Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Spoiler Konusu 1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mevzuyu çözdüm galiba hacı!

Edward Newgate Avrupa sosyalizmidir. Yıkılır ama ayakta ölür. Bir çağı kapatan Berlin Duvarı gibidir.

Big Mom Stalin, Totto Land Sovyetler Birliğidir. Bir açlık krizi sırasında mutlulukla kendi çocuklarını yemiştir. Tüm yurttaşlar bir arada ve mutlu gibi yaşasa da, öz itibariyle ömürlerinden çalınmaktadır.

Kaidô Mao dur. Wanonun işgali Japonya-Çin savaşının tersten okumasıdır. En nihayetinde dibine kadar kirlenip el altından herkesle ticaret yapmakta, vatandaşlar üzerinde korkuyla hüküm sürmektedir.

Shanks bir Troçki kişiliğidir. Herkesin bir meyvesi varken onun meyvesi yoktur. Heryolun adamıdır biraz, biraz ortayolcudur. Nihayetinde süpergüç amerika dünya hükümetiyle bile hoş-beşi vardır.

Roger direkt olarak Lenin dır. Teoriyi pratiğe dönüştürmüş, dostun düşmanın saygıyla andığı bir kraldır.

Marx ise Joy-Boy dur. Herşeyi başlatan ve taşlara kazıtarak manifestosunu bırakan adamdır. Herşey onunla başlar.

Luffy bu noktada Bakunin, Dragon ise yeni nesil güney amerika sosyalizmidir.

Ohara Paris Komünüdür örnegin. Vahşice bitirilir. Neredeyse mesajı çözümleyip bildirecekken ortadan kaldırılır. Ya da Water Seven esasta ilk kapitalist şehir devleti olan Venediktir ve teknolojisi ve bilimi cebren ve hile ile elinden alınmaya çalışılır.

Yakında bununla ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım. One Piece in politik bir okumasını yapmak lazım esasta...

Gece gece aklıma gelmişken kaçırmayayım dedim, bu da burda dursun.
Ben de her zaman Bigmom'ı K.Kore'ye benzetiyordum. En iyisini hep en üst tabakadakiler alıyor. Alt tabaka üst tabakadan hem korkuyor hem tanrı olarak görüyor.

karasakal kim peki?
Dostum vallahi Kropotkin ve Hegel arasında gidip geldim ama bence bambaşka bir göndermesi hatta roberispierre bile olabilir. Biraz yoğunlaşmak lazım üzerinde. Hatta Beyaz Sakalin dediği gibi kim jong-un falan da olabilir.
Ben de her zaman Bigmom'ı K.Kore'ye benzetiyordum. En iyisini hep en üst tabakadakiler alıyor. Alt tabaka üst tabakadan hem korkuyor hem tanrı olarak görüyor.
Evet Big Mom o sularda gidip geliyor ama bana daha çok SSBC gibi geldi.

Edward Newgate Avrupa sosyalizmidir. Yıkılır ama ayakta ölür. Bir çağı kapatan Berlin Duvarı gibidir.

Big Mom Stalin, Totto Land Sovyetler Birliğidir. Bir açlık krizi sırasında mutlulukla kendi çocuklarını yemiştir. Tüm yurttaşlar bir arada ve mutlu gibi yaşasa da, öz itibariyle ömürlerinden çalınmaktadır.

Kaidô Mao dur. Wanonun işgali Japonya-Çin savaşının tersten okumasıdır. En nihayetinde dibine kadar kirlenip el altından herkesle ticaret yapmakta, vatandaşlar üzerinde korkuyla hüküm sürmektedir.

Shanks bir Troçki kişiliğidir. Herkesin bir meyvesi varken onun meyvesi yoktur. Heryolun adamıdır biraz, biraz ortayolcudur. Nihayetinde süpergüç amerika dünya hükümetiyle bile hoş-beşi vardır.

Roger direkt olarak Lenin dır. Teoriyi pratiğe dönüştürmüş, dostun düşmanın saygıyla andığı bir kraldır.

Marx ise Joy-Boy dur. Herşeyi başlatan ve taşlara kazıtarak manifestosunu bırakan adamdır. Herşey onunla başlar.

Ohara Paris Komünüdür örnegin. Vahşice bitirilir. Neredeyse mesajı çözümleyip bildirecekken ortadan kaldırılır. Ya da Water Seven esasta ilk kapitalist şehir devleti olan Venediktir ve teknolojisi ve bilimi cebren ve hile ile elinden alınmaya çalışılır.

Yakında bununla ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım. One Piece in politik bir okumasını yapmak lazım esasta...

One Piece gibi hardcore idealizmin hakim olduğu seride Oda'nın materyalistlerden etkilendiğini hiç sanmam. :D

Koskoca bir yüzyılı tarihten silecek kadar büyük olaylar dönüyor. Ve hanım kızımız muhabbet açılana kadar bu konunun bahsini yapmıyor. Çok güzel

One Piece gibi hardcore idealizmin hakim olduğu seride Oda'nın materyalistlerden etkilendiğini hiç sanmam. :D
:hhh::alkis: eyvallah dostum güzel yakalayış :ehe: ancak her devrimci özünde idealisttir. Ya da Hegel'in adamını Odanın yan yatırışı da olabilir :)

Hatta teoriyi şöyle düzeltebilirim. Japonlar korsanlara wakozò derler, kaizoku esas itibariyle kore terimidir. Dışa kapalı bir feodal japonya gibi, dışa kapalı Kuzey Kore de esas itibariyle wano olabilir. Kaidô işgalci çin zihniyetini temsil ederken, orochi işbirlikçi kukla kim jong-il olabilir gibi.

Marx da neticede şiir yazıyordu. Kötü yazıyordu ama yazıyordu :)

Ek olarak Kozuki Toki rosa luxemburg dur :byee:

Senden şöyle son bölümlerle ilgili bir analiz almak iyi olurdu aslında.:gamyon:

Senden şöyle son bölümlerle ilgili bir analiz almak iyi olurdu aslında.:gamyon:
Bilgisayar harap oldu dönüşünü bekliyorum :( flashback bitince genel bir değerlendirme bir de Oden ve Herakles'in 12 Görevi paralelliği ile ilgili bir yazım var. O da gitti tabi :( hatta herakles in son görevde ölüler ulkesinden dönüşü ve girit boğasını penelope ye getirisiyle paralellik kurup oden=ryokugyu diye bir teori bile atacaktım ortaya. Ya tutarsa misali:)

Bir de bizim bu "Gece yarısı çocuğu" esasta japonya da diri diri yakılan bir japon robin hood u, bir halk kahramanı imis. Hatta bununla ilgili çok unlu bir "kabuki tiyatrosu" bile var capon ellerinde...

Bunu da değerlendirmek lazım tabi...

:hhh::alkis: eyvallah dostum güzel yakalayış :ehe: ancak her devrimci özünde idealisttir. Ya da Hegel'in adamını Odanın yan yatırışı da olabilir :)

Hatta teoriyi şöyle düzeltebilirim. Japonlar korsanlara wakozò derler, kaizoku esas itibariyle kore terimidir. Dışa kapalı bir feodal japonya gibi, dışa kapalı Kuzey Kore de esas itibariyle wano olabilir. Kaidô işgalci çin zihniyetini temsil ederken, orochi işbirlikçi kukla kim jong-il olabilir gibi.

Marx da neticede şiir yazıyordu. Kötü yazıyordu ama yazıyordu :)

Ek olarak Kozuki Toki rosa luxemburg dur :byee:
One Piece'e çeşitli metin okumalarının yapılması gerektiğini bende düşünüyorum. One Piece'in özünde realizme karşı bir savaş var gibi hissediyorum bu Bellamylerin bizimkilerin hayallerine gülmesi ve ardından gelen efsane Teach repliği One Piece budur benim için. Leap of Faith ve romantizm. Anarşizm yönünü de var tabi. God's natural enemy olayı. Ama yıllar içinde Oda'nın kafasındakiler değişmiş olabilir tabi.:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık