Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Spor Konusu

Ne merak ediyorsun ?
Türk dövüş sanatları hakkında araştırma yapmak istiyorum. Pervane ryu do, Sayokan, Yesüken, Sanguchi, Wakazumurai ve Yağlı güreş'in dünya standartlarında yeri nedir ? Wikipedi'nin İngilizce ve Japoncasına baktığımda; Yağlı Güreş dışında pek dövüş sanatımız yok. Azerbaycan wikisinde de Alpaqut ve Sayokan'ı görüyorum. Farklılıklar çok ve wikipedi de nesnel kaynak olmak için yeterli değil. Bu yüzden global çapta Türk dövüş sanatları için nesnel kaynak bulmak mümkün mü ? Global standartları nedir bir fikrin var mı ?

Türk dövüş sanatları hakkında araştırma yapmak istiyorum. Pervane ryu do, Sayokan, Yesüken, Sanguchi, Wakazumurai ve Yağlı güreş'in dünya standartlarında yeri nedir ? Wikipedi'nin İngilizce ve Japoncasına baktığımda; Yağlı Güreş dışında pek dövüş sanatımız yok. Azerbaycan wikisinde de Alpaqut ve Sayokan'ı görüyorum. Farklılıklar çok ve wikipedi de nesnel kaynak olmak için yeterli değil. Bu yüzden global çapta Türk dövüş sanatları için nesnel kaynak bulmak mümkün mü ? Global standartları nedir bir fikrin var mı ?
su saydığın sporları ilk defa duyuyorum. herhangibir yabancı kaynakta olmamasına şaşmamalı.

Uzak doğu dövüş sanatlarına baktığında temeli aynı aslında. Bazılarında bacak hareketleri öndeyken bazılarında el-kol hareketleri. Kung-fu türevlerinde hareketler karışık zaten. Bu dövüş sanatlarının bile dünyaya açılması , dünyaca bilinmesi kolay olmadı. Bruce Lee , Jackie Chan gibi insanlar sayesinde tanındılar. Keza Avrupa tarafında Kick-boks , boksta aynı şekilde Van Damme , Muhammed Ali sayesinde çok bilinir oldu. Tabi bunlar bile hemen olmadı. Uzun bir süreç aldı.

Lee'nin Jeet Kun do mesela. Temel sanatların belki alt dalı sayılabilecek disiplin olduğu için münferit kaldı hep. Saydıklarında öyle aslında. Köklü bir geçmiş , anlatı olmadığı için yumuşak kaldılar. Bilgi bulunmaması normal. Bizde yağlı güreş, kültür olduğu için diri kalmış yoksa onda da eski popülerlik kalmadı. Markalaşma olmayınca eriyip gidersin ya aynen böyle bir durum söz konusu.

Birde bizde dövüş değilde , savaş sanatları daha ön planda. Kılıç , taktik , savaşçılar gibi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 2, Ziyaretçi: 3)

• Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
    Tasarım Korsanfan V.6.0
    Yukarı Çık