Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Meksika Uyuşturucu Savaşı

ABD'nin dünyanın öbür ucuna müdahaleleriyle Meksika'ya müdahalesini bir tutmamak lazım. Dünyanın öbür ucunda kendi ülkesiyle doğrudan bağlantılı olaylara müdahale etmiyor, doğrudan kendisini etkileyen bir durum yok. Kaldı ki 2001 yılından bu yana Afganistan'da ABD ve NATO'ya üye ülkelerin askerleri var ve hala Taliban bitirilebilmiş değil. Bunun yanında ABD yine o abarttığınız ezici gücüyle girdiği Vietnam'dan yenilgiyle ayrılmıştır. Bunun yanında 2003 yılında müdahale ettiği ve 2011 yılında büyük oranda askeri varlığını çektiği (Tamamını çekmedi askerleri hala Irak'ta bulunuyor.)ve kayda değer bir değişimin olmadığı Irak'ta yine 2011 yılında IŞİD ortaya çıkmıştır.

Tüm bunların yanında ABD polislerinin ve memurlarının da işin için de olduğunu, olası bir müdahalesinde ABD içinde de irili ufaklı çatışmaların ve bombalı eylemlerin olacağını, ABD ordusunun Meksika'ya girmesi halinde bir çok insan hakları ihlalinin olacağını ve kartellerin halkı zorla ya da propagandayla kendi yanlarında çatışmaya dahil ederek güçlerini arttırabileceğini, iyi-kötü var olan mevcut devlet otoritesinin ortadan kalkacağını ve bu güç boşluğunun da doğrudan ABD'yi hedef alan bir terör örgütünün doğmasına zemin hazırlayacağını hesaba katmak gerek. Şuanda ABD'ye bu olayların en büyük zararı göçmen akınları. Kaldı ki bu göçmen akınları da büyük oranda Güney Amerika'dan gelmekte. Bu göçmen akının önüne geçmek için de geçen yıl Meksika hükümetiyle antlaşma imzaladılar. Antlaşma ne kadar etkili olur onu bilmem ama resme bakıldığında ABD'nin ne müdahale etmeye ihtiyacı var ne müdahale edince elde edeceği bir kazancı ne de müdahale ettiğinde kartelleri bitireceğinin garantisi var.

Hatta iddia ediyorum ki ABD'nin Meksika'ya olası bir müdahalesi, ABD ekonomisinin çok büyük yara almasına ve şuanda bulunduğu, güç kutuplarından birinin liderliği konumunu kaybetmesine neden olacak derecede etkiler doğurabilir.

Tüm bu sebeplerle ABD, kartelleri bitirmek için Meksika'ya müdahale etmeyi bırakın, bu düşünceyi aklından bile geçirmez.
Ben de aslında bunu anlatmaya çalıştım. Amerika çok güçlü bir devlet olsa da, kartel denilen oluşumlar tek bir çatı altında birleşmiş bir örgüt olmadığı için sonu gelmeyecek bir savaşın içinde bulur kendini. Örnek verdiğin IŞİD ve Taliban'dan farklı olarak, kartellerin elinde bu savaşı sürdürecek kadar çok para ve adam kaynağı var.

Ben de aslında bunu anlatmaya çalıştım. Amerika çok güçlü bir devlet olsa da, kartel denilen oluşumlar tek bir çatı altında birleşmiş bir örgüt olmadığı için sonu gelmeyecek bir savaşın içinde bulur kendini. Örnek verdiğin IŞİD ve Taliban'dan farklı olarak, kartellerin elinde bu savaşı sürdürecek kadar çok para ve adam kaynağı var.
Evet, bu söylediğin de önemli bir etken, benim aklıma gelmemişti bu durum. Kendi başlarına mücadele etme kapasitelerinin olması, kartelleri bildiğimiz anlamda terörist örgütlerden daha tehlikeli bir konuma getiriyor.

Editlendi.

Evet, bu söylediğin de önemli bir etken, benim aklıma gelmemişti bu durum. Kendi başlarına mücadele etme kapasitelerinin olması, kartelleri bildiğimiz anlamda terörist örgütlerden daha tehlikeli bir konuma getiriyor.

Editlendi.
Savaşın en önemli unsuru paradır. Paran varsa asker de olur, yeterli mühimmat da. Zaten resmi raporlara göre kartellerin elinde sadece ağır savaş araçları yok.

Savaşın en önemli unsuru paradır. Paran varsa asker de olur, yeterli mühimmat da. Zaten resmi raporlara göre kartellerin elinde sadece ağır savaş araçları yok.
Şehir içinde çatışan, gerilla tektikleriyle savaşan bu oluşumların ihtiyacı da yok zaten zırhlı araçlara.

Karteli değil toprakları vurur 10 sene ot olmaz ot olmazsa uyuşturucuda olmaz olsada biter nihayet.Giriş çıkışlarıda sağlamlaştırdınmı tamam işte :)
Yalnız ticareti yapılan uyuşturucu Meksika'da üretilmiyor, Güney Amerika'dan geliyor. Meksika kullanılmadan önce Güney Amerika'daki karteller Yucatan Körfezi'ndeki adaları satın alıyor, buralara havaalanı yaptırıyor ve uçaklarla uyuşturucu sevkiyatı gerçekleştiriyordu. İlk Guadalajara Karteli bu işi Meksika üzerinden yapmaya başlayınca bu yöntemden vazgeçiliyor.

Bu adamlar gerekirse kilometrelerce tünel kazar, yine de o uyuşturucuyu istedikleri yere sokar. O yüzden böyle saçma sapan fikirleri tartışmaya hiç gerek yok.

Yalnız ticareti yapılan uyuşturucu Meksika'da üretilmiyor, Güney Amerika'dan geliyor. Meksika kullanılmadan önce Güney Amerika'daki karteller Yucatan Körfezi'ndeki adaları satın alıyor, buralara havaalanı yaptırıyor ve uçaklarla uyuşturucu sevkiyatı gerçekleştiriyordu. İlk Guadalajara Karteli bu işi Meksika üzerinden yapmaya başlayınca bu yöntemden vazgeçiliyor.

Bu adamlar gerekirse kilometrelerce tünel kazar, yine de o uyuşturucuyu istedikleri yere sokar. O yüzden böyle saçma sapan fikirleri tartışmaya hiç gerek yok.
Uçaklardan gelirken kontrol edilmiyormu peki nasıl oluyor ?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık