Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Gotham Tasvirleri

Batman'i herkes bilir, bu yüzden onun şehri olan Gotham City'yi de herkes bilir. Gotham City genelde karanlık, sokaklarından zift akan, içinde yeşillik namına çimen bile bulunmayan, yağmurlu ve sisli, gotik unsurların her yere sindiği, gündüz bile karanlık havasından kurtulamadığı, siyah renkli denize sahip bir şehirdir. Şehrin görüntüsü bile insana sıkıntı verir. Suç her yerde kol gezer, geceleri sokakları çok tehlikelidir. Dünyanın en kötü suçlularının ilk tercih ettiği şehirdir. Tüm yönleri ile Metropolis'in zıttı konumdadır.

Gotham City, her Batman filminde farklı tasvir edilmiştir. Bir tanesi rezil bir şey olduğundan, onu hiç katmıyorum. O yüzden sadece üç filmdeki şehirleri kıstas alacağım.

Gotham'ın çizgi romandaki hâli:

İlk olarak Tim Burton'un şehrine bakalım. Şehrin genel görüntüsü:

Sokaklarından iki kare:

Tim Burton'ın çıkardığı şehir, çizgi romandaki ile epey örtüşmektedir. Kasvetli hava, yağmurlu gökyüzü, hep karanlık olması gibi unsurlar iyi işlenmiş.

İkinci olarak Joel Schumacher'in şehrine bakalım. Şehrin genel görüntüsü:

Şehrin içinden bir kare:

Üçlü içinde bana göre en kötü olan tasvirdir. Şehir fazlası ile renklidir. Renksiz olsa, o kadar kötü durmayabilirdi. Ancak tasarımda bazı sıkıntılar var. Gökdelen büyüklüğünde heykeller ve gökdelenlerin arasından geçen yüksek köprüler eğreti durmuş.

Son olarak Christopher Nolan'ın şehrine gelelim. Şehrin genel görüntüsü:

Nolan'ın şehri için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü seri boyunca şehir sürekli değişmiştir. Batman Begins'te gerçeğe en yakın Gotham City'yi gördük, çünkü efekt ya da set değil, gerçek bir şehrin üzerine kurulmuş bir Gotham vardı. Ancak son filmde Gotham'ın New York'tan hiçbir farkı yoktu. Gayet güllük gülistanlık, karanlık bir havaya sahip olmayan sıradan bir şehir gibiydi. O yüzden Nolan'ın sadece ilk filmindeki şehri esas alıyorum.

Gotham dizisindeki Gotham şehri

Son olarak Batman v Superman'deki Gotham şehri.

Son düzenleme:
Nolanın filmleri daha iyi olsa bile şehrin hakkını ve atmosferini Tim Burton'ın verdiğini sanıyorum önceki Batman filmlerini izlememiş olsamda.Çünkü bu yönetmen hakikaten gotik temayı,masalsı öğeleri çok iyi işliyor.Adamın uzmanlık alanı bile diyebiliriz.Şimdiye kadar beğenilen çoğu filminde bu şekilde beğeni topladı.Fantastik bir anlatım biçimi izliyor.Şehir dizaynından çok anlamasamda bu sebeplerden ötürü Tim burton derim.

Tim Burton ve Joel Schumacher'in filmlerini izlemedim ama görselleri göz önüne alınca Burton'un şehri bariz şekilde ön plana çıkıyor, zaten tam onun tarzı bir iş, o da hakkını vermiş..

Tim Burton'un ki tam olmuş bence.Çünkü çizgi romanda da şehirden bunaltıyor,nefret ettiriyordu.Karanlık havası,uzaktan görünüşü modern ve estetik görünse de sokaklarında tam tersi olması gibi unsurları iyi yansıtmış.
İçi daralıyor insanın.

Tim Burton
tabiki adamın yaptığı filmlere bakarsak Bettlejuice veya ölü gelin gibi gotik havayı en iyi yansıtanın o olduğu açık ara belli :oleyo2:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık