Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] D.'nin (Sembolik) Anlamı ve Şafak (Dawn) Teması

• Konbuyu başlatan Üye silindi 5781
  • Başlangıç tarihi

Yazıyı sevdiniz mi?

• Evet

Kullanılan: 15 48.4%
  • Orta Şekerli

Kullanılan: 10 32.3%
  • Hayır

Kullanılan: 6 19.4%

• Kullanılan toplam oy
    31
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üye silindi 5781

Artık bu yazının vakti gelmişti. Reklam yapmak gibi olmasın ama bu teoriyle beraber One Piece resmi olarak bize nasıl biteceğinin haberini veriyor. Çünkü bu teoriyi okuyup anlamanız için şu 3 önemli teoriyi okumanız gerekiyor.
http://www.korsanfan.com/konu/imin-gerçek-kimliği-one-piece-hazinesi-ve-will-of-d.7814/ (Sonra bunu)
http://www.korsanfan.com/konu/uzaylılar-ve-uzay-tanrı-vadisi.8441/ (İlk bunu)
http://korsanfan.com/konu/monkey-d-dragon-sırrı-ve-kökeni.8856/ (en sonda bunu okuyabilirsiniz.)
''Ulan gene geldi Uzayı anlatacak.'' demeyin. Bu seri isteseniz de istemeseniz de Enel ile Uzaya zaten bağlandı.
Kapak hikayesinde Baroque Works'un hapise atıldığını öğrenmiştik , ardından birkaç yüz bölüm sonra Baroque Works'ün önemli isimleri Impel Down'da gözüktü.
Sadece Mr.0 değil , Mr1/2 hatta Mr.3 bile tekrar gözüktü. Enel gibi bir karakter , seride ''Tanrının doğal düşmanları'' adı altında verilen(Tanrı-D. , Luffy lastik - Enel yıldırım doğal antagonist) ilk örnek karakterin kapak hikayesi ve aynı zamanda seride büyük bir panelde Ay'a gidişinin gösterilmesi boşuna değildi.
Özellikle bu 2 sayfa bazı şeyleri çok iyi açıklıyor...
''Tanrının ait olduğu yere evime gidiyorum. (Ay'dan bahsediyor.)''

Bu karakterden somut veya soyut bir şekilde geri dönüş alacağız.
Başa dönecek olursam eğer teorileri okuduysanız bir şey farketmeniz gerekiyor.
Her şey gerçekten de birbirleriyle bağlantılı.
Oda bunu nasıl açıklayacak şunu nasıl açıklayacak demeyin. Bu gizemlerin açıklanmasının bir zincirleme reaksiyon olacağı birbirinden bağımsız teorilerin aynı çatı altında buluşması ile kanıtlanabilir direkt olarak.
Bir insan 1 hakkında teori yapıyorsa 2 hakkında teori yaptığında o 1 dediğimiz teoriye de yer vermeli. Çünkü merak edilen gizemlerin neredeyse hepsi birbirine bağlı düşününce.
D.-Imu-Kayıp Yüzyıl-One Piece-Joyboy-Antik Krallık bunları birbirinden nasıl ayırabiliriz?
900 küsür bölüm sonra gözüken muhtemel Dünya Hükümetinin kurucusu ve büyük ihtimalle Dünya üstünde her şeyi bilen Imu'dan bahsetmeden nasıl bir D.-Kayıp Yüzyıl teorisi yapabiliriz?
Yapamayız.

Yazıya başlamadan önce şunu söyleyeyim. D. bana göre ''Dawn'' veya ''Don'' değil. Mantıklı ama bu kadar basit olmamalı bana kalırsa ve hatta neden Dawn olmadığının sebebini de açıklayacağım yazıda.
Şimdi yazıya geçelim.
-------------------------------------------------------------------
İlk öncelikle D.'nin yazılışına değinelim. KF'de halihazırda bununla alakalı bir yazı görmüştüm (http://www.korsanfan.com/konu/will-of-d-dd-Üzerine.255/). Yazı D.'nin Japonca dilindeki yazımı ve will of D. ile ilgiliydi.
One Piece'te D. japoncada tam olarak böyle yazılıyor:

One Piece'in Japonca bir eser olduğunu hepimiz biliyoruz.
モンキー・D・ルフィ bu Monkey D. Luffy demek. Eğer ki D. sıradan bir kelime olsaydı Eiichiro Oda bunu モンキー・ディー・ルフィ olarak yazabilirdi. One Piece başta bildiğiniz gibi kısa süreli bir seri olarak görülüyordu ve geçmiş zamanda editörün yaptığı açıklamaya göre
''One Piece'in sonu , başından beri değişmedi.'' diyor. Yani One Piece'in bu kadar evrensel , Manga-Anime tarihinin bombalarından biri olacağı ön görülemiyordu ama ona rağmen One Piece'de D. harfi , EVRENSEL olmamasına veya olmadığı dönemlerde bile モンキー・D・ルフィ Japonca'da böyle yazıldı.
Ne kadar garip değil mi? Monkey ve Luffy japon alfabesi ile yazılmış ama D. kısmı latin alfabesi ile yazılmış.
Burada Dawn olayı devreye giriyor. (Dawn , Şafak demek.)
@amaneden kendini banlattırmadan önce bu konuyu konuşmuştum izni var o yüzden onun yazısından alıntı yapacağım.
İlk öncelikle Dawn kelimesinin ilk nerede geçtiğini söyleyelim.
Dawn ilk öncelikle Eiichiro Oda tarafından One Piece'ten de önce Romance Dawn serisi ile ortaya çıktı. Papağan gibi tekrar etmek istemiyorum ama bu bağlantılar hoş oluyor. Seri başından bu Şafak bağlantısını vermesi ile o zamanki One Piece'in kısa süreceği doğrudan bağlantılı , biz şu an sona yaklaştığımız için şafağı çokça duyuyoruz.
Şafağın bu kadar adından söz ettirmesi Pedro ile başladı.
Pedro 850. bölümde ''Dünya'nın Şafağı yakında!''
Pedro 877. bölümde SADECE LUFFY'YE DEĞİL , LUFFY VE ARKADAŞLARININ Şafağı getirecek kişiler olduğuna inanıyor.
878'de Şafak için ''Aydınlıktan önceki karanlık'' benzetmesi yapılıyor.
Ama Şafağın asıl çarpıcı olarak bahsedilişi Wano'da gerçekleşiyor.
Toki geleceğe götüreceği kişileri götürmüştür. Geleceğe gönderdikten sonra büyük bir karanlık çöküyor Wano'ya.
Wanoluların dediğine göre ''Bu sıradan bir gece değil!''
''Artık sonu bitmeyen bir geceye girdik!''
Pedro: ''Sonsuz gece diye bir şey yoktur!''
Ve en sonunda Toki muazzam bir sözle Wano'yu inletiyor.
''SEN ŞAFAĞIN FARKINDA OLMAYAN AYSIN!''
''20 yıl süre sonrasına ilerle ve o zaman Şafağın parıltısını görebilirsin.''
Yamato'ya gelelim ve Yamato'nun şafak ile dediklerine bakalım.
Yamato'nun 999. bölüm Şafaktan bahsettikten sonra D. harfine değinmesi..
''Kaderden başka hiçbir şey bunu açıklayamaz...''
''Adında bir D. harfi bile var.''

Şafağın artık ne kadar kullanıldığının farkına varmışızdır. Öyle ki Sabo-Ace-Luffy üçlüsünün büyüdüğü yer olan Goa Krallığının bir diğer ismi de Şafak Krallığı.
Tabii bu tür panellerden sonra uluslararası olsun Türkiyedeki topluluklar olsun birçok kişi gözünde D.'yi Dawn olarak gördü. Şafağı getirecek kişiler D.'dir o da Dawn'dır. Japonca telafuzu Don olduğu için Dondur. Tom da bu yüzden bir işi yapacaksan ''Don'' ile yap. demişti gibilerinden şeyleri duymuşsunuzdur.
Ama bana kalırsa bu imkansız.
Nedenine gelecek olursam ,
Pedro yukarıda da gördüğünüz gibi 877. bölümde
Şafağı getirecek kişilerin Luffy VE ARKADAŞLARININ olduğunu söylüyor. Eğer ki tayfadaki herkesin isminde gizli bir D. varsa , tamam bu teori tutabilir ama herkesin isminde D. yok. Yani bu şafağı getirme vizyonu sadece D.'lere adanmamış. Eğer sadece D.'lere adansaydı dediğim gibi olabilirdi ama bu şekilde imkansız.
Öyle ki size şöyle güzel de bir bağlantı vereyim.
Going Merry hepimizin gönlünde yer tutmuştur. Nefret edeni olduğunu sanmıyorum.
Peki ya yeni gemimiz Thousand Sunny?
Sunny Go'nun figürüne hiç dikkat ettiniz mi , niye güneş diye?
Toki , ''20 yıl sonra ŞAFAĞIN PARILTISINI görebilirsin.'' diyor. İşte Sunny go , Wano halkının deyimiyle ''sonsuz geceyi'' aydınlatacak güneştir. Güneş olanlar Hasır Şapkalılardır. X kişisi Y kişisi değil. Bir gruptur ve bu grup da D. değildir.

Kaldı ki D.'nin yazılışı ile alakalı başta bir olaya değinmiştim.
Şafak D.'nin açılımı diyelim. モンキー・Don・ルフィ mu モンキー・Dawn・ルフィ mı olacak?
İlk baştan söyleyeyim Don olamaz. Çünkü Tom Don'dan bahsederken japonca alfabesini kullanarak bahsediyor.
Ayrıyetten Don'un anlamı şafak değil , sadece Dawn'ın japonca okunuşu Don.
Don'un anlamı ses efektidir. Ama Tom orada bu sözcüğü ''Gururla'' ''Hırsla'' yap anlamında kullanmıştır. Eğer daha ayrıntılı bakmak istiyorsanız St. Paul çevirisi dahil bakabilirisinz https://anime.stackexchange.com/que...-he-said-if-youre-a-man-then-do-it-with-a-don https://www.reddit.com/r/OnePiece/comments/4kyfn2 Eğer ki Dawn olsaydı saçma olurdu çünkü bu seri başta evrensel bir seri değildi , Japonların arasında モンキー・Dawn・ルフィ şeklinde mi belirtilecek koskoca D. ? Bilmiyorum bana saçma geldi , sebeplerini de açıklamaya çalıştım...

Peki Dawn da değilse nedir bu D. ? Niye Dünya Hükümeti D.'yi görünce tiksiniyor?
モンキー・D・ルフィ Japonca yazılışına bakar bakmaz aklımıza ilk gelen şey bunu sembolik bir anlamı olup olmadığı. Çünkü başta da dediğim gibi sadece D. latin alfabesi ile yazılmış. Eğer ki D. bir açılımı olmayıp sembolik bir şey ifade ediyorsa gayet mantıklı. Alfabeler evrensel değildir tek evrensel olan şey bazı sembollerdir. Siz belki ingilizce olarak su içmek fiilini anlatamayabilirsiniz ingilizce bilmediğiniz için ama bunu el hareketleriyle sembolize ederek kolayca anlatabilirsiniz.
D. de tam olarak böyle bir şey. Bir nesneyi bir olayı sembolize ediyor.
Akıllara gelen ilk soru şu.
Dünya Hükümeti niye D. harfini saklamaya çalışıyor?
Burada gördüğümüz gibi Korsanlar Kralı Gol D. Roger'ın ismini Gold Roger yapmışlar.
Peki buna niye gerek duymuşlar? Gizli bir isimse bunu niye saklasınlar?
Bu D. öyle bir şey olmalı ki Dünya Hükümetinin başındaki adam her gördüğünde tıpkı Roger'a yaptığı gibi gizlemeye çalışsın.
.D.'nin İĞNELİYİCİ/RAHATSIZ EDİCİ bir tarafı olması lazım ki Dünya Hükümeti D.'yi saklasın...
Trafalgar Law'a geçelim.
Sabaody'de olsun , Law flashbackinde olsun , Law her daim Trafalgar Law olarak bahsedildi. Özellikle Sabaody'de Law'ı tanıyan ''Trafalgar Law'' olarak tanıyordu.
Ardından Law'un gizli ismi açıklanıyor.
Trafalgar D. Water Law , D. ile beraber bir isim daha açıklandı...
Water ismi...
Hiç farkettiniz mi bilmiyorum ama Denizcilerin ve Dünya Hükümetinin D.'lere olan hitabı gerçekten değişik.
Garp'a genelde Monkey D. Garp diye seslenmezler. Kahraman Garp derler.
Luffy'ye genelde Monkey D. Luffy diye seslenmezler. Hasır Şapkalı derler.
Dragon'a Monkey D. Dragon diye seslenmezler. Devrimci Dragon derler.
Aslında Gol D. ile gizledikleri ve sakladıkları tek şey D. değil hemen ondan önce gelen isim de saklanıyor.
Tıpkı D. Water da olduğu gibi.
Gol D. Roger ve Marshall D. Teach dışında (Belki farklı dillerde bir anlamı vardır bu ikisininkini bulamadım.) diğer tüm D.'lerde bir benzerlik var. Bunu kesinlikle tek ben değil hepimiz farketmişizdir.

Jaguar D. Saul
Monkey D. Luffy
(Belki buraya Rocks D. Xebec'i de ekleyebiliriz ama bu tartışılan bir konu olduğu için eklemiyorum.)
Portgas D. Rouge
ve Trafalgar D. Water Law
Water bir isim dediğinizi duyar gibiyim. Water ismini D. ile saklamasının sebebi Trafalgar ailesi olabilir diyecekken Law da bununla ilgili bir açıklama yapıyordu ama Baby 5 ve yanındaki gerizekalı tarafından sözü kesiliyor.
''Nesillerdir ailem...'' derken ilgi çekici değil deniliyor Law'a.
Bu 4 olaya bakınca tek bir ortak nokta görebiliyoruz. 4'ü de Dünya içinde bulunan nesneler/hayvanlar(Jaguar Maymun Su) veyahut kara parçaları(Portgas)... (Rocks olayına değinmedim farkındaysanız. Rocks ihtişamlı olarak kullanılan bir sözcük olduğu gibi Taş'ı belirtmek için de kullanılıyor. Taşlar genellikle tek başına bulunmadığı için de genelde yabancılar Rocks'ı Rock'tan fazla kullanır böyle durumlarda.)
Peki bu ne anlama geliyor?
İlk öncelikle bana kalırsa D.'nin ne anlama geldiğini söyleyeyim.
D. bana göre Yarım Ay'ı sembolize ediyor. Yani en baştaki attığım KF'deki fikri destekliyorum.
Bunun sebebinin de iğneleme olduğunu düşünüyorum. Baştaki teorileri okumanızı bu yüzden istemiştim çünkü burada Dünya'nın dengesini sağlayan , istediği gibi kendisine tehdit gördüğü kişiyi ''söndürebilen'' kişiye yani Imu'ya değineceğiz.
Yazının başında da dediğim gibi Imu ile yapılmayan her D.-Kayıp Yüzyıl - Joyboy teorisi bana kalırsa EKSİK bir teoridir.
Imu'nun veyahut Kutsal Ejderlerin Ay ile etkileşim içerisinde olabileceğinden bahsetmiştim.
D.'deki ana amaç Imu'ya gizli perdeden Dünyayı yöneten kişiye iğnelemedir. Dünya Hükümeti tam da bu yüzden Gol D. Roger'ı Gold Roger. , diğer D.'leri de bir lakap şeklinde belirtiyor.
D.'nin rahatsız edici bir amacı olmalı ki Dünya Hükümeti bunu gizlesin. Bu da Kutsal Ejderlere veyahut Imu'ya yapılan D. göndermesidir.
D. Yarım Ay , baştaki kişinin nereden geldiğini , sizi yönetenlerin nelerle etkileşim içerisinde olduğunu biliyoruz gibilerinden göndermedir.
D.'ler boşuna ''Tanrı'nın Doğal Düşmanları'' olarak anılmıyor. İsimleri veya daha doğru deyişle gizli isimleri bile Tanrılara yani Kutsal Ejderlerle/Imu'ya bir düşman.
Imu eğer geçmişte halkı kandırıp kendini Tanrı olarak iddia eden birisiyse; Antik silahları yapan kişiler yani olası D.'lerin yuvası Muhteşem Krallığın Imu'nun aslında bir uzaylı olduğunu iddia edip Imu bundan rahatsız olup Dünyayı organize edip Muhteşem Krallığı silmiş olabilir ama Imu'yu uzaylı olduğunu iddia etmeleri nesilden nesile sürüyor. Çünkü gizli isimleri D. olan kişiler Sengoku'nun deyimiyle her daim ortaya çıkmaya devam edecek ve devam ediyor olan bir grup.
Bir nevi Orochi'nin Dokuz Kızıl Kın'a olan düşmanlığı ile bağdaştırın. Orochi Dokuz Kızıl Kın'a , Oden'e nasıl bakıyorsa Kutsal Ejderler/Imu D.'lere o şekilde bakıyordur buna eminim.
Imu'ya veya Kutsal Ejder'e olan gönderme/iğneleme hiçbir zaman bitmeyecek.
D.'nin Yarım ay'ı sembolize etmesi de Japonca'da D. harfinin niye böyle yazıldığını açıklıyor gibi モンキー・D・ルフィ hatta o şey ''Di'' bile olmayabilir. D gibi gözüktüğü için insanlar onu öyle yorumluyor bile olabilir...
Monkey Jaguar Water olaylarına gelirsek. Bunlar Dünya'ya ait varlıklar...Daha fazla bir şey söylememe gerek yok sanırım

Skypeia'nın küçültülmüş bir One Piece olduğuna inanan bir insan olarak birkaç yüzyıllık Gökyüzü Ada savaşlarının sona ermesinin sebebi olan Luffy ve tayfası , savaş sonrasında şöyle yorumlara sebebiyet veriyor.
''Vearth'' Gökyüzü adasındaki insanlara göre Dünya demek. Lütfen dikkatlice okuyun orta paneli.
''BİR DAHA ASLA SHANDORA'NIN IŞIĞININ SÖNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM.'' Bir şey çağdaştırdı mı ? Sonsuz karanlık bir şey yoktur. Şafak eninde sonunda gelecektir.
Enel kendine Tanrı unvanıyla seslenip haksız bir şekilde Skypiea'ya hükmediyordu... Wiper bu zülumdan kurtuluşa ''Şafak'' ile neredeyse birebir aynı tanımı söylemiş.
Dünya Hükümeti de aynı şekilde... Dünya Hükümeti devrilince Şafak gelecektir...
Tanrıların evi Enel'in dediği gibi Ay. Tanrıların doğal düşmanları bu konuda ne olmuş oluyor?
Ay seride eninde sonunda kendinden tekrar bahsettirecektir bundan emin olun.

SONUÇ: D. 'nin anlamı Yarım Ay'dır. Amaç ise ''Tanrının Doğal Düşmanları''nın Imu/Kutsal Ejderlere yani Tanrılara gönderme/iğneleme yapmak istemesidir. D. ismi bu yüzden Dünya Hükümeti tarafından gizleniliyor. D. , Dawn değildir. Şafağı getirenler D.'ler değil Hasır Şapkalılar ve onlara gönül vermiş insanlardır. Şafak teması karanlığın sona ermesi anlamına gelmektedir. Şafak , yeni bir başlangıçtır , yeni bir düzendir. Şafak Dünya Hükümeti dahil tüm düzenbazlıkların sonudur... Tıpkı Shandora'da olduğu gibi.
Toki'nin son sözü ile yazımı bitiriyorum.

''Sen Şafağın farkında olmayan AY'sın.''

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üye silindi 5781

Hizalama bozuk olmuş düzelttim. Sayfaya şimdiden girenler bir f5 atsın :D

Üye silindi 5781

Bu arada teoriyi fazla uzun tutmak istemediğimden şu güzel yazıya da yer veremedim.Eiichiro Oda’nın bir Hayao Miyazaki hayranı olduğunu ve onun eserlerini beğendiğini kendisi dile getirmişti...
https://kahramanbaykus.com/one-piece-ve-muhtemel-esin-kaynagi-castle-in-the-sky/ @hyperbooster kendisinden izinsiz paylaşıyorum , kendisine ulaşmayı çokça denedim ama olmadı.
Hayao Miyazaki'nin yaratıcısı olduğu Castle In The Sky'ı kesinlikle izlemelisiniz dostlar. Özellikle One Piece ile alakalı çok şey bulacaksınızdır bundan emin olun.

Ay karanlıkta insanlar için kıymete değerdir ancak şafakla birlikte ayın havası söner. : ))
Eline sağlık Capori-Dono.

Normalde bu düşüncenin tutma ihtimalini çok yüksek görmüyorum. Ancak çok güzel bağlantı kurmuşsun ve olabilirliği yüksek duruyor. D. adını taşıyanların dünyadaki varlıklar, nesnelere ait ön adlar taşımasını da güzel yakalamışsın.

Bana göre Ay seri adına çok daha olumlu bir bağlantısı olacak. Hatta Minkler'in dolunayla evrim geçirmesi bile buna bağlanabilir, yine Enel Ay'da öğrendikleri sebebiyle bir şekilde Luffy ile aynı safta yer alabilir vs.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık