Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Günümüz Manga Çeviri Gruplarının Durumu

Manga gruplarının güncel durumundan memnun musunuz?

• Evet.

Kullanılan: 4 16.0%
  • Hayır.

Kullanılan: 14 56.0%
  • Türkçe manga takip etmiyorum.

Kullanılan: 7 28.0%

• Kullanılan toplam oy
    25
  • Anket kapatılmış .
Çok fazla kitlesi olan yaoi yuri shoujo safsatası var, farklı bir şey çevireyim düzenleyim diyorsun ama okunmuyor, kimsenin ilgisini çekmiyor, kaslı yakışıklı erkek ve tanrıça güzelliğindeki kızlar daha çok ilgilerini çekiyor bazı kitlelerin, garipsiyorum bazen.

Çeviri gruplarında en fazla sinir olduğum özellik tekelcilik. Bir seriyi başta o çevirmişse tekeline aldığını sanıyor. Kurallar filan bile koymuşlardı sanırım kendi aralarında.

Onun dışında gey mangası ya da shojo(ki Code Geass, Akatsuki no Yona, Natsume, Nana gibi seriler bile shojo ve bir çok güzel shojo seri var) çevirmek ayıp bir şey değil. İçeriğin kalitesine göre değişir bu türleri çeviren illa çöp çevirmiş olmuyor. Türcülük en saçma şey. Bir seri yaoi ya da shojo diye kötü olduğu anlamına gelmez. Bu çeviri gruplarından daha saçma bir bakış.

Onun dışında evet çok saçma şeyler çevriliyor.

Son düzenleme:
Çeviri gruplarında en fazla sinir olduğum özellik tekelcilik. Bir seriyi başta o çevirmişse tekeline aldığını sanıyor. Kurallar filan bile koymuşlardı sanırım kendi aralarında.

Onun dışında gey mangası ya da shojo(ki Code Geass, Akatsuki no Yona, Natsume, Nana gibi seriler bile shojo ve bir çok güzel shojo seri var) çevirmek ayıp bir şey değil. İçeriğin kalitesine göre değişir bu türleri çeviren illa çöp çevirmiş olmuyor. Türcülük en saçma şey. Bir seri yaoi ya da shojo diye kötü olduğu anlamına gelmez. Bu çeviri gruplarından daha saçma bir bakış.

Onun dışında evet çok saçma şeyler çevriliyor.
Reis ben shojoya karşı değilim.Birkaç fansuba gir anlarsın.Gerçekten cinsel içerikli filmlerin manga versiyonu.Çok iğrenç şeyler gördüm.

Reis ben shojoya karşı değilim.Birkaç fansuba gir anlarsın.Gerçekten cinsel içerikli filmlerin manga versiyonu.Çok iğrenç şeyler gördüm.
Onlar var tabii ki canım. Demek istediğim türcülük yanlış bir şey. Seinen iyidir, shojo kötüdür ya da x kötüdür. Genellemeleri yanlış buluyorum.

Yoksa evet dediğin türde de çok var.

Yarım bırakma konusuna katılıyorum. Mesela ben bir seriyi çevirmek istediğim zaman okunur mu diye bakmam asla, beğendiysem yaparım ve kimse okumasa da sonuna kadar devam ederim. Hatta bilen bilir, yarıda kalmış bir sürü seriyi de bitirmişliğim vardır. Manga çeviren kişilerin çoğunun olaya yaklaşımı yanlış bence, sorun da buradan kaynaklanıyor.

Yarım bırakma konusuna katılıyorum. Mesela ben bir seriyi çevirmek istediğim zaman okunur mu diye bakmam asla, beğendiysem yaparım ve kimse okumasa da sonuna kadar devam ederim. Hatta bilen bilir, yarıda kalmış bir sürü seriyi de bitirmişliğim vardır. Manga çeviren kişilerin çoğunun olaya yaklaşımı yanlış bence, sorun da buradan kaynaklanıyor.
Bende aynı fikirdeyim.Benim çözemediğim işin ucunda bir para kazanma vb. olmadığı halde tutmadığı için seri bırakılması.Bu türk dizisi değil sonuçta para kazanmayınca bırakılsın.

Güzel seri yapan manga fansubları neredeyse bir elin parmaklarını geçmez. Çoğu fansub kendini tekrar eden webtoonlara kaydı. Okuyucusu çok olsa da serilerin hep aynı olması ayrıca renkli olması okuyucuların ayrım yapamamasına neden oluyor. Manga fansubları çökmek üzere.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık