Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Felsefe Alemine Giriş

Felsefeye giriş için önereceğim kitaplar:

1) Sofie'nin Dünyası (Yazar: Jostein Gaarder): Felsefe Tarihi Üzerine Bir Roman. Lisede felsefe hocam sayesinde felsefe ile tanışıklığım bu kitap ile başlamıştı. Başlangıç için ideal bir kitap.
2) Felsefeye Giriş (Ahmet Arslan)
3) Yine Ahmet Arslan'ın 5 ciltlik İlk Çağ Felsefe Tarihi Serisi
4) Bertrand Russell'ın 3 ciltlik Batı Felsefesi Tarihi serisi. Birincisi İlk Çağ Felsefesi üzerine, ikincisi Katolik Felsefesi üzerine, üçüncüsü ise Modern Felsefe üzerine.
5) Nigel Warburton'un Felsefenin Kısa Tarihi kitapı. Çok yüzeysel de olsa bir fikir edinmek açısından başlangıç için okunabilir.
6) Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi kitabı.

Hevesinizi kırmak istemem (hatta her şeye rağmen teşvik ve tavsiye dahi ediyorum okuyun okutun) ama eğer dahi ya da doğuştan filozof tabiatlı değilseniz felsefeyi, iyi bilen (harbiden iyi bilen) bir hocadan öğrenin derim.

Tarihteki filozoflara özellikle büyük olanlarına baktığımda ben bunu görüyorum. Ya dahi oluyorlar, ya doğuştan filozof tabiatlı oluyorlar ya da iyi bir hocanın eğitiminden geçmiş oluyorlar.

Hevesinizi kırmak istemem (hatta her şeye rağmen teşvik ve tavsiye dahi ediyorum okuyun okutun) ama eğer dahi ya da doğuştan filozof tabiatlı değilseniz felsefeyi, iyi bilen (harbiden iyi bilen) bir hocadan öğrenin derim.

Tarihteki filozoflara özellikle büyük olanlarına baktığımda ben bunu görüyorum. Ya dahi oluyorlar, ya doğuştan filozof tabiatlı oluyorlar ya da iyi bir hocanın eğitiminden geçmiş oluyorlar.
Filozof olmayacaklar zaten. Sadece felsefe de temel bir bilgi birikimine sahip olacaklar :) Burada konuşalan kitapların çoğu felsefeye giriş kitapları. Örneğin Ahmet Arslan hoca şuan Türkiye deki en iyi birkaç felefecilerden biri. Kitabını okuyarak bir bakıma ondan ders almış oluyorsun. Kitapların amacı bu değil mi zaten. Burada ne okuyacan çok önemli. Bir sürü ağır felsefe kitapları var bunlarda dediğinde haklıısn. Bir sürü kişi felsefe alanına ortadan giriş yapıp sonra ilk kitabında hüsranla kitabı yarıda bırakıyor. En önemli ihtiyaç geçici bir heves değil gerçek bir merak. Gerçek anlamda detaycı, meraklı ve düşünmeyi çok seven biri değilsen zaten bu alanda ilerleyemezsin.

Son düzenleme:

Teşekkür ederim. Ancak katılmıyorum. Usta felsefecilere ne kadar ihtiyacımız olsa da; onları oluşturan bir bilgi birikimi ve ortam vardı. Doğuştan deha ya da yatkınlık tabii ki olabilir. Ancak diğer türlü yazdığınız "değilseniz" ifadesi fazla iddialı olur. Kimin ne olacağına karar vermek zor. Filozofluğu icra eden de insandır. Doğası gereği bireyselliğe ve sorgulamaya yatkındır. Potansiyeli ve istekliliği varsa buradan vesile olmuş olacağız. Bu tür şeylerde tam başarım oranı beklemiyorum. En azından ben belli bir raddeye gelmek istiyorum. Yazılarımın içeriği ve gözlemlerim güçlensin diye başladım. Bu kısma da maceralarımı ve notlarımı atacağım.

Son düzenleme:
Bir insana yapılacak en kötü şey onu felsefe alemine sokmaktır diye düşünüyorum. İnsanın iç dünyasında fazla derinleşmesinin dış dünyayla bağlantıyı fazla kopardığını ve sahip olunan tek ömrü kötü bir şekilde harcamasına sebep olduğunu düşünüyorum.

Yine de vaktim bol diyene

Ludwig Wittgenstein'ın fikirleri ilginç.

Son düzenleme:
Haklısın. Cahillik mutluluktur. Görmek ve düşünmek acı vericidir.
Her ne kadar böyle söylense de her şey gibi iyi yanları var kötü yanları var. Düşünmenin insana kattıkları yabana atılacak şeyler değil. Ben düşünce kaynaklı hissedilen acıların da gelip geçici olduğunu fark ediyorum. İnsan neden sever bilmiyorum ama sevdiğin şeylerin ölümü artık klişeleşmiş ve ağza sakız olmuş varoluşsal sancılardan daha yaralayıcı. Çünkü düşüncelerimizi kontrol edebiliriz ama ölümü kontrol edemeyiz. Üzülmeye değer tek bir şey varsa o da ölümdür çünkü insanlara verdiğimiz ama gösteremediğimiz değeri o kişi ölünce gösterme ihtimalimiz sıfırlanıyor. Kendimize verebileceğimiz değeri gösterme ihtimalimiz ölünce sıfırlanıyor.

Bu sebeple kim söyledi hatırlamıyorum, "İnsan bile olamayacaksam filozof olmak neye yarar?"

Felsefe okuyorum, konuda yazılan kitaplara da referans vererek kendi önerilerimi yazayım:

- İngilizce biliyorsanız Türkçe kitaplara hiç bulaşmayın. İlla Türkçe okuyacaksanız da çeviri kitapları okuyun, Türk yazarların yazdığı kitapların çok büyük çoğunluğu kötü. (Maalesef Türkçe literature pek aşina olmadığım için tavsiyelerimin devamında da Türkçe ile alakalı pek bir şey olmayacak.)
- Ahmet Arslan'ın kitapları çok önerilmesine rağmen bence başlangıç seviyesi için uygun değil. Antik Yunan felsefesi ile başlamak da zaten zor bir başlangıç.
- Russell'ın üç ciltlik felsefe tarihi kitapları bence iyi, ama daha güncel kitaplarla başlanabilir.
- Politzer kötü, önermiyorum.

- İnternette Amerika'nın en iyi üniversitelerinde anlatılan dersler var. Başlangıç seviyesi dersler olduğu sürece onları izlemek güzel fikir olabilir. Videolar uçsuz bucaksız ama birkaç tavsiye bırakayım mesela:
- Faydalı ansiklopediler:
- Türkçe-İngilizce felsefe sözlüğü:
- İki tane güzel başlangıç kitabı tavsiye edeyim:
1) "Introduction to Philosophy: Classical and Contemporary Readings, ed. by John Perry & Michael Bratman: Oxford University Press, 1993"
- Bu kitap bir reader, yani yazarların orijinal metinlerini içeriyor. Okuması başta hayattan bezdirebilir ama tam anlamasanız bile inat edip devam ederseniz çok şey katar.

2) Socrates to Sartre and Beyond: A History of Philosophy
Çok anlaşılır bir felsefe tarihi kitabı. Geçenlerde keşfettim bu kitabı, konuları az çok bilmeme rağmen çok şey kattı diyebilirim.
- Korsana evet!

- İlginizi çeken bir konu var ama ne okuyacağınızı bilmiyorsanız ne yapmanız gerektiğine dair bir tavsiye: Bazı hocalar derste anlattığı konuların izlencesini internete yüklüyorlar. Varoluşçuluk ile ilgileniyorsunuz diyelim, Google'da "Introduction to Existentialism syllabus" araması yaparsanız karşısınıza üniversitede verilen felsefe derslerinde hafta hafta işlenen konular ve okutulan makale ve kitaplar çıkar. O kitapları internetten bulup okuyabilirsiniz.
- Felsefe okumaya bence felsefe tarihinden veya metafelsefe (Felsefe nedir?) okumalarından başlamayın. Felsefenin nispeten daha anlaşılabilir konuları (etik, özellikle de uygulamalı etik, politik felsefe, ve basit epistemoloji kitapları) ile başlamanızı tavsiye ederim. Gidip Heidegger veya Hegel okumaya çalışırsanız muhtemelen pek bir şey anlamazsınız.
- Yıllardır felsefe öğrencilerini gözlemliyorum. Felsefeye yeni başlayan birçok kişide "Bunlar ne ya, çok saçma!" gibisinden düşünceler oluyor başta. Fakat o noktada sabredip devam ederseniz o zaman gerçekten bir şeyleri ve felsefenin neden önemli olduğunu anlamaya başlıyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yazdığım önerilerin kesin doğru veya en iyi yöntem olduğunu iddia etmiyorum, fakat yine de umarım işinize yarar.

Neden hiçbir şey yerine şey var (why there is something rather than nothing) sorusu dışında felsefede merak ettiğim hiçbir şey yok. Bunu bulabilir miyiz emin de değilim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık