Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Osmanlı hanedanının Kayı soyundan geldiği ile ilgili ilk kayıt 1440 yılında yapılıyor. Devletin kuruluşunda 150 yıl sonra ilk kez ne hitmekse bu hanedan, Türklerde kutsal kabul edilen Oğuz hanedanından gelmiş oluveriyor. Sence bunun sebebi nedir? Neden kurulduğu gibi biz oğuz soyundanız demediler de 150 yıl beklediler? Ta Orta Asya'dan Timur diye bir adam gelip siz kim sultanlık kim diye onlara saldırdığı, itibarlarını yerle bir ettiği, devletlerini dağıttığı için olabilir mi?
Oğuz soyundan geldiklerini iddia eden tek kaynaklar Hanedanın kendi tarihçileri tarafından yazılmış şeyler ve hepsinin de belli zamanlarda hanedanın otoritesini arttırmak için yazıldığı anlaşılıyor.
Bunun gerçek olması da hiçbir şeyi değiştirmez. Oğuz soyundanım, Cengiz soyundanım, peygamber soyundanım, kutsalım ben diye havalanan hanedanlar bile sonradan Osmanlı hanedanının vassalı oldular, padişahından da emirler aldılar sonuçta. Şimdi de kutsal olan direkt Osmanlı hanedanı. Bundan 500 yıl sonra yeni bir monarşi dönemi başlasa, Anadolu'da devlet kuran herkes ben Osmanlı soyundanım diye kendini legalize etmeye çalışır.
Kimse kutsal falan değil, kimse ulvi bir amaç için seçilmedi. Hepsi otorite ve güç peşinde insanlar bunların, abartmaya ve yüceltmeye gerek yok.

Alttaki paragraf tamamen seni bağlıyor bu arada Alpa, ne kadar inkar etsen de. Doğrudan savunmaya geçiyorsunuz en ufak bir şey söylendiğinde. Bunun sebebi de Osmanlı'ya İslami bir kutsiyet addediyor olmanız. Bu kutsiyetin kaynağı da 20. yüzyılın bütün siyasal islamcıları.
Ki zaten birkaçı haricinde İslamcıların çoğu beş para etmez

Osmanlı hanedanının Kayı soyundan geldiği ile ilgili ilk kayıt 1440 yılında yapılıyor. Devletin kuruluşunda 150 yıl sonra ilk kez ne hitmekse bu hanedan, Türklerde kutsal kabul edilen Oğuz hanedanından gelmiş oluveriyor. Sence bunun sebebi nedir? Neden kurulduğu gibi biz oğuz soyundanız demediler de 150 yıl beklediler? Ta Orta Asya'dan Timur diye bir adam gelip siz kim sultanlık kim diye onlara saldırdığı, itibarlarını yerle bir ettiği, devletlerini dağıttığı için olabilir mi?
Oğuz soyundan geldiklerini iddia eden tek kaynaklar Hanedanın kendi tarihçileri tarafından yazılmış şeyler ve hepsinin de belli zamanlarda hanedanın otoritesini arttırmak için yazıldığı anlaşılıyor.
Bunun gerçek olması da hiçbir şeyi değiştirmez. Oğuz soyundanım, Cengiz soyundanım, peygamber soyundanım, kutsalım ben diye havalanan hanedanlar bile sonradan Osmanlı hanedanının vassalı oldular, padişahından da emirler aldılar sonuçta. Şimdi de kutsal olan direkt Osmanlı hanedanı. Bundan 500 yıl sonra yeni bir monarşi dönemi başlasa, Anadolu'da devlet kuran herkes ben Osmanlı soyundanım diye kendini legalize etmeye çalışır.
Kimse kutsal falan değil, kimse ulvi bir amaç için seçilmedi. Hepsi otorite ve güç peşinde insanlar bunların, abartmaya ve yüceltmeye gerek yok.

Alttaki paragraf tamamen seni bağlıyor bu arada Alpa, ne kadar inkar etsen de. Doğrudan savunmaya geçiyorsunuz en ufak bir şey söylendiğinde. Bunun sebebi de Osmanlı'ya İslami bir kutsiyet addediyor olmanız. Bu kutsiyetin kaynağı da 20. yüzyılın bütün siyasal islamcıları.
Kimseye kutsal diyen yok zaten. Ama yermek için sokak ağzıyla bunlar at hırsızı idi şeklinde tarih bilgisi veriliyor. Öyle şansa toplandılar devlet oldular felan gibisinden beyanlar var.

Benim karşı olduğum nokta belli. Olayın basite alınması Osmanlı ile ilgili her şeyi gömme durumu var. Bunun karşısında olmak Osmanlı seviciliği değil. Kutsiyet atfetmek de değil.

Ben objektif olmayan salt nefret içeren söylemlerin karşısındayım sadece.

Yarım yamalak bilgilerle tarih elestirisine karşıyım.

Sırf bu yüzden yazanlar da var kabul ediyorum ama bu sefer Çerlo haklı.

Osmanlı da diğer hanedanlar gibi bir hanedanlıktı iyisiyle, kötüsüyle devrini tamamlayıp kapandı. Eğer mevcut politikaları soy gerektirirse soyu ön plana çıkarırlar başka bir şey gerektirirse o gereken olguyu ön plana çıkarırlar.

İşin özeti osmanlı her halükarda çok rezildi diyenlerle onu kutsallaştırmaya çalışanlar aynı derecede moronlar.
Ben buna katılıyorum. Kutsal değildi. Cherlo ben kutsallaştıryormusum diyor. Bir tane öyle bir mesajım yok.

Ben bana katılıyorum. Kutsal değildi. Cherlo ben kutsallaştıryormusum diyor. Bir tane öyle bir mesajım yok.
Bu durduğun yere göre değişebiliyor mesela bazı insanlar Osmanlı konusunda çok hassaslar, Osmanlı yerme konusunda o yüzden birileri lehte bir şey yazınca o lehte yazanı direkt belli bir çevrenin içine dahil ediyorlar.

Son dönem iktidar çok fazla Osmanlı işine girişiyor bu da onların politiklarına fayda sağlıyor tabi bir kitle de var o kitlenin içinde osmanlıyı kutsal sayanlar da çok.

Örneğin bir arkadaşım Mehmet Akif'i çok severdi ama geçen günlerden birinde, Mehmet Akif'in Abdülhamit Han ile ilgili bazı sözler söylemiş diye neredeyse adama küfürler savuracaktı. Niye böyle yapıyorsun dediğimde de Abdülhamit Han'ını büyük bir konuma koyduğunu anlayabiliyordum.

Kısacası durduğun yere göre seni farklı konumlandıranlar hep oluyor mesela ben bu konuda Osmanlıyı bazı yerlerde överken osmanlı fanı olurken bazı yerlerde yererken osmanlıdan nefret eden olabiliyorum.

Bu durduğun yere göre değişebiliyor mesela bazı insanlar Osmanlı konusunda çok hassaslar, Osmanlı yerme konusunda o yüzden birileri lehte bir şey yazınca o lehte yazanı direkt belli bir çevrenin içine dahil ediyorlar.

Son dönem iktidar çok fazla Osmanlı işine girişiyor bu da onların politiklarına fayda sağlıyor tabi bir kitle de var o kitlenin içinde osmanlıyı kutsal sayanlar da çok.

Örneğin bir arkadaşım Mehmet Akif'i çok severdi ama geçen günlerden birinde, Mehmet Akif'in Abdülhamit Han ile ilgili bazı sözler söylemiş diye neredeyse adama küfürler savuracaktı. Niye böyle yapıyorsun dediğimde de, Abdülhamit Han'ını büyük bir konuma koyduğunu anlayabiliyordum.

Kısacası durduğun yere göre seni farklı konumlandıranlar hep oluyor mesela ben bu konuda Osmanlıyı bazı yerlerde överken osmanlı fanı olurken bazı yerlerde yererken osmanlıdan nefret eden olabiliyorum.
600 sene hüküm sürmüş bir İmparatorluk. Her telden padişahı olmuş. Yanlışı var doğrusu var güzel şeyleri var kötü şeyleri var. Kimse mükemmel değil. Ama adamların Osmanlı yererken İngiliz Fransız övmesi komedi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık