İngilizce kaynak okuyamadığından- mecbur Türkçe vericez:

500-600lü yıllarda dokunmuş kumaş. En az 1400 yıldır var yani dünyada böyle bir mit.

2. mitimiz, Buda.
Sengoku'nun meyvesinin modeli Daibutsu diye geçiyor. Buda heykelleri için kullanılan bir terimmiş Daibutsu, ki altın buda heykeli de var herhalde, ama konumuz bu değil.
Konumuz ne? Dünyada var olan hikayeler. Bu hikaye dünyada var mı? Var. Budizmin kurucusu olarak görülen kişi, Gotama Buda, milattan önce 400-500lü yıllarda yaşamış. Heykelleri de var bildiğiniz üzere yüzyıllardır, hatta binyıllardır mı oluyor..

(SRO'cuların gözü yaşlı)

Aynı mantık, seride bilinen tüm diğer Mitsi Zoan meyveleri için geçerlidir. Tek tek hepsini yazmayacağım, ama hepsinin dünyamızda var olmuş mitler olduğunu belgeleyen seri dışı resimlerini-fotoğraflarını bırakayım aşağıya:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fox_spirit (Bunun Türkçesi yok herhalde)

https://en.wikipedia.org/wiki/Ōnyūdō (Bunun da Türkçesi yok.) (Bölgeden bölgeye görünüşü değişen, bi çeşit cin gibi bişey sanırım)

https://fr.wikipedia.org/wiki/Okuchi-no-Makami (Bunun İngilizcesi bile yok herhalde.) (Bulunduğu bölgeyi koruduğuna inanılan Japon kurdu diye anladım ben) (bir de bi prensi mi kurtarıyormuş neymiş..)

Evet, sonuçları bi toparlayalım:
-Dünyada bazı mitler/efsaneler var ve bunlar seride meyve olarak karşımıza çıkıyorlar.
-Marco'nun meyvesi gibi/Devon'un meyvesi gibi dünyadaki asıl hikayelerindeki özelliğini, seride meyve özelliği olarak verebilen örnekler var kılık değiştirme, yenilenme gibi.
-Dünyadaki mitini, seriye adapte etmiş örnek var Yamato'nun meyvesi gibi. Direk Wano'nun koruyucu ruhu diyor Kaido, ilgili meyve için hatırlarsanız. Hatta koyayım:

-Bütün ama bütün örneklerin dünyada karşılığı var iken, Nika'nın böyle bir örneği yok.

Gelelim esas soruya: E peki kardeşim, bu seriyi çizenler gerizekalı mı da böyle bir tutarsızlık yapıyorlar?
Nika'nın miti, One Piece dünyasının tarihinde varmış aslında. Köleleri kurtarırmış da bilmemneymiş de..
Arkadaşlar bu hareket, ucuz bir harekettir. Bu hareket, bu seriye yakışmayan bir harekettir.
Özellikle de ana karakter üzerinde bu hareketin yapılmış olması, çok ayıptır. Günah yani.
Kenarda kıyıda köşede bu hareketi yapsan problem edilmeyebilirdi, ama ana karakterde olmaz. Günah.

Özetle, denklem şu şekilde:
Ya başından beri bütün mitleri gerçek dünyada değil, One Piece dünyasının kendi özel tarihinde oluşturup meyvelerini çıkaracaksın,
Ya da gerçek dünyadaki mitleri One Piece dünyasına aktarıyorsan, bilmemnerenden mit uydurmayacaksın.

Aslında yapadabilirdi ama 1000 bölüm sıfır alaka sonra gelmiş bize gösteriyor kel alaka neyse yav olay nika olunca ben de saçmalıyorum :hhh:

Hepsi @Smoker ın suçu. Ope Ope meyvesi saçmalik dedi dedi şimdi Ope ye şükreder olduk. :) Gorusei Dünyanın En Saçma meyvesi diye Nika diye bir şey attı ortaya. Aslinda öyle bir anket çalışması yapmamız lazım. En saçma yetenek hangisi diye. Malum Goruseiye güvenilmez, forum ahalisine sormak lazım :)

Bütün bunlar odanın tahmin edilemeyen, öngörülemez bir yazar olma sevdasından kaynaklanıyor. Adamın yazıp yazabileceği bütün senaryoları saolsun teorici arkadaşlarımız yazdı, haliyle oradan biri çıkıp ben tutturdum demesin diye Oda böyle bir yola gitti.

Öngörülemez olmak önemli. Yoksa gerçekten şöyle bir hikayenin anlamı yok. Dümdüz baktığında zor olan bu, hikayeyi bu kadar çıkmaza sokup, tabansız dayanaksız bir senaryo oluşturmak.

ya adam ömrü hayatında ilk defa orjinal bişey üretmiş ona da neden gerçek dünyada karşılığı yok diye konu açılmış. gerçekten kimseyi memnun edemiyorsun ya. burdan gizem ve yaratıcılık ustası odaya selam olsun

Bütün bunlar odanın tahmin edilemeyen, öngörülemez bir yazar olma sevdasından kaynaklanıyor. Adamın yazıp yazabileceği bütün senaryoları saolsun teorici arkadaşlarımız yazdı, haliyle oradan biri çıkıp ben tutturdum demesin diye Oda böyle bir yola gitti.

Öngörülemez olmak önemli. Yoksa gerçekten şöyle bir hikayenin anlamı yok. Dümdüz baktığında zor olan bu, hikayeyi bu kadar çıkmaza sokup, tabansız dayanaksız bir senaryo oluşturmak.
Yüzde yüz katılıyorum, kimse bilemedi, ben çok başkayım mesajı vermek için yaptığını düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık