Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Newcomb Paradoksu

Bu paradoksa ek olarak, Buridan'ın Eşeği Paradoks'unu da düşünebilirsiniz. Dolaylı yoldan bu paradoks ile bağlantılı sayılır. O da şudur;

Sağında bir demet ot ve solunda da aynı kalitede ve miktarda bir demet ot olan ve her iki demete de tam olarak aynı mesafe uzaklıkta duran bir eşek rasyonel bir seçim yapamaz. Zira sağ tarafı sol tarafa tercih etmesi için bir sebep yoktur, yine sol tarafı sağ tarafa tercih etmesi için de bir sebep yoktur, Dolayısıyla açlıktan ölecek duruma gelir. Eşeğin seçim yapamadığı için açlıktan ölmek üzere olduğunu gören Buridan kendi kendine "Bari bir demet otu eşeğe doğru yaklaştırayım da, birini seçmesi için sebebi olsun" der. Fakat hangi ot demetini yaklaştıracağına kendisi de karar veremez. Çünkü ortada iki ot demetinden herhangi birini seçmesi için görünür bir sebep yoktur.

Bu paradoksa ek olarak, Buridan'ın Eşeği Paradoks'unu da düşünebilirsiniz. Dolaylı yoldan bu paradoks ile bağlantılı sayılır. O da şudur;

Sağında bir demet ot ve solunda da aynı kalitede ve miktarda bir demet ot olan ve her iki demete de tam olarak aynı mesafe uzaklıkta duran bir eşek rasyonel bir seçim yapamaz. Zira sağ tarafı sol tarafa tercih etmesi için bir sebep yoktur, yine sol tarafı sağ tarafa tercih etmesi için de bir sebep yoktur, Dolayısıyla açlıktan ölecek duruma gelir. Eşeğin seçim yapamadığı için açlıktan ölmek üzere olduğunu gören Buridan kendi kendine "Bari bir demet otu eşeğe doğru yaklaştırayım da, birini seçmesi için sebebi olsun" der. Fakat hangi ot demetini yaklaştıracağına kendisi de karar veremez. Çünkü ortada iki ot demetinden herhangi birini seçmesi için görünür bir sebep yoktur.
Yalnız bu tamamen teorik.:D

Bir karar her zaman değişebilir, aslında teoride üstün zekanın insanın alacağı kararı bilebilmesi mümkün değildir. Çünkü bir insan sonsuza kadar vereceği kararı düşünebilir.
İnsanı bir makine olarak tahmin edilebilir görmek mümkün değildir. Sonuçta kaybedebilme şansı varsa bir seçenek her zaman bir diğerini doğurur. O yüzden belirsiz ve sonsuzdur, doğru.

Uzaylılar parayı koymayabiliride kaybettin beni, nasıl beni kazıklamaya çalışır bu uzaylılar. Uzaydada hiç ahlaklı adam kalmamış. :D

Uzaylılar parayı koymayabiliride kaybettin beni, nasıl beni kazıklamaya çalışır bu uzaylılar. Uzaydada hiç ahlaklı adam kalmamış. :D
"Uzaylılar parayı kesin olarak koyacaklar" deseydim, sorunun bir anlamı kalmazdı. Fakat koymama ihtimallerini ortaya atınca, soru senin ne kadar risk alabileceğin kısmına geliyor. Seçenekler belli;

Ya iki kutuyu da alır, bir milyon bin dolar kazanırsın.
Ya iki kutuyu alırsın biri boş çıkar, elinde bin dolar kalır.
Ya tek kutuyu seçer ve bir milyon dolar kazanırsın.
Ya tek kutuyu seçer ve hiçbir şey kazanamazsın.

Soruyu anlayıp anlamadığımdan emin değilim.

Soru "Her tercihimizi hesaplayan bir makinenin hesaplayamayacağı bir tercihte bulunabilir miyiz" mi?

Bu soruyu bir kadın ortaya atmıştı sanırım görünce hatırladım.Yüksek Iq sahibi ünlü biri.Cevabı varsa da hatırlamıyorum ama garantici olanlar kaçırıyor risk alanlar kazanıyor kısaca.Tabii işin mantık ve felsefe boyutu farklıdır kafa yormak lazım.

Soruyu anlayıp anlamadığımdan emin değilim.

Soru "Her tercihimizi hesaplayan bir makinenin hesaplayamayacağı bir tercihte bulunabilir miyiz" mi?
Makine değil, makine olursa soruyu tam karşılamaz. Neredeyse kusursuz ve neredeyse yapacağın her tahmini önceden bilebilen bir varlık var karşında. Sen alacağın bir kararla onun tahmin yeteneğinin ötesine nasıl geçersin? Sen bir karar aldığında bunu kendin mi almış olacaksın, yoksa onun tahmin yeteneğinin ötesine geçebilmek için onun iradesine bağlı olarak mı alacaksın?

"Uzaylılar parayı kesin olarak koyacaklar" deseydim, sorunun bir anlamı kalmazdı. Fakat koymama ihtimallerini ortaya atınca, soru senin ne kadar risk alabileceğin kısmına geliyor. Seçenekler belli;

Ya iki kutuyu da alır, bir milyon bin dolar kazanırsın.
Ya iki kutuyu alırsın biri boş çıkar, elinde bin dolar kalır.
Ya tek kutuyu seçer ve bir milyon dolar kazanırsın.
Ya tek kutuyu seçer ve hiçbir şey kazanamazsın.
Hmm bu namuzsuz uzaylılarada güven olmaz ben şahsen 1 kutu alırdım, sonuçta 1000 dolar 8 milyar para çok bir iş görmez ama milyon doları kazanırsam ev falan alınabilir. Bu arada milyon dolarında pek değeri kalmadı eskisi gibi. :bilmem:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık