Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Yahu arkadaşlar Osmanlı hakkında yazmak niye siyasi veya dini tartışmayla alakalı olsun?

Osmanlı her imparatorluk gibi doğdu, büyüdü ve yok oldu. Osmanlı padişahı hakkında yazı yazmanın din ve güncel siyaset ile alakası ne?

Ben yazdığım mesajda dini bir içerik belirtmedim, güncel siyaset üzerinden referans da vermedim. Yapmayın gözünüzü seveyim.
Ben siyasi ve dini bir noktaya taşımadığını düşünüyorum.

Ama Osmanlı'yı yorumlayış şeklinde bu ikisinden birinin ya da her ikisinin de etkili olduğunu düşünüyorum açıkcası.

Eğitimde geri olunca bu tarz şeylerde geri kalmak normal zaten çocuklar yarış atı gibi daha İstiklal Marşını bilmeden ortaokulu geliyorlar. Ülkenin marşını okumaktan acizler ama notlar hep 100 100 çünkü ilk okuldan bu yan çocuklar yarış atı gibi yetişiyor , adamlar taaaa el kadar çocuklara deneme deneme diye baskı yapıyor. Adam gibi sanatsal , etkinlikler yok. Haftada bir saat resim ve müzik ilkokulda zaten işlenmiyor bu dersler. Günlük 7 saat ders, 40 dakika. Çok fazla aynı dersin bir kaç tane türevi var. Gına geldi artık. Kapansın okul xd

Eğitimde geri olunca bu tarz şeylerde geri kalmak normal zaten çocuklar yarış atı gibi daha İstiklal Marşını bilmeden ortaokulu geliyorlar. Ülkenin marşını okumaktan acizler ama notlar hep 100 100 çünkü ilk okuldan bu yan çocuklar yarış atı gibi yetişiyor , adamlar taaaa el kadar çocuklara deneme deneme diye baskı yapıyor. Adam gibi sanatsal , etkinlikler yok. Haftada bir saat resim ve müzik ilkokulda zaten işlenmiyor bu dersler. Günlük 7 saat ders, 40 dakika. Çok fazla aynı dersin bir kaç tane türevi var. Gına geldi artık. Kapansın okul xd
Bu biraz öğretmene de bağlı 'hocam' Tabi okulun imkânları da önemli.

Yani ilkokulda müzik dersi işliyorduk biz. Hocamız iyi ud çalıyordu, birkaç kişiye biraz öğretti. Sonra yerine gelen hocanın alakası yoktu 3-5 nota gösterdi( tahataya çizdi), koro halinde birkaç kez şarkı söyletti o kadar.

Resim dersine gelince, ben hayatım boyunca ara karnede 1 notunu ilk ve son kez ortaokulda resim dersinde gördüm. Resmim kötü olduğu için değil (zaten yeteneğim yok orası ayrı konu), kırtasiyeden satın alınmış kartpostalları fon kartonunun üzerine yapıştırmanın sanat olmayacağını söyleyip uygulamayı reddettiğim için. :D

Lisedeyse müzik ya da resim dersinden birisini seçecektik ve ben hiç yeteneğimin olmadığı resim yerine belki yeteneğim vardır diye müzik dersini seçtim. İlk başta herkes gitar çalmayı öğreniyordu, hocanın özel talebi üzerine. Daha sonra başka alanları deneyen oldu. Hoca kimiyle saz dersi, kimiyle keman, kimiyle piyano dersi yapıyordu. Tabi ben çok da ilgimi çekmediğimi fark ettiğim ve gitarda bar ile yapılan notaları yapmayı beceremediğim için gitarı da bıraktım. Diğerleriyle de uğraşmak istemedim. Ama hemen karşımızdaki kız meslek lisesine baktığımız zaman dersin öğretmeni bile enstrüman çalmayı bilmiyordu. Ne öğretsin ki?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık