Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Geleceğin ABD'si Hangi Devlet Olacaktır?

Geleceğin ABD'si Hangi Devlet Olacaktır?

• Kullanılan toplam oy
    75
Herkese selamlar. Bu aralar alternatif tarih konusu açmak istiyordum ama aklıma fikir gelmeyince geleceğe yönelik bir konu açmak istedim.

Burda aklıma gelen ülkeleri yazacağım ama eğer eklenilmesi gerektiğini düşündüğünüz ülkeler olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Adaylar

Çin

Çin'in Afrika ülkelerinde büyük bir nüfuzunun olduğu bilinen bir gerçek. Bir Kuşak Yol projesiyle etki alanını arttırmaya devam ediyor ve Avrupa ile ticari ilişkileri yerinde. ABD ile sürekli bir anlaşmazlık ve gerginlik hakim. Pandemi süreciyle beraber ilişkiler de kötü durumda.

Ekonomik ve askeri olarak ABD ile yarış halinde. Bunun örneklerinden birisi Çin-ABD Ticaret savaşı.

Ama Rusya ile iyi ilişkilere sahip. Çin bu ilişkiler sayesinde Rusya 'nın silah teknolojisine sahip olabiliyor.

Çin gelecekte ABD'yi yerinden edebilir mi?

Rusya

Ekonomisi pek yerinde olmasa da askeri olarak güçlü bir konumda. Doğu Avrupa 'da, Kafkasya' da ve Ortadoğu'da çok etkin ve Kırım sorunu ile beraber Ukrayna' ya baskı yapıyor. Bu aralar Rusya 'nın silahlanmasına karşın ABD ne kadar Rusya' ya silahlanmayı bırak çağrısı yapsa dinlemeden kendi bildiğini okumaya devam ediyor.

Çin ile iyi ilişkilerle beraber ekonomiyi düzeltmeye çalışıyor.

İngiltere(Birleşik Krallık)

2.Dünya Savaşına kadar her yerde etkin ve egemen güç olsa da sömürgeciliğin bitmesi ve işgal ettiği topraklarda ki devletlerin bağımsızlığıyla beraber yerini ABD'ye bırakmıştı.

Ama halen Ortadoğu'da da etkin ve eski Britanya sömürgesi Kanada ve Avustralya, İngiltere ile beraber hareket ediyor. Avrupa Birliğinden çıkması, İngiltere'yi pekte etkilemişe benzemiyorsun.

Son düzenleme:
Ekonomi ve güç açısından elbette Çin lider olacak. Şu an bile çoğu ülke Çin'e bağlı devam ediyor hayatına. 100 yıllar boyunca borç ödeyecek bu devletler.
Vatandaşlarına bakarsak Çinliler nüfuslarının azalmasıyla kişi başı gelirde de Avrupa standartına geliyor. Birçok bölgesi aşırı gelişmiş durumda. Yavaş yavaş yayılır bu refah.

Kültür açısından bakarsak 500 yıl içinde hiçbir ülkenin ABD gibi dünyaya yayılacağını sanmıyorum. O şans tek bir devlete gelecekti, o da ABD oldu. Medya bunda en etkili araçtı. İnsanlar alıştılar bir kere bu hayata.

olursa çin olur fakat bence geleceğin abdsi yine abd olacak çünkü dünyanın en büyük şirketleri orada ve kontrolsüzce hızlı bir şekilde büyüyorlar çoğu ülkelerden güçlü ve nüfuzlu

Çin en olabilecek ülke gibi dursa da olmaz bence. Hiçbir ülke bu kadar faşist bir yönetimin süper güç olmasına izin vermez. Amerika bile adil görünmesiyle tanıtmaya çalıştı kendini. Bunlar çabalamıyor bile.

Ülke kavramlarinin zamanla önemini yitireceğini düşünüyorum. Mevcut Amerika kadar olmasa da o düzeye en yakın kuruluş Amazon Şirketi'nin olacağını düşünüyorum. Ha ama illa ülke olayına dönersek, bu saydığım şirket/kuruluşlarının çoğu Amerika'da olduğu için yine Amerika derim.
Seçeneklerde yokmuş, Çin diyorum o zaman.

Amerika tabi ki.Hic bir ülkede Amerika'yi geçecek potansiyel ne ekonomik ne de siyasi olarak yok.Fransa falan ise komik olmuş ankette.
Aslında Çin, Rusya ve Birleşik Krallık dışında ülke koymayacaktım ama belki farklı düşünen biri olabilir diye koydum.

Mesela Japonya ve Almanya da gereksiz bana sorarsan . Neden diye sorarsan ABD'nin üsleri durumunda. Japonya ABD'den habersiz iş yapamıyor, askeri olarak ABD'nin eline bakıyor (Aynısı Almanya için geçerli) v. S v. S

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık