Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dinlediğiniz Son Albüm

İnsanın ruhsal durumuna hitap eden müzik türlerine tutunabilmesi çok güzel bir şey ya ben de keşfettiğimden beridir post-rock şarkılar dinliyorum genelde. Belki diğer dinleyicilere hissettirdiği şeyler farklıdır ama bana göre hayat mücadelesinden yılmışlık, umutsuzluk, yalnızlık isteği vb. birçok duyguya çok iyi eşlik ediyor. Geçtiğimiz haftalarda paylaştığın müzikler insana dinginlik veren türdendi bu arada.😊
guzel sozlerin icin cok tesekkur ederim !! ૮꒰ྀི∩´ ᵕ `∩꒱ྀིა
post rock da cok ozel bi tur ve insanlarin en ozel duygularina temas edebiliyor. muzigi bu sekilde deneyimler ve duygular uzerine dinlemek de cok iyi geliyor, adeta bir terapi gibi.

uzun zamandir halihazirda her seyi dinledigi icin yeni bir seyler dinleyemeyen ve muzik dunyasindaki hicbir seyden zevk almayan beni mutlu edebilecek tek sey oldu...uboa yeni album yayinladi !!

Impossible Light

Albüm adı: Impossible Light
Sanatçı: Uboa
Yayınlandığı yıl: 2024
Tür: Death Industrial, Experimental, Harsh Noise, Doom
Şarkı sayısı: 9
Şarkı listesi:

1. Phthalates
2. Endocrine Disruptor
3. A Puzzle
4. Gordian Worm (ft. Blood of a Pomegranate)
5. Pattern Screamers
6. Jawline
7. Weaponised Dysphoria
8. Sleep Hygiene
9. Impossible Light / Golden Flower (ft. Otay: onii)

Inceleme:

incelemelerimi paylasmadan once beni taniyanlar bilecektir ki ben uboa'nin cok buyuk bir hayraniyim yani bu objektif bir inceleme olmayabilir. neyse ki benim de objektif olma gibi bir gayem yok. uboa'ya olan sevgimi benle yakin herkes biliyor. muzik konustugum herkes benden etkilenip bir sekilde sans vermistir kendisine veya ben onermisimdir. butun deneyimlerimi uboa'nin sanatinda bulabildim. cunku uboa ile ayni deneyimleri yasadim. bu dunyada xandra'yi ve muzigini en iyi anlayacak insanim, bu dunyada beni en iyi anlayacak insan xandra. ikimiz de trans kadin olarak neredeyse ayni deneyimleri paylasiyoruz. bu yuzden benim icin uboa'nin yeni bir album yayinlamasi cok sey ifade ediyor ♡

impossible light icin sunu soyleyebilirim ki bu album 2019 cikisli the origin of my depression albumunun tam olarak bir devami. oradan devam eden 5 yillik bir storytelling resmen. the origin of my depression'dan alisik oldugumuz sound ve bu birikim uzerine eklenen bir industrial metal/rock soundu var. zaman icinde aradan gecen 5 yildaki degisim ve olgunlasma anlatilara da yansiyor. karanliktan cikmayan bir kaos anlatisi var. transfobinin, nefretin ve travmalarin yarattigi zihinsel bir istirabin anlatisiyla karsilasiyoruz bu albumde.

albumun benim icin en buyuk surprizi otay: onii ile olan collab oldu. daha once yazmisimdir otay: onii bana gore ming ming albumuyle 2021 yilinin en guzel albumunu yayinlamisti. benim acimdan cok anlamli ve degerli oldu bu collab.

oyle bi album olmus ki yillarin olgunluguyla doruk noktasina gelmis bir basyapit resmen. en olgun, en olculu ve en guclu narratolojiye sahip uboa albumu oldugunu dusunuyorum. her anlamda bir basyapit olmus !! ૮꒰˶ᵔ ᵕ ᵔ˶꒱ა

Puanim: 10/10
Yeni bir şey dinlemeye ihtiyacın vardı, böyle bir albüm bu ihtiyacı büyük ölçüde gidermiş görünüyor. Aynı zamanda böyle bir albümle böyle bir güzel incelemeni de okumuş olduk. Eline sağlıkk

Radical Optimism

Albüm adı: Radical Optimism
Sanatçı: Dua Lipa
Tür: Dans pop, neo-psychedelia
Şarkı sayısı: 11
Şarkılar:

Albüm bugün yayınlandı ve ben hemen dinleyip değerlendirmemi burada paylaşmak istiyorum.

Albümden şu ana kadar Houdini, Training Season ve Illusion teklileri yayınlandı. Tam yaz albümü olmuş. Bazı parçalar o tatta ancak albüm hem Future Nostalgia'nın en üstünde değil hem de o albümden farklı tarzda değil. En azından harmanlanmış tür sunulabilirdi. Bundan rahatsız değilim ama o albüm yapılmışken üstüne çıkılamaz.

Böyle olumsuz konuştum ama kötü değil. Bu senenin albümleri arasında ikinci diyebilirim (Birinci Cowboy Carter). Sadece önceki albümünün altında. Albümde en iyisi birinci teklisi Houdini, onun üstü bir hit yok.

Onun dışında Falling Forever ile Whatcha Doing güzel şarkılar. Bunları ne yapsın, değerlendirsin ama Levitating gibi düetlenmiş hâllerini getirsin ki o zaman değerlenebilir. Bu ikisinde farklı hava var.

Onun dışında çok söyleyeceğim bir şey yok. Diyen varsa gelsin. Albüme puanım 10 üzerinden 7.4 olur.
Yine bu albümü dinliyorum. Denizi, tatili tattırıyor.

Yazdıklarımı okuyunca fikrimdeki değişiklikleri fark ettim. Verdiğim puanı güncelleyebilirim, daha üstü puan alır. Albüm demlendikçe güzelleştiğini hissediyorum. 7.4 yerine 8 yapılabilir.

Hit Me Hard and Soft

Albüm adı: Hit Me Hard and Soft
Sanatçı: Billie Eilish
Tür: Alt-pop, avant-pop, bedroom pop, synth-pop
Şarkı sayısı: 10
Şarkılar:

Eilish şu ana kadar dinlememiştim. O da belki bana denk gelip duyduğum şarkıları beğenmemekten olabilir. Birds Of A Feather ile başlangıcı yaptım. Favorim de budur. Çok tatlı, nahif bir şarkı; dinlerken beni sanki dinginleştiriyor. Sonraki beğendiğim şarkı Blue. Şarkının ikinci yarısı farklılaşıp biraz sıkıyor ama onu görmezsem ilk yarısı çok güzel. Sanırım, Beyoncé'nin son albümlerinde görülen bir şarkının içinde iki şarkı özelliğinden etkilendi. L'amour De Ma Vie de böyle, onun da ikinci yarısı diskoya geçiş keyifli. Chiriro ve Lunch da kulağıma hoş geldi. Albümde dört beş dakikalık şarkıların olması da hoşuma gitti. Her şarkının sonlara doğru sonraki şarkınin müziğine geçiş yapması da bir başka hoş nokta.

Puanım: 8/10 (diyelim)

Brat

Albüm adı: Brat
Sanatçı adı: Charlie xcx
Yayınladığı yıl: 2024
Tür: Hyperpop, electropop, electroclush, dans, EDM
Şarkısı sayısı: 15
Şarkılar:

Her yerde gördüm. Brat yeşili modasını da gördüm. Abartılması konusuna değinmeyeceğim. Yazın birkaç şarkıyı dinledim; 360, 365, B2b. Az önce de tamamen de dinlemiş oldum. Hyperpop ve electroclush türleri synth-pop gibi bundan sonra sık sık duyulacak gözüküyor. Gelişmiş hâlini iyi şarkılarla görmek isterim.

Albüm harika denilemez. O yüzden bazı kritik yapan kişilerin 9.5/10 değerlenmesi gözüyle bakamayabilirim ama türüne göre ortalamanın üstü değerlendirebilirim. Tam koşu bandı veya koşu albümü. Hyperpop etkisi olsa gerek. Yukarıda saydıklarım sporda iyi gider, haricinde de buna örnek şarkılar var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık