Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünyayı Etkileyen Olaylar

Ben en büyük salgın olarak İspanyol gribini biliyordum 100 milyon insan ölmüştü sanırım. Ama iki salgının süreleri farklı birisi yıllarca sürmüş diğeri ise 18 ay kadar, ayrıca İspanyol Gribi I. Dünya Savaşı'nın bitmesinde de büyük rol oynamıştır bu sebeple listende olduğunu düşünüyorum. Eline sağlık, Marlon Brando ve Wounded Knee olayını ilk defa duydum, "Baba" adının hakkını insanlık için de vermiş orada.
İspanyol Gribi de var listemde. Geniş bir liste hazırladım. İkişer üçer tane vermeyi düşünüyorum günde.

Dünyada huzur hiçbir zaman olmadı zaten. Her ülkenin bir bölgesinde sürekli sorunlar olmuş, halk hep ayaklanmıştır. Sonuçta her insanı memnun etmenin yolu yok ve her insan aynı ideolojiyi paylaşmıyor. O yüzden huzur ortamını görmemiz bana göre imkânsız.
Başlayan her akım, zamanla azalır, ancak yok olmaz. Farklı bir şekle bürünür, ancak temel dinamikleri hemen hemen aynıdır. Demokrasinin durumu biraz karışık. Tüm halka eşit oy hakkı verebilmek için, halkın temel bilgi düzeyi eşit olmalıdır. Aysun Kayacı zamanında "Dağdaki çobanla benim oyum bir değil" demişti. Bana göre bu laf kısmen doğru. Çünkü insanlar neye oy verdiklerini ya da verdikleri oyun nelere yol açabileceğini bilmiyor. Küçük yerlerde yaşayan insanların kısıt algıları düşük olur, bu yüzden kömür, makarna ya da farklı bir yardım yapan kuruma oylarını verirler. Bunun olmasının en büyük sebebi Köy Enstitüleri'nin kapatılmasıdır. O kurum kapanınca, kırsal kesimde yaşayan insanların dünya görüşleri de daraldı. Demokrasinin ayaklarının yere basabilmesi için öncelikle Köy Enstitüleri benzeri bir kurum oluşturup, en uzak dağdaki köye bile gönderilmelidir. Hem öğretmen atamaları yapılır, hem de halk bilinçlenir. Dağdaki çobanla, iyi eğitim görmüş birinin oylarının bir olabilmesi için, çobanın en azından siyasal terminolojileri bilmesi gerekir bana göre.
Tamamen katılıyorum sana abi. Tesekkürler yorumun icin. İlk defa köy enstitülerinin eskiden oldugunu duydugumda ne kadar güzel bir sistemmiş diye düsünmüstüm. Sonra arastirip okudugumda tarih derslerinde ögrendigimde sonradan kaldirilmiş olmasinin da ne kadar kötü oldugunu fark ettim. Düsünsene abi ben bu konuyu ilk defa üniversitenin ilk senesinde tarih dersinde ögrendim. Önceden pek hevesim yoktu hic birseye. Arastirma konusunda. Sonradan sonradan kendimi geliştirmeye calistim. Söyledigin gibi de tamamen gerekli olan birsey kaldirilmiş. Egitim egitim diyorlar. Bence ülkemizdeki bir kac egitim kurumunun disindaki diger egitim birimleri/kurumlari gerekigi gibi işlevini gercekleştiremiyor. Örnegin kendi üniversitem olan canakkale 18 mart üniversitesi. Buraya geleli 4 sene oldu. Ama bir kere derslerden ya da egitimden haz alamadim,sevemedim. Hocalarin cogunlugu kendi capinda birseyler yapmaya calisiyor. Sahsimca buradaki öğrencilerin haklına saygıları yok. Kafalarina göre sevdikleri ya da sevmedikleri insanlari ayiriyorlar.. Kısaca ayrım yapılıyor.
Evet o aysun kayacının muhabbeti. Herkes ilk zamanlarda bu ne diyor işte halka hakaret ediyor gibisinden bir sürü sey söylemişti. Tamam kullandigi ithamlar agir olabilir ama temeline baktigin zaman veya anlatmak istedigi sey baska kelimelerle kullanilsaydi bence de cok büyük ses getirebilirdi. Sehirlerdeki hayatlarla köylerdeki,kırsallardaki hayat arasinda ucurum kadar farklar var.
Tesekkürler tekrardan.

Bugün nasıl oylarımız bir denir, yarın nasıl aynı havayı soluyoruza döner. Katlimların lanetlendiği bi konu altında böyle bi muhabbet dönmesine şaşırdım. Konu gayet güzel ve faydalı.

Bugün nasıl oylarımız bir denir, yarın nasıl aynı havayı soluyoruza döner. Katlimların lanetlendiği bi konu altında böyle bi muhabbet dönmesine şaşırdım. Konu gayet güzel ve faydalı.
Senin bakıs acınla baktigin zaman mantıklı dediklerin. Burada benim amacim kırsal kesimi veyahut sehirin dısında yasayan insanlari kınamak kücük görmek degildir. Lütfen yazdıklarimi iyi degerlendirdikten sonra yorum yapiniz. İkinci olarak ben hic bir zaman kimseyi kücük görmedim kimseyi kücümsemedim. Amacım bu yorumları yaparken orada yasayan insanlari kücük görmek/gördürtmek degildir. insan nerede olursa olsun egitim önemlidir. Kimi insanin dünya görüsü dardir kimisinin geniş. Kimisi bunu gereksiz görür kimisi yasam felsefesi yapar. Kimisi kendini sadece yaptigi işe adar ekmegine bakar. Amenna ben kimseye bisey diyemem. Herkes kendi görüsünü sergiler. Saygılar.

Seninle yada smoker'le ilgili bi durum degil zaten. Bazı konularda çok iyi niyetli olsan bile, durumlar değişmeye anlamlandırmalar farklılaşmaya meyillidir. Sen yada başkası iyi niyetle bu böyle olmamalı diğebilirsiniz amma karşı tarafın anladığı ile aralarında uçurum olur. Ne kadar haklı bi sebeple olursa olsun oy hakkının eşit olmaması = 2.sınıf vatandaş.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık