Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bir İnsan Ömründe Kaç Kitap Okuyabilir?

Bir İnsan Ömründe Kaç Kitap Okuyabilir?

• Kullanılan toplam oy
    45
kaç tane okunur diye hiç merak etmemiştim. ben genelde hep nedenselliğini sorguladım her kitapta. birbirine benzer kurgulanmış farklı dillerde zaten binlerce kitap var. benim için bi önemleri yok mesela. taht oyunlarını okumiycam örneğin. konuda da belirttiğin gibi başkalarının yargıları ve benim deneyimlerim zaman kazandıracak ama daha çok kitap okumak için değil belki biraz daha derinleşmek için, gerçi ben anca dize kadar boy veriyorum gldjfkd

neyse bence kendi dalında popüler ve övülen kitaplara ilgi alanına göre bakılıp sonra da tartarak okunmalı kitaplar. zaten kitabı sçınca okuyorsun ne kadar okuduğunun önemi nedir bilmiyorum. 2k oku geç

Sıfırla kapatan insan oranı kaçtır acaba ?
Benim için her kitap bir tecrübenin aktarımıdır. Evet, kurgu ve hayal hatta bilim eserleri de bir tecrübenin aktarımıdır. O yüzden tecrübe ve ondan çıkarılan dersler toplamı gibi bakıyorum hem okumaya hem de olgunlaşmaya. Ümmi olup arif olan tahsil görüp eşek kalan çok örneklerin olması da bu yüzden belki. Esas soru kaç kitap okudundan ziyade ne kadar tecrübeye vakıf oldun ve onlar sana ne öğretti olabilir belki. Çok okuyan mı çok gezen mi geyiği de buradan çıkmıştır zannımca. Zira biri okuyarak biri yaşayarak vakıf olmuştur tecrübeye.

Benim için her kitap bir tecrübenin aktarımıdır. Evet, kurgu ve hayal hatta bilim eserleri de bir tecrübenin aktarımıdır. O yüzden tecrübe ve ondan çıkarılan dersler toplamı gibi bakıyorum hem okumaya hem de olgunlaşmaya. Ümmi olup arif olan tahsil görüp eşek kalan çok örneklerin olması da bu yüzden belki. Esas soru kaç kitap okudundan ziyade ne kadar tecrübeye vakıf oldun ve onlar sana ne öğretti olabilir belki. Çok okuyan mı çok gezen mi geyiği de buradan çıkmıştır zannımca. Zira biri okuyarak biri yaşayarak vakıf olmuştur tecrübeye.
Günlük bir görevmiscesine kitap okunmuyor zaten. 2-3 aydır okumadım galiba.

10 aylık serüveni bırakıyorum buraya.

10 ayda 42427 sayfa okumuşum.
İşim vardı, devam edeyim kaldığım yerden.

Ayda 4242 sayfa demek bu. Peki tesadüf mü? Her şeyin anlamı 42'dir. Bunu herkes bilsin. Öhöm.

12*42427/10=50912.4

Yuvarlayıp 51000 diyorum. Aslında okuduğum sayfa sayısı giderek artıyor ama görmezden gelelim.

Geçmişte çok daha hızlı ve fazla kitap okuyabilirdim, Ekim 2018'den bu yanaysa bu kadar kitabın onda birini bile okumamışımdır ki @01746 bu da sana cevap oluyor sanırım.

Gelecekte de bu kadar kitap okumayacağım fakat en azından elimde böyle bir veri var ve bunun üzerinden hesaba devam edelim.

51000 sayfa, ortalaması @Gümüş 'ün dediği 300 sayfadan yılda 170 kitap yapar.

Okuma alışkanlığına genç yaşta başladığını düşünelim. 16 yaşından 80 yaşına kadar bu arkadaşı yaşatalım. Son yıllarda performansı düşer mi artar mı diye düşünmeden 64 ile 170'i çarpalım.

10880 sonucuna ulaştık. Bence çok daha fazlası mümkün.

Bu arada ben 10 ayda 132 kitap okumuşum 12*132/10'dan 158.4 ediyor. Ancak aralarında İnce Memed bile var ki 2000 sayfadan fazla kendisi. Yani ortalamayı 300'ün altına çeksek de olur, benim durumunda 320 olsa bile.

Neyse çok çene çaldım ve zamanım da bitti. İyi okumalar.

Doktor senin betimlemen bana görev hissi verdi. meslek erbabı olmak için kitap okumakla zaman çarkı okumak bir olmamalı. ilgilendiğin bir yazarı bulduğunda dalar gidersin. hep öğrenmek, hep kendine bir şey katmak zorunda olma hissi bence güzel değil. belki meslekten dolayı devamlı gelişmek zorunda olduğun için böyle hissediyorsun.

Doktor senin betimlemen bana görev hissi verdi. meslek erbabı olmak için kitap okumakla zaman çarkı okumak bir olmamalı. ilgilendiğin bir yazarı bulduğunda dalar gidersin. hep öğrenmek, hep kendine bir şey katmak zorunda olma hissi bence güzel değil. belki meslekten dolayı devamlı gelişmek zorunda olduğun için böyle hissediyorsun.
Ben de böyle düşünüyorum. İzlediği filmden bile bir ders almaya çalışan oluyor. Ya da bir kasıntı oluyor insanlarda, bak bu boş film değil ,sanatsal bir film, mesajı var felan gibisinden. İnsan sevdiği şeyi yapmalı. Eğlendiği bir şey var ise bir film var ise boş gibi gözükse de bu kimseyi bağlamaz.

Tolkien'i sırf üslubu için okuyorum. Hiçbir zaman kitaplarını baştan sona okumadım. Rasgele açıp okuyorum. Çoğu karakterin ismini bile hatırlamam.

Şu girişin güzelliğine baksana abi:

O günlerin karanlığından keder ve yıkım hikayelerinin içinde, gözyaşının arasında neşenin, ölümün gölgesi altında ışığın olduğu birkaç hikaye de vardır. Elf kulaklarındaki bu hikayelerin hala en güzeli Beren ve Luthien'in hikayesidir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık