Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 44 72.1%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    61
Cersei'nin acı çekerek ölmesini bekleyenlerden biriydim ve böyle ölmesi beni de tatmin etmedi. Ama ben orasında değilim.

Ben Daenerys'in yaptığı şeyin, ahlaki, siyasi ve felsefi tarafını sormuştum aslında. Herkes ona masumları öldürme derken ve teslim çanı çalındığı halde Daenerys'in şehri yok etmesi (doğruluğu tartışmalı olmakla beraber) beni tatmin etti. Halkın sevgisinden emin olamayan bir yönetici, halkın korkusundan emin olur. Daenerys'in yaptığını anlamak için, İngiliz siyaset geleneğinin en büyük eseri olan Leviathan'ı okumak ve Hobbes'un ejderha metaforunu anlamak lazım.

Yani kısaca Jon ve Tyrion yanılıyorlar. Olenna haklıydı.
İyi de bu karakterde gördüklerimizle tamamen alakasız.
Bir öfkeyle saldırmasını anlarım. Ama bir milyon insanı öldürmek dediğin anlık bir eylem değil. Saatlerce uğraşıyor.
Kaldı ki başkentin tamamını yakıp yıktıktan sonra ne olacak?

Başkentin ejderhalarla yakılacağı inanışı bana geek teoride dendiğinden beri mantıklıydı ama orada bir sebep, bir mantık vardı. Sırf insanları öldürmüş olmak için böyle bir şey yazmışlar.
Kadının bütün hikayesini bir anda kaldırıp çöpe atmışlar. Bahaneleri de (senin bu yazdıkların işte) bu yaptıklarını karşılamıyor. O kadar havada kalmış ki bölümün ikinci yarısı sürekli onlara lanet okudum.

İyi de bu karakterde gördüklerimizle tamamen alakasız.
Bir öfkeyle saldırmasını anlarım. Ama bir milyon insanı öldürmek dediğin anlık bir eylem değil. Saatlerce uğraşıyor.
Kaldı ki başkentin tamamını yakıp yıktıktan sonra ne olacak?

Başkentin ejderhalarla yakılacağı inanışı bana geek teoride dendiğinden beri mantıklıydı ama orada bir sebep, bir mantık vardı. Sırf insanları öldürmüş olmak için böyle bir şey yazmışlar.
Kadının bütün hikayesini bir anda kaldırıp çöpe atmışlar. Bahaneleri de (senin bu yazdıkların işte) bu yaptıklarını karşılamıyor. O kadar havada kalmış ki bölümün ikinci yarısı sürekli onlara lanet okudum.
Neden illa mantık. Niye karakterler her zaman rasyonalist davranmak zorundalar. Niçin senaristler Aristoteles gibi yazmak zorunda. Benim yorumum bu, Daenerys, başkentteki insanların onu sevdiğinden emin değildi, korktuğundan emin oldu. Delirdi yaktı şehri. Bu da bir anlatıdır, beğenip beğenmemek bize kalmış. Ben beğendim.

Neden illa mantık. Niye karakterler her zaman rasyonalist davranmak zorundalar. Niçin senaristler Aristoteles gibi yazmak zorunda. Benim yorumum bu, Daenerys, başkentteki insanların onu sevdiğinden emin değildi, korktuğundan emin oldu. Delirdi yaktı şehri. Bu da bir anlatıdır, beğenip beğenmemek bize kalmış. Ben beğendim.
Karakterden mantık beklemiyorum ben. Hikayesinden mantık bekliyorum.
Kız delirip sezonlarca savunduğu şeyi boşverip herkesi yakacak mıydı?
Tamam. Sorun değil.
Ama o süreç böyle işlenmezdi.
Rhaegal'i bilmem kaç yüz metre öteden keklik gibi avlayan donanmanın bir bölüm sonra Drogon tarafından diplerine gelinerek iki dakikada yakılıp yıkılması gibi bir şey bu.
Yoksa ben Rheagal'in avlanmasına da Drogon'un donanmayı yakmasına da takılmış değilim.

Umarım anlatabilmişimdir.

Karakterden mantık beklemiyorum ben. Hikayesinden mantık bekliyorum.
Kız delirip sezonlarca savunduğu şeyi boşverip herkesi yakacak mıydı?
Tamam. Sorun değil.
Ama o süreç böyle işlenmezdi.
Rhaegal'i bilmem kaç yüz metre öteden keklik gibi avlayan donanmanın bir bölüm sonra Drogon tarafından diplerine gelinerek iki dakikada yakılıp yıkılması gibi bir şey bu.
Yoksa ben Rheagal'in avlanmasına da Drogon'un donanmayı yakmasına da takılmış değilim.

Umarım anlatabilmişimdir.
Seni anlıyorum. Farklı yorumluyoruz sadece.

Burada o kadar konuştuktan sonra bu çocuğun videosu geldi ve tam da aklımdakileri söyledi öyle mi?
Vay be!:alkis:

Martin daha dizi başlarken bunlara dizinin sonundan bahsetmişti ki senaryoyu yazarlarken ola ki atlanılan karakter, hikaye arcı falan sona etki eden yalan olmasın. İlk 4 sezonda da bizzat kendisi de diziye dahil olduğundan belirli bir bilgi paylaşımı olmuştur yapımcılarla. Yani şimdi dizide olan ana karakter sonlarını yaklaşık olarak canon olarak kabul edebiliriz. Yani kitapta Dany delirecek çok büyük ihtimalle. Dizi bunları çok kötü işledi net.
Lord Varys mesela. Burada oradan buradan okuduğum yorumlardan alıntılar yapacağım sonra bu senin özgün fikrin değil demeyin. Bu adam gene Dany tarafından yakılabilir. Hatta yakılma sebebi gene aynı bile olabilir. E madem sıkıntı ne o zaman? Sıkıntı hemen bitireceğiz diye Varys'in yıllardır kurduğu oyunun tamamen diziden çıkarılması. Bundan sonrası 5. kitapla alakalı spoiler içerir, dizi zaten bitiyor diyenler bakabilir. Kitapta Varys'in Demir Taht için hazırladığı bir kişi var, bu kişi Rhaegar'ın küçük oğlu Aegon Targaryen(Robert İşgali sırasında öldüğü sanılan). Gerçekten dediği kişi ise taht sırasında Jon'dan da Dany'den önde önde olan kişi. Kitapta gördüğümüz kadarıyla iyi eğitilmiş doğru düzgün iyi niyetli bir genç, kral olma mektebinden çıkmış gibi. Yalnız işler burada değişiyor. Bu arkadaşın iddia edilen kişi olmaması da çok büyük ihtimal çünkü asla ve asla kontrat bozmayan Altın Mürettebat bunun için kontrat bozuyor. Altın Mürettebat tarihte Targaryen Hanedanının piç bir kolundan(Blackfyre) bir kişi tarafından kuruldu, amaçları her zaman bir Blackfyre'ı tahta çıkarmak olmuştu. Kontratın ancak bir Blackfyre için bozulacağı düşünülüyor.
Yani uzun lafın kısası Lord Varys diyara her ne kadar gerçek anlamda eski kralın kanından gelmese de geldiğini inandırarak iyi niyetli, eğitimli bir karakteri tahta çıkarmaya çalışarak hem her zaman dediği gibi diyara hizmet ediyor(!), hem de 2. sezonda Tyrion'a sorduğu bilmecenin cevabı(Güç sizin inandığımız yerdedir) da yaptığı şeyde bir anlam buluyor. Bu çocuk gerçek varis mi? Değil. Ama halk buna inanırsa fark eden bir şey kalmayacak.

Peki Dany tarafı? Dany kendisi haklı varis iken önüne çıkan kim olduğu belirsiz bir varisi tahta çıkarmaya çalışan ve halkı buna inandırmakta başarılı olan Varys'i yakabilir. Demir Taht'ı da halkı sindirerek, safi güçle almaya çalışabilir. Böylelikle Dany mantıklı bir şekilde diktatörlüğe doğru yol alır. Ve böylelikle olay örgüsü güzel bir şekilde tamamlanır.

Dizi ne yaptı peki, direkt bu hikaye örgüsünü sildi. 7. sezonun sonunda Jon'un isminin Aegon çıkması zaten günümüz tabiriyle tam bir "fail"dı bence. Rhaegar Targaryen neden iki oğluna da Aegon ismini versin, çok saçma. Martin yapsa da saçma diyeceğim, gerçi Martin bir şekilde uydurabilir ama sanmıyorum yapacağını. Dizi bu iki karakteri birleştirdi ve Jon'u Dany'nin rakibi yaptı ama bu sefer de kurgu paçalardan aktı tabi. Varys hemen Jon'un iyi, Dany'nin kesinlikle kötü bir yönetici olacağına karar verdi ve masada otura otura basit bir şekilde Dany'nin altını oydu ve diziden atıldı. Jon krallığı istememesine rağmen nedense zorla krallık adama yanmaya çalışılıyor. Dany aşık olarak sevdiği kişiyi kendine rakip görüp iki ölümle deliriyor ki ölümlerin ölüm olsun da Dany delirsin diye nasıl oldu bittiye geldiğini yazmaya gerek yok. Oysa madem sevgilisiniz oturun birlikte kral ve kraliçe olarak. Ya da bekle savaşın sonunu Dany otursun tahta sonra kardeşlerine anlat. Hikâyeyi mal etme. Dany de rastgele katliam yapmasın, yaptığı biraz daha mantığa yaklaşsın. Yani Dany'nin yaptığı yanlış olsa bile motivasyonu adamakıllı belli olsun, delirdi işte diye bırakılmasın.

Canlı yayın için link ama QR kod şeklinde, ek bir uygulama ile giriş yapabilirsiniz veya direkt internette okuyucu vardır muhtemelen.

https://zxing.org/w/decode.jspx
Bulamadıysanız veya uğraşmak istemiyorsanız online QR okuyucu. Görseli indirip siteye yüklerseniz link çıkıyor. Denendi.

Canlı yayın için link ama QR kod şeklinde, ek bir uygulama ile giriş yapabilirsiniz veya direkt internette okuyucu vardır muhtemelen.

https://zxing.org/w/decode.jspx
Bulamadıysanız veya uğraşmak istemiyorsanız online QR okuyucu. Görseli indirip siteye yüklerseniz link çıkıyor. Denendi.
http://tiny.cc/GoT86

İçine girdiğinizde pek çok alternatif link var birini seçmeniz yeterli.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık