Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Sohbet

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
4. Sınıfım daha ama bildiğim bir şeyse cevaplamaya çalışırım.
Teşekkür ederim. Ben iş güvenliği uzmanıyım. İşçilerden birinde bir sağlık problemi yaşıyoruz. Bir anda yere düşüp bayılınca hemen işyeri hemşiresine kanını aldırıp laboratuvara gönderdik. Sonuca göre acil eritrosit süspansiyonu yapılması gerekiyor dendi. Fabrika Kocaeli’nde olduğu için hastaneye nakil işlemlerine başlayacağım ama bu işlem nasıl yapılıyor, yan etkileri neler oluyor bilmem gerekiyor işlemleri başlatırken. Şu an maalesef durumu netleştirene kadar risk sorumlusu ben oluyorum.

Teşekkür ederim. Ben iş güvenliği uzmanıyım. İşçilerden birinde bir sağlık problemi yaşıyoruz. Bir anda yere düşüp bayılınca hemen işyeri hemşiresine kanını aldırıp laboratuvara gönderdik. Sonuca göre acil eritrosit süspansiyonu yapılması gerekiyor dendi. Fabrika Kocaeli’nde olduğu için hastaneye nakil işlemlerine başlayacağım ama bu işlem nasıl yapılıyor, yan etkileri neler oluyor bilmem gerekiyor işlemleri başlatırken. Şu an maalesef durumu netleştirene kadar risk sorumlusu ben oluyorum.

Tanıyı hastane laboratuvarı koymadı mı zaten, acilse ambulans ile götürsünler.

Öncelikle geçmiş olsun. Nakil işlemlerini mi yoksa ES transfüzyonunu mu soruyorsunuz tam anlamadım. Hastaneye nakil nasıl gerçekleştiriliyor diyorsanız bilmiyorum, 112 ilgilenir büyük ihtimalle. ES transfüzyonu nedir, yan etkisi nedir derseniz belki o konuda yardımcı olabilirim ancak bunun da sizin sorumluluğunuz olduğunu sanmıyorum ama ben yine de söyleyim. ES transfüzyonu dediğimiz hastaya sadece alyuvar verilmesi, diğer kan içeriğinin verilmemesidir. Bu işlem yapılmadan önce cross match dediğimiz kan eşleşme testi yapılmalıdır. Bu test yapıldıktan ve gerekli kontroller sağlandıktan sonra transfüzyona başlanır. Genel olarak kan transfüzyonlarını da bir organ nakli gibi varsayıp ciddiye almak gerekir, birçok komplikasyonu olabilir ancak iyi yapılmış bir kan transfüzyonunda komplikasyon riski düşüktür. Zaten oluşacak bir komplikasyon ya anafilaksi, alerji gibi kaçınılmaz bir durumdur ya da yeterli kontrollerin yapılmadığı durumda gerçekleşecek hemolitik durumlardır. Ki bu durumların hiçbirinde sizin sorumlu olacağınızı sanmıyorum.

Sadece nakil için soruyorsanız, dediğim gibi maalesef kesin olarak bilmiyorum. Forumdaki diğer arkadaşlar yardımcı olabilir belki. Acil bir işlem dediğiniz için 112 de ilgilenir diye düşünüyorum.

Tanıyı hastane laboratuvarı koymadı mı zaten, acilse ambulans ile götürsünler.
Tanıyı işyeri hekimi koydu. Ambulans burada var zaten. Şu an stabil durum. Benim görevim gereği bunu raporlamam gerektiği için ben bu işlemin sürecini öğrenmek istiyorum. Buradaki arkadaşlardan daha önce bu işlemi yapan oldu mu gibi

Kan verecekler ya bir sebeple kanın hacmi yeterli ama hücrede ya da oksijen taşımasında bir düşüş olmuştur. Nedeninden önce bir toparlasın diye verirler. Başka kronik bir şeyi varsa orada bakılır zaten.
Senin açından tansiyon, şeker düşmesi vs ile benzer bir şey olması lazım sanırım. Arkadaşın bir çok sebeple bu duruma düşme ihtimali var o işe iş yerindeki hekim de muayene, tetkik yapmadan bir şey diyemez zaten.

Kan verecekler ya bir sebeple kanın hacmi yeterli ama hücrede ya da oksijen taşımasında bir düşüş olmuştur. Nedeninden önce bir toparlasın diye verirler. Başka kronik bir şeyi varsa orada bakılır zaten.
Senin açından tansiyon, şeker düşmesi vs ile benzer bir şey olması lazım sanırım. Arkadaşın bir çok sebeple bu duruma düşme ihtimali var o işe iş yerindeki hekim de muayene, tetkik yapmadan bir şey diyemez zaten.
Arkadaş işe başlayalı daha 2 hafta oldu. Başlarken tüm sağlık raporlarını alıyoruz. Aile genetiğini maalesef kendi verdiği bilgiler üzerine not alabiliyoruz. Acaba bir şey mi atladık endişesi taşıyoruz şu an. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Olabilecek her kusurun ilk sorumlusu işveren ikincisi ben oluyorum.

Arkadaş işe başlayalı daha 2 hafta oldu. Başlarken tüm sağlık raporlarını alıyoruz. Aile genetiğini maalesef kendi verdiği bilgiler üzerine not alabiliyoruz. Acaba bir şey mi atladık endişesi taşıyoruz şu an. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Olabilecek her kusurun ilk sorumlusu işveren ikincisi ben oluyorum.
Sürekli bir durum da olabilir tabi ama kendi de bilmiyor olabilir bir şey varsa da. Bizde istatistikler, sağlık verilerini saklama yeni yeni önem kazanan işler oldu.
Ama tabi özellikle acil haricinde normal bir muayeneye de gitsin kontrol yapsınlar. Hiçbir şey olmasa da içiniz rahatlar. Basit bir kansızlıktan çok daha ciddi şeylere kadar yazar kaynaklarda, bizi aşar kafadan bir şey demek ama bir uzman hematologa görünsün müsait bir zamanda.

Sürekli bir durum da olabilir tabi ama kendi de bilmiyor olabilir bir şey varsa da. Bizde istatistikler, sağlık verilerini saklama yeni yeni önem kazanan işler oldu.
Ama tabi özellikle acil haricinde normal bir muayeneye de gitsin kontrol yapsınlar. Hiçbir şey olmasa da içiniz rahatlar. Basit bir kansızlıktan çok daha ciddi şeylere kadar yazar kaynaklarda, bizi aşar kafadan bir şey demek ama bir uzman hematologa görünsün müsait bir zamanda.
Maalesef süreç bizim açımızdan da sıkıntılı oluyor. İki hafta önce hiç bir sorunu olmayan biri farklı şeylere maruz kalmış olabilir mi bu süre içinde araştırması oluyor. Sağlıklı bir raporlama yapmam gerektiği için bilgi almak istedim önceden. Çok sağolun @carpe d. em ve @Shakan . Bu şirkette şu kadar süre hiç iş kazası olmadı diye bir tabir var iş güvenliğinde. Benim sorumluluğumda da olmasını istemiyorum doğal olarak. Tekrar teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık